• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody

    Ochrana přírody


    - klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

    V tomto klubu uvítám:

    1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

    2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

    3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

    4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


    rozbalit záhlaví
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PALEONTOLOG: myslim ze jsi to nepochopil uplne presne, chtel jsem rict : casto je rycklace, nebo ziskavani suroviny z nestandartniho zdroje natolik energeticky/materialove narocne, ze pri zapocteni ruznych externalit je ten "tradicni"/"nealternativni" zpusob ekologictejsi, lepsi, hospodarnejsi
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PETER_PAN: hele docela s tebou souhlasím, napsals to tak, že s tím můžu souhlasit; snad jen, že importérům z asie nebo j.ameriky těžko eu nadiktuje takovou blechu do kožichu jako je biodegradovatelný obalový materiál.. ale kdo ví
    já bych to možná nenazval rezervou, jesltiže si uvědomíme, že recyklovat všechny suroviny v současnosti nejde na stoprocent, ale za čas - nakonec to dopadne jako s haldami historické důlní hlušiny, která se dnes začíná využívat jako dobrý zdroj kovů.. prostě až na psa přijde mráz a náklady nebudou tak důležité a nebo se zlepší tech. procesy budou témata kolem recyklace "odpadu" opět aktuální.. na to je času ještě dost, imho
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PALEONTOLOG: jo to jo, ale jde spis o tu histerii ze je spravne nepouzivat obaly z ropnych polymeru, .. nikdo si neda praci se pidit po energeticke narocnosti vyroby alternativnich obalu, nebo treba nebere v potaz zaber pudy na produkci takovych obalu - je to trosku jako s biopalivy ..

    .. to plati treba i o recyklaci - ja sam jako jeden z mala v okolik poctive tridim papir, plast, sklo atd., ale zaroven znam uskali tech nasledujicich procesu
    - plast - super, bohuzel pro Evropu ne moc vyhodne - prodame lisovane PETky zpet do Ciny
    - papir - super, v pripade ze se z neho dela obalovy, technicky, nejakostni papir - kdyz ho chces vycistit tak aby to mohl byt papir do tiskarny - je to dost energeticky narocne, ale protoze se v evrope min a min vyrabi (vic a vic v Asii), tak spotrba obaloveho papiru tu neni tak zadana .. opet vydim rezervu co se ekologie tyce
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PETER_PAN: jenže tyto "vyřešené věci" nasedají na volný trh a rentabilitu a různí výrobci mají s biodegradací různé úspěchy a de facto se vzorek s malou obměnou výrobních postupů pro dosažení optimálních vlastností obalového materiálu ve spotřebitelské sféře může testovat znovu jakož degradovatelný odpad..
    bio/abio-degradace dobře funguje ve zvýšených teplotách kompostu a za přítomnosti prooxidantů v polymeru, není to tak jednoduché a asi to chce rozštípnout shora
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PATISLAV: tak ze skrobu pochybuji, ale klasicky polyethylen (PE) je bezproblemove rozlozitelny plast

    .. uz jsem na to tema tady jednou hovoril - prave treba wikipedie v ramci politicke korektnosti poskytuje prostor i rozlicnym nazorovym skupinam, takze mezi fakty se prodere do informacniho gulase, i nejakej shit a vysledek vypada nejednoznacne, rozporuplne atd. (a ve skutecnosti to muzou bejt 30, 40 let vyresene veci)
    .. to plati obecne a je to zasadni problem IMHO
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SCHWEPZ: někteří lidé argumentují, že ty tašky zdarma z Tesca a Globusu jsou již dělané ze škrobu a rychle se rozkládají. A že teď nebudou mít v čem třídit odpad :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PATISLAV: Copak evropa...ale kamarádka byla dlouhodobě v Indii a tam je z toho katastrofa. Byli zvyklí balit jídlo do palmových listů ap. a pak to hodit na zem třeba. A teď to dělají s igelitama. A je jich miliarda. Ale jejich vláda už to brzo zakáže. A v EU bych to omezil, reguloval. Občan je často hlupák, pytlík ihned vyhazuje. Snad ani neví, že plast je z ropy. Jen to použije a vyhodí. Nezajímá se. Proto odborné rozhodnutí z vyších míst. Připraví nás o "svobodu" fasovat v Tescu zdarma igelitky.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Co vy na to? Brojíte za tašky anebo schvalujete?
    Lidé mohou do Bruselu napsat svoje názory na igelitové tašky - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=700796
    ID_0
    ID_0 --- ---
    SCHWEPZ: nikdo za nic nemúže, všichni ví, že je to špatné a furt se to děje a nejen v jižní americe. viz obilnice ČR na jižní moravě hustě posetá řepkou na biopaliva a kukuřicí na siláž...todle je destrukce přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PATISLAV: jezus, já neviním jedlíky tofu. Sám ho jím. Ani neviním jedlíky hovězího (nebo hamburgerů). Jde o gordický uzel - změt zájmů, lokálních i makrosociálních, makroekonomických. Jde o to, aby se mezinárodní společenství usneslo, že je to příliš "drahý" kus planety, na rychlou a krátkozrakou exploataci.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SCHWEPZ: Já jsem slyšel, že hlavní problém je v tom, že výroba biopaliv v USA a vytlačení sóji z polí v USA zvýšila poptávku po sóji z Brazílie. Nevím, co je na tom pravdy, ale vinit jedlíky tofu z likvidace deštných pralesů je trochu přitažené za vlasy. Už proto, že většina sóji se užívá k výkrmu dobytka, viz http://biofarma.cz/cz/vyzkum-clanky-publikace/sojove-paradoxy
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    "Nové satelitní snímky vybraného území totiž ukázaly, že za březen a duben vykácená plocha vzrostla ze 103 km čtverečních na 593 km čtverečních, tedy o 473 procent.A celkově se za devět měsíců (od července 2010 do dubna 2011) vykácelo o 27 procent více pralesa než ve stejném období o rok dříve"


    ...Kdyby z toho alespoň vyrobili nábytek, co vydrží dvě stě let :(
    Ale kolikrát jde o rychlý prachy + plantážepro dobytek = dezertifikace půdy a splavení edafonu. Nenapravitelné - resp. v horizontu mnoha dekád lidských životů.


    NA tohle si vzpomeňte až budete kupovat TOFU:

    "Odlesněné plochy se týkají hlavně státu Mato Grosso, dobytkářské velmoci, která se ve velkém zaměřuje i na pěstování sóji. Lány sojových polí v Amazonii jsou pro prales mor, shodují se mnozí odborníci. Předloni přitom brazilská vláda slíbila, že do roku 2018 sníží tempo odlesňování Amazonie o 70 procent"
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    A to mají už družice na Orbitě přímo vyčleněné na sledování největšího PRA-LESA PLANETY....a stále to nestačí.


    Brazílii šokoval prudký nárůst devastace deštného pralesa - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/brazilii-sokoval-prudky-narust-devastace-destneho-pralesa-pob-/zahranicni.asp?c=A110519_103020_zahranicni_btw
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Možná jste už včera viděli v tv
    Kontroverzní kácení na Šumavě — Události v regionech (Praha): 16. 5. 2011 — iVysílání — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/211411000140516-udalosti-v-regionech/obsah/157392-kontroverzni-kaceni-na-sumave/
    FTN
    FTN --- ---
    Vážení a milí!
    Už nějakou dobu se tím zabývám, ale k žádnému uspokojivému výsledku jsem zatím nedošel. Možná by někdo mohl poradit! Hledám projekt, program nebo iniciativu, zaměřenou na ochranu přírody nebo životního prostředí, která/který probíhá na území ČR - může být i jen velmi počáteční fázi své existence.
    Zároveň to:
    a) je světově, nebo alespoň v rámci Evropy unikátní řešení, myšlenka, nápad
    b) je takový projekt, se kterým se můžeme chlubit v zahraničí a jít tak ostatním příkladem
    c) má perspektivu (řekněme 10 let), je to dobře vymyšlené, jen tak to nezkrachuje
    Já vím, je to těžké. Děkuji všem za tipy!
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    JELENA
    JELENA --- ---
    ZELENÝ KRUH VÁS ZVE NA KÁVU S VĚDCI A VĚDKYNĚMI - jarní cyklus neformálních debat o důležitých otázkách mezi vědou, společností a životním prostředím.

    Máte rádi kávu, provokativní otázky a vědecké argumenty? Každý měsíc tři odborníci, aktuální téma a neformální diskuse. Můžete poslouchat, ptát se, odpovídat, souhlasit i zásadně oponovat. Každé předposlední úterý v měsíci, v literární kavárně Řetězová (Řetězová 10, Praha 1), od března až do letních prázdnin, začátek vždy v 18.00. Vystupte ze zajetých kolejí debat s vašimi kamarády, kolegyněmi a spolužáky. Nastupte do science café.

    Tématem aktuálního, květnového science café je jen zdánlivě banální otázka: PROČ VLASTNĚ CHRÁNIT PŘÍRODU?

    Možností jak odpovědět na tuto otázku existuje nespočet. Jak se liší odpovědi, které nabízí biologie, ekologie, sociologie nebo třeba estetika?
    A jak byste na tuto otázku odpověděli vy?

    Kdy: úterý 24. května, 18.00

    Kde: literární kavárna Řetězová, Řetězová 10, Praha 1

    S kým: Pozvání na diskusi prijali mimo jiné:
    David Storch, biolog a ekolog z Centra pro teoretická studia (CTS)
    Karel Stibral, estetik z katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity
    Jan Dušek, zoolog a reditel Institutu aplikované ekologie Daphne CR
    Tereza Stöckelová, socioložka ze Sociologického ústavu AV CR
    Vojtěch Kotecký, biolog, ekolog a programový reditel Hnutí DUHA

    Chcete-li mít jistotu místa k sezení, rezervujte si ho na adrese kancelar@zelenykruh.cz.


    LALINA
    LALINA --- ---
    znáte tenhle film?
    odpovídá na mnohé otázky, i co se týče přírody a výživy, pěstování plodin a pd... co si o tom myslíte?

    je to sajta nějakýho spolku, ten film se dá spouštět rovnou z ní a je trochu dole...

    Oneness Centrum Rusava
    http://www.onenesscentrum.cz/index.html
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    A tady půlhodina povídání o Šumavě (a nejen kůrovec) s geologem, myslitelem, spisovatelem Václavem Cílkem. Je to třetí z vrchu, to najdete:

    Audio archiv - Rádio na přání (Český rozhlas)
    http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_po=1672&p_pattern=&p_gt=1
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam