• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody

    Ochrana přírody


    - klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

    V tomto klubu uvítám:

    1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

    2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

    3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

    4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


    rozbalit záhlaví
    OKEYA
    OKEYA --- ---
    SCHWEPZ: Ten článek je vůbec vtipný. Třeba obrázek hyacintu jako ilustrace problémů s Eichhornia crassipes (water hyacinth)..
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: Nepomohlo by přejmenování na eurosršně?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (..) asijská sršeň postupuje z Francie rychlostí 100 kilometrů za rok, hraje se o čas, řekl europoslanec.

    Europoslanci bojují se sršni z Asie. Nezkazí jim volby? | Týden.cz
    http://www.tyden.cz/...uroposlanci-bojuji-se-srsni-z-asie-nezkazi-jim-volby_299602.html#.UxBDSPl5Nig
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    IHNAT: Já na to koukám u zbraní, a tam to vcelku chodí tak, že to, co je dosažitelné blbě, je to drahé jako s prominutim prase a vzácné, se stává často snem a cílem(konečně zlato je třeba taky příklad).
    V tý africe se to ale vymyká kontrole všeobecně, když koukám na dokumenty o buschmeatu, spásání a likvidaci pastvin stádama domácího skotu(mnohdy chovaného pro prestiž) a tak, vcelku začínám mít pocit, že bude něco pravdy na tom, že hrozí že proženou kotlem všechno živý a zatopěj pod tim zbytkama vegetace.
    Sice vím, že je to pro strašně lidí myšlenka na úrovni podpory terorismu, ale já zrovna ty slony a spol. vidim jako zvířata který by mohly zachránit zdroje z legálního lovu.
    IHNAT
    IHNAT --- ---
    MANFRED: Cenu to asi zvyšuje, zároveň si ale myslim, že to pálení zabavených klů dost poškozuje trh. Pokud je to trvale nedostatkové tak se části překupníků nevyplatí s tím obchodovat a raději dělají něco jiného a celá překupnická síť se zmenšuje. Navíc, když je to čím dál dražší a hůře sehnatelné, tak si od toho spotřebitelé postupně odvykají, čímž klesá poptávka a tak dokola… Jestli to tak opravdu funguje, pak je otázkou, jestli vymřou dřív sloni, nebo ti, kteří chtějí slonovinu.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Koukal jsem, že tu slonovinu, kterou zabavěj, pálej. Pokud teda nejsou nějak napojený na překupníky a nesnažej se jim tak zlepšit kšefty, protože tim šroubujou cenu nahoru, ani mi to až tak moc nedochází.
    DOLORES
    DOLORES --- ---
    SCHWEPZ: jako bič na pytláky evidentně nefunguje,ale samotná deklarace taky těžko fungovat bude, pokud zůstane jen u toho.dokud nad sebou nemáš opravdu hmatatelnou hrozbu postihu,tak to budeš dělat dál.trochu se právě bojim toho,že je to opět spíš pro země,kde se nepytlačí,ale jen se to tam dováží a v zemích,kde nefunguje nic moc jinýho,tak nelze očekávat zásahy typu DEA proti drogovým gangům.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DOLORES: Neumím posoudit do jaké míry ta Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů - která byla podepsána před 40ti lety - stále funguje jako bič na pytláky, i když základní právní rámec to jistě je.

    Cena surovin jako jsou kly slonů a rohy nosorožců (jejichž cenu pověrčiví Číňané ženou až nad cenu zlata) způsobuje, že motivace pro pytláky je obrovská a mohou si dovolit i profesionální vybavení jako noční vidění a dobré zbraně s tlumiči. Jen v JAR zabijí tisíc nosorožců ročně! A při jejich náročné reprodukci by taky mohli zcela zmizet z tváře Země a Číňané by pak přeci nemohli léčit rakovinu a povzbuzovat sexuální potenci rozemletím a pojídáním jejich rohů!

    Hlídání například těch nosorožců je mimo jiné i otázkou peněz, stálé přítomnosti vysokého počtu lidí a dobrého vybavení. Pytláci mají často navrch, díky ceně surovin na trhu a masivnímu exportu do Asie, kde je součástí tradiční léčby.

    Zkouší se ale různé způsoby ochrany například:

    NAIROBI - Keňa se pouští do ambiciózního plánu, na jehož základě bude vpravovat elektronické čipy všem nosorožcům v zemi, aby lépe čelila nárůstu pytláctví. Podle serveru BBC o tom informovali keňští úřední ochránci přírody. Čipy budou implantovány více než tisícovce nosorožců do jejich rohů, kvůli nimž je pytláci loví. Úřady doufají, že by to řadu zločinců mělo od jejich výprav odradit. Také věří, že nosorožčí "trofeje" budou snáze dohledatelné, což by mělo usnadnit i stíhání lovců a překupníků.

    Tady ještě něco k té nové dohodě z Londýna, která měla opětovně rozdmýchat zájem:

    Kvůli pytlákům možná ještě během této generace zmizí sloni a nosorožci — Svět — ČT24 — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/...uli-pytlakum-mozna-jeste-behem-teto-generace-zmizi-sloni-a-nosorozci/
    DOLORES
    DOLORES --- ---
    SCHWEPZ: Tuhle úlohu dle mého už plní cites, ke kterému se zavázalo bezmála 4x víc zemí. Dál by to mělo řešit začlenění smlouvy do legislativy každé země a jejich snaha o dodržování zákonů. Je super,že se na tento problém poukáže a uveřejní se společné stanovisko,ale podpisy pod deklarací ještě bohužel sami o sobě nic neřeší,stejně tak,jako tyto obchody zatím nedokázal zastavit cites.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Šestačtyřicet zemí z celého světa přijalo společnou deklaraci proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy zvířat. Těmi jsou podle nich hlavně afričtí sloni, nosorožci a tygři. Deklaraci podle zpravodajské stanice BBC schválili ve čtvrtek v Londýně na závěr svého jednání účastníci mezinárodní konference, kterou svolala britská vláda a které se účastnily mimo jiné delegace Evropské unie a OSN.

    Desítky zemí se rozhodly chránit ohrožená zvířata před pytláky - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...vodajstvi/zpravy/desitky-zemi-se-rozhodly-chranit-ohrozena-zvirata-pred-pytlaky
    SAJMONDEE
    SAJMONDEE --- ---
    SCHWEPZ: neco k tem zralokum a snad obratem k dobru. http://www.youtube.com/watch?v=r65FgUYdBOc
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Jo, tak vyrábělo se tam taky v minulosti ledacos, i složky legendárního agent orange za doby komouše(vcelku úspěšně si tím přiotrávili skupinu zaměstnanců a přes to,že děsně potřebovali valuty který a to získávali přes toho němce co to přeprodával amíkum to nakonec stopli) a podobný mlsy.
    Nedělal jsem teda za minulýho režimu tam, ale v jiný chemičce, je faktem, že ekologií se tehdy nikdo nezabejval ani tam.
    TUILE
    TUILE --- ---
    SCHWEPZ: tyjo, mozna se pletu, ale zamoreni spolany pochazi z dob pred revoluci, kdy se na nejakou ekologii z vysoka...
    od te doby se spolana stare ekologicke zateze snazi odstanovat a je to drahy a nejde to tak rychle, jak by si clovek predstavoval.

    co se tyce povodni, mame normy na stoletou vodu, tu spolana splnuje, bohuzel prisla voda petsetileta, a na to spolana pripravena nebyla.
    jo je to pruser, uznavam, ale nekde ta hranice bejt nastavena musi. a za to bych teda nevinila spolanu (pac ta svoje zakonny normy splnila).
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Ale ne, proč bít, ono není třeba, ono zaujmout lidi je těžký a tak trochu tý reklamní šaškárny neuškodí(nebo teda spíš zabíraly v ekologickém období).
    Ono smůla je, že jak se povedlo v čechách cokoliv zavánějící ekologií docela zprofanovat, tak nevim jak kde, ale tady už se začínají dít věci dost připomínající doby minulé, dneska jsem poslouchal o plánovaný těžbě uhlí v okolí a vcelku se mi ježily fousy.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: nepleteš si ten vrtulník s tím, jak byla Spolana zaplavena* a oni nad tím lítali? Tam byl problém že se (do Labe) odplavili tisíce tun chemikálií, to není jen taková lapálie.

    JInak co vím, tak GP odebírají vzorky normálně* - viz.

    Ale kdo chce psa bít, hůl si vždy najde, že ano ,)



    * Na jaře 2001 zahájilo Greenpeace ČR kampaň s cílem donutit Spolanu zabezpečit dioxiny kontaminované objekty před povodní a před únikem dioxinů do ovzduší, a to do doby, než se podaří toto zamoření – jedno z nejhorších v Evropě – definitivně zlikvidovat.

    Greenpeace se podařilo získat utajovanou expertní studii, která prokázala zamoření dvou budov, jejich okolí, podzemních vod a vzduchu dioxiny. Chemická analýza podzemní vody prokázala celou řadu toxických látek v koncentracích až 4200x přesahujících platné limity. Množství dioxinů ve vzduchu překračovalo v okolí objektů až 3000x limit platný v sousedním Německu.

    * Podle expertní studie je břeh Labe ve Spolaně zamořen více než 250 tunami rtuti, která může představovat vážné nebezpečí pro říční ekosystém a zdraví lidí.Spolana věděla, že objekty a pozemky zamořené rtutí by byly zaplaveny už při dvacetileté vodě.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: Tak to je mi jasný.
    EWUSHA: Mne navždy dodělal odběr vzorků vody zpod výpustě(tušim Spolany?) z vrtulníku :-).
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: věc se má tak, že jednoduché řešení (což jsou asi i ty kvóty a restrikce s nimi spojené) to nemá, ale na druhou stranu situaci je natolik kritická, že nechat to "volné ruce trhu" by znamenalo, že na mnoha místech bude zřejmě překročen bod bez návratu (reprodukce rybích populací)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: mluvíme o hlubinných vlečných sítích vláčených po dně (bottom trawling), nejsem si jistý, ale tah sardinek (sardine run), resp. jejich lov s tím imho nesouvisí. ALe nevím v jaké úrovni mořského sloupce se soustřeďují nejraději :)

    Hlubinnné vlečné sítě - jeden z nejničivějších způsobů rybolovu na světě - Volně žijící zvířata - Ochranazvířat.cz
    http://www.ochranazvirat.cz/...innne-vlecne-site---jeden-z-nejnicivejsich-zpusobu-rybolovu-na-svete/

    btw. tohle je zajímavé

    Život sardinek:
    Před nedávnem se zjistilo, že přibližně 5 mld. ryb se sdružuje každoročně v jedno velké hejno, jehož délka může dosahovat 12 až 13 km. Sardinky následují studený proud. Jedna ze záhad přírody je každoroční migrace sardinek ve směru východního pobřeží Jižní Afriky. Tyto hejna ryb jsou sledovány tisíci delfíny, žraloky, velrybami a ptáky. Fenomén je opravdu unikátní a děje se pouze v provincii JAR Natale.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    V Českém lese fotopast poprvé zachytila rysa, přišel sem z Německa - iDNES.cz
    http://plzen.idnes.cz/...-ostrovid-cesky-les-doj-/plzen-zpravy.aspx?c=A140212_122357_plzen-zpravy_pp
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    VODOMERKA: Rybolov bez vlečnách sítí? Takže sardinky na udici?
    Problém je, teda nevim zda globálně, že zákazník kouká první na cenu. A jeho postoj není až tak v nepoučení, jako spíše ve financích. Ne že by jsme to teda s mořskejma rybama v čechách vytrhli.
    Pravá hrůza mne jímala, když jsem koukal na dokument o rybářích v podmínkách regulace za účelem ochrany přírody. Vytáhli, vyklopili a vesele vyrazili do přístavu. Cestou si zavolali, kdo to od nich koupí. Nikdo, protože mezitím byla překročena kvota na druh, kterej měli na palubě.
    Takže šup s lekláčema zpátky do moře.
    Ryby mrtvý, rybáři výdělek v mínusu, ouřad spokojenej.
    Což je jak vysvětlili běžný.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    VODOMERKA: a jo, tak jo, to by prospělo - takže něco jako zákaz kazetové munice, ne zákaz válek :)

    A když už mluvíme o rybolovu - u pobřežních vod Číny téměř vyhubili obrovské populace žraloků (hlavně kladivounů) díky oblibě polévky ze žraločích ploutví (často je házeli zpět polomrtvé, když jim uřízli hřbetní ploutev a ocas). Naštěstí situace se prý obrací. Doufejme, že se takto umenší i Čínská poptávka po medvědí žluči (medvědi chovaní v kleci a za živa odebíraná žluč*), penisech tygrů a nosorožčích klů. Přeci jen - Číňanů je 1,3 miliardy a to by populace tygrů, žraloků, nosorožců a medvědů neustály.

    In Asia, tide slowly turning against shark fin soup | GlobalPost
    http://www.globalpost.com/.../regions/asia-pacific/130306/shark-fin-soup-endangered-species-wildlife
    Čína zakázala žraločí ploutve na oficiálních banketech - iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník
    http://www.idive.cz/priroda/fauna/item/128-cina-zakazala-zraloci-ploutve-na-oficialnich-banketech



    * Například jen ve Vietnamu, kde se na farmách podle odhadů ochránců zvířat chová kolem čtyř tisíc medvědů, odeberou zvířatům za jediný rok kolem sedmi tun žluči. Odběry žluči u medvědů probíhají při jejich plném vědomí a jsou nesmírně bolestivé.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    SCHWEPZ: globalni podminky - nepouzivani vlecnych siti. ted se globalne pouzivaji. takze nic moc specifickyho.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam