• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody

    Ochrana přírody


    - klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

    V tomto klubu uvítám:

    1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

    2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

    3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

    4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


    rozbalit záhlaví
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: Co vim, tak daří až moc :-). Podobně nahoře vzniká občas pizzly.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vzácnou příležitost sledovat vznik nového druhu v přírodě mají vědci na východě Spojených států a Kanady. Kvůli změně životního prostředí se tenčící vlčí populace už sto let kříží s kojoty a psy. A novému druhu se navzdory všem očekáváním daří.
    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/...i-vlci-s-kojoty-a-psy-fa6-/zahranicni.aspx?c=A151030_115005_zahranicni_ane
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Athabaské ropné písky v kanadské Albertě patří mezi nejrozsáhlejší ložiska nekonvenční ropy, tedy v podobě ropných břidlic, na světě. Komerční těžba břidlic zde začala už v roce 1967, avšak k největšímu rozmachu těžby došlo na přelomu tisíciletí, kdy během několika let spustilo své projekty v oblasti více než patnáct těžebních společností, mezi nimi i Shell.

    I díky tomu se těžba ropných břidlic v Albertě stala jedním z největších průmyslových projektů lidské historie, což má značně negativní dopady na zdejší krajinu, vodní zdroje a emise oxidu uhličitého.

    Shell zastaví těžební projekt v kanadské Albertě | A2larm
    http://a2larm.cz/2015/10/shell-zastavi-tezebni-projekt-v-kanadske-alberte/
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Kyanid nečekaně frčí. Takže kam se na ně hrabe zubař.
    Mrtvé slony v národním parku v Zimbabwe nejspíš otrávili pytláci kyanidem – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/...ve-slony-v-narodnim-parku-v-zimbabwe-nejspis-otravili-pytlaci-kyanidem.html
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Juchú - po dlouhé době se v české kotlině narodil divoký kůň!!

    První hříbě divokých koní v Milovicích se narodilo nečekaně už nyní - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...stvi/zpravy/prvni-hribe-divokych-koni-v-milovicich-se-narodilo-necekane-uz-nyni


    Překvapení v podobě čerstvě narozeného hříběte divokého koně čekalo ve čtvrtek ráno na chovatele v Milovicích na Nymbursku. Ve velké čtyřicetihektarové ohradě tam od letošního ledna žije stádo patnácti divokých koní přivezených z Anglie, čtrnáct klisen a později dovezený hřebec.

    Je to po několika stoletích první hříbě divokého koně narozené v přírodě v Čechách. Ještě před týdnem, kdy sem přibyli i pratuři, mínili přírodovědci z organizace Česká krajina, která za projektem vracení zvířat do přírody stojí, že hříbata přijdou na svět až v březnu příštího roku.

    Ve čtvrtek ráno už ale vedle jedné z klisen klopýtalo krásné mládě. „Evidentně přijela klisna březí už z Anglie, s tím se nepočítalo. Nejspíš se to tam nepodařilo uhlídat,“ pousmál se nad příjemným překvapením ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    VODOMERKA: Pravdou je, že na dně lomů a dolů bejvá ledaccos. Tady se vyvážely odpady z chemičky do šachet a co kdo kam třeba za komára navezl, to už dneska nikdo neví. Kamarád takhle budoval zahrádku, když se dal na bio etc., akorát že to bylo 30cm hlíny a pod ní skládka, kam se vyvážela 50 let barviva a mořidla, což ovšem starousedlíci věděli a naštěstí mu to řekli, takže to zas prodal dalšímu pitomci.

    S tim klimatem, no nevim jak jinde, z nás je mlha jak na grimpenský bažině :-), akorát provoněná ozonem místní asfaltovny a rychlostní komunikace, místo pejsana do toho řvou zdejší doly.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    SCHWEPZ: je to výpar, samozřejmě. a Mostecko sousedí s nejsušším Lounskem. určitě by se daly někde najít vizualizace, jak to na Lounsku vypadalo v době, kdy u Mostu byly bažiny. je to teda spíš mikroklima, ale trošku už většího rozsahu.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    VODOMERKA: jsem laik - jak myslíš že by se projevil vliv na (lokální?) klima skrze novou soustavu jezer?

    Například ve východních Čechách byla obrovská síť pernštejnských jezer - o dost více než slavné rožmberské jižní Čechy - a dnes je vše pryč - myslíš, že jejich zánik měnil klima? Jako třeba četnost srážek? To bych řekl, že by to musela být jezera jak...Aralské moře ,-) Nebo se mýlím a podceňuji vliv velkých vodních ploch? přeci jen...těch atmosferických faktorů je více...než jen výpar. Ale rád se nechám poučit
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    SCHWEPZ: říká se, že do jezera v Mostě unikají z podloží nějaký srajdy... jestli je to pravda, netuším. možný to ale je. mokřady na Radovesické jsou zajímavější. zatopit všechny lomy by byla dost halda a možná i geologicky oříšek pro svah Krušných hor. o vlivu na klima nemluvě :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    VODOMERKA: to jako jeden z autorů války v Iráku, více prezident Dick Cheney, který měl akcie jak ve zbrojařských firmách (Lockheed Martin, etc.) tak v těch, co dostali miliardy za rekonstrukci, když to tomahawky rozbili (Haliburton). Tenhle princip - nihil novum sub sole ,-)

    MANFRED: díky za info. Mě se právě ta idea s jezery od začátku líbí :-) návrat ptactva by byl příjemný bonus ,)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    MANFRED: ne nadarmo vlastní bývalý management lomů rekultivační firmy... Radovesická výsypka je jejich noční můra :)
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ:
    S plochama po dolech etc. vcelku mám něco zkušeností.
    Svýho času jsem se tim trochu zabejval a narazil jsem na názor, že nejlíp to dopadne, když se to zhruba srovná, naveze se tam zemina (teorie je, že když se zakládá důl, ornice etc. se uskladní a použije při rekultivaci, ale většinou to skončí u rekultivace zahrad a tak lidí, co maj známý nebo prachy:-/) a nechá se to bejt. Naštěstí nebo bohužel je tady dost místa, tak to šlo zkusit.
    Aplikováno to vypadá po 25 letech líp než rekultivovaná srovnávací plocha, nejsou tam druhy jenž momentálně někdo potřebuje prodat, tudíž se tam nasázely, a bude to mít minimálně stejnou pestrost jako ona. Akorát tam vyrostly hezký stromy, takže to tam drancujou zloději dřeva (u nás silně rozšíření), což je tim, že se to násilně nenaplácalo na sebe, aby se udalo co nejvíc sazenic, ale jelo to přirozenym výběrem, a taky je to průchozí, což vedlejší džungle po rekultivaci není (a bojujou tam s bolševníkem, netykavkou a křídlatkou :-). Zato tam vede cyklostezka :-).
    Taky tam muže bydlet něco, na co při rekultivacích nikdo nemyslí, jako třeba břehule.

    Má to zásadní chybu, která znemožňuje to používat neboť je to vada fatální.
    Nejde tam uvalit dostatečný množství peněz, zadat zakázky firmám, dotace, finance na následnou péči (vosekávání u sazenic) a taky z toho nekouká žádná sláva. Efekt rekultivací že to je zelený po dvou letech a hezký z dálky tam nejni, ona ta chtěná rychlost efektu souvisí s tim, že volby jsou docela často :-).
    Takže už s tim ani nikdo nezkouší moc operovat. Ono celkově, když se člověk podívá na tyhle témata a muže nahlídnout do toho podstatnýho na nich, tedy do toků peněz (zbytek je ideologie), tak by docela skočil do zdi....

    Ty jezera, to je dobrý, pokud se na to nenalepí betonová lobby, plány na nereálný využití typu "Perla poohří",sliby spousty pracovních míst (rozesmála mne teba půjčovna loděk), spekulace s okolními pozemky a další fujtajbl, což se tady děje.
    Momentálně teda čekám, kde to tady dovolej dolařum rozkopat, protože se zdá, že politická situace je pro ně příznivá :-/ a místní uhlobaron je zdatný vyděrač.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: v případě té masivní povrchové těžby uhlí je ta rekultivace trochu jinde, než u menších lomů třeba na písek nebo kámen; v tomto kontextu mě ale zaujalo, jak pozitivně vyzněly některé možnosti rekultivací - četl jsem pár článků, které - lapidárně řečeno - ukazovaly, že když se rekultivace udělá dobře, že je to "ještě hezčí místo" a biodiverzita naroste. Je to členitější, sukcese všech možných náletů bylin a stromů, "schovky" pro živočichy...najednou se do lomu vrátíš za deset let a je to krásný pohled na mladé stromky, keře, bylinné patro plné motýlů, sem tam jezírko. Zajímalo by mě třeba, jestli jsou nějaké plány na celkovou rekultivaci té mostecké pánve, třeba síť jezer.

    Rekultivace vápencových lomů / Časopis Vesmír / 83, 315, 2004/6 / vesmir.cz
    http://casopis.vesmir.cz/clanek/rekultivace-vapencovych-lomu
    Spontánní sukcese a rekultivace v lomech
    http://web.natur.cuni.cz/zoologie/BP_Podzim_29/Borska.pdf
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Jak hodnotí myslivci z jihozápadních Čech existenci rysa ostrovida v honitbách? - Šelmy.cz
    http://www.selmy.cz/...k-hodnoti-myslivci-z-jihozapadnich-cech-existenci-rysa-ostrovida-v-honitbach/
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Bohužel nechtít neznamená, že se tak jednak neděje, jednak což je horší, že se s tim něco účinnýho dělá. Je v tom nakýblováno příliž mnoho zájmových skupin a bohužel, peníze.
    A mnohdy to dopadá trochu jinak, než si někdo u stolu nalinkoval, viz třeba ochrana dravců kontra populace koroptví, křepelek, tetřívků a bekasin na lokalitě, kterou tak nějak sleduju. No, lišek a "zahnutejch zobáků", těch tam pravda teď je dost, ten zbytek to nedal. Vlivem toho se z lišek staly lišky domácí, prolézající odpadkáče apod. U mne docela cvokhaus.
    DAHY
    DAHY --- ---
    MANFRED: Ja myslim, ze je v tom celkem jasno. Nikdo nechce invazni druhy, ktery zpusobujou citelny ekologicky skody, cili koncepce je ochrana biodiverzity.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Ono chtělo by si to ujasnit, co vlastně chceme. Jak tomu chybí koncepce, připomíná to vaření psa a čičinky :-)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Zelí se podobně jako ostatní druhy zeleniny např. květák či dokonce mladé révové listy kvasilo na zimu. Mléčné kvašení se bylo nejspíš od hlubokého pravěku praktikováno mezi Německem, Polskem, Bulharskem až kamsi do Mongolska, Číny a Koreje. Každá zdravá jednoduchá kuchyně budoucnosti se bez něj neobejde. Zelí se krouhalo a nakládalo do keramických soudků. Mnoho lidí to dělá dodnes. Kdo měl brambory, zelí a cibuli, přežil.

    K této minimalistické kombinaci je nutné přičíst jablka, česnek a pak něco sladkého – nejspíš sušené hrušky, anebo téměř univerzálně rozšířená švestková povidla. Součástí jídelníčku býval tmavý chléb, máslo, vajíčka a vepřové sádlo či slanina. Výčet by nebyl úplný bez nějakého druhu kořalky vyráběné nejčastěji ze švestek. Byl to lék, který doplňoval prostou stravu. Na této dietě lidé žili a těžce pracovali celé roky. Dvě důležité plodiny však bylo nutné vypěstovat ve větším měřítku na poli – obilí, nejčastěji pšenici a žito – a luštěniny jako byl hrách či čočka. Stará česká kuchyně byla založená na různých druzích hrachu podobně jako země Blízkého východu pracují s různými druhy čočky. A kopr, ten se využíval už od hlubokého pravěku.

    (z nové knihy doc. Cílka "Res rustica Bohemica", která má vyjít v atlantickém zámoří)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam