• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    DARJEEL: e coli v okoli nepotesi. nedavno jsem narazil na hezkou filtracni metodu, tak muzes vyzkouset. prirodni nanomaterial :)
    Nejúčinnější filtr vody? Větev borovice - Ekologické bydlení
    http://www.ekobydleni.eu/zivotni-prostredi/nejucinnejsi-filtr-vody-vetev-borovice
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DARJEEL: u těch srážek jsou velké rozdíly, někde na webu je srážková mapa ("srážkový stín ap."). Třeba na jižní moravě je to hodně zlé. No a sucho bylo, loňskou zimu, loňské léto...

    S tou bakterií nevím, asi to má co dělat s průtočností ("jak se voda hýbe, jak stojí") -escherichia coli jsou střevní bakterie teplokrevných živočich, ...extra nebezepščné prý nejsou, jen od nějakého množství. Jsou typickou známkou povrchové vody, která splachuje po deštích kde co...takže nějaký průsak odněkud? Hnojí mrvou nějaké pole nad studní? Nebo to může být průsak žumpy...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SCHWEPZ: tak cim to, ze studanky u nas v okoli vsechny e coli a do te doby nikdy?
    Myslel jsem, ze je to suchem loni v zime...
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    retence krajiny

    (...) podle ještě loňských statistik Českého hydrometeorologického ústavu u nás dokonce v posledních 20 letech napršelo v průměru o šest procent více srážek, než je dlouhodobý průměr.

    Vody shůry je tedy stále dost, ba dokonce o trochu víc, což ovšem pro změnu, opět kvůli tomu, že krajina nedokáže přívaly vod zadržet, vede k opačnému extrému – růstu rizika povodní.

    I přes deficit srážek v posledních dvou letech také není pravda, že by vody pro potřebu naší země, zemědělství či přírody bylo málo. V ČR totiž obvykle ročně naprší zhruba 55 miliard kubíků vody, lidé přitom ročně spotřebují jen „zanedbatelných“ 1,3 miliardy kubíků.

    Až naprší a uschne. Vody je dost. Problém je kvalita a dostupnost zdrojů | HlidaciPes.org
    http://hlidacipes.org/az-naprsi-a-uschne-vody-je-dost-problem-je-kvalita-a-dostupnost-zdroju/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Chris Packham photographs the impact of litter - in pictures
    UK's first big hedgehog sanctuary - BBC News
    http://www.bbc.com/news/science-environment-31913453
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    IRKA: Tak ty křesťani, to bude převelice bolavé místo, jak se dostanou do konfliktu víry....
    IRKA
    IRKA --- ---
    EWUSHA: Já ješte přihodím web spolku, který tu obnovu iniciuje, ať je tu pohled i z té druhé strany. Vřesová studánka je poutním místem, občas se tam konají mše a křesťani by tam asi chtěli mít nějaké to zázemí. Na žádný velký byznys to nevypadá. Chata tam v minulosti stávala. Mají tam nahozené i technické parametry stavby (víceméně soběstačná) i nějaký posudek z hlediska dopadu na okolní přírodu:
    http://vresovastudanka.cz/projekt-obnovy/ochrana-prirody/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PETER_PAN: nahoď nějaký příklady těch zmrdovin, to mě zajímá. Dík.
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    PETER_PAN: nehledě na to, že podpořit se do i jinak než spoluprací s hnutím duha, ne?
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    PETER_PAN: ale zas se jim musí nechat, že se o tom díky nim ví. Já do Jeseníků nejezdím, ale mám dost kamarádů, kteří to tam milují a kdybych na to díky hnutí nenatrefila, tak o tom nebudu mít echo ani já a ani oni. Pro mě je v takýchto případech spíš důležité, že se ten případ dostane do hledáčku veřejnosti. Že pak nemají možnost to upatlat v tichosti pod stolem.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    EWUSHA: Ja bych takovou vec hrozne rad podporil, ale kdyz tam ctu "Hnuti Duha" - cucham v tom prvoligovou zmrdovinu (tak jako mnohokrat v minulosti).
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Zabraňme devastaci jedinečné přírody Vřesové studánky
    http://www.zachranmevresovoustudanku.cz/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dnes je Světový den divoké přírody!

    Momentálně "divočina" pokrývá 0,3 % území republiky.
    Prales, rašeliniště, sklaní města, ...divočina je bezzásahové místo které je vyčleněno v rámci každého CHKO v ČR...

    a pokud by někdo chtěl přiložit ruku k dílu a smysluplně konat např. v místech vznikajícího pralesa v Bílých Karpatech, přihlašte se tady:

    Týdny pro divočinu | Česká divočina
    http://ceskadivocina.cz/tydny-pro-divocinu/

    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Inspekce dala Národnímu parku Šumava pokutu za kácení u Smrčiny - ČeskéNoviny.cz
    http://www.ceskenoviny.cz/...nimu-parku-sumava-pokutu-za-kaceni-u-smrciny/1319690#.VtGQzIZ_y_Y.email
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Tak už i v češtině
    Lukáš Senft: Amazonie – srdce temnoty - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/clanek/22449-amazonie-srdce-temnoty
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    Kniha od dávného klasika ochrany přírody... snad nebyla...

    http://vancouverislandstyle.com/...tent/uploads/2011/06/The-Men-Of-The-Last-Frontier-by-grey-owl.pdf

    Grey Owl - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Grey_Owl
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Česko je o krok blíž soudu kvůli nedoplněnému seznamu evropských chráněných území. Podle zjištění ČTK Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s Českou republikou pro porušení evropského práva. Vláda totiž na svém prvním únorovém zasedání na seznam nezařadila lokality údolí Labe u Hřenska a Louky u Přelouče, což Brusel několik let po ČR požaduje. Ministr životního prostředí Richard Brabec ČTK řekl, že o postoji Komise bude informovat vládu.
    Evropská komise už Česku hrozí kvůli seznamu přírodních lokalit - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...odajstvi/zpravy/evropska-komise-uz-cesku-hrozi-kvuli-seznamu-prirodnich-lokalit
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Čtvrtstoletí Národního parku Šumava – Vývoj horské smrčiny | Česká divočina
    http://ceskadivocina.cz/project/ctvrtstoleti-narodniho-parku-sumava-vyvoj-horske-smrciny/

    Obnoví se les sám nebo mu musí člověk pomoci? To je jedna z otázek, na nám horská smrčina na Šumavě už dala jasnou odpověď.

    Horskou smrčinou jsou nazývány lesy, vyskytující se na Šumavě nad 1200 metrů nad mořem. Kvůli drsným životním podmínkám se v těchto nadmořských výškách objevují převážně dvě dřeviny, dominantní smrk ztepilý doplněný jeřábem ptačím. Největším územím horských smrčin, které se ponechaly přirozenému vývoji po kůrovcovém žíru, jsou oblasti Modravských slatí, Velká a Malá Mokrůvka a kar Plešného jezera. Tyto plochy byly napadeny lýkožroutem smrkovým (kůrovcem) v polovině devadesátých let.

    „Rozhodnout o bezzásahovosti bylo tehdy velmi těžké. Rozhořely se vášně, které neutichly dodnes a spoustu věcí, které se v rozpadajícím lese dějí, jsme pouze tušili. Dnes už ale mnohé děje, o kterých se diskutovalo, například to, jestli se les sám dokáže obnovit a jak bude vypadat, nebo jakou úlohu mají pionýrské dřeviny, můžeme s určitostí popsat a hlavně je můžeme sledovat na vlastní oči,“ tvrdí ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený, který v polovině 90 let prosazoval bezzásahovost a přirozený vývoj horské smrčiny na Modravsku.

    „Odborníci se tehdy domnívali, že obnova proběhne podle velkého vývojového cyklu lesa, tedy že po odumření horního stromového patra na plochu nalétnou nejdříve pionýrské dřeviny, jako bříza, osika, jeřáb a další. Tyto dřeviny času připraví plochu pro vývoj náročnějších druhů, jako je smrk, který se do porostu navrátí po delší době. Teď už ale víme, že smrk si dokáže vytvářet tak zvanou banku zmlazení, která roste v podrostu dospělého lesa. Les je tak neustále připravený na disturbance, tedy na rozpad horního stromového patra. Odumření dospělých stromů umožní přístup světla do podrostu a malé stromky, které doposud čekali v zástinu na svoji šanci, ji prosvůj růst dostanou. Díky prosvětlení lesa se v těchto porostech také zvýší zastoupení jeřábu ptačího,“ vysvětluje ekolog lesa Správy Národního parku Šumava Jaroslav Červenka.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Česká republika je jedním z nejlepších míst pro život na planetě. Myslí si to aspoň profesor David Storch, ředitel Centra pro teoretická studia.
    Centrum pro teoretická studia
    http://www.cts.cuni.cz/storch.html
    Prof. David Storch, Ph.D. (1970) je biolog. Zabývá se makroekologií, biodiverzitou a ekologickou teorií. Přednáší na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a externě na přírodovědeckých fakultách univerzit v Českých Budějovicích a v Olomouci. Je spoluautorem knih "Jak se dělá evoluce", "Úvod do současné ekologie"
    a "Biologie krajiny - biotopy České republiky", a editorem knihy "Scaling Biodiversity", vydané nakladatelstvím Cambridge University Press. Je předsedou výboru České společnosti pro ekologii a editorem časopisu Ecology Letters.

    (...) Výrazně se snižuje druhové bohatství. Například sysel, který byl dříve naprosto běžný, se dnes vyskytuje nanejvýš na letištích nebo golfových hřištích. Krajina, kterou měl rád, zmizela. I křeček je dnes už vzácné zvíře. Spousta druhů dokonce vymřela. Na úrovni celé České republiky nám před očima vymírají různé druhy motýlů a bezobratlých živočichů. Pravdou je, že se ale jiné druhy šíří, jako například krkavci nebo husy velké. Změny, které se dějí, nejsou vždy negativní.

    (...) Člověk přírodu udržoval bezlesou po tisíce let. Když ji ale necháte ladem, tak zaroste. Nejprve křovím a pak lesem. Zásah člověka dal vzniknout písčinkám, loukám, mokřadům, na nichž je navázáno množství organismů. Problém je, že část přírody se dnes nechává úplně bez povšimnutí a vzniká divočina. Druhá část se ale naopak obhospodařuje tak intenzivně, že už tam nic jiného nemůže žít, ať už mluvíme o polích, nebo rybnících. Ty jsou totiž dalším problémem České republiky. Chovají se v nich kapři takovým způsobem, že nic jiného tam nežije.

    (...) V Evropě je situace obdobná jako v České republice. Největším problémem je zarůstání a úbytek tradiční zemědělské krajiny, což se týká zčásti i Severní Ameriky. V tropických oblastech je to ale přesně naopak. U nás ohrožuje přírodu odchod člověka, v tropech je to právě jeho zásah. Čím blíže rovníku, tak je přitom rozmanitost organismů větší.

    (...) Zemědělce trvale přítomné v krajině už asi nenavrátíme. Samozřejmě existují ekofarmy, které sice mohou věci pomoci, ale je jich málo. Navíc tam, kde se už intenzivně hospodaří, se většinou od toho neustoupí. Možný způsob v zachraňování tohoto typu prostředí vidím ve vypouštění větších zvířat do přírody, jako jsou koně nebo zubři, což už se místy děje. Tato zvířata dokážou udržovat jemnozrnnou mozaiku stejně, jako to uměl dříve zemědělec.

    (...) K nám v poslední době přišla spousta zvířat, nejenom lidé. V létě moje studentka, která má v Polabí fotopasti, pořídila spoustu krásných fotek šakala. To je typický migrant z Balkánu, který přišel, v souvislosti s oteplováním. Šíří se třeba kudlanka, ale i různé druhy pavouků. Do budoucna se nedá vyloučit ani šíření nových patogenů, jako je například malárie. Není ale jasné, že se bude stále oteplovat. Pozorujeme nárůst extrémů, ale stejně dobře jako oteplení může nastat ochlazení.

    (...) Hlavní příčina potíží je růst lidské populace, což se jen těžko zastaví.
    http://magazin.aktualne.cz/...se-divocinou-clovek-z-prirody-odes/r~36230612d65d11e584160025900fea04/


    A jedno Podyjí, jen tak pro radost!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam