• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    ATOMIKS: Objektivně vzato, museli mít v těch lvech situaci asi jako u nás myslivci v jelenech a tím nelovením to jen nabralo vyšší grády s těma příjmama bych věřil, že jim to chybí silně, protože maj ekonomiku typu ruka-huba (Mugabe to tam nějak nevede jako podnik, má ) a třeba prachy na boj s pytláky jim chyběj odedávna, takže další výpadek nepotěší.
    Jinak ale prodávám, jak jsem nakoupil, od léta jsem v Zimbabwe nebyl :-)

    V jinym parku řešej jinej problém
    http://zpravy.idnes.cz/...letli-si-je-s-pytlaky-1ku-/zahranicni.aspx?c=A160314_151348_zahranicni_aha
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    MANFRED: to se všechno stihlo za půl roku?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Včera se v Milovicích narodilo první letošní hříbě divokých koní - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...dajstvi/zpravy/vcera-se-v-milovicich-narodilo-prvni-letosni-hribe-divokych-koni
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    EWUSHA: Zajímavý ohlédnutí.
    Takže nakonec se zjistilo, že lva zastřelil americkej zubař. Strhla se strašná mediální mela a řev (zubaře nemaj lidi rádi, navíc byl bohatej, což nasere), včetně vyhrožování smrtí, volání po uvěznění a podobně.
    Nakonec se přišlo na to, že nestalo cokoliv nelegálního, Palmer mělo povolení a nebyl z ničeho obviněn. Což v tom jeku ovšem zaniklo, protože to nebylo podstatný.
    Zimbabve přesto vydala zajímavou změť zákazů lovu, některý letecký společnosti odmítly přepravovat trofeje (dobrá reklama vcelku zadara).
    Povedlo se ovšem vyvolat nečekanej efekt a jako vždycky někoho potrestat. Efekt se nazval "Cecil efektem"a potrestání........
    Počet lovců silně klesl (srdce bojovníků zajásalo). S tím vyschl pramen příjmů do místních programů na ochranu zvířat, provozování parků, a místní komunita, závislá na příjmech od návštěvníků lovců se ocitla bez.
    Ztráta příjmů sloužících i k ochraně před pytláky zvýšila jejich aktivitu (nosorožce nepotěšilo).
    Ztráta lovců, jimiž vlastně místní odstraňovali přebytečná zvířata s (mimořádným finančním efektem) vede k nekontrolovatelnému růstu lví populace.
    Lvy číňani do ničeho nemíchaj, takže se moc nepytlačí.
    Ztrátu příjmů bohužel internetové melení a řev neřeší.
    S přemnoženými lvy to taky nevypadá dvakrát skočně. Začali utlačovat jiný druhy predátorů (jmenovitě leopardy), vybíjet populace býložravců a chodit užírat místním domácí zvířata.
    Kupodivu se místní ochranáři dostali k závěru, že "zvýšit početnost jednoho druhu na úkor druhých nemůže považovat za úspěch ochrany" a že teda není jejich cílem mít maximum lvů.
    Možná je nějakou nadějí, že přemnožená populace se intenzivně zabíjí navzájem (nedávno tak skončil Winston, taky jedna z místních legend), ale stejně jim 200 lvů prostě přebejvá. Pomalu ale jistě se blíží k chvíli, kdy pokud se lovci nevrátí (a nastane opět mela a řev, takže asi nee), prostě je potichu zlikvidují. Když daj pozor, aby to neudělal bohatej zubař, ani to nevzbudí pozornost. Navíc ta se už dávno upřela jinam.
    Akorát přijdou o cca 10 000 000 dolarů + další příjmy pro místní komunitu, který by od lovců za lvy utržili a využili je k ochraně zvířat.
    Blbý zvláště v situaci, kdy nějak není peněz v regionu nazbyt.

    http://bubyevalleyconservancy.com/
    docela zajímavej pořad
    http://www.bbc.co.uk/programmes/b067x5w1
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    No a tohle je asi notoricky známo všem abonentům klubu a kdyby ne...těch 4 a půl minuty je fakt kouzlo:

    Jak vlci změnili řeky
    https://www.youtube.com/watch?v=7E8DZYeMMiA
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: Ty se v čechách nenosej, u nás se musí od zdi ke zdi :-)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: zlaté střední cesty, co na to říct ,-)
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: Jako ne, že by mne něco na těch vlkách vadilo, stejně jako mi nevaděj veverky, ale všeléky ala Simpsonovi patřej fakt spíš tam.A teda do propagačních materiálů. Ono to, co uvádíš, je jeden názor, navíc docela zpochybňovaný ( třeba http://www.nytimes.com/2014/03/10/opinion/is-the-wolf-a-real-american-hero.html?_r=5 )ale konečně, kde jinde taky dělat experimenty, než na státním.

    S tím přemnožením všeho možnýho je to systémový. A bude to stejný, nebo spíš pořád horší. Lesy ČR koukaj z lesa vyždímat maximum dřevní hmoty, tudíž jim vadí všechno, co by i teoreticky mohlo nějak narušit kšefty a třeba tady omezit tok kmenů do německa (Krušný hory mám silně prolezlý a okousanejch či jinak poškozenejch porostů jsem teda moc nepotkal, mnohem víc rozflákaj dřevaři při těžbě, šlohnou ilegální těžaři a podobně).
    Na druhý straně lesy ČR pronajímaj honitby.
    Honitby jsou rozkouskovaný a zvěř tudíž logicky, nectíce normy ani ouřady, přechází. Pronájem honitby není zadarmo (kupodivu:-) a tudíž vykulí-li někdo za pronájem tři čtvti milionu, míní tam taky mít nějakou zvěř a vypravovat mu, že tam má mít třeba 2 normojeleny a 12 normolaní, je pitomost, zvláště když už tedy pobíhá kolem krmelců, nahrazuje škody způsobené zvěří místním zemědělcům a vyplňuje, což je nejdůležitější, stohy papírů pro důležitý státní aparát:-). Při dodržení oněch norem by asi zvěř moc nepotkával, ono situace se navíc má tak, že líbí-li se někde zvěři, prostě tam je, a to hromadně, a nelíbí -li se, prostě není (třeba na Václaváku), takže to nějak moc nejde, na rozdíl třeba od soch, ovlivňovat (což ovšem ouředníku vysvětlit nelze). Střílí se tedy jeleni, na holou se kašle, maximálně do svýho mrazáku, a situace je tedy taková, jaká je.
    Stát v tom hraje roli nepřítomného pastýře, sice hvízdá a ječí na psa, ale stádo je jinde. Což je obecnej trend, a ačkoli stát už řve, píská a normuje skoro všechno, nějak se to nelepší..nebo nezhoršuje.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dneska vláda ČR projednává dokument "Strategie ochrany biologické rozmanitosti České republiky pro období 2016 - 2025"

    Ministerstvo životního prostředí navrhuje mezi priority péče o udržení a rozvíjení biologické rozmanitosti ČR ochranu vzácných druhů zvířat a rostlin včetně ochrany míst, kde se tyto vzácné druhy vyskytují. Zároveň požaduje i ochranu přírodních procesů, které dávají přírodě šanci vyrovnat se se změnami.

    Ministerstvo pro místní rozvoj ovšem smetlo ochranu přírodních procesů a divočiny ze stolu....v rámci mezirezortního připomínkování tento důležitý pilíř ochrany biodiverzity požadovalo vyškrtnout.

    ...přitom ochrana přírodních procesů je v rámci celoevropsky přijaté koncepce ochrany biodiverzity považována za velmi významnou součást ochrany přírody. Např. německá (2007) i rakouská (2014) Strategie na ochranu biodiverzity obsahují konkrétní cíle v ochraně přírodních procesů. Obě země chtějí do roku 2020 na 2 % území ponechat přírodě volnou ruku, aby zde mohly probíhat nerušené přírodní procesy ...

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    George Monbiot: Obnovou fauny k lepšímu světu | TED Talk | TED.com
    https://www.ted.com/talks/george_monbiot_for_more_wonder_rewild_the_world?language=cs
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    LU_UCA: moje řeč! A přítomnost vlka kterou spárkatá vycítí ovlivňuje i možnosti stromků vyrůst (okus + loupání a požíraní kůry mladých stromů) a má další blahodárné účinky na biotop.
    (btw. pěkná ikonka ,-)

    Všechno souvisí se vším aneb Jak vlci zachraňují vrby a osiky | Z našeho vysílání
    http://www.rozhlas.cz/priroda/porady/_zprava/182858

    "Jedním z nejúžasnějších vědeckých objevů za posledních 50 let je trofická kaskáda"
    Na přemnoženou vysokou zvěř vypustili vlky... Vůbec si neuvědomili, co tím vlastně způsobí!
    http://virality.cz/vlci-meni-zivot-okolo/



    MANFRED
    MANFRED --- ---
    LU_UCA: Němce. Vlci nemaj eura.
    LU_UCA
    LU_UCA --- ---
    SCHWEPZ: To chce vlka
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Jeleni v Krušných horách jsou třikrát až sedmkrát přemnožení oproti normálním stavům, jejich počty se však liší v jednotlivých lokalitách. Tvrdí to odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM), kteří připravili plán odlovu. Během čtyř let by se podle něj měla většina jelenů odstřelit. Zvěř podle nich ničí stromky okusem i mlácením parohů.
    Jeleni v Krušných horách jsou až sedminásobně přemnožení - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jeleni-v-krusnych-horach-jsou-az-sedminasobne-premnozeni

    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Čuník na dopoledních nákupech (2.3.)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    DARJEEL: e coli v okoli nepotesi. nedavno jsem narazil na hezkou filtracni metodu, tak muzes vyzkouset. prirodni nanomaterial :)
    Nejúčinnější filtr vody? Větev borovice - Ekologické bydlení
    http://www.ekobydleni.eu/zivotni-prostredi/nejucinnejsi-filtr-vody-vetev-borovice
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DARJEEL: u těch srážek jsou velké rozdíly, někde na webu je srážková mapa ("srážkový stín ap."). Třeba na jižní moravě je to hodně zlé. No a sucho bylo, loňskou zimu, loňské léto...

    S tou bakterií nevím, asi to má co dělat s průtočností ("jak se voda hýbe, jak stojí") -escherichia coli jsou střevní bakterie teplokrevných živočich, ...extra nebezepščné prý nejsou, jen od nějakého množství. Jsou typickou známkou povrchové vody, která splachuje po deštích kde co...takže nějaký průsak odněkud? Hnojí mrvou nějaké pole nad studní? Nebo to může být průsak žumpy...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SCHWEPZ: tak cim to, ze studanky u nas v okoli vsechny e coli a do te doby nikdy?
    Myslel jsem, ze je to suchem loni v zime...
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    retence krajiny

    (...) podle ještě loňských statistik Českého hydrometeorologického ústavu u nás dokonce v posledních 20 letech napršelo v průměru o šest procent více srážek, než je dlouhodobý průměr.

    Vody shůry je tedy stále dost, ba dokonce o trochu víc, což ovšem pro změnu, opět kvůli tomu, že krajina nedokáže přívaly vod zadržet, vede k opačnému extrému – růstu rizika povodní.

    I přes deficit srážek v posledních dvou letech také není pravda, že by vody pro potřebu naší země, zemědělství či přírody bylo málo. V ČR totiž obvykle ročně naprší zhruba 55 miliard kubíků vody, lidé přitom ročně spotřebují jen „zanedbatelných“ 1,3 miliardy kubíků.

    Až naprší a uschne. Vody je dost. Problém je kvalita a dostupnost zdrojů | HlidaciPes.org
    http://hlidacipes.org/az-naprsi-a-uschne-vody-je-dost-problem-je-kvalita-a-dostupnost-zdroju/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Chris Packham photographs the impact of litter - in pictures
    UK's first big hedgehog sanctuary - BBC News
    http://www.bbc.com/news/science-environment-31913453
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam