• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    A když se téměř 1,5 miliardy Číňanů a 1,3 miliardy Indů vydá na cestu většího blahobytu většího konzumu a pojídání masa každý den, tak se začnou dít věci...

    Čína se chystá klonovat jeden milion krav ročně, aby uspokojila rostoucí poptávku po hovězím | Svět ve 20 minutách
    http://www.rozhlas.cz/...eden-milion-krav-rocne-aby-uspokojila-rostouci-poptavku-po-hovezim--1563243

    a trochu statistik:

    Odhadem bylo v roce 2007 na celém světě pro lidskou konzumaci zabito více než 62 miliard zvířat

    54 315 631 000 kuřat a slepic
    1 388 590 758 prasat
    324 559 621 krav

    564 792 085 ovcí
    402 835 514 koz
    2 715 255 000 kachen
    635 812 000 krocanů
    648 639 000 hus a perliček
    1 169 280 000 králíků

    To je:

    54,3 miliard kuřat a slepic
    1,3 miliard prasat
    324 milionů krav

    967 milionů ovcí a koz
    3,9 miliard kachen, krocanů, hus a perliček
    1,1 miliard králíků
    FAOSTAT
    http://faostat.fao.org/site/573/default.aspx#ancor
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Chemo-bordel v rybách říkáte?

    Experti Arniky odebrali vzorky ryb a sedimentů z povodí dvou různých řek a v obou povodích odhalili znepokojivé koncentrace toxických látek. Obě řeky jsou dlouhodobě zatíženy průmyslovým znečištěním
    Ryby z Labe a Odry obsahují vysoké koncentrace toxických látek - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/...ek/22662-ryby-z-labe-a-odry-obsahuji-vysoke-koncentrace-toxickych-latek

    (...) třetí nejvyšší koncentraci dioxinů zjištěnou v ČR za posledních patnáct let. Současně koncentrace polychlorovaných bifenylů překročila v analyzovaném vzorku ryb 3,8krát evropský hygienický limit pro jejich obsah ve sladkovodních rybách.


    CELOU STUDII SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE: http://arnika.org/soubory/dokumenty/voda/Voda_ziva/Studie_POPS_Mach_Petrlik_2016.pdf
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PETER_PAN: Pro pripadne reajpaly. Korenova cisticka neni ani nahodou resenim, protoze:
    a) v nasich podminkach funguje v zime tak na 4%
    b) ohromny zaber pudy
    c) ohromny nutny servis v ramci mestske dimenzace
    d) ohromna spotreba vody (odparem) .. a s vodou co ? hospodarime aby se dala dale vyuzit :)
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    EWUSHA: Ten clanek (a jemu podobne jinde) je uplne o nicem. Protoze nehovori o mnozstvi. V dnesni dobe je analyticka chemie na takove urovni ze lze analyzovat bezvyznamne mnozstvi latek.

    Napriklad jednou, jeste jako student na VSCHT, jsem kamose z jine fakulty premluvil aby analyzoval nejaky caj na residua pesticidu (dnes uz jde bezproblemu komercne), s tim ze slo o obsah tech latek ve vyluhu (tedy to co pijes). A ano residua se tam nasla, ale u toho nejvic zastoupeneho to vychazelo tak, ze biologicky aktivni mnozstvi by pri kazdodennim piti caje clovek nastradal asi za 600 let - uplnej nesmysl, kor jeste v situaci ze dana latka nebyla rozpustna v tucich a v tele se neukladala.

    Abych to shrnul. Jedna se o znamy problem, ktery ale neni kriticky. Fekalni bakterie na biologicke cisticce odpadnich vod (ČOV) rozlozi tak kolem 96%+ organickych latek. Ty co nerozlozi jsou klasicky aromaticke latky (tj. latky s aromatickym kruhem, neznamena to ze jsou vonne) a byvaji to nejcasteji metabolity leku, metabolity hormonu (tvych vlastnich), ale treba i nektere latky z potravin a bylin (vanilin z vanilky).
    Co je dulezite - technicky je to vyresene hned na nekolika urovnich.

    1) Z malych ČOV tech latek neni obsazeno tolik aby to vadilo a odlisne mikrobiologicke slozeni v rece tohle docisti. Vzdy plati stejna poenta - neni dulezite co, ale kolik toho kde je.
    2) Tyhle latky rozkladaji v prirode pudni bakterie (maji dihydroxylacni enzymy ktere narusuji aromaticky kruh) - takze vodou z ČOV lze treba zavlazovat - treba ČOV pro rodinny dum, tak idealni na zavlazovani.
    3) Existuje nejruznejsi technologie jak to lze rozlozit v posledni fazi na ČOV - napr. piezoelektricke cleny ktery elektrickym vybojem excituji aromaticke latky tak ze zreaguji a aromaticky kruh je poskozen. A jsou i dalsi.
    4) Ve farmaceutickem prumyslu, kde se orientuju, je velmi prisna legislativa ohledne vypousteni odpadnich vod z arealu. Ruzne na svete je to osetreno. Jeden z prikladu. Fekalni bakterie, ktere jsou GMO a obsahuji ten enzym z pudnich bakterii, takze rovnou v ČOV dane latky rozlozi.

    Kratke shrnuti pro ty co to nechteji cist cele : Technicky a inzenyrsky vyresenej problem, legislativa a ekoteroristi brani v aplikaci overenych technologii.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    EWUSHA: Máš-li depku, dej lososa.
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Další potravinový skandál? Losos chycený u Seatlu obsahoval antidepresiva - ČeskoAkutálně.cz
    http://ceskoaktualne.cz/...dalsi-potravinovy-skandal-losos-chyceny-u-seatlu-obsahoval-antidepresiva/
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: Jáma je dost osvědčená, frantíci dodnečka předváděj jámy na vlky z doby minulý, konečně když stavěla nějaká společnost němcum u Háje, napadalo do výkopů docela kde co, u nás taky prase zhavarovalo do výkopu na kabely ale nebyla tam voda, plus se dočkalo záchrany.

    SCHWEPZ: Dneska je to rozdílný jak kde, třeba to MS s kterym komunikuju prase z hromadnýho honu do výkupu, z individuálního nad 30 kilo do výkupu. Výkup za to platí bez hlavy a běhů případně srážky na nástřel 30-50Kč za kilo a ty jdou do kasy MS.
    Plus to komplikuje nutnost vyšetření čuněte na trichinelózu.
    Myslivci + okruh známých jsou toho přežraný, když přikvačí Pavel s guláškem apod., už vcelku všichni koukáme, jak se ztratit :-), takže žádná sláva.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: nemusíš se vracet až k Habsburkům...za doby našich dědů, než se změnilo zemědělství a zpsůob obdělávání krajiny, jich bylo o řády méně a když se nějaký odlovil, musel se myslivec podělit, byla to velká sláva /viz. slavnosti sněženek/

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: polemizuji s jámou, myslím že by ji obešli a polemizuji s tím, že je nikdo neumí vyvrhnout, od vepříka v růžovém se to ...příliš neliší. Jen v tom župánku (štětiny)
    na guláš nebo na klobásy - a to posílí kohezi ve vesnici! win-win situation!
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: Tak v neprimitivní době by to fakt problém nebyl, lízt takhle prasata mejm předkum do statku a na pole, jásali by nad vzniknuvšími hody ( jáma na poli by to polapala).
    Dneska problém, kdo umí vyvrhnout a zpracovat prase ? Každej je zvyklej na opracovaný maso, teda v nejlepšim případě, obecně radši koupí nějakej vyvedenej polotovar, nejlépe od Bureše :-). Navíc pokud není divočák lončák, je to tak na guláš.

    SCHWEPZ: Na půlku je málo.
    Ono pro zajímavost, byly dokonce doby, kdy čuníci přežívali naprosto v minimálních počtech, třeba když že po uvolnění lovu černé (kdokoli a kdekoli) Josefem II. sedláctvo (a rozličná lůza) houfně nacválala do krajiny, dost často pozemky vlastní/panské/městské/obecní všjo rovno a řezala do černé hlava nehlava vším, co bylo po ruce. Někde se udrželi jen na černé aby si ochránili úrodu, někde brali všechno-srnčí, vysoká... Jagdordnung byl vydán někdy v polovině roku, takže před žněmi. A reakce byla okamžitá. Do některých míst musela být poslána armáda, než (a aby vůbec) se to uklidnilo, což trvalo až do zimy. Snad byly i nějaké tresty smrti (i když snad změněné na žaláře a pokutu) kvůli vysoké.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    KUATO: jj, známej na vesnici zase říkal" "Kde je kurva problém, prostě ta prasata sežereme, ten guláš je fakt dobrej, já to můžu".
    KUATO
    KUATO --- ---
    SCHWEPZ: v cem je problem? proste to snizime :o). napiseme vyhlasku, ze na hektar lesni plochy (na pole by jim mel byt vstup uplne zakazan) je povoleno x prasat a ze ty nadbytecne se maji prihlasit na mistnim urade, kde jim bude pridelen prislusny lovec, se kterym dane prase individualne a setrne projde "optimalizacnim procesem vedoucim k dosazeni pozadovane urovne vyskytu cerne zvere v lesnich prostorach"... :o))
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    good luck ,)

    Jurečka chce snížit počty divokých prasat na polovinu | Týden.cz
    http://www.tyden.cz/...riky/domaci/jurecka-chce-snizit-pocty-divokych-prasat-na-polovinu_377683.html
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    good news:
    White Wolf : Bison coming "home" to Montana Indian reservation after 140 years
    http://www.whitewolfpack.com/2016/03/bison-coming-home-to-montana-indian.html


    bad news:
    Japonská velrybářská flotila se vrátila z antarktických vod s úlovkem 333 plejtváků malých. Od roku 2014, kdy Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) jejich lov zastavil, je to poprvé, co Japonci lovili u Antarktidy. ICJ před dvěma lety dospěl k závěru, že Japonci kytovce nezabíjejí kvůli vědeckému výzkumu, jak tvrdí, ale z komerčních důvodů.
    Japonci po dvou letech obnovili lov velryb u Antarktidy - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonci-po-dvou-letech-obnovili-lov-velryb-u-antarktidy
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    Apple brags about its environmental progress, but the truth is it still has work to do
    http://mashable.com/2016/03/21/apple-environment-goals-consumerism/#rTRLN0_5wiq4
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dvě teplé a suché zimy a čeká se kůrovcová kalamita já mám ve svém pidi-lese minimálně 10 vzrostlých smrků napadených, dnes jsem tam byl a zase to prořídne...je to mizérie. A v Polsku budou kácet ještě víc:

    Ve snaze bojovat proti kůrovci a navzdory protestům od vědců, ekologů a od Evropské unie schválilo Polsko rozsáhlé kácení stromů v posledním evropském pravěkém białowieżském pralese na polsko-běloruské hranici.

    "Rozhodli jsme se zasáhnout proti poškození důležitého habitatu a zabránit migraci a zmizení důležitých přírodních druhů z tohoto prostoru," řekl polský ministr životního prostřední Jan Szyszko. Má být vykácen prostor větší než 180 000 kubických metrů.

    Organizace Greenpeace varovala, že Evropská unie zřejmě zahájí vážné trestní procedury proti Polsku za porušení jejího programu Natura 2000.

    Poland approves large-scale logging in Europe's last primeval forest | Environment | The Guardian
    http://www.theguardian.com/...26/poland-approves-large-scale-logging-in-europes-last-primeval-forest
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: No, ty ceny uhlí mužou maximálně, teda až na vyjímky, v tomhle stavu snížit ztrátu.
    Já právě na příkladu jak to dopadlo se solárama (myslim ekonomicky) pokládám za pravděpodobný, že k podobnejm koncum míří celá energetika, to jest budou se rozdělovat dotace, zvýhodňovat ceny, vyrábět noví baroni, někdo v tom zas sehraji roli užitečnejch idiotů (třeba se Kateřina se k tomu vrátí od vaření) etc.


    SCHWEPZ: Dycky se mi líbí, když se něčim někdo dlouhodobě zabejvá, třeba tady počínaje prachama malajský vlády, International Rhino Foundation, Yayasan Badak Indonésii, přes najatý strážcce po místní orgány, pak se přihrne Greenpeace, prdne na postarší fotky svý logo a vyrazí s tim do světa :-).
    Naposled tam takhle docela narazilo WWF když pustilo do světa záběry z fotopastí protože o navádění pytláků nějak místní neměli zájem.
    Zrovna dvaadvacátýho se tenle trend dostal na přetřes na ČZU v Praze na besedě k filmu Strážce divočiny (teda žádnej akčňák:-), až bude hotovej záznam, prdnu sem link. Docela mne teda zarazilo, že už se v čechách provozuje 100 000 fotopastí :-).
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: je to strategická věc a jak teď kolísají ceny vstupů (uhlí a ropa šli dolů) tak to zamíchalo politikou těch velko-koncernů a ČEZ už pouští elektrárny v Rumunsku ap.
    Ty paroplynovky jsou myslím jen zakonzervované a uvidíme jak to bude za dekádu, dvě.
    Mě nejvíc sere jak dopadla ta legislativa kolem solárů, mělo to být podle německého vzoru, kde tohle řešili 10-15 let zpět, tedy panely na střechách domů, kravínů, atp. A pak tam nacpaly všelijaké přílepky (záměrně) a tím se to pokroutila směrem k výhodnosti pro určitě skupiny. Akcie na doručitele, čachry Vitáskové kolem udílení licencí,...celé to je jeden z největších polistopadových tunelů a nás to stojí stovky miliard (rozpočet ČR na rok je bilion, tisíc miliard). Pro ně to je investice století, páč výkup mají zaručený, dobré dixní výkupní ceny...a svého druhu je to akt vlastizrady ,) tyhle obří zločiny bílejch límečků
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Zástupci Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pozorovali v Indonésii zástupce nosorožce sumaterského. Jedná se také o první fyzický kontakt s takovým druhem v dané oblasti za více než 40 let. Ochrana nosorožců v Indonésii díky tomu dostala zcela nový náboj.

    „Je to vzrušující objev a obrovský úspěch,“ řekl Dr. Efransjah, výkonný ředitel WWF Indonésie. „Nyní máme důkaz, že druh považovaný na Kalimantanu za vyhynulý, stále v pralesích přežívá, a proto hodláme posílit naše úsilí o ochranu tohoto neobvyklého druhu.“

    Potvrzeno: Nosorožec sumaterský není chiméra. Žije na Borneu | Greenpeace Česká republika
    http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Potvrzeno-nosorozec-sumatersky-zije/

    Nosorožec sumaterský – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Nosoro%C5%BEec_sumatersk%C3%BD

    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: No, upřimně, těch méně důvtipnejch, co to dělaj často pro někoho k jeho užitku a profitu zadara, je mi líto, ono bez jakýkoli odpovědnosti za následky svýho činění se to sice blbne dobře, ale zadarmo je fakt zadarmo :-)

    Nevim jestli bylo nějak zaznamenáno, ale s další vydařenou dotační akcí páchanou ve jménu záchrany světa se povedlo zakousnout se do ocasu.
    Dotovaný zdroje elektrický energie už natolik snížily cenu silový elektriky (burza 21 éček za megavat*), že se vážně uvažuje, jak zachránit ostatní zdroje potřebný do mixu, v první řadě uhelky a jak se vyrovnat se situací, kdy budování jakýhokoli zdroje na momentálně dostatečně nedotovanym principu je sebevražda, tudíž vozový park stárne, poruchovatí a není ho za co udržovat (takovej EON to na konci roku se ztrátou myslim 6,5 miliardy). Už dávno to zabalily plynový elektrárny a pomalu se to dostává do stadia, kdy už si toho po několika letech začaly všímat i státy a regulátoři (třeba na podzim minulýho roku se dostali už třeba angláni do situace, kdy museli začít platit dotace firmám za to že stály a provozovatelum uhelek že jeli, protože alternativním řešením byla tma a dochází jim, že cálovat budou muset už trvale).
    Chytře už se debatí třeba v německu, že tohle je ta správná cesta, vykašlat se na burzu (ta stejně v týhle konstelaci přestane existovat), vybudovat centrální orgán (takovou obdobu dřívější hospodářský rady státu s osvícenými soudruhy) a rvát dotace vlastně do všech zdrojů elektriky, který jsou potřeba (situace kolem prodeje elektráren Vattenfallu, kdy kupodivu nikdo nerojevoval nadšení koupit si elektrárny a vyrábět v nich elektriku se ztrátou němce dost "zaskočila"), pochopitelně s výhledem, že by se to mohlo i hezky EU sjednotit do takovýho malýho elektrickýho RVHP.
    Naštěstí existuje perfektní zdroj na prostředky, který na ty dotace potřebujou, to jest daňový poplatník (situaci, kdy každý přispívá na výrobu dotovaný energie, lhostejno za jí užívá už tu máme:-), případně zákazník (kterej je takzvaně druhej, protože je na elektrice ekonomicky i existenčně závislej).
    Osobně mám pocit, že tohle se fakt dost povedlo :-).

    * cena za 1 megawatu na burze je 21 éček
    celková suma dotací který lze získat na výrobu 1megawaty v dotovanym zdroji se špičkově v evropě pohybuje někde blízko 400 éček, u nás třeba u sluneční elektrárny cca 90 éček bez zelenýho bonusu etc.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam