• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    Renewable energy could green Sahara

    Renewable energy could green Sahara – Physics World
    https://physicsworld.com/a/renewable-energy-could-green-sahara/

    Nové studie ukazují, že Sahara by se mohla díky elektrárně zazelenat

    O možnosti vybudovat rozsáhlý komplex elektráren se však znova začalo
    hovořit koncem roku 2018, kdy prestižní magazín Science otiskl studii, která nastínila, co by velkoplošná instalace obnovitelných zdrojů energie mohla se saharskými pouštěmi udělat.

    Autoři studie totiž přišli na to, že postavení obrovské solární megafarmy by mohlo pozitivně změnit podmínky v celém okolí.
    To, že větrné a solární elektrárny mohou narušit lokální teplotu a
    vlhkost, je celkem známý fakt, nikdo však doposud netušil, jaký vliv by
    měla obří síť elektráren právě na Saharu. Vedoucí autor studie Yan Li
    však dokázal pozitivní důsledky stavby doložit, i když zatím jen
    hypoteticky, prostřednictvím počítačových simulací. I tak jde o velký
    krok vpřed.
    Ve svých modelech pracuje s farmou o velikosti Číny nebo Spojených
    států. Šlo by o zařízení, které by mohlo produkovat až 82 TW energie. To
    je přibližně pětkrát tolik, než kolik potřebuje svět nyní. Takový
    komplex by mohl snižovat teplotu povrchu, vytvářet stinná místa a lokálně měnit proudění vzduchu.
    Tím by vznikl prostor pro uchycení vegetace. Poušť by tak mohla přestat
    postupovat a s největší pravděpodobností by se dokonce zazelenala
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Chinese Citizens Call for Permanent Ban on Wildlife Markets - WildAid
    https://wildaid.org/chinese-citizens-call-for-permanent-ban-on-wildlife-markets/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Příroda zhasíná, vyhynutí hrozí dvěma tisícům druhů světlušek | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/...6577?fbclid=IwAR1oGEYP5XOREq41piF10eyiPe5hamnuDUvTB7LTqzmhV8eIHaIk8TIQbj4
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Tygři ustupují turismu a průmyslu. Indové ve státě Goa šelmy ze strachu zabíjejí
    https://zpravy.aktualne.cz/...prumyslu-indove-ve-state-goa-selmy/r~416ed65448eb11ea8d520cc47ab5f122/
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    PETER_PAN: jasně no. Já jsem ty kraby vnímal jako takové živoucí fosilie a nějak mě nenapadlo, že i oni se evolučně přizpůsobují, a kvůli chybějícímu selekčnímu tlaku pozbyli schopnost si s vyššími koncentracemi CO2 poradit. Myslel jsem si, že jsou prostě stamiliony let stejní.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---

    Numbers of Living Species in Australia and the World (pdf, 84s.)
    https://www.environment.gov.au/.../2ee3f4a1-f130-465b-9c7a-79373680a067/files/nlsaw-2nd-complete.pdf


    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PATISLAV: podle mě jde o tu rychlost, jak píše PETER_PAN:
    PETER_PAN: jak říkáš...klasický příklad adaptace byly motýle :)
    v Anglii - po začátku industrializace a bezprecedentním vypuštění zplodin bylo jejich zbarvení bílé, načež museli po generace makat na tom, aby se nestali příliš snadnou kořistí

    Z bílého motýla se najednou stala černá můra. Česko-britský tým vědců objevili gen, který rychlou změnu způsobil. Můra drsnokřídlece březového totiž dokázala měnit barvu podle čistoty životního prostředí (....) Původně bílý motýl, jehož dokonale maskovala kůra břízy, najednou v 19. století v Anglii v letech průmyslové revoluce úplně zčernal. A když se v roce 1975 začala po zásahu vlády čistota přírody v Británii opět zlepšovat, vrátilo se můře i původní bílé maskování.
    Zdroj: https://www.idnes.cz/...evili-duvod-drasticke-premeny-bileho-motyla-na-muru.A110415_1567100_veda_vse

    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PATISLAV: O to IMHO vubec nejde. Jde o tu rychlost te zmeny. Ty zmeny koncentrace CO2 jsou bezprecedentne rychle. Zmena teploty (proxy teploty) je take bezprecedentne rychla.

    Nektere epigeneticke zmeny jsou mozne i v ramci jedne generace organismu, ale uz jen spousteni ruznych adaptacnich genu je typicke mezigeneracne (priklad: treba nejaky musky co kdyz se nechaly zit v prostredi kde byly jen kere z hnedych klaciku byly hnede, kdyz se daly do prostredi s olistenymi keri - tak behem 2-3 generaci prepnuly pigmentove geny ktere maji evolucne doforoty a byly zelene).

    Selekcne se prosadi nejake druhy to ano, dojde k obmene, ale diversita se snizi (uz ted je vyrazne snizena) na tisice let. Hruby odhad je takovy, ze kdyz bysme ted prestali ze dne na den s antropogennim vlivem, adaptacni mechanismy pobezi cca dalsich 600-1000 let a i pak bude diverzita mensi nez pred nastupem cloveka. Diverzitu evoluce obecne dozene, na urovni hmyzi rise i velice rychel, ale u stredne velkych a velkych zvirat to je problem. Rada lokalnich rovnovah je narusena a tak treba najdes i mista kde jsou sloni premnozeni a ta nika jim nestaci. Pak najdes naopak oblasti kde chybi ekvilibracni propojene retezce mensich, malych a nizsich zivocichu a ty velky uz tam reimplantovat nejde. atd. atd. Proste velky spatny.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SCHWEPZ: to zvýšení kyselosti oceánů ale musí být dočasný jev, ne? V minulosti byly už výrazně vyšší teploty i koncentrace CO2 a krabi to očividně zvládli.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Islanďané smí, ale neloví. Velryby přitahují turisty, navíc zájem o maso opadá — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...e-smi-ale-nelovi-velryby-pritahuji-turisty-navic-zajem-o-maso-opada
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Tichý oceán už je tak kyselý, že rozpouští krabí krunýře — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3040963-tichy-ocean-uz-je-tak-kysely-ze-rozpousti-krabi-krunyre
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd:

    Zahradníček: Oteplování do roku 2050 asi nezvrátíme | iUHLI.cz
    https://iuhli.cz/zahradnicek-oteplovani-do-roku-2050-asi-nezvratime/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vypusťte kontaminovanou vodu z Fukušimy do oceánu, doporučují experti - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...ti-40311922?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Evropská unie zakázala nejpoužívanější insekticidy v Česku. Jsou toxické - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...icidu-chlorpyrifos-thiakloprid-eu-evropska-unie.A200130_090613_ekonomika_fih
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    Každopádně, i přes všechny problémy do obnovitelných zdrojů investujeme. Na Radě EU pro energetiku jsme tenhle týden potvrdili, že v roce 2030 budeme na 22 procentech podílu obnovitelných zdrojů, zatímco cíl Polska a Maďarska je 21 procent a Slovenska 19,2 procent. A to nás bude stát další stovky miliard korun.

    Z jednání s aktivisty vyplynulo, že pravděpodobně chtějí, abychom hned uzavřeli uhelné elektrárny. Fajn. Tím pádem bychom zařízli zdroj elektrické energie, za který zatím nemáme náhradu. Řekli nám, že Evropa od první průmyslové revoluce, tedy přes 300 let, vypouští do atmosféry emise, a že teď se musí radikálně omezit, a že je jedno, že Asie nebo Afrika znečisťují planetu daleko víc než my. Západ se prostě má omezit a je prý jedno, že lidi tady přijdou o práci, že to bude mít zásadní dopad na generace, co přijdou po nás. A ještě k tomu to k vyřešení klimatické krize nepřispěje. Stejně tak probíhala diskuze i o uhlíkových clech. Já se jejímu zavedení na evropské úrovni nebráním, ale musíme to určitě probrat na Evropské radě. Jsem zvědavý třeba na Německo, které je největší evropský exportér do Číny, jak se k tomu postaví. Ekonomika našeho západního souseda, stejně jako ta naše, je orientovaná na export a zavedení uhlíkových cel by určitě rozpoutalo celní válku s Čínou a dalšími zeměmi, které do Evropy dodávají takzvané špinavé zboží, jehož výroba je energeticky náročná a znečišťuje životní prostředí na celém světě.

    Snažili jsme se studentům vyvrátit pověru, že situaci okolo emisí nebereme vážně. NAOPAK. klima řešíme s klimatology, máme komise, projekty, investujeme. V rámci vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, které předsedám, jsem vytvořil odborný panel, kde jsou špičkoví vědci. Dává nám podklady a jeho názory jsou pro nás nesmírně cenné. Ale abychom dosáhli na uhlíkovou neutralitu, potřebujeme od EU peníze navíc, jak jsem vám psal před chvílí. Nabídl jsem studentům spolupráci, dokonce jsem je pozval na naši Uhelnou komisi, aby viděli, že jsou tam experti, které prý postrádají. Řekl jsem jim, že demonstrace jsou sice fajn, ale pokud chtějí opravdu pomoct, měli by se zapojit i jinak. Třeba sázet stromy. A taky by mohli třeba pomoct zorganizovat besedy s našimi experty na školách. Ale asi o to nestojí. Prý s námi jen ztráceli čas. Hm, tak jo. Takhle chtějí řešit vlastní budoucnost? Byl to zvláštní zážitek.

    Právě u mladého člověka bych čekal, že bude připravený poslouchat argumenty. Byl to ale úplný opak. Jejich hlavní mluvčí opakoval spíš politické fráze než konkrétní připomínky k tomu, co děláme. Prostě měli jasno, už když přišli.
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    Ještě před odletem do Madridu jsme měli tiskovku o klimatu s ministry Havlíčkem a Brabcem. No, a zrovna v ten moment demonstrovali studenti z ekologického hnutí Fridays for Future. Tak jsme jim řekli, že je škoda, že nepřišli za námi, abychom se mohli bavit o jejich postojích napřímo. Ozvali se a potkali jsme se teď v pátek.

    S ministry jsme se jim snažili říct, co děláme v boji proti klimatické změně. Doplňovali jsme jim informace, které neměli přesné. A chtěli jsme slyšet, proč stávkují. Co děláme špatně?

    Upřímně jsem byl překvapený stylem jejich jednání. Já fakt neberu svůj věk jako nějakou zásluhu, nenadřazuju se nad mladší a rád se bavím otevřeně, ale tohle bylo i na mě trochu moc. Podobnou povýšenost a agresivitu jsem naposledy viděl v OSN, když jsem sledoval vystoupení Grety Thunbergové.

    Ptali jsme se jich na názor. Jestli máme budovat jádro, jestli máme zavřít uhelné elektrárny, ale oni nám řekli, že to sami neví a máme se víc bavit s klimatology. Což teda pravidelně děláme. Vždyť klimatologové sedí i v naší Národní koalici proti suchu.

    Řekli nám, že máme víc investovat do obnovitelných zdrojů. Jenže to je problém. Tak začněme. Zaprvé, ty soláry. To všichni přece znáte, to je ten megatunel z Topolánkovy éry za tisíc miliard, kvůli kterému každý rok doplácíme 30 miliard korun na zvýhodnění solárních elektráren. Však jsem vám k tomu dával materiály už minule.

    Zadruhé, vodní zdroje u nás nejsou efektivní kvůli suchu a taky díky tomu, že poslední přehradu u nás postavili komunisti. Posledních 30 let jsme nebyli schopní postavit jedinou přehradu. No, a pak tu máme ty větrné elektrárny, což nám říkali i ti studenti. Tak jsem se zeptal, kde je máme stavět, protože podle mě tomu starostové a občané moc nefandí. Viděl jsem takový větrný park na rakouské straně hranic u Valtic. No, nevypadá to jako součást krajiny. Studenti řekli, že si to máme vyřešit sami.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ:
    Požáry, které už od září minulého roku devastují australskou krajinu, mohou podle odborníků způsobit vymření několika druhů živočichů vyskytujících se pouze v Austrálii. Podle odhadů už v plamenech a na následky požárů mohla přijít o život až miliarda zvířat, další oběti budou i mezi rybami, žábami, netopýry a u hmyzu. Podívejte se, jaké druhy zvířat možná nepřežijí letošní požáry.
    https://zpravy.aktualne.cz/...220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    China moves to phase out single-use plastics | World news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2020/jan/19/china-moves-to-phase-out-single-use-plastics
    Čína zakáže igelitové tašky a plastová brčka - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...y.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Masa horké vody, přezdívaná blob, v Tichém oceánu zabila téměř milion mořských ptáků | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/...vody-prezdivana-blob-v-tichem-oceanu-zabila-temer-milion-morskych-8136844

    Blob, který katastrofu způsobil, pochází z mnoho let trvajících kritických vln veder.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Ve vzduchu i na zemi pracoval speciální tým australských hasičů, aby zachránil háj se vzácnými wollemiemi vznešenými. Takzvaných „dinosauřích stromů“, které mohou být až 100 000 let staré, je ve volné přírodě na celém světě méně než 200 kusů.
    Všechny se nacházejí v rokli, kterou ohrožovaly mohutné požáry v Novém Jižním Walesu. „Bylo to jako vojenská operace,“ popsal akci ministr životního prostředí.

    https://www.irozhlas.cz/...chrana-vzacnych-stromu-wollemie-vznesena-hasici-zachranari_2001171101_cha
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam