• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    SCHWEPZ: Co mi to jenom připomíná...?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vláda očekává, že všechny krysy a potkani budu zabiti do roku 2050.

    Důvodem je záchrana původních ptáků, jakými jsou například kivi nebo buřňáci.

    New Zealand seeks to exterminate predators to save native birds - BBC News
    https://www.bbc.com/news/world-asia-65039451
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    In 2023, it is still estimated that there are as few as 10 in the wild.

    Vaquita - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Vaquita

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DUL: co vyzkoušet tento klub? :) [Na co právě myslíte?]


    HomePage - Ministerstvo životního prostředí
    https://www.mzp.cz/cz/news_20230614_Biologickym-invazim-se-bude-aktivne-predchazet-Vlada-schvalila-Akcni-plan

    Vláda schválila plán proti šíření invazních druhů živočichů a rostlin - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-plan-proti-sireni-invaznich-druhu-zivocichu-a-rostlin?

    Zavlékání a šíření invazních druhů živočichů a rostlin v Česku mají omezit opatření obsažená v akčním plánu, který schválila vláda. V příštích šesti letech se na nich budou společně podílet ministerstva a další státní instituce, vědci i odborná a laická veřejnost. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo životního prostředí, které plán předložilo.

    Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody. Negativně ovlivňují biologickou rozmanitost oblastí, kde se šíří. Mohou mít také závažné dopady na lidské zdraví i hospodářství. V České republice jde například o některé druhy severoamerických raků, kteří šíří račí mor, mývaly severní, psíky mývalovité nebo nutrie říční. Z rostlin jsou za invazní považovány bolševník velkolepý, netýkavka žláznatá či javor jasanolistý.

    CUKI
    CUKI --- ---
    DUL: Tak v civilizaci to potřeba není. V horách nebo někde na poušti potřebuješ klidně 4l na den. Filtr je sice pěkná věc, ale musíš mít co tam dát. A doufám, že je celý ze skla! Protože plast je fuj! :-D
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Lidé údajně se skotem sdílejí 80 % genů a není to jediná paralela s člověkem. Kráva má podobnou strukturu obličeje, jen s několika rozdíly. Je vysoce sexuální, gravidní devět měsíců.
    Krávy si stejně jako lidé prý vytvářejí blízké vztahy a většinu času tráví jen s malou hrstkou přátel. Umí si taky vybudovat dlouhodobou zášť vůči konkrétním jedincům.
    V Evropě se proto stále častěji hovoří o welfare zvířat. A farmáři se snaží skotu zajistit fyzickou i psychickou pohodu.

    Jak moc je jejich kráva šťastná, napoví farmářům data z chytrých hodinek | Vysočina
    https://vysocina.rozhlas.cz/jak-moc-je-jejich-krava-stastna-napovi-farmarum-data-z-chytrych-hodinek-9013545
    CUKI
    CUKI --- ---
    SCHWEPZ: Hlavně pro ty plasty nemáme využití, navíc každá obec to třídí jinak.
    U nás většina PET skončí stejně ne spalovně. V jiných zemích se třídí třeba i PE, PP,..

    Nedávno mě dostala flaška od koly: CZ překlad: Nevratný obal SK: zálohovaný obal
    To už je dost velká ostuda.

    DUL: Až poneseš 4-6l vody v batohu ve skleněných láhvích, tak si povíme. Já si dětství pamatuji, kdy PET ještě nebyly a popravdě jsem se s první PET radoval snad jak ti domorodci z filmu Bohové musí být šílení. :-D

    Materiál je to úžasný, jen si ho vůbec nevážíme.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DUL: nikdo netvrdí že to má spasit planetu, nikdo bujaře neoslavuje, nikdo nepořádá ohňostroje, nikdo si nemyslí že to je samospásné, je to prostě jen jeden díl do skládačky. Je to standard a v rámci ČR jeden z možných kroků v celkovém systémovém přístupu (a především v rámci profylaxe)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DUL: 1hod debaty

    Odpady třídíme, ale málo recyklujeme. Pomůže tlak na výrobce obalů, ale i zálohování PET lahví. - TVize
    https://tvize.cz/watch/odpady-tridime-ale-malo-recyklujeme-pomuze-tlak-na-vyrobce-obalu-ale-i-zalohovani-pet-lahvi

    Proč se v Česku odpad tak málo recykluje, i když ho tři čtvrtiny Čechů třídí? Co nejvíc vyhazujeme a může naše chování změnit třeba finanční motivace zálohovaných PET lahví a plechovek? Jak si vedeme v recyklaci, zálohování, ale i v domácím kompostování ve srovnání se zbytkem Evropy?

    O odpadovém hospodářství a cirkulární ekonomice, české a evropské legislativě a ekomodulaci, ale roli roli měst a obcí v nakládání s odpady, diskutují
    náměstek pro řízení sekce ochrany životního prostředí Ministerstva životního prostředí David Surý,
    vedoucí oddělení konzultací Institutu cirkulární ekonomiky Petr Novotný,
    Public Affairs Manager společnosti Mattoni 1873 Martin Veselý
    ředitel sekce pro projekty a inovativní přístupy SMOČR Dan Jiránek
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DUL: "Kritika (z řeckého krinein a kritiké techné, umění rozlišovat a posuzovat)".

    Taky sbíráme a čistíme, nejen během Clean up the world a jistě, je to problém (a potvrzuju ty obaly od bonbonu, to je divný). Na druhou stranu není potřeba to předem odpískat s tím že "mladí a socky jsou líný", to není kritika ale žvást. Ano, každý ať začne u sebe, to ale neznamená, že by se neměl odpad řešit systémově na národní úrovni.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DUL: ok, takže informační hodnota tvého příspěvku je "Ministr je kokot, socky jsou líný a mladí neschopní" :) díky za sdílení myšlenkového pochodu, uvidíme jak ten systém bude fungovat po pár letech.
    V reálu: vše lidské je principiálně nedokonalé, takže na škále od "plasty všude v přírodě" do "všechny plasty vrácené a recyklované/znovupoužité" to bude někde uprostřed, blíže k pólu třídění.

    MABLUNG80: já doufám že se v rámci té legislativní dikce zaměří na systémy, které už někde fungují a využijí "dobrou praxi". Není nutno vymýšlet perpetum mobile
    MABLUNG80
    MABLUNG80 --- ---
    DUL: V Německu, kde petky a plechovky zálohované jsou a to až 0,25 Eur je moc povalovat neuvidíš. Na rozdíl od skleněných pivních lahví, které zálohované také jsou ale asi 0,05 Eury a válejí se všude a ani bezďáci je nesbírají. Ty plastové ano. Takže záleží na výši zálohy.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Podle ministra životního prostředí Hladíka zálohový systém pomůže dostat z přírody volně pohozené plasty. To potvrzují i někteří experti.
    "Je jisté, že zálohování vede k tomu, že se PET lahví vytřídí víc, méně jich končí ve spalovnách nebo na skládkách," míní člen Rady pro odpadové hospodářství Ministerstva životního prostředí a expert na odpady Hnutí Duha Ivo Kropáček.

    Jak bude fungovat zálohový systém PET lahví - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zdrazeni-napoju-i-domaci-sklad-pet-lahvi-jak-na-cechy-dopadn/r~76fd0db4051b11eea9eeac1f6b220ee8/v~sl:e8faf159b6d428f237bd734c01758260/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ: "V Česku podle Storcha v posledních dekádách vymírají zejména organismy polní a obecně zemědělské krajiny.
    „Zabýváme se mimo jiné dlouhodobým vývojem populací ptáků od roku 1980 a jednoznačně vychází, že polní druhy jsou na tom nejhůř,“ řekl vědec.
    Jmenovitě jde třeba o skřivany, koroptve, čejky nebo chocholouše. „Chocholouš je můj nejoblíbenější příklad. To byl dřív jeden z nejběžnějších ptáků volné krajiny. Teď ho vůbec nepotkáte, protože skoro vymřel".

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Tohle je pro mě zajímavý fenomén, intuitivně bych čekal, že "zarůstání" (REWILDING)
    je žádoucí jev, ale jako vše systémové a podstatné - je to komplexní a není to černo*bílé :-)

    "Krajina zarůstá a divočí. Pro biodiverzitu v Česku je to pohroma"

    Česká příroda zchudla nejvíc z širého okolí, říká index. Vědec vysvětlil proč
    https://www.asz.cz/clanek/11076/ceska-priroda-zchudla-nejvic-z-sireho-okoli-rika-index-vedec-vysvetlil-proc/?

    „Zarůstání krajiny je aktuálně největší důvod změn biologické rozmanitosti u nás,“ říká v rozhovoru pro SZ biolog David Storch. Podle nového indexu od britských vědců česká biodiverzita utrpěla nejvíc ve střední Evropě.

    Česko ztratilo na biologické rozmanitosti víc než všechny sousední státy. Český „index neporušenosti biodiverzity“ je i výrazně pod průměrem dalších evropských regionů a světa. Spočítali to autoři nového indexu BII z Přírodopisného muzea v Londýně. Otázky, do jaké míry tento výpočet může a nemusí odpovídat realitě, v jakém stavu je aktuálně česká biodiverzita a co ji nejvíc ničí, zodpověděl přední český odborník na biodiverzitu David Storch z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR a z Přírodovědecké fakulty UK.

    (...) České biodiverzitě autoři indexu přiřkli „neporušenost“ ve výši 61,2 %, přičemž rozmezí možné odchylky vidí někde mezi 57,5 až 75,8 %. Znamená to, že česká krajina podle hodnocení v důsledku lidského působení ztratila nejspíš necelých 39 % původních druhů. („Biodiversity Intactness Index“ neboli index neporušenosti biodiverzity vypočítali britští vědci pro všechny země světa. Má udávat procentuální podíl původních druhů živočichů, rostlin i hub, které se na daném území zachovaly i přes působení člověka.)

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Naše lesy se mění: třetí rok po sobě se sází víc listnáčů než jehličnanů
    https://www.asz.cz/clanek/11074/nase-lesy-se-meni-treti-rok-po-sobe-se-sazi-vic-listnacu-nez-jehlicnanu/?

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Austrálie rozšíří chráněné mořské území mezi Tasmánií a Antarktidou. Oblast Macquarie Island Nature Reserve bude mít 475 465 kilometrů čtverečních, což je plocha větší než Německo či Polsko, a navíc se uzavře komerčním aktivitám, jako jsou rybaření a těžba. V pondělí to oznámila australská vláda s tím, že jde o lokalitu s velkým přírodním významem.

    Macquarie Island World Heritage Area | Parks & Wildlife Service Tasmania
    https://parks.tas.gov.au/explore-our-parks/macquarie-island-world-heritage-area

    https://edition.cnn.com/travel/article/australia-macquarie-island-marine-park-expansion-intl-hnk/index.html

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Evropští zákonodárci ze zemědělského výboru v úterý odmítli návrh nařízení na obnovu přírody. Navržená legislativa si klade za cíl vrátit do dobrého stavu poškozené části přírody jako zemědělskou půdu, lesy, řeky a mokřady. Obnova přírody by se poprvé stala zákonnou povinností.

    EU agri MEPs reject nature restoration law, losing ‘voice’ in the process – EURACTIV.com
    https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/eu-agri-meps-reject-nature-restoration-law-losing-voice-in-the-process/

    První hlasování o průlomové evropské legislativě na obnovu přírody skončila úplným odmítnutím - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-hlasovani-o-prulomove-evropske-legislative-na-obnovu-prirody-skoncila-uplnym-odmitnutim?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dnes je Evropský den chráněných území. V Česku se připravují tři velkoplošná - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/dnes-je-evropsky-den-chranenych-uzemi.v-cesku-se-pripravuji-dva-nove-narodni-parky-a-jedna-chranena-oblast?

    Evropský den chráněných území, který připadá na dnešek, má připomenout, co, jak a proč chráníme. Velkoplošných chráněných území je v České republice nyní přesně 30 – čtyři národní parky, 26 chráněných krajinných oblastí. Po dlouhé době – poslední chráněná krajinná oblast byla vyhlášena v roce 2016 - je šance, že se tento výčet výrazně rozšíří. Programové prohlášení vlády totiž zmiňuje vyhlášení národního parku na části CHKO Křivoklátsko, přípravu podkladů k vyhlášení národního parku Soutok a chráněné krajinné oblasti Krušné hory.
    (...)
    Jsou to především lesy, pro které se navrhuje vyhlásit na pětině chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko národní park. Strmé, stinné a obtížně přístupné svahy, osluněné stráně se skalami a náhorní plošiny. Poměrně malé území obývá řada druhů rostlin, živočichů a hub s odlišnými životními nároky a lesy si tu díky obtížné přístupnosti zachovaly přírodě blízký charakter. To je u nás v těchto nadmořských výškách výjimečné. Více na https://www.mzp.cz/cz/zamer_vyhladn%C3%AD_narodni_park_krivoklatsko

    Soutok Moravy a Dyje je největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě. Programové prohlášení vlády počítá s velkoplošnou ochranou této jedinečné krajiny se sítí slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk se soliterními prastarými duby a lesy s bohatou biodiverzitou. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR nyní z pověření MŽP seznamuje obce, významné hospodářské subjekty, místní instituce a organizace s návrhem vymezení chráněné krajinné oblasti Soutok, její zonace a bližších ochranných podmínek. Více na https://soutok.nature.cz/

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam