• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLORLokální alternativní, etické a demokratické ekonomiky
    B_ART
    B_ART --- ---
    VSOUKOLOHLOR: afaik vláda ČR se nijak principielně nevyjadřuje proti Tobinově dani jako globálnímu opatření (proč by taky měla, pravděpodobnost, že se něco takovýho dneska prosadí je dost nízká), odmítá jenom zdanění finančních transakcí v rámci EU. To navrhuje EK jako novej příjem rozpočtu EU v rámci příští finační perspektivy (po roce 2013) a ČR jí odmítá z více důvodů, jednak se obává, že by to snížilo konkurenceschopnost evropy vůči zbytku světa, kterej by touhle daní zatíženej nebyl (a zpomalilo propojování trhů atd., pokuď by šlo skutečně jenom o přeshraniční transakce, což EK ani nenavrhuje, tak by to šlo přímo proti logice budování vnitřního trhu), jednak jde spíš o principiální boj, protože vybudování samostatný daňový správy EK by odpovídalo konceptu fiskálního federalismu a podle ODS tedy vedlo k dalšímu budování federace, oslabování suverenity členskejch států atd. Tak jako tak by se ale o to neměl rozpočet EU navýšit, ale adekvátně by se snížil zdroj z HND, takže ať by se s těma penězma stalo cokoli, k nárůstu rozvojový pomoci by to velmi pravděpodobně nevedlo.
    Ale jestli se pletu a někdo někde reálně navrhuje globální zavedení zdanění přeshraničních transakcí, přičemž získaný prostředky by se přímo převáděly do nějakýho rozvojovýho svěřeneckýho fondu a má šanci to prosadit (skrze jakou platformu?), tak mě oprav.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    PIZI: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rozvojová_politika

    FoRS - České fórum pro rozvojovou spolupráci / Czech Forum for Development Co-operation
    http://www.fors.cz/cz/novinky/novinky
    PIZI
    PIZI --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Co je to rozvojova spoluprace?
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    PIZI: Tak pochopitelně, to však neznamená, že by tato daň nemohla přinést prostředky rozvojové spolupráci. Státní moloch je prevít a řádná černá díra, na druhou stranu dívat se na tento návrh tolik černobíle dost dobře neobstojí.
    PIZI
    PIZI --- ---
    VSOUKOLOHLOR: On neni ani tak prosty jak ho vidi navrhovatele dane. It's complicated.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    PIZI: Naneštěstí svět není tak prostý, jak ho vidíš.
    PIZI
    PIZI --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Jake ziskane prostredky? Nic se neziska, zaplati se z toho urednici dohlizejici na vyber te dane, zbytek se prerozdeli. Dane znamenaji vice statnich uredniku, vice stihacek a sluzebnich aut.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Happening za zdanění finančních operací - čtvrtek 16. 12.
    od 12 hodin

    Ve čtvrtek 16. prosince uspořádá zahraniční pracovní skupina
    ProAltu happening k tzv. Tobinově dani. Již v roce 1972 ekonom James
    Tobin navrhl zdanění mezinárodních měnových transakcí malou
    daní, která znevýhodní krátkodobé spekulativní měnové
    obchody, při kterých jde o velké částky přesunované kvůli
    minimálním cenovým rozdílům. Takto získané prostředky by šly
    využít pro širší financování rozvojové spolupráce. Odmítáme
    proto přístup Nečasovy vlády, která (na rozdíl i od
    představitelů řady jiných států EU) proti Tobinově dani
    vystupuje.

    Happening ProAltu proběhne od 12 hodin před Petschkovým palácem v
    ulici Politických vězňů číslo 20 (sídlí zde Ministerstvo
    průmyslu a obchodu). Během happeningu ulice Politických vězňů
    dočasně změní své jméno na ulici Politických vězňů a
    ekonomických otroků. Přijďte dát i vy najevo nesouhlas s postupem
    vlády a seznámit se blíže s argumenty, které zahraniční
    pracovní skupina ProAltu k tomuto tématu připravila.
    JAGA
    JAGA --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Já nějak pořád nemám čas se na to kouknout, doufala jsem, že se na to podívá někdo jiný a poreferuje...
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VSOUKOLOHLOR: A navíc jsem se stejně prohřešil "proti míse" 27.11. ...
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    JAGA: Tož sice to není úplně k tématu a patřilo by to spíše do jiných auditek, ale pro M. Rupperta mám docela slabost, byť tedy s poměrně slušnou dávkou toho, co říká, nesouzním. Otázka na ty z vás, kdo tento dokument-zpověď viděli: Jak se vám jeví?
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Článek německého ekonoma Niko Peache, který uvažuje na pozadí klimatické, finanční a zdrojové krize možný model po-růstové ekonomiky. Materiál je bilingvní, psáný německy a anglicky, rozsahem na 2 A4. Otázkou zůstává, nakolik je Peachem načrtnutý model politicky průchozí...

    http://www.postwachstumsoekonomie.org/Paech_Oekonomie-jenseits-Wachstum.pdf
    JAGA
    JAGA --- ---
    Dokumentární.TV > Kolaps / Collapse
    http://dokumentarni.tv/veda-a-technika/kolaps-collapse

    dokument s českými titulky na webu
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Varianty dalšího vývoje ekonomické krize
    http://www.blisty.cz/2010/11/26/art55666.html
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Ekologické listy - olomoucký měsíčník - HDP nebude ukazatelem životní úrovně napořád
    http://www.ekologickelisty.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=873&Itemid=40
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    2010 Local Future Conference Videos
    http://localfuture.org/2010conference1.htm
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    JAGA
    JAGA --- ---
    To má Homgren pravdu, samotné peníze nejsou problém, problém vzniká, když jimi začneme poměřovat vlastní hodnotu (úspěšnost, pozici v hierarchii, moc, sebevědomí, sebejistotu).
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    TADEAS: Jo.

    Tady jsem kousek přeložil.

    David Holmgren - Láska k pěnezům

    Stojí za to zopakovat si staré rčení, podle nějž nejsou zdrojem zla ve světě peníze samotné, nýbrž láska k nim. Abychom si toto rčení vysvětlili, láska k penězům (hamižnost) byla kdysi uznána za sílu, která stojí za inovačními peněžními změnami, jejichž prostřednictvím vzniká úrok, který je nutné splatit zvýšenou těžbou přírodního bohatství. Je ironií, že tím, že Západní civilizace ignorovala toto tabu židovsko-křesťanské tradice vůči zúročitelným penězům, ji společně s dalšími faktory přetížilo do té míry, že se z ní později stala globální průmyslová kultura. Kde v tom hledat ironii? Kvůli rozhodnutí církve (přijímat zúročitelné peníze), jež vedlo ke ztrátě její moci tváří v tvář bezuzdnému materialismu?

    Vznik "fiat" měny (měny vynucené, měny vzniklé z ničeho) je, vyjma vzniku na dluhu postavených zúročitelných peněz, nejvyhrocenějším vyjádřením lásky k penězům. V průběhu historie většina společností kryla čerpání/abstrakci peněz komoditou o rovnocené uznávané a dlouhodobé hodnotě, jako bylo například zlato či stříbro. Fiatní měna nabývá své hodnoty prostřednictvím řádu nastoleného mocným svrchovaným vládcem a společnou vírou lidu. Nezávislost na dostupných zásobách komodit má ve složitých a rostoucích ekonomikách, které upevňuje silná centrální moc, mnohé výhody. Avšak fiatní měny jsou na systematickou hrabivost a korupci, jež se dějí pouhým tisknutím peněz dohromady se všemi masivně složitými obdobami tohoto procesu, který po všechny ty roky od opuštění zlatého standardu držel americký dolar coby de facto světovou měnu, náchylnější.

    Tyto složité finanční nástroje a společná víra, které byly základem desítky let trvajícího ekonomického růstu, rovněž činí naše ekonomické systémy náchylnější vůči kolapsu.

    Analýza světové energetické situace napovídá tomu, že pozvolný pokles technologické a kulturní komplexity je nevyhnutelný - ovšem náhlý kolaps civilizace dozajista nevyhnutelný není. Domnívám se, že ke kolapsu civilizace nás vedou rychleji peníze a trhy, které se vymkly kontrole, než nedostatky a dopady kterékoliv jiné konkrétní činnosti či technologie včetně spalování fosilních paliv.

    Horečná činnost v oblasti reálné ekonomie, která ničí systémy nezbytné k životu, je hlavně a především poháněna dysfunkčním, na dluhu postaveném peněžním systému, který musí z povahy své logiky, toliko aby přežil, růst.

    Náš peněžní systém vyžaduje neústalý růst, aby odvrátil kolaps, o těchto mechanismech se můžete dočíst jinde. (Viz Kurz krachu Chrise Martensona - www.chrismartenson.com ) Monetární systém nedokáže běžet na neutrál, nelze jej dostat do "ustáleného stavu". Rostoucí zásoba peněz...

    Reakce peněžních a energetických zájmů na ropný zlom a změnu klimatu

    Změna klimatu dokládá příkladem meze schopnosti přírody vstřebávat odpady produkované člověkem, zatímco ropný zlom zase meze schopnosti přírody uspokojovat lidskou poptávku.

    Mediální a veřejné povědomí o změně klimatu zjevně výrazně překonává povědomí o ropném zlomu, avšak existují zajímavé rozdíly co se týče zájmů těch, kteří jsou zapojeni do peněžního a energetického průmyslu. Mnozí z těch, kdo jsou propojení s penězi a trhy, se začali soustředit kolem změny klimatu coby naléhavého problému, který by bylo možné proměnit na další příležitost vedoucí k ekonomickému růstu (zelené ekonomie). Titíž lidé mají zároveň sklony vyhýbat se termínu ropný zlom, třebaže si jsou vědomi jeho bezprostředně hrozícího příchodu. Toto odmítání snad pramení z intuitivní chápání toho, že jakmile trhy pochopí, že budoucí růst není možný, pak to znamená, že hra pro náš fiatní systém na dluhu postavených peněz končí.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Ivan Lesay: Spúšťame blog Kritická ekonómia - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/clanek/7136-spustame-blog-kriticka-ekonomia
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam