• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLORLokální alternativní, etické a demokratické ekonomiky
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    The Financial Crisis Is the Environmental Crisis « Center for the Advancement of the Steady State Economy
    http://steadystate.org/the-financial-crisis-is-the-environmental-crisis/
    B_ART
    B_ART --- ---
    WIPER: já jsem taky nereagoval na tebe, ale na ten postovanej dokument, kde se (v těch prvních deseti minutách, co jsem to vydržel) explicitně řikalo, že řada lidí (z nichž někteří oplývali pohlednými tituly) považuje Základní příjem za něco, co by se mělo zavést do současnýho sociálního systému Německa (nebo Rakouska nebo čeho.. implicitně Evropy a vyspělýho světa vůbec). Tak jsem doufal, že mi to ten, kdo sem ten dokument postoval, trošku dovysvětlí..
    PIZI
    PIZI --- ---
    Nebo varianta ne zakladniho prijmu, ale nejakym zpusobem zajisteneho zakladniho zivota. Dostanes zdarma jidlo, osaceni a bydleni. Vyrobi a postavi to roboti, apod. Cil je stejny. Odstranit nutnost pracovat kvuli preziti.
    WIPER
    WIPER --- ---
    B_ART: ty kalkulace IMHO v dnesni dobe postradaji smysl, protoze neni mozne naroubovat na stavajici system vyberu dani a fungovani spolecnosti Zakladni prijem. Zakladni prijem myslim prepoklada ze napriklad nerostne bohatstvi a dalsi common pool zdroje nejsou v soukromych rukou, ale statnich a z nich se financuje ten prijem.

    Stezi muze byt v CR dost penez na "rozdavani obcanum" ve forme Zakladniho prijmu a zaroven na "rozdavani" podnikatelum prostrednicvim cca 1,6x nadhodnocenych zakazek (nebo kolik to rikalo Trans. Inter. ze je rozdil mezi tou samou zakazkou v soukromem sektoru a statnim). Navic nepocitas treba s tim ze cast tech penez (min 20% DPH) se vrati zpatky do statniho rozpoctu.

    Souhlasim s tebou, ze to co rikam nema nic spolecneho s realitou SRN ci CR ;) Jen jsem se snazil demontsrovat jak si predstavuji funkcni model Zakladniho prijmu. Tedy ne garantovany nominalni prijem, ale podil na "spolecnem" majetku. Kdyz spolecnost prosperuje, jsou penize a lide se nemusi klast tak velky duraz na vysi platu v zamestnatni a mohou radeji delat praci ktera je bavi, nez ktera jim vydelava hodne penez. Kdyz ekonomika nefunguje, stezi mohou mit obcane garantovane pravo na Zakladni prijem. Dulezite v tomto modelu povazuji, ze stat jako spravce je de facto vynechan z rozhodovani. Obcane sami jsou spolumajiteli treba forme druzstevniho.
    B_ART
    B_ART --- ---
    WIPER: no, v tom dokumentu se řiká, že jestli náš (míněno primárně asi německej) společenskej sytém má přežít, tak musíme zavést minimální příjem, kterej půjde "nepodmíněně" každýmu (včetně dětí a zločinců atd.), přičemž se bude ale "odečítat" od ostatních příjmů (což má znamenat, že ho dostanou jenom ti, kdo by jinak měli míň, než je jeho garantovaná výše).

    To, co popisuješ ty vychází z úplně jiný reality, SRN (ani ČR nebo jiný normální státy) neni výdělečná akciovka, ale projekt financovanej primárně z daní občanů.

    Řešení spousty těch problémů, co jsem popisoval (účetních, technickejch, administrativních) by bylo, kdyby byl příjem skutečně nepodmíněnej, dostal ho každej bez ohledu na to, kolik vydělává. Problém je potom samozřejmě v tom, že se peníze jen tak zbůhdarma protočej státem (občan zaplatí peníze proto, aby stejnou částku dostal zase zpátky), což vytváří administrativní náklady a korupční pobídky, ale hlavně bych měl strach z financování. Podle toho, jak se to tam popisuje, by výše Základního příjmu v ČR mohla bejt odhadem 5-10 000 kč měsíčně per capita, i když budu počítat s tou dolní hranicí, takto vychází na nějakejch 600 miliard ročně. Předpokládám, že by se ušetřilo něco na sociáních dávkách (i kdyby všechno všetně nemocenský tak je to snad nějakejch 60 mld.) a něco na důchodech (řekněme polovina z 300 mld., tedy 150 mld.), pořád to vychází na nějakejch 400 mld. Náš rozpočet má ročně asi 1 bilion (v příjmech, neceljch 1,2 ve výdajích - to je deficit), takže by se zvětšil asi odvě pětiny. To znamená například skoro zdvojnásobit daňový příjmy rozpočtu (dneska něco přes 500 mld.)...
    A vzhledem k tomu, že 5000 pc je dost na to, aby se rodiny mohly živit jenom výrobou dětí (zejména když budou bydlet na venkově nebo ve vlastněnym bytě, aby neměly moc velký výdaje na nájem), tak se dá očekávat, že počet daňovejch poplatníků bude klesat a zátěž kladená na těch pár chudáků, co budou tak hloupí, že ještě budou makat, brzo přeroste mez, kdy bude jejich výplata po odečtení všech daní ještě dost velká na to, aby se to vyplatilo....
    :)
    WIPER
    WIPER --- ---
    B_ART: na ten dokument jsme se jeste nepodival, takze nemohu odpovedet na specificke otazky ktere klades. Ale predstavil jsem si Zakladni prijmem na tomto modelu kde mi to dava smysl: Skupina obyvatel se odstehuje na pusty ostrov/jinou planetu. Obyvatele zalozi druzstvo (nebo i akciovou spolecnost a kazdy obcan bude mit stejny dil akcii) ktere spravuje Common a Public good viz wiki

    Pokud tato vsemi lidmi vlastnena spolecnost bude vydelavat penize, tak kazdy obcan dostane logicky svuj podil v teto firme a to bude prave ten Zakladni prijem.

    B_ART
    B_ART --- ---
    PIZI: to ne, ale ten náš jí tam posílá aspoň docela pomalu a existuje furt nějaká šance, že se z toho vylížeme.. ten navrhovanej model mi tudle šanci nenabízí :)
    PIZI
    PIZI --- ---
    Konzistentni komplexni system, ktery funguje a neposila civilizaci do sracek nemame ani dnes.
    B_ART
    B_ART --- ---
    JUNIOR: promiň, snažil jsem se na to koukat, ale nevydržel jsem to dýl jak deset minut, je to fakt zběsile natočený...
    můžeš mi ale vysvětlit jednu věc? pokuď bych měl garantovanej základní přijem, kterej podle toho, co tam řikali, očividně nebude vůbec nízkej (cca na úrovni minimální mzdy nebo řivotního minima?), co mě teda motivuje pracovat? zejména pro mladý lidi je už teď docela problém dokopat se do školy a dělat něco pro svojí větší ekonomickou výkonost - to, že by jinak museli jít makat je pro leckoho jediná motivace.. Když bych ale měl garantovanej základní příjem, tak ze školy uteču nejpozdějš po základce a budu si celý dny jenom hrát fotbal a číst, věnovat se jenom tomu, co mě baví.. Možná, že v určitym věku nastupuje touha mít těch peněz víc, než minimum, ale jednak mám pocit, že je to daný tim, že lidi, který pracujou a vydělávaj prostě chtěj vidět nějaký výsledky svý práce - jsou teda motivovaný vydělávat peníze tim, že vydělávaj peníze. Kdyby je ale nevidělávali, dost možná by nechtěli vydělávat další a i kdyby si ve třiceti vzpomněli, že jim to minimum nestačí, tak už jim dost ujel vlak - nebudou mít žádný adekvátní vzdělání, základ kariéry, pracovní návyky, nic.
    Celou touhle argumentací směřuju k tomu - kde se ty peníze vezmou? Liberální/kapitalistickej model je založenej na tom, že lidi jsou motivovaný pracovat dost a dost efektivně na to, aby uspokojily svoje potřeby. Když jim ale tuhle motivaci vezmu, skutečně se zachová efektivita ekonomiky a budou existovat prostředky, který by se mohly rozdávat?

    A pak mě tam zaujala ještě jedna techničtější věc - řiká se tam, že základní příjem se má odečítat od ostatních příjmů, tznm. dostanou ho reálně jenom ti, kdo by jinak měli míň. Připadá mi to ale trošku v rozporu s jeho nepodmíněností - vyžaduje to od člověka, aby byl schopen doložit svoje "ostatní příjmy". Navíc je to obrovská pobídka k podvádění - nutí mě to k tomu, abych zapíral svoje příjmy, protože mi tim vznikne právo na základní příjem, tznm. například pracovat na černo, což znamená další oslabení státních (daňovejch) příjmů a tedy podkopání schopnosti systému generovat dost prostředků na reálný vyplácení základního příjmu.. Stejně tak se vynořuje problém, kterej existuje už dneska kvůli daním, ale neni tak výraznej - co je to vlastně "příjem"? Je to jenom to, co dostanu v penězích? To ale znamená, že když budu třeba zemědělec, kterej si vypěstuje přesně tolik jídla, kolik sní, tak nemám žádný příjmy a dostanu peníze od státu, přitom jsem ale reálně bohatší než ledaskdo jinej, kdo dostane peněz stejně.. A dál - jak se vyhodnocuje jednorázovej příjem? Když prodám třeba barák za deset miliónů, tak se mi to započítá jenom do jednoho zúčtovacího období (jak je dlouhý? měsíc? rok?) nebo se to bued nějak složitě rozpočítávat na dlouho dopředu? První varinata by zase znamenala, že je například mnohem výhodnější domy prodávat, než pronajímat, protože se tim zbavuju nároku na garantovanej příjem jenom v jednom zúčtovacím období, druhá je zase zkreslující - co když den na to všechny utržený peníze prochlastám nebo udělám investici, která mi nevyjde? Připravil jsem se tim o svoje "lidský právo" na deset let dopředu?
    Atd. atd.

    Ty filosofický kecy okolo jsou moc pěkný, ale technickejch problémů kolem je tolik, že nevěřim, že by se dal někdy vybudovat konzistentní komplexní systém, kterej by skutečně fungoval a neposlal naší civilizaci svižnym krokem do sraček...
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    Zajímavá diskuze, objevil jsem jí až nedávno. Abych něčím přispěl, patří jsem také toto ? Prošel jsem v podstatě celou diskuzi zpět a docela mi to tu chybí

    Dokumentární.TV > Základní příjem - Kulturní impuls / Grundeinkommen - Ein Kulturimpuls
    http://dokumentarni.tv/penize-ekonomika/zakladni-prijem-kulturni-impuls-grundeinkommen-ein-kulturimpuls
    WYNDMYLL_238
    WYNDMYLL_238 --- ---
    voľný kolektív Wild and Free: Je potrebné oživiť lokálne ekonomiky.
    http://waf-kolektiv.blogspot.com/2011/01/je-potrebne-ozivit-lokalne-ekonomiky.html
    JAGA
    JAGA --- ---
    Pod článkem bude: "redakčně kráceno, celý článek si přečtete na www.potravinovezahrady.cz" - čímž upozorňuju na tenhle nový web, který se rozběhne teprve od února.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    JAGA: Díky! Na Bulletinu buď podobný nebo stejný článek Marek před časem zveřejnil, vzhledem k tomu však, že bulletin čte z permakulturníků pravidelně, co vím, akorát Mirek Jílek, to myslím příliš nevadí.
    JAGA
    JAGA --- ---
    No od Nadi máme zásadní článek, hlavní téma, na čtyři stránky, jmenuje se Člověk ekonomický (Homo economicus) a skutečně už je staršího data, ale je moc hezky napsaný. ten marek Kvapil je z trochu jiného soudku, ale to je dobře. A k jeho článku bychom rádi dali upozornění na Energybulletin. Teď už je číslo zaplněné až přeplněné!
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    JAGA: Proč se neobrátíš rovnou na Naďu Johanisovou, myslím, že ráda poskytne třeba i některý ze svých starších textů, třeba ho trochu opráší. Taky by třeba věděla, koho dalšího oslovit, několik jejich studentů se tomu věnuje, Eva Franková, Jirka Jeřábek, ...
    JAGA
    JAGA --- ---
    Tak teď jsem zjistila, že v tom našem chaosu se ke mně nedostal článek od Marka Kvapila z Energybulletinu na téma Chvění složitých systémů, který Marek už dávno Klíčové dírce nabídl. Takže "odvolávám, co jsem odvolala" a ten článek tam samozřejmě dáme!
    JAGA
    JAGA --- ---
    Zrovna dávám dohromady nové číslo Klíčové dírky (časopis Permakultury CS) a téma je Etická ekonomika. Mám tam zásadní (byť asi 10 let starý) článek od Nadi Johanisové, která pěkně vysvětuje základní věci, ale napadá mě, jestli byste někdo neměl nějakou hezkou úvahu/fejeton na ožehavé téma - jak nastavit ekonomiku, když růstová ekonomika je zhoubná, nerůstová taky selhává, tak co dělat? Stáhnout se do malých místních komunit a družstev? Stačí to? A je to realistické - aniž nás předtím postihla nějaká příšerná katastrofa? - A další téma, na které sice jakýsi článek mám, ale moc se mi nelíbí: spotřebitelská moc, aneb můžeme něco SKUTEČNĚ ovlivnit tím, co budeme nebo nebudeme kupovat? - Honoráře bohužel neplatíme, všechno to děláme zadarmo, rozsah by měl být asi do 5000 znaků, uzávěrka konec ledna.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    the Economics of Happiness | Home
    http://www.theeconomicsofhappiness.org/
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Článek se netýká přímo tématu, ale myslím, že s ním poměrně úzce souvisí a je dobře napsaný.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Čekáni na ideje / Esej - Salon
    http://www.salon.eu.sk/article.php?article=1810-cekani-na-ideje-esej

    B_ART: Neopravím...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam