• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HNIZDOnVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    RUM: K moznemu teoretickemu vlivu zpomaleni 0.5GB sektoru, za predpokladu, ze jsou mereni relevantni:

    *********
    Sure. But it leaves quite some uncertainty, since utilization was at max for only 2 points and rest was quite below.

    But to add actual value, since only one person went to create my synthetic scenario to see possible impact (not regular one), I'll show some math.

    GTX970 has official memory bandwidth of 224GB/s.
    Nai's Bench shows 150GB/s for fast part & from 6 to 22GB/s for slow part. Normalizing this to:
    224GB/s for fast & 21GB/s for slow address space.
    Scenario 1: Big game uses 3.2GB, but per frame uses only 768MB (0.75GB)
    - best case scenario: 0.75 / 224 = 0.00335 ~ max achievable fps = 298.67
    - worst case scenario: 0.5 / 21 + 0.25 / 224 = 0.0249 ~ max achievable fps = 40.12
    - Average scenario: 0.09375 / 21 + 0.65625 / 224 = 0.0074 ~ max achievable fps = 135

    Scenario 2: very small game utilizing 0.75GB, but per frame using exactly 0.5GB (small arena game)
    - best case: 0.5 / 224 = 0.002232 ~ max fps = 448
    - worst case: 0.5 / 21 = 0.02381 ~ max fps = 42
    - average case: 0.0625 / 21 + 0.4375 / 224 = 0.004929 ~ max fps = 203

    Explanation for average case:
    Click to show spoiler



    And as you can see, since performance of games which utilize on their own 3.5GB of vram is already in range of 25 to 45 fps, impact of this slow part is minimal.

    I believe nVidia did best thing they could by separating address spaces this way. Because otherwise there would be cases where perfectly fine running games end up with huge framerate drops. Imagine going from 120 to 40fps with no apparent visual effects going on screen, just by entering room full of slow textures.

    ************

    Takze i kdybychom do udajne pomaleho sektoru umistili framebuffer, fps nemuze klesnout pod 40fps.
    Cimz bych debatu o hratelne hranici fps ucinne uzavrel :)
    RUM
    RUM --- ---
    PCTuning • Zobrazit téma - GeForce GTX 980/970 - info, testy, recenze, zkušenosti
    http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=10&t=213006
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    RUM: RUM: Nikdo zatim nezna pricinu toho jevu. Spekulace na bazi syntetickych benchmarku, ktere klidne mohou kolidovat s ovladacem nemaji zadny smysl. Pocitani bitu sbernice na zaklade toho je roztomile, zvlastne kdyz na karte je pritomno 256 dratu, jinak bys ty pameti fyzicky nepripojil.

    A "zmeren" myslim ve hre, ne v nejaky cuda toolu nebo furmarku. I na pct jsem se ptal, jestli tenhle jev nekdo reprodukoval ve hre srovnanim prubehu fps 970 versus 980. NIKDO. Pritom je to to prvni co bych udelal - aby se ukazalo, jaky to ma v praxi vliv.

    Zatim myslim jedinej Ace ve WD nezmeril nic, a Headovi se podarilo dostat skyrim do lagu 6gb texturama.
    RUM
    RUM --- ---
    oprava je to 208 bit + 48bit :-) zamotal jsem se do jednotek
    RUM
    RUM --- ---
    HNIZDO: todle už jsem tady házel včera, akorát je to jinej magazín a navíc tady už to máš i česky http://www.cnews.cz/geforce-gtx-970-alokuje-jen-33-gb-pameti-neni-chyba-vysvetluje-nvidia

    HNIZDO: drivery se snaží držet VRAM pod 3,5GB protože do té doby využívá přímej přístup ke sběrnici o rychlosti 208 GB/s a jakmile přesáhne tuto hodnotu, tak už to "tahá za vocas", protože tato část už patrně jede jen jako 48 GB/s zapojí se tak sice i druhý paměťový segment o velikosti 0,5 GB a ten je mnohonásobně pomalejší

    http://puu.sh/eXaqD/be18c35f4e.jpg
    http://puu.sh/eXaGD/b6b8ae32eb.jpg
    http://puu.sh/eXaMX/0ca19c7e30.jpg
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    RUM: Panove, panove, nestacim se divit. Vcera taky,... ale ted vazne.

    Co zatim vime:
    - GTX970 v nekterych hrach nerada vyuziva ram nad 3.5G, ale je-li k tomu donucena, tak ji pouzije.
    - vykonostni pokles zatim nebyl v souvislosti s RAM zmeren, nebo ano? RUM: kde?

    K vyjadreni ManuelaG
    - manuel je neco jako Blegg, avatar Zemske bezpecnostni centraly, zde avatar nvidie, takze to neni nejakej neznamej jouda, a rika toto:
    - drivery se v 970 snazi natlacit aktivne pouzivana data do oblasti, kterou cip pouziva efektivne, dokud je to mozne, a pak rezignuje

    Co k tomu dodat:
    - 970ka nedava drtvou vetsinu her ve 4k v hratelnych fps, a tam kde ano, nedochazi k zaplneni ram
    - ani 980ka nestaci na 4k ve hrach jako FC4, Metro, Crysis, Watch dogs a podobne

    Zaver:
    - boure ve sklenici vody, byt technicky zajimava
    TURBO
    TURBO --- ---
    RUM: vobložka to je tak jako tak, ale jinak to cejtim stejně jak to píšeš. A přiznám se, že mě se teda klepala ruka už při těch necelejch 10k, takže 980 stejně neni pro mě ;).

    Stejně to doma vyzkoušim, abych si mohl říct, jak je to na hovno a spokojeně hrát dál ;).
    RUM
    RUM --- ---
    TURBO: jo, nemá cenu to moc hrotit a v panice kupovat rovnou gtx980. lidi jsou logicky nasraný, že je nvidia vodí za nos, ale fakticky je to dobrá karta. neměl bych problém si jí koupit i kdyby byla deklarovaná jako 3,5 GB a s 208 GB/s sběrnicí. nadruhou stranu by potřebovali praštit přes prsty, aby si příště toto žonglování s čísly nemohli dovolit.
    TURBO
    TURBO --- ---
    MCKIDNEY: což sedí, protože třeba takový AC:Unity nemá problém přes těch 3.5 jít ... Doma na ten případnej propad výkonu mrknu, spíš jen tak ze zájmu než že bych honem utíkal tu jinak super kartu prodat :).

    Jestli vono ale možná neni lepší nevědět a prostě hrát a basta :).
    RUM
    RUM --- ---
    MCKIDNEY: no kdo ví, jestli to je skutečně 100% autentická odpověď nvidie, ale v průběhu dnešního dne se o tom vyrojili zprávy úplně všude. jenom pan Obermaier na pctuning v podstatě napsal, že je to blbost :D http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_pctlongblock#32725
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    RUM: Tak do kytek není úplně pravda, pokles u Shadow of Mordor byl okolo 20% na necem co je ospraveditelně náročnější. Uvidíme co s tím dál bude, ale zatím je to první dobrý článek na toto téma.
    RUM
    RUM --- ---
    MCKIDNEY: no jo, ale těch 0.5 GB navrch, je tam nějak podivně "přilepeno", protože jakmile donutí kartu jít přes 3,5 GB VRAM, kde se zuby nechty díky ovladačům drží, tak jde výkon do kytek
    RUM
    RUM --- ---
    TURBO: no, nic není zadarmo :D teď už těch 10k pro někoho nevypadá tak dobře, ale jsem rád, že to alespoň vysvětlili. je to docela podraz, ale výkonu dává karta na normální hraní furt dost. bohužel díky slabý koruně je teď karta ještě dražší... já kupoval v den vydání asi za 9300 a dnes je běžně přes 10k
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Tak aspon víme s jistotou ze nejde vyuzit vice jak 3.5GB je bullshit :)

    Mel bych to nejak zkusit u sebe, ale hraju s 2560x1600 a zatim jsem problémy neměl.
    TURBO
    TURBO --- ---
    RUM: to docela saje. Bylo mi divný, že jsem tuhle zahlídl ve specifikacích 970 ohledně paměti něco jako "3.5GB dedicated/0.5GB shared", ale nevěnoval sem tomu dál pozornost (asi taky proto, že kartu už mám).

    Feature, not a bug.

    Jak já tuhle frázi nenávidim.
    RUM
    RUM --- ---
    RUM
    RUM --- ---
    tak ten problém s VRAM na gtx970 se konečně pěkně rozmáznul a už o tom napsalo zprávu spousta větších magazínů o HW. Nvidia napsala zatím jenom to, že se na to podívají, ale musí určitě moc dobře vědět o co tady jde... Jsem zvědav co z nich vypadne příští týden. Možná se opravdu prokáže, že si u gtx970 vymysleli ne zcela pravdivé parametry a pak to těžko půjde řešit softwarovou cestou.
    TURBO
    TURBO --- ---
    Sorry za spam, ale třeba by tu někdo chtěl zánovní, se zárukou 760ku gaming OC od MSI ...

    [ OFFERINGNABÍZÍM: Graf. karta MSI N760 TF 2GD5/OC Gaming ZÁNOVNÍ / Praha Hostivař/Hrdlořezy / 4799 CZK ]
    RUM
    RUM --- ---
    No řekl bych že je teď nejhorší doba na kupování sestav. Euro je nechutně drahý.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam