• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HNIZDOnVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Zajed k nam na hajovnu na grilovani a pustime si tam vecer 1080 :D
    Me je to osobne jedno, protoze slysim vlastni dech (Astma), ale jsou lidi co jim 35dB vadi a je to naprosto legitimni pozadavek
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    A rikat ze to neni problem je pokrytecke, protoze vis ze situace byla lepsi.
    Leda ze bys mel uz demenci a zapomnel to.

    No nic, kdyz si vetsina lidi mysli ze potrebujes 600W zdroj na levne herni PC, tak ti to nevadi.
    Tedka, kdyz si vetsina lidi mysli ze je to tiche a hned to je to argument ze mas pravdu :D

    Jinak 40dB je nejnizsi povoleny Ambient v zalidnene oblasti.
    To ze ambient mimo rusne mesto je ve skutecnosti 30dB to uz te asi nezajima :D
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    HNIZDO: Ja myslim, ze porad resis jaka ma ve vysledku karta hluk. To neni ten problem. Ten problem je to, ze karty maji pres 130-140W, ten vysledny hluk je jenom uroven vyroby a nedosahli jsme radoveho zlepseni od dob Fermi. To je to na co narazel DRAGON
    Akorat tady pise, ze by chtel technologii co to vyresi. Ja ale vim ze ta neprijde.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    HNIZDO: To je pohled na vec co ignoruje fakt, ze se o to vyrobci snazi.
    Pokud zajem je (Zajem je, zda je dostatecne veliky pro velke vyrobce, to je predmet k diskuzi)
    Snaha o zvyseni efektivity a snizeni hluku je (OC je jiz standard a hlucnost je taky jeden z parametru co odlisuje vyrobce.)

    Staci se podivat kam se dostalo MSI diky lepsimu OC 680 a 780 - ze normalni retail znacky se stalo prvnim vyrobcem co uslysis mouth2mouth (Staci se zeptat tady v klubu o staveni PC)
    Pristi vyrobce co doda kartu o 10% tizsi nez konkurence bude mit vetsi podil na trhu. Coz jsme videli s Vapor-X
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    VESPER_INDIGO: Posledni vysavac na trhu byla myslim FX5800. I referencni GTX480 byla z hlediska hluku hodnocena za normalnich okolnosti jako uchazejici. Dnesni referencni vzduchove chlazeni je hodnoceno jako za beznych okolnosti neslysne, coz koresponduje s udaji od Ledviny - je na urovni ambientu, coz ovsem ledvina povazuje za velky problem, ackoliv jsem doted nepochopil proc.
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    MCKIDNEY: Souhlasím. Dost bych se toho bál. Vysavače do škol pro neslyšící, prosím.
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    MCKIDNEY: A muze to byt treba tim, ze soucasne chlazeni je zakazniky shledano jako dostatecne tiche krome tech, co vyzaduji pasivni system? Cili se vskutocnosti nejedna o problem, ale o pravy opak, tedy absenci problemu, ktery tedy nevyzaduje reseni?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    A posledni vec co by to snad mela cele zavrit. Bavime se o generaci 8xxx. Zatimco 8800 GTs byl uz zrout.

    Tak se podivejte na tohle:
    GeForce 8600 GTS 71W
    GeForce 8600 GT 43W
    GeForce 8600 GS 43W

    pod 50W to uchladite pasivne a nemusite umet ani pocitat.
    pod 100W to uchladite s 30CFM (Coz muze byt ventilator s mene jak 20dBA.)

    Coz je duvod proc se o teto generaci neustale mluvi, pochazi z dob kdy graficke karty nemuseli mit vykon.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    LOPIK, VESPER_INDIGO 40dBA nebude "tiche" nikdy.
    Ale mate pravdu ze lidi co stavi PC maji 40dBA jako tiche, protoze si pamatuji doby 54dBA GPU
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Pro vyrobce je to problem, protoze chteji naplnit zakaznikovo ocekavani a nauctovat si za to prachy.
    Posledni revoluce byl Vapor-X a to byl z velke casti hlavne hype.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    HNIZDO: Problem je to ze chlazeni nenaplnuje predstavy uzivatelu o chlazeni.
    Zakaznik resi jenom spotrebu a hluk. Designer resi odpor, kapacitu, vyzarovani a CFM.

    Chlazeni neroste s CFM stejne rychle jako hluk. (Pro ilustraci staci specifikace obycejneho heatspreaderu)
    Proto prakticky nezalezi na tom, zda mas grafiku co zere 160W (RX480) a 250W (GTX 780).

    A ten "velky problem" je to, ze zakaznik teda ocekava zlepseni.
    Vyrobce ho ale neni schopen dodat v ramci rady produktu. (Proto taky povazuji SEA HAWK za revolucni vec.)

    To cele vede k tomu, ze GPU bude zdrojem diskuze neustale a lidi si budou umerne stezovat tomu jak rozumi chlazeni.



    LOPIK
    LOPIK --- ---
    VESPER_INDIGO: Tohle je celkem klasika -- někdy mi přijde, že lidi od IT celkově neví co to znamená "ticho" nebo "bezhlučný" - taky jsem se snažil jednu dobu o klidně i míň výkonej, ale hlavně tichej počítač a pořád je to dost slyšet i když vyřadíš všechny ventilátory kromě zdroje..

    Blbý je, že si tyhle věci ani nejdou nikde očíhnout - v krámě to prostě nepoznáš, jak je která věc hlasitá..

    dB jsou ošidný, navíc se to hrozně těžko představuje - takový ty žebříčky, že v knihovně je 25 db a letadla startujou při 130 db - je to hodně orientační.. Zajímavý je že nějaká ta vnímaná hlasitost je dvounásobná při změně o 8-10 db..
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    HNIZDO: no, po pravdě řečeno jsem se v té diskuzi mezi vámi ztratil. Přijde mi, že si nerozumíte a ve skutečnosti tvrdíte něco hodně podobného. Ale protože ticho v počítači dost řeším, tak jsem si řekl, že něco napíšu.

    Každopádně vím, že jsem si koupil na moje poměry slušně výkonnou kartu, která je výkonnější, sežere asi o 40 watů míň a je tišší než původní už beztak dost tichá ATI 6870.
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    VESPER_INDIGO: Takze co myslis, je dneska velky problem ty karty uchladit? ;)

    MCKIDNEY: hmm. Takze ten problem spociva v tom, ze vyrobce chlazeni nedosahuje pri 180w vyrazne nizsich hodnot dBa, nez 250W karty?
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    HNIZDO: já jsem z téhle situace uplně paf. Už léta letoucí jsem řešil tichost počítače tak, aby když jdu spát a dojede seriál a nechce se mi vypínat počítač, abych ho nejlépe vůbec neslyšel.

    30 dB větráček tenkrát bylo špatné. Ostatní by ho popsali hlučný asi středně, ale na mě až moc. Kolem 25 začaly být tiché a kolem 17 a níž začala hranice nehlučnosti na 20 cm od počítače, kde ostatní prvky byly v idlu.

    Nedávno jsem si pořídil díky skvělým recenzím MSI GTX 960 s tím, že má mít cca 30 dB, ale že je uplně tichá. Tak jsem se děsil, co to bude za bzučák a ona je v největším loadu asi tak nehlučná jako kdysi ony 12" větráčky pod 17 dB. Kdysi. Protože dnes tomu korunu dávají tyhle obyčejné 12" kupované s popisem 8-15 dB, které slyším jasně přes celou místnost.

    dB jsou zrádné a ošklivé.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    2006 146W 46dBA
    2013 250W 40dBA
    2015 250W 41dBA
    2016 180W 39dBA

    Ne opravdu to neni problem uchladit, rozdil mezi 2013 a 2016 je 1dBA a 70W mene.
    Usetrili jsme 70W na karta, kolik usetrite na chlazeni?
    Na chlazeni usetrime mene nez je chyba mereni.
    Tak to je uspech a muzeme zavolat profesora Hnizdo
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    MCKIDNEY: Nikoliv, snažím se dobrat k tomu o co ti jde. Pokud ti jde o kontext, zacalo to domnelou hlucnosti chlazeni 1080ky. Je tu jiny kontext, ktery mi unika?
    Muzes nejak rozepsat, co myslis tim velkym problemem. Jedna se technickou narocnost chlazeni, jeho cenu, velikost, poruchovost, hlucnost?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    HNIZDO: Porad ignorujes kontext a delas jako by tam nikdy nebyl. Mozna si pletes demigod s demagog.

    Az napises:
    "Z toho usuzujes, ze je dnes velky problem uchladit karty s tdp 150-200W pro narocne uzivetele na ticho?"
    Tak s tebou mozna budu souhlasit, do te doby jenom opakujes to same a je to ubohe.
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    MCKIDNEY: Takze jestli to chapu spravne. Karta z roku 2006 s TDP 146W ma hlucnost chlazeni 46dB. 1080 FE s TDP 180W ma 40dB, MSI 39dB. Uz tech 46dB bylo povazovano za stredne tiche.
    V te recenzi jsou karty s TDP 250W s hlucnosti 40-41dB.

    Z toho usuzujes, ze je dnes velky problem uchladit karty s tdp 150-200W?

    Pokud tuhle jeste nekdo sledujete, muzete mi prosim tuto logiku blize objasnit? Pedagogicke schopnosti porucika Ledviny zcela selhavaji.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Uz zacinam by nasrany delam zbytecne chyby, stojim si za timto: MCKIDNEY
    Zbytek klidne promaz jestli ti to jako majiteli klubu nesedi.

    Musim nekde udelat caru a nerozcilovat se.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam