• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HNIZDOnVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    NVIDIA now REQUIRES laptop makers to list clocks and TGP for GeForce RTX 30 Laptop GPUs - VideoCardz.com
    https://videocardz.com/...quires-laptop-makers-to-list-clocks-and-tgp-for-geforce-rtx-30-laptop-gpus
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    HNIZDO: You can finally game in 4K and triple at that, but you might need an RTX 3090....…
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart | Svět hardware
    https://www.svethardware.cz/nvidia-se-pochlubila-novym-rtx-on-trailerem-na-rusky-atomic-heart/54090
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    ELECTRICKOTA: jop, to je vtipny a malokdo si toho vsima. mame 16GB ram, ktere nic nepouziva, ale 256bit sbernici.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    JURGEN_BUNDA: No vono je ale dulezity tu pamet taky pouzivat, ale to jde tezko kdyz to má tak zbídačelou prostupnost díky uzky sbernici
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    JURGEN_BUNDA: Jedina graficka karta aktualni generace, kterou nekdo "narval pametma" se s dovolenim jmenuje nVidia 3090 a je vybavena 24GB GDDR6X :-)
    JURGEN_BUNDA
    JURGEN_BUNDA --- ---
    Mě se tohle zase líbí na AMD, že ty karty rovnou narval pamětma.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: hele kdyby nekdo udelaj APU do notasu, kde by byla i relativne rychla grafika s adekvatne rychlimi pametni, at uz sirkou sbernice nebo efektivní frekvenci, asi by to byl první notas kterej bych si koupil. Takze jo fandím tomu, ale zatím mám desktop kterej mi staci na vse co potrebuju a ramky jsem naposled resil jen co to velikosti a s rychlosti jsem zustal na pro me standartních 3200mhz
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Je to teda metrika strasliva, protoze hry jsou GPU limited:

    Nicmene rychlym googlem, tady byl rozdil v fps mezi "~umyslne pomala" a "top" az 22% fps:

    Testing 4000MHz RAM: the Digital Foundry verdict • Eurogamer.net
    https://www.eurogamer.net/...es-ram-speed-affect-fps-on-amd-ryzen-memory-frequency-vs-timings?page=4

    K tomu ty integrovane grafiky - mne by APU aktualne v laptopu stacila, byl bych rad za rychlejsi.

    Na pomale RAM se rozumna APU postavit neda, bohuzel. Ty naroky GPU na RAM jsou uplne jinde nez u CPU.

    Myslim ze si rozumime, jen se lisi ta intenzita.

    Ty mas pravdu ze to neni to nejzasadnejsi, ja tam zase vidim ten potencial na zrychleni.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: Nerikam ze pokrok v oblasti pameti nema byt. Jen poukazuji ze na desktopu, kde stejně mi jede Fusion 360, Visual Studio, Photoshop jako to nejnarocnejsi co pouzivam, mimo gamesy tak rychlost pametí není pro mě jakkoliv masivní problém(jasně přidává to, ale je to do 10%).
    To ze ECC je fajn zalezitost, taky nerozporuju, ale prichazi prave vhod az u velikosti pameti sto giga a vise a prave u sirsich sbernic kde dochazí casteji ke crosstalku.
    LAUNCHER: Souhlasím, pamatuju si ze jsem mel jako jeden z prvních DDR4ky a byl jsem z toho smutnej, protoze stáli ranec a nic navíc mi nepřinesli(snad +200mhz a nizsí spotrebu coz mi je jedno).
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    HNIZDO: Myslim ze cilovce nevadi si koupit HW ted a na konci roku rychlejší :-)

    Nicmene i kdyby se to stihlo (nevime), tak s prvnimi moduly neni leckdy o co stat. Nerikam ze se to bude opakovat s DDR5, ale prvni DDR4 bylo rychlosti podobne na tehdejsi top DDR3.

    Nicmene jak rikam, moc se na DDR5 tesim, jen nevidim duvod na libovolny HW cekat rok - to bych mohl vzdycky rict, ze cekam az pristi rok XYZ.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: To pozor pane, DDR5:

    1) Ma mnohem sirsi podporu pro ECC. Bez ECC je stabilita cim dal vetsi problem, kvuli rustu kapacit.

    Why don’t PCs use error correcting RAM? “Because Intel,” says Linus | Ars Technica
    https://arstechnica.com/.../2021/01/linus-torvalds-blames-intel-for-lack-of-ecc-ram-in-consumer-pcs/

    2) Rychlost pameti zasadne ovlivnuje nektere aspekty vykonu, zejmena pro AMD. Jedno doma mam, 2666 (muzu si umyslne zapnout) vs 3600 jsou dost jine svety.

    3) Na laptopech by navyseni rychlosti pameti umoznilo slusnejsi integrovane grafiky. Porad by to s (budouci rychlou) DDR5 nebylo tak rychle jako treba Apple s embedded RAM, ale krok spravnym smerem.
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    LAUNCHER: ja mel dojem ze konec tohoto roku, jeste se na to podivam
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    HNIZDO: Ehm, imho nejdriv pristi rok a pak jeste pockat nejakou dobu, nez DDR5 zacne byt rychla. Ty uvodni DDR5 budou predpokladam nezazracne, jako to bylo s DDR4.

    Tim nic proti DDR5, moc se na ni tesim, ale za chvilku to fakt nebude.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    HNIZDO: já nikdy nepociťoval ze by CPU muselo nutne mít vysokou prostupnost na RAM, takže asi další 2roky určitě zůstanu na 32GB DDR4
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    ELECTRICKOTA: blby je ze je tu za chvili DDR5
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    Hmm 8mi kanálové(512Bit) zapojení DDR4, nom nom. Herně to asi nebude mít moc velkej vliv ale je to mazec. Měl jsem 3kanálového Intela a přínos zas takovej jsem nepocítil)
    Diskuze: AMD přináší Threadrippery s 8kanálovými paměťmi do maloobchodu | Svět hardware
    https://www.svethardware.cz/...nasi-threadrippery-s-8kanalovymi-pametmi-do-maloobchodu/54046/diskuze
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Ja se docela tesim na Hitman 3, ktery by mel vyjit pristi tyden. Mam na nej predobjednavku, snad nepokazi.

    Bohuzel na uvod bez ray-tracing. Ten sice bude, ale az pozdeji.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: Jo asi jo, uvidí se. Já horory mlžu, ale musí mi sednout, dal jsem SOMA, Alien:Isolation, ale už ne Amnesia: The Dark Descent - tam už to i na mě bylo HC
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam