• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HNIZDOnVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: tak píšu čísla v záteži, při běžné práci to je okolo 100W
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Respect, jak ty compy vyuzivate.

    Pri praci mi tam skace nejakych 85-150W. K tomu teda monitor. A teoreticky si az 65W umi vzit nabijecka k mobilu :-) (to bys musel zacinat z 0%)
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: no me zase 2070S zrala mín nez 3070 a to o zhruba 30W (ano mám wattmeter ;) )
    CERMI_FOX: jo mám to obdobně, v zimě obývák vytápí jen komp (cca 400W)
    CERMI_FOX: twl ty imperální jednotky mě nepřestávají udivovat, z jakých hoven dokážou něco "standardizovat"
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    CERMI_FOX: Vyhody imperialismu, kde uctovani provadis od zamrzleho Bostonu az po slunecnou Australii :)
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    MCKIDNEY: dekuju za rozsireni obzoru o dalsi zajimavou jednotku energie :) Pro ty, co taky nevedi, co to je, prikladam definici z wiki, ktera pobavi:

    1 BTU odpovídá 1 055,05585 J. Je to přibližně takové množství energie, které je potřeba pro ohřátí 1 britské libry vody z 39,2 na 40,2 °F [1] (ze 4 na 4,56 °C).

    :-)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    CERMI_FOX: Ja nedokazu dosahnout 19 bez klimatizace (I v zime :)
    Jakmile prehodis Watty na BTU, tak se to snadno prepocita na normalni topeni. (Protoze existuje spousta dat v BTU)
    Vetsi pokoj v byte s dobrou izolaci - 1.6 BTU ci ~500W/h je 5 stupnu rozdil.

    Nicmene TDP neni spotreba a do 3kW staci vetrat (To ze se v te mistnosti neda bejt je jina :D)
    S otevrenym oknem ci spatnou izolaci (domy, skleniky atd) je to najednou 6 BTU ci cca 2kW/h

    To ale nezastavi nekoho, kdo vyuzije vyssiho stropu 5nm. Vzdy se nekdo takovy najde.
    Je to videt u Ampere a bude to videt u dalsiho.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    CERMI_FOX: V mych podminkach se nebojim. Kdyby mi prislo ze je tu horko, otevru dvere na chodbu, nebo se presunu do o patro vyse do vetsi mistnosti. 6yo+4yo decka uz takovy bordel nedelaji jako rekneme pred rokem.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    LAUNCHER: drtivou většinu zimy jsem vytopil hlavní místnost (kuchyň, obytná část, pracovna, vše v minibalení pražského bytu) jen tím, že jsem tam byl a měl zaplé PC se spotřebou cca 200-300W (v běžné zátěži, vč monitorů ). Když mi byla zima, zapl jsem 3D tiskárnou se spotřebou okolo 100W. A v místnosti bylo příjemných 19C. Takže 1kW sestava to musí zvládnout v pohodě. :-)

    10A jističem jsem myslel separátní okruh, stejně jako se dělá pro pračku, kotel apod. Už teď jsem nejspíš na hraně, protože když nahodí proud po výpadku, tak shodí jistič na "obývákovém" okruhu (moje PC a lednice začnou startovat) a občas i jistič (nebo prouďák? nepoznám) před hodinama. (zajímavé je, že hlavní jistič ani bytový prouďák to neshodí nikdy ...)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    CERMI_FOX: Uz jsem to tu psal, ted jsem i s 3090 a 5800X na ~500W. Narozdil od kolegy Hnizda nemam undervolt (tim nic proti nemu, chapu ze ty vysledky umi byt zajimave).

    [LAUNCHER @ nVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry]

    Nejlevnejsi fen z Alza ma 850W. Zkus s nim vytopit mistnost ;-)

    SENCOR SHD 6400V - Fén na vlasy | Alza.cz
    https://www.alza.cz/sencor-shd-6400v-d393510.htm

    Co se jisticu tyka, mam tu beznych 3x25A. Co je mi znamo, 10A do rodinneho domu ti distributor typicky ani nepovoli.

    Budoucnost spis vidim v tom, ze az Oktavka dojezdi, poridim neco na elektrinu... pak se jistice (po upgradu sazby a jisticu na BEV auto) poperou spis s autem, nez s 3 compama (ja a rekneme 2 moji teenagers, az povyrostou; zena stolni PC nema & nechce).

    Vyhoda s tim BEV autem je, ze pak dostanes levnejsi sazby na elektrinu, alespon co referoval kamarad :-)
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    LAUNCHER: 550W je šílený. Jasně, z karty to teplo dostaneš, ale
    a) za jakou cenu (vč energie navíc na chlazení)
    b) co vidím jako větší problém, je kam s tím teplem? Celá sestava bude žrát ~1kW? To vytopí místnost samo o sobě, fajn v zimě, kdy jde otevřít okno, ale co v létě?
    Tímhle tempem za chvíli budou na PC dedikované jističe, protože 10A sežere samo :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    3070 vs 2080Ti je rozdil na spotrebe ~50W ve prospech 3070. Jako vzdy je lepsi, kdyz se te diskuzi venuji lide, co s tim maji prakticke zkusenosti a maji (meli v pripade 2080Ti) jak ty karty tak ten wattmetr ;-)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Co me spis strasi, aby na to byly hry.

    Mame tu nadherny Cyberpunk 2077, ale ostatni mi teda prijde slabsi. Jestli jsem na neco zapomnel, tak se omlouvam.

    Pokud si dobre pamatuji, vykon XSX/PS5 je pod nV 1080Ti. Jasne, na PC je fajn mit 4k@120fps, takze toho vykonu potrebujeme mnohem vic nez na 4k/30fps XSX konzoli (Forza Horizon 5). Ale stejne.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Vykon/Watt nic neznamena, kdyz karu ridi VBIOS. Leda by jsis kupoval 3080 a pak ji limitoval v PWM )

    Co resime je, ze Vykon/Watt o 10% lepsi neni dost dobre a bude se to dohanet vice Watt :)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    tak chiplety naopak na spotrebe muzou ubrat. Specialne u GPU, kde neresis single thread.
    Ale ja spis mluvim o jejich agresivni snaze udelat jasne cary mezi GPU, coz uz moc nejde.

    Staci se podivat jak moc museli narvat do 3070TI a stejne je to prakticky nahrada 3070 a nestoji za extra $.
    4070 nema sanci konkurovat AIB 3080 (ani na 5nm :) Takze musi dohanet hrubou silou.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Vykon/watt bude urcite lepsi nez ted. Vubec bych se toho nebal.

    I kdyby mela top karta 550W:

    1) Tak pokud budete chtit mene, proste si koupite nizsi radu.

    Porovnejte na spotrebe rekneme 3070Ti vs 2080Ti.

    2) Nevim jaka by byla cena takove karty, ale top spotreba 550W by mi vubec nevadila. Uchladil bych to.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    HNIZDO: spíš díky čipletům mohou udělat ty čipy na ještě menších procesech(ne nutně na všech), NV měla vždy starší technologiie zejména díky tomu že dělá velký čipy
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    MCKIDNEY: hlavne pokud dojde na chiplety, tak se to nemusi zastavit - to je v podstate multigpu na jedne desce. kdyz se tam daji 4, je to spotreba x4 minus ram.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    MCKIDNEY: Jako jo no, ty rozdily ve velikosti tranzistoru uz jsou dost maly, a spotreba hold bude problem, mohli by to vyresit castecne tim ze budou delat mensi ciplety ktery budou na sebe stackovat a vypinat je a zapinat podle vyuziti.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Ja ten narust spotreby nejak ocekavam, jsme v obdobne dobe jako Fermi.
    Generacni narusty jsou prilis male pro ten hype - takze pojedou oboje,

    Jestli to bude 550W, to snad ne. Ale ocekavam ze pristi "4070" bude pres 300W TDP (350W AIB)
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    GeForce RTX 4000: 2× lepší výkon než Ampere, 5 nm, 550 W? - Cnews.cz
    https://www.cnews.cz/nvidia-geforce-rtx-4000-lovelace-pry-2x-vykon-proti-rtx-3090-5nm-tsmc-spotreba-masivni/

    Ovsem spotreba az 550W.
    Pochopitelne jsou to leaky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam