• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HNIZDOnVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Co me prekvapilo - prvni ergonomickou jsem tu me Sculpt, preuceni trvalo asi den az tri dny, po dni uz to slo, po trech dnech pohoda. Asi po tydnu, uz nevim presne, jsem pak vedel, ze nebudu chtit zpatky. Najednou proste uleva v rukach.

    To preuceni bych cekal mnohem delsi.

    Nejvetsi problem btw byly Fn klávesy.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Ja nakonec Microsoft Ergonomic Keyboard.

    Preferoval bych kratsi chod klaves, ale obecne velka spokojenost.

    Vyzkousel jsem nakonec asi 5 ruznych klavesnic, zkusenost IMHO neprenosna, kazdy jsme jiny.

    Prekvapilo me, kolik lidi kolem me ma MS Sculpt, coz me nasmerovalo spravnym smerem. Tohle mi vyhovuje vice nez Sculpt.

    Muj kus je dovoz z USA, v CR jsem ji nevidel snad vubec a chtel jsem US oproti GB rozlozeni.

    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: ad klávesnice, voděodolná klávsnice nepřežila vylití vody, a to i když jsem ji rozebral a rychl vysušil, na reklamaci mi ji oravili, nicméně asi 14dní potom co ji mám mi neraguje E :(
    Takže tipy na novou klávesnici, zalíbila se mi tahle https://www.czc.cz/czc-gaming-hexblade-herni-klavesnice-cherry-mx-silent-red-cz/274041/produkt vypadá to na hodně muziky za OK peníze
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    TechSpot: RTX 3080 12GB vs. RX 6900 XT v 50 hrách | Svět hardware
    https://www.svethardware.cz/techspot-rtx-3080-12gb-vs-rx-6900-xt-v-50-hrach/57148


    ELECTRICKOTA: neumim si predstavit technicke reseni, kdy se ze soucasne plochy jadra odvede dvojnasobek tepla pri soucasnych teplotach, a to vcetne kvalitni vody, bez ohledu na to, ze by na to zrejme byl potreba stojanovy externi radiator
    SWAMP_ASS
    SWAMP_ASS --- ---
    Ale zase ten hashrate, to bude zas horečka.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    Spotřeba NVIDIA Lovelace: dokonce až 850 W? | Svět hardware
    https://www.svethardware.cz/spotreba-nvidia-lovelace-dokonce-az-850-w/57140
    Doufám že jen spekulace, nedokážu si představit GPU s 400W TDP natož 680W. Karta jen do zimy, a se sluchátky na střílby. O ceně elektriky škoda mluvit.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    ELECTRICKOTA: Vyzkoušeno, stíny jsou fajn, ale RT odrazy dle mě zažili dost downgrade, a cela ta hra mi přišla divně neostrá. Navíc jsem začal od znova, a zkusil Corpo, a zlatej nomád, ten začátek je trapný, krátký a úplně o hovně, takže po úvodní misi s holkou v ledu jsem to vypnul a čekám dál na RT verzi zaklínače.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Tohle asi poteebuji 😃

    Shadow Warrior 3 | Gameplay Trailer 3 | Out March 1
    https://youtu.be/fqq2YUuWDRg
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Ja o vlku a tady mame A100 u Linuse:

    NVIDIA REFUSED To Send Us This
    https://youtu.be/zBAxiQi2nPc
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    stejně to nebude skladem
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    LAUNCHER: obecne cipy jako takove pri zachovani velikosti s kazdym main node na EUV zdrazi priblizne 2x, v budoucnu 4x
    predpokladam, ze cip bude skutecne 2x drazsi, plus zdrazeni procesu TSMC o dvacet procent, takze pokud 3090 stala 40k, tak bez ohledu na soucasnou trzni situaci ocekavam MSRP 55k-60k.
    zbytek si ekvivalentne doplnte.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    HNIZDO: "According to Greymon55, the Lovelace-based RTX 4070, RTX 4080, RTX 4090, along with their brethren will essentially be a miniaturization of their RTX 30 series predecessors on TSMC’s N5 (5nm) node. NVIDIA plans to increase the die size to nearly 900mm^2, and stuff over 18,000 FP32 ALUs or CUDA cores on the top-end AD102 die."

    Uff, 900 mm2 @ TSMC N5.

    Nevedel jsem, ze je dnes pro "domaci GPU" neco takoveho vubec mozne. Vsak to je vic nez ma profi A100 a na narocnejsim procesu.

    Na jednu stranu se velmi tesim, ale na druhou stranu se bojim, kolik takove monstrum muze stat.

    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    NVIDIA RTX 4080 and 4090 to Launch in September 2022: Up to 2x More Performance than the RTX 3090 [Rumor] | Hardware Times
    https://www.hardwaretimes.com/nvidia-rtx-4080-and-4090-to-launch-in-september-2022-up-to-2x-more-performance-than-the-rtx-3090-rumor/
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    ELECTRICKOTA: tak sláva, Update naisntalován, ted to přesunout na nvme a vecer zkusím grafické orgie :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Ja to nikde neprovozuji a aktivne se tomu vyhybam.

    Nerad bych se ucil dalsi OS, pokud me ten OS nezivi - na to mi to prijde casovymi naroky jako prilis draha sranda. YMMV.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: Hele me se tam libí jen to že to zere prd, netopí to a vydrzí dlouho baterka. To že to není herní čip, ani platforma co hry podporuje je mi jasné.
    Co me sere je je OS X a jejich politika, kdy proste jim neděla problém zaříznout starý programy a zpětná kompatibilita je pro ne sprostý slovo.
    Asi pro lidi co píší maily a články to vadit nemusí. Ale pro lidi co si kupují drahý licence, nebo si platí vývoj na míru to problém je.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Ted si pry iPhones ohledne GPU povodil i novy Snapdragon.

    IMHO se vsechny GPU od Apple hodně precenuji, pak na jejich laptopech neco spustis a divis se, proč to bezi ~30fps.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER:
    GPU jsem myslel oproti výkonu konzole, ale uznávám že AMD čipy v tom má v efektivitě fakt navrch, těším se na další generace, Apple ukázal cestu že ta optimalizace jde ještě líp, tak snad budeme mít výkonný čipy co nic nežerou když není třeba a výkony podat taky umí.

    Jo a když chceš dva biče, máš dva biče :D
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Mobilni 3080 je vykonem slabsi nez desktopova, take je to fyzicky jiny cip.

    I ta se nevejde do kazdeho laptopu. Take to cele potrebujes uchladit a bude problem i s hlukem. Uvadi se pro ni 80-120W TDP.

    Tim to nechci hanit, je to genialni kus HW - ale proti rozmerum XSX a jeho TDP to maji soucasne laptopy tezke a thats the point 🙂

    Samozrejme, i ten XSX bude rozmerama na nektere dovolene problem, i velky herni laptop je skladnejsi.

    A tohle bude nejspíš trvat jen tuto generaci, od nove generace GPU dostaly pak uz stare konzole vzdycky hroznou cocku.

    Dovolena - Jasne, nic proti vkusu. Navic ja na te dovolene take krotim dva kusy, coz je proti jednomu kusu hodne jiny pribeh 🙂
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: No nejak mi neprijde jakkoliv zajimavy jezdit na dovolenou a cumet tam do televize na hry :D
    A mobilni GPU jsem uz videl i 3080ku, kde si myslim ze maj uz vic vykonu, nebo ne? Nesleduju to, NB mam jen jako pracovni nastroj, takze co nejlehci, nejmensi a aby netopil
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam