• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHEDLOSémiotika- historie, koncepty a otcové zakladatelé
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    THOMASMORTA: Jako navbazujici magistersky. Jmenuje se to Elektronicka kultura a semiotika ( http://fhs.cuni.cz/FHS-48.html ) a je to jenom prezencni, ale to na FHS ve skutecnosti co vim nic moc neznamena. Podle toho jejich webu mas v ramci toho moznost ctyr ruznych specializaci - sémiotika, média a komunikace, společnost a kultura, interaktivita a média. Osobne bych se trochu obaval, ze to bude malo semiotiky a hodne kecu a la medialni studia a podobne... ale mozna jim krivdim.
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    KRISTIII: Na FHS se studuje sémiotika jako samostatný magisterský program? A jde ji studovat kombinovaně?
    KRISTIII
    KRISTIII --- ---
    zdravím, najde se tu student sémiotiky na fhs, který by se podělil o zkušenosti se studiem...rozhoduju se, kam jít na magistra, tak pokud máte nějaké info,podělte se prosím:)
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    TERLU: Omouvám se, pro oči nevidím... Mimochodem - Základy sémiologie by měly být obsažené též in Barthes: Nulový rukopis.
    TERLU
    TERLU --- ---
    jj,super dik. Když něco seženu, podělím se. (jo a jsem slečna!) :-)
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    TERLU: Ten Palek by měl být naskenovaný na http://uloz.to/ - zadej do vyhledávače Palek a buď to postahuj po malých souborech - to by měl být Palek I.pdf až Palek V.pdf, nebo skus ten velký soubor...
    Kdyby se Ti náhodou podařilo sehnat ostatní e-booky a chtěl ses podělit, budu rád:-)
    TERLU
    TERLU --- ---
    Ahoj, potřebovala bych sehnat na zkoušku tyhle knizky: Barthes, Roland:Základy sémiologie in. Kritika a pravda. Praha – Liberec, Dauphin 1997
    Bernard, Jan (ed): Tartuská škola. Sborník filmové teorie 2. Praha, NFA 1995.
    Palek, Bohumil: Sémiotika. Praha, Karolinum 1997

    V knihovně jsou vypujcený a nemužu je najit nikde ke stažení...
    tak jenom zkouším jestli je třeba někdo nemáte v el. podobě, případně nějaká laskavá duše...? :)
    Díky
    SVTONIK
    SVTONIK --- ---
    hoj, pisu diplomku, cosi jako uvod do teorie metafory a mam zatim hotovou 2. kapitolu "Metafora a metonymie. Strukturálně-sémiotický přístup". tak kdyby vas to zajimalo, budu rad za pripominky, mozna tam jsou nepresnosti, strukturalismus a semiotika nejsou zrovna moje silna stranka :) http://ToNikK.own.cz/DIPLOMKA2..pdf
    SOPFA
    SOPFA --- ---
    SHEDLO: hele dnes ráno jsem dělala přijimačky, takže mi teď na pár dní stačí informace, že jsem přijata:) jinak ale na webu FHS je poněkud abstraktní profil absolventa hezky popsán:)
    SHEDLO
    SHEDLO --- ---
    SOPFA: dobrá, to nám pak musíš povědět, já jsem zatím nic výrazného o téhle katedře neslyšela, takže mne to zajímá. Hlavně jaké budete mít přednášky. Zmiňovali před nástupem, jaké je možné uplatnění po studiu?
    SOPFA
    SOPFA --- ---
    SHEDLO: to mě taky! v říjnu nastupuju na mgr., doufám, že bude o čem referovat :)
    MAJDALENKA
    MAJDALENKA --- ---
    ze sémiotiky jsou asi nejslavnější Ferdinand de Saussure (zakladatel), Charles Morris a Charles S. Peirce., určitým způsobem i Baudrillard
    SHEDLO
    SHEDLO --- ---
    A neni tu někdo ze sémiotiky z FHS? Celkem by mne zajímalo, o čem to tam je:)
    SHEDLO
    SHEDLO --- ---
    Jinak bych byla ráda, pokud by mezi vámi byl někdo kdo se o sémiotiku či biosémiotiku zajímá, aby třeba něco málo napsal o svojí práci. I když se v ní třeba sémiotika samotná objevuje jen okrajově.
    Mne spíše zajímá biosémiotika a to na úrovni molekul a buněk. Zajímá mne hlavně fenomén kódování, srovnávání DNA a jejích modifikací s přirozeným jazykem, dále epigenetika, ontogeneze (hlavně u obratlovců) a fenomén organické paměti.
    Teď jsem na tři měsíce na návštěvě v Tartu na katedře sémiotiky, což mě konečně dokopalo udělat tohle auditko. Mějte trpělivost s jeho vzhledem:)


    PETE321: jinak ad sémantika, moc toho o ní jako takové nevím, jen diplomku jsem psala o srovnání sémiotické (Uexküll, Hoffmeyer atd.) a sémantické biologie (M.Barbieri) a hlavní rozdíl je asi v tom, že v sémantické biologii není zapotřebí interpretace (místo ní jsou tam jednoznačné, víceméně binární kódy). Tohle téma se se mnou víceméně pořád táhne.

    Jak je to se vztahem mezi významem a znakem u klasické sémantiky?
    SHEDLO
    SHEDLO --- ---
    a koukám že už jste to objevili ještě než jsem stačila zapracovat:)

    SUCZKER: to mě taky zajímá:) a co Peirce, Uexküll, Sebeok, Lotmann a další slavná jména?

    PETE321: nevim, myslíš, že jo?
    PETE321
    PETE321 --- ---
    a neni zabavnejsi semantika? ;o)
    TMA
    TMA --- ---
    Třeba její zakladatel, Ferdinand de Saussure.
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    Tak to me zajma, kolik se tu najde semioticke diskuse chtivych nixaku...

    A dotaz: Pocita se mezi semiotiky nekdo jiny, nez Eco?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam