• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: jojo uprimne dekuji za minusicek, ze kterych si ja rozhodne nic od nikoho nedelam...
    Ale jen dokazujes, ze nektere vydobytky statem vybudovane infrastrukturi ti vyhovuji a jine ne ;-) Dalnice budovane statem jsou v pohode, ale ze tu zadny soukromnik nevystavel na svych pozemcich jediny kilometr dalnic tve anarchokapitalisticke teorii nevadi :) Kdyz uz to tu stat postavil (byt porad ne poradne), tak ted chces udelat jakousi tlustou caru... a naivne se domnivas, ze v ten moment tu vzniknou kilometry soukromych dalnic. Historie vska hovori proti tobe. Otevri si historicke mapy, jsou i na internetu dostupne - nebud liny... ;-)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: zapominas, ze ekonomickou navratnost nekterych investic nejde hodnotit v horizontu jedne petiletky :) Dalnici D5 ostatne postavil take stat - technicky vzato investor vytvari dve soubezne infrastrukturni site, kde je umoznena vzajemna konkurence poskytovatelu (prepravnich) sluzeb...

    Ted to vypada, ze jses vlastnerad za vydobytky liniovych staveb ve "statnim" pojeti - ktere by se v soukromopravnim prostredi mozna jen slozite dosahovaly (a byly, a dodnes jsou - viz. napr. puvodni silnicni sit - ktera je casto klikatici se podel historickych hranic pozemku - zkus obcas z dalnice sjet na dnesni silnice nizsich trid), ale ono by se ti hodilo v tobe soukrome vyhovujicim stavu udelat tlustou caru - kdyz ty cesty teda stat "silou" narovnal...
    WANTON
    WANTON --- ---
    „Po vybudování tohoto díla by železniční spojení Praha–Plzeň mělo být částečně konkurenceschopné silniční dopravě po dálnici D5. A doufáme, že v budoucnu, až se zmodernizuje úsek Praha–Beroun a koridor Plzeň–Domažlice, bude železnice konkurenceschopná i mezi Prahou a Mnichovem,“

    Aneb konkurence v ekonomickém odvětví "doprava".

    Razicí stroj Viktorie začne provrtávat kopec pro nejdelší železniční tunel v ČR – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/...roj-viktorie-zacne-provrtavat-kopec-pro-nejdelsi-zeleznicni-tunel-v-cr.html
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: promin, ale opravdu nemam ve zvyku vytrhovat jednotlivosti z kontextu vytrzenych pravnich uprav sousednich statu bez vnimani jejich celkoveho kontextu. Ocividne jses jak pejsek s kocickou u sporaku - vtrhnes si upravu A ze zeme X, upravu B ze zeme Y... atd... a z toho vytvoris takovou bramboracku :) Stejne jako to ostatne delaji i nasi politici. Je to takove typicky ceske. S ohledem na fakt, ze neznas ani detailni pravni upravy v CR ve vsech oblastech si nedelam iluze o tom, ze bys mel komparativni znalosti o detailnim obsahu pravnich uprav v jinych statech. Jenom si ucelove vytahujes, co se ti zrovna hodi ;-)

    Vyse nemocenskeho pojisteni samozrejme take odpovida pravdepodobnosti, s jakou pojistne nebezpeci nastane. Zminil jsem to nekolikrat - ty data o pojistnych rizicich ziskas jinou cestou. I v pripade socialniho systemu se ta pojistna rizika resi - uz nekolik let. Porodnost je jednou ze slozek problemu, prodluzujici se vek problem dalsi.

    Mam pro tebe dalsi zajimavy exkurz do sveta statistiky - jsem zvedav, jak jej v souvislosti s prubeznym duchodovym systemem okomentujes, protoze vicemene vyvraci tve tvrzeni :)

    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Řekni mi jedinou zemi, kde naše superhrubá u nich není hrubá. Zkus se podívat např. na Německo. Zase rozporuješ jméno a nedíváš se na obsah. U nás se to jmenuje náklady na zaměstnance, popř. suprehrubá MZDA, v Německu hrubá mzda.

    Pojistné riziko je pravděpodobnost, že se pojistné nebezpečí stane. U nemocenské řešíš výši pojistného plnění v návaznosti na výši pojistného. Pojistné riziko tam vůbec nemáš. U zdravotního zase ne, copak někdo řeší, jaký je i jednotlivého člověka pravděpodobnost, že onemocní (DNA, kuřáci, tloušťka apod.) U sociálního by mělo bbýt pojistné riziko, jak dlouho člověk bude žít. Tady je vidět, že nerozumíš, co je pojistné riziko, máš to uvedené níže. Dle pojistného rizika pojišťovna vypočítává pojistné. Bez pojistného rizika ztrácí produkt pojištění smysl. Pojistné riziko se řeší u pojištění dle NOZu vždy, u zákonného "pojištění" se neřeší, proto to není pojištění. Relevantní to je, pokud se chceš hádat o slově pojištění. Stačí říct, že sociální pojištění je daň a máš pokoj.

    Ten obrázek se samozřejmě dá použít i libertariány neanarchokapitalisty.

    Jestli jen troluješ, ok. Ale jestli jsi ten příspěvek myslel vážně, tak začínám vážně uvažovat o tom, že jsi hlupák.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: superhruba je celkovy naklad zamestnavatele na zamestnance, uz ti to tady vysvetloval kdekdo :) A tento termin se zacal pouzivat teprve nedavno. Udivuje me, ze coby udajne vystudovany pravnik stale zamenujes superhrubou a hrubou mzdu - tedy realne naklady zamestnavatele a smluvne ujednanou odmenu zamestnace za odvadenou praci. Pokud s chuti slovickaris, tak do zdaneni prace nemuzes jako hrusku pausalne pricist zdaneni spotreby. Kterazto sama o sobe je individualni ;-)

    U socialniho ze neni pojistka umerna riziku? Napriklad vyse podpory v nezamestnanosti (aka pojistne plneni) se oviji od predchoziho prijmu (a tedy pojistneho, ktere do systemu odvadis). Ze socialka do detailu neresi individualni rizika je irelevantni - ono se neresi ledacskde, nebudu se opakovat. V pripade zdravotniho na vstupni analytiku snadno poslouzi statistika (urazovost, nemocnost atd). To, ze tam aspekty pojisteni sam videt z nejakeho duvodu nechces (profesionalni slepota?) jeste neznamena, ze tam nejsou. Chce to vic cist, zkoumat souvislosti a min plkat.

    Obrazek je pekny - ale libertarianismus neni jen anarchokapitalismus, ktery tu vehementne zastavas. Samotni libertariani svym pristupem anarchokapitalistu nastvou, protoze samozrejme roli statu zcela nezatracuji, pouze ji omezuji na nutne minimum :) Nevsimnul jsem si, ze by SSO byla anarchokapitalisticka. Mel by sis poradne prostudovat program SSO, podeziram te, zes jej necetl vubec ;-)
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Ze superhrubé máš cca 47. A u těch zbylých čistých cca 53 procent ze superhrubé máš DPH a spotřebku. ;) Takže se dostaneš přes 55 určitě. Závidí to na konkrétní spotřebě. Já jsem si to odhadl na 65 procent.



    DANYSEK: Ahá, ty jsi myslel, staršího, já měl na mysli mladšího, co je rovněž soudce a kterýmu za jeho ekvilibristiku většinu rozsudků odvolačka vrací.

    Soudy vykládají právo, ale nesmí ho výkladem tvořit. ;)

    U sociálního a zdravotního není výše pojistného závislá na pojistném riziku. Prostě není, platí se procento ze mzdy. Zdravotní pojišťovna sama ani nijak jinak neposuzuje pojistné riziko a v návaznosti na něm výši pojistného, ČSSZ rovněž. :)

    Cestovní pojištění je pojištěním dle NOZu, tam není spor.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: mel by ses slusneji vyjadrovat o lidech, kteri jsou jiz nekolik let po smrti... :) Jestli narazis na syna, tak on to ke tvemu prekvapeni ma od sveho otce - o kterem mluvim ja. Pokud je mi znamo, synator nevyucuje. A soudy ze nevykladaji pravo? To je mi nejaka novinka... :-) Akorat ti uniklo, ze v beznem zivote je vyklad soudu relevantnejsi, nez tvuj osobni nazor na vec.
    WANTON: ...a u zdravotniho a socialniho pojisteni nepotrebuje zkoumat nic, protoze ty potrebny vstupni data berou odjinud :) V pripade socialniho pojisteni se logicky vyse pojistneho (a i plneni) odviji od prijmu, jehoz vypadek ma byt nahrazovan. Samozrejme ze i u cestovniho pojisteni jsou pojistna rizika u ruznych lidi jina - kourici obezni kardiak bude z pohledu pojisteni lecebnych vyloh v zahranici rizikovejsi nez zdravy sportujici clovek. Presto zaplati oba na pojistnem u stejne aktivity stejne - i kdyz u prvne jmenovaneho je riziko skodni udalosti (nutne lecby) vyrazne vyssi :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: OECD uvadi 42,4 %... Tomas uvadi 47%. Ty ses dokonce dopracoval k 65%. Zajimalo by me, na zaklade jakych dat... :) Ciselny vycucator nahodily pomateny? :-)
    WANTON
    WANTON --- ---
    Jan Polanecký: Méně než třetina obyvatel ČR živí zbytek. Nevěříte? | Svobodní
    http://web.svobodni.cz/clanky/jan-polanecky-mene-nez-tretina-obyvatel-cr-zivi-zbytek-neverite
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK:
    WANTON: Např. z webu pro laiky:

    Pojistné riziko

    Pojistné riziko představuje míru pravděpodobnosti, že dojde k pojistné události působením pojistného nebezpečí. Tím rozumíme událost, na jejímž základě vzniká újma a tedy nárok na finanční prostředky od pojišťovny.

    Právě kvůli hrozícím pojistným rizikům se lidé pojišťují, aby zabránili finančnímu dopadu způsobenému vzniklými škodami. Např. povinné ručení je dané zákonem a musí ho mít každý majitel či spolumajitel vozidla provozovaného na pozemních komunikacích, ale v případě dalších pojistných produktů je na zvážení klienta, zda se mu pojištění vyplatí. Musí vzít v potaz možná pojistná rizika. Zpravidla pojistné produkty fungují tak, že čím větší pravděpodobnost pojistného rizika vzniká, tím dražší je pojistný produkt.

    ***

    Takže u zdravotního pojištění by pojišťovna měla stanovit pojistné na základě individuálních poznatků o pojištěném. Sociální rovněž. Jenže tak to není, bo stát.

    U povinného ručení zdravotní stav zkoumat pojišťovna nemusí, bo zkoumání tohoto aspektu je dané zákonem, každý musí na zdravotní prohlídku, já mám v řidičáku napsáno: "Brýle nutné." ;)

    U cestovního pojištění pojišťovna zkoumá účel cesty, věk pojištěného a cíl cesty.

    Není tedy nutné u všech zjišťovat všechno. Statistika se rovněž dá použít na stanovení pojistného rizika, to už je na pojišťovně, jak pojistné riziko stanoví, a tedy i výši pojistného.

    Když si vezmeš můj příklad s povodněmi, tak u nemovitosti, která je na kopci a kde je nejbližší vodní tok km daleko bude pojistné v řádu korun. Ale to se nestane, bo jen blbec by si pojišťoval dům, když pojistné nebezpečí vůbec nehrozí.

    A teď ti tady dám červený hadr na býka: Zdravotní pojištění. Dnes díky tomu, že to není pojištění, se pojišťují za standardně vysoké pojistné i lidé, kteří by měli mít pojistné kurva vysoké, kdyby se jednalo o tržní pojištění, ať už genetickými předpoklady (např. vysoká pravděpodobnost určitých nemocí) nebo životním stylem (kuřáci, tloušťka, nebezpečné sporty). Tyto náklady na léčbu jsou tak dnes socializované. Nic nenutí lidi se špatným životním stylem svůj životní styl změnit.

    Navíc skutečnost, že rodiče mají genetické předpoklady k určitým nemocem, rovněž způsobuje negativní eugenické následky - když rodiče vědí, že jejich dítě musí mít pojištění a že ho pojišťovny musí pojistit za standardní výši pojistného, tak je jim úplně jedno, jestli je vysoká pravděpodobnost, že jejich dítě bude mít např. 75 procentní pravděpodobnost na nějakou hnusnou genetickou nemoc, která bude pojišťovnu stát např. 1 mega ročně na léčení.

    Na svobodném trhu by si tito lidé spíše než vlastní děti pořizovali děti z adopce.

    Na zdravotním pojištění vidíš, že skutečnost, že se nejedná o "full fledged" pojištění, má NÁSLEDKY. U sociálního pojištění jsou ty následky rovněž, jen jiné. Systém toho "pojištění" MOTIVUJE lidi nemít děti, bo děti nejsou potřebné k odvrácení pojistného nebezpečí, zde stáří.

    Představ si, že stát stanoví, že pojištění pro případ nebezpečí povodně bude nikoliv jako je dnes, ale že pojišťovny musí pojistit každého, kdo si zažádá, a že výše pojistného bude 5k pro každého bez ohledu na pojistné riziko. Bude se více stavět v záplavových oblastech?
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK:
    WANTON: U toho cestovního pojištění, rovněž jsem neuvedl, že do pojistného rizika se počítá i s tím, jakou aktivitu tam jdeš dělat - tj. pokud nebezpečné sporty, tak se zase pojistné riziko a tedy výše pojistného mění.

    U povinného ručení to nejsou jen malusy a bonusy, ale také objem motoru nebo věk řidiče. To také určuje pojistné riziko a tedy výši pojistného.
    WANTON
    WANTON --- ---
    LONESTAR: Šlo by ve zkratce napsat, že z každé koruny, kterou člověk jako zaměstnanec vydělá, dá cca 65 halířů státu na všech daních. Ono tam je potom ještě ekonomické dvojí zdanění, bo nepřímé daně platíš už z jednou zdaněného příjmu, takže efektivní zdanění je rozdílné od prostého součtu daňových sazeb.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Kromě té definice daně můžeš brát vše v mých příspěvcích jako 100 legit. Tam se právníci shodnou.

    Cepl je idiot. Ten právě jako soudce tvoří právo přes "ducha zákonů", což jako soudce v ČR nesmí.

    Zákony vznikají, když stát chce. Právo nevzniká, to se musí lidských rozumem objevovat. ;) Např. směňovali už lidé v jeskynních...Takže směnná smlouva měla náležitosti dnešní směnné smlouvy už tehdy bez státu, stačilo jen popsat ty náležitosti.

    Ohledně druhého odstavce už jsi na správné cestě. Jenom si k tomu riziku přidej pojistné riziko, je to terminus technikus. Obyčejné riziko (v pojistné terminologii pojistné nebezpečí) je úplně jiná věc.

    U cestovního pojištění se jedná o pojištění, neboť zadáváš svůj věk a rovněž stát, kam cestuješ, na základě toho pojišťovna určí pojistné riziko a výši pojištění - srovnej si např. zde: http://www.srovnejto.cz/cestovni-pojisteni-online/ Zadej např. Chorvatsko a Afghánistán...;)

    P.S. k tomuto: "v pripade socialniho zabezpeceni si s tim hlavu lame spousta chytrejsich lidi, nez jsi ty sam cele roky..." Mohou být chytřejší, za génia se nepovažuji. Jen jsou to buď ancap lidé, co řeší, jak by to fungovalo absolutně bez státu, nebo socialisté, co na můj návrh přijít nemohou, bo si nedokáží představit nic jiného než státní průběžný systém pruského stylu max doplněný o nějaké fondové piliře.
    WANAH
    WANAH --- ---
    LONESTAR: Jenom sem se potřeboval ujistit zda správně chápu jak uvažuješ.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    WANAH: tak znova...
    samozřejmě že z toho, co kupuju - ale pokud svůj plat utratím tím, ze si něco koupim, takk státu odevzdam 21% platu svého příjmu navíc nad hodnotu toho, co jsem si koupil...
    fakt je to tak těžké pochopit?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: problem tebe a "spousty dalších právníků" je ten, ze se sami nedokazete kolikrat shodnout :) To uz jsem psal nekolikrat - vyklady prava v obecne se napric pravniky lisi - na stejnou vec ti bez problemu dva pravnici vypracuji vzajemne popirajici se posudky. Netusim, proc bych mel brat ten jenom ten tvuj pohled za jediny validni :) Je to tvuj vyklad, neberu ti ho... jeden z problemu prava je, ze casto byva zapomenuta puvodni uvaha, proc nejaka pravni uprava vznikla. Duch zakona ad profesor Cepl byva casto zapomenut - a ty jses toho zivy dukaz :)

    Samozrejme i u zdravotniho a socialniho pracujes s nejakym rizikem - ze jej nedokazes analyzovat/vnimat je mozne, je to hromada prace - v pripade socialniho zabezpeceni si s tim hlavu lame spousta chytrejsich lidi, nez jsi ty sam cele roky... :) Ve velkem objemu pojistenych muze byt nicmene neefektivni resit individualne s kazdym miru osobnich rizik - kdyz statisticky se dopracujes k tomu, ze s urcitou vysi obecne stanovene sazby fungovat lze. Prikladem ze zivota muze byt treba i cestovni pojisteni - ktere uzaviras online, pripadne mas automaticky treba u platebni karty - a ktera rozhodne zadne tebou zminovane bonusy/malusy take neresi. Podle tve "definice" cestovni pojisteni tim padem neni pojisteni, kdyz stejnou castku pojistujici mj. zdravotni vylohy pojistis kazdeho bez ohledu na jeho individualni pristup k zivotu :-)
    WANAH
    WANAH --- ---
    LONESTAR: Hele ty když si něco kupuješ tak platíš k ceně 21 procent ze své ho platu nebo 21 procent z ceny toho co kupuješ?
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: A když už mne tak rozčiluješ, tak právě ust. § 2779-§2781 NOZu jsou důkazem mých tvrzení. V těhle ustanoveních ti píšou, že pokud stát něco jako pojištění chce nazvat, i když to nemá znaky pojištění dle NOZu, tak může. Tzn. že stát se může od ust. NOZu ohledně pojištění odchýlit až tak, že ponechá jen název pojištění. V absurdním příkladě by tak např. koupi nemovitosti mohl nazvat pojištěním. Už ti to docvaklo?

    Kdyby státní "pojištění" bylo pojištěním, tak tahle ustanovení nejsou potřeba.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam