• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    BENISH
    BENISH --- ---
    WANTON: jenze se v tech statistikach zapomina na to, ze taky zacala platit ta zvrhlost, kde se zamestnancum neproplaci prvni 3 dny nemoci, takze je odmitam prijmout

    GLADILAF: a jak teda obhajis ten poplatek za recept? to je s hypochondrama neobhajitelny
    WANTON
    WANTON --- ---
    A když už jsem investoval do několika minut psaním těch příspěvků o zdravotnictví níže, tak jedna insider informace, která pro vás možná bude překvapivá.

    Na níže uvedeném se zástupci pojišťoven SHODUJEME, když spolu neformálně mluvíme. Všichni víme, jak zdravotnictví může fungovat lépe, všichni víme, kde a jak kua moc se plýtvá. Jenže to není na nás poskytovatelích a pojišťovnách, abychom s tím mohli něco dělat. Je to centrálně řízené odvětví, takže je to na politicích a tedy i na vás, na voličích. :-)

    Ale vklidu mi tu dál tvrďte, že české zdravotnictví je DOBRÉ.
    WANTON
    WANTON --- ---
    BENISH: S "hypochondrama" to má společné mnoho. Nárůsty návštěv pacošů s banálními nemocemi o desítky procent oproti roku před zrušením jsou toho důkazem, proběhlo to i v novinách, jak si ztěžují zejména obvoďáci. ;)
    WANTON
    WANTON --- ---
    BENISH: nn, to v těch lékárnách bylo proti plýtvání léky - i těch blbých 30 korun lidi motivoval k tomu, aby je spotřebovali, nebo přemýšleli, zda je potřebují. Příklad s léky typu "paralen" - měl jsi ho napsaný na recept od doktora, věděl jsi, že máš platíčko ještě doma, bez reg. poplatku -> jasně, beru, dejte ho tam, ten se vždy hodí, s reg. poplatkem -> ten si nevyzvednu, mám ho ještě doma a ušetřím 30,- Kč.

    Jen pro jistotu dodám, že doktor na preskripci léků nic nevydělá. Naopak, pokud jich předepíše moc, dostane pokutu (regulační srážku) od pojišťovny ve výši až šestiny celkových tržeb od pojišťovny.
    BENISH
    BENISH --- ---
    WANTON: ze to s hypochondrama nemelo nic spolecnyho dokazovala nizka castka a hlavne to, ze si poplatek platil i v lekarne, coz bylo po kontrole kvalifikovanym odbornikem, kterej uznal, ze hypochondr nejses a dany lek opravnene potrebujes, cili jen dalsi penezovod schovanej za uslechtilou myslenku
    WANTON
    WANTON --- ---
    WANTON: Jako bylo by zajímavé, kdyby všechna ekonomická odvětví byla centrálně plánovaná CELOSVĚTOVĚ. Pak by argument: "Nikde na světě to nefunguje tržně, takže to tržně fungovat nemůže." dostal zcela novou dimenzi.
    WANTON
    WANTON --- ---
    ALMAD: A přišel poslední fíkový list: "Dnes není žádné ekonomické odvětví zdravotnictví na světě ponecháno na trhu, takže tržní být nikdy nemůže." A předpokládám, že tržní příklady z 19. století zase nepomohou, bo tehdy lidé umírali i na banální věci, na které dnes za "státního" zdravotnictví běžně neumírají, takže ergo "státní" zdravotnictví je lepší než to tržní. :-)
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    WANTON: No a proto byl byl vdecny za priklady lepe fungujicich trznich zdravotnictvi (a ktere vlivy prispely k tomu, ze jsou lepsi).
    WANTON
    WANTON --- ---
    ALMAD: To jsi to moje přirovnání čapl za nesprávný konec. Ty ve zdravotnictví nemusíš vynalézat BMW. Proto jsem tam ani neuvedl Ferrari. Já neříkám, že všem Ferrari, ale alespoň tu oktávku. A na tu už dnes máme - na lepší auta měli na západě, když jsme u nás za komančů jezdili trabantem. Je to jen o zvolneném systému řízení. Byrokratické centrálně plánované vs. tržní zaměřené na podnikatelském zisku a ZTRÁTĚ.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    WANTON BENISH: Uh, moje narazka na poplatky se tykala ekologicnosti tisku prehledu o tom kolik stal tvuj pobyt v nemocnici, protoze o tom byl puvodni prispevek.

    Jinak bych je z tyhle debaty vynechal jako poddruznost, priste na to dam pozor.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    WANTON: Jo, ja mam akorat pocit, ze to mnozstvi R&D nutne k tomu abys vynalezl dnesni BMW v dobe, kdy vsichni maji trabanta nebo moskvice je velmi vyrazne.

    A ze si nejsem jist, ze privatizace sama o sobe je to, co to zaridi. A ze bych po pravde driv vyzkousel ty jine kroky, nez privatizaci, protoze jak rikam, v tech jinych oborech (co jsem zatim videl), nebyla tak nemozna substituce (i ty blby telekomunikace nebo SZDC ji maj).
    WANTON
    WANTON --- ---
    ALMAD:
    BENISH: Poplatky byly dobrý prostředek jak regulovat počty hypochodrů, co se chodili k doktory akorát vykecat.

    Po zrušení poplatků máme desítky procent nárůstu pacošů, co jim nic není nebo přicházejí s banálními věcmi, co si mohou vyléčit sami, např. s rýmičkou. Jako pro nás to není negativní, ředí nám průměr na unicitní rodný číslo, ale ty náklady, co musí pojišťovny hradit, to jsou slušný zbytečný miliardy navíc, který chybí JINDE.
    BENISH
    BENISH --- ---
    ALMAD: v tom ti pritakam, poplatky vnimam jako buzeracni nesmysl, dvoji zdaneni a jejich provedeni ve vetsine nemocnic byla tragedie jako vzdy, kdyz se neceho chopi neschopnej stat
    WANTON
    WANTON --- ---
    ADMIX: Idem. můj předchozí příspěvek.
    WANTON
    WANTON --- ---
    ALMAD: To ti ale dám přirovnání k zamyšlení. Říkáš "lepsi nez ve vetsine statu co znam". Co když se ale nacházíš v situaci, kdy budeme diskutovat např. automobily za komunistů a chytneme se na porovnávání trabanta a moskviče. Je lepší trabant nebo moskvič? A to je dnešní porovnávání systémů zdravotnictví.

    Z jiných ekonomických odvětví však víme, že tam, kde se odvětví po 1989 u nás privatizovalo, šla nahoru kvalita a klesala cena (v souladu s Misesovou argumentací o nemožnosti ekonomické kalkulace za socialismu, tj. i v jednom izolovaném centrálně plánovaném ekonomickém odvětví jako je zdravotnictví).

    Takže já tvrdím, že zdravotnictví má na to mít kvalitu dnešní škody, bmw, mercedesu,... Nemusíme se spokojit s trabantem, když ostatní mají moskviče. ;)
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    WANTON: Cesky zdravotnictvi je dobry. Neni nejlepsi, neni ani vyborny a ma spoustu slabejch mist (co obcas slysim od kamosu doktoru, to cloveku zustava rozum stat), ale proste neni spatny, a to ani ve srovnani se zbytkem Evropy.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    Mne teda me relativne caste navstevy v USA naucily mit rad ceske zdravotnictvi ;)

    A vicemene se to odviji od BENISH: rohlik se neprodava za milion, protoze mas jednoduchy substitut (jine jidlo). Substitut za zubare u problemu "mam v prdeli zuby" je pomerne komplikovany.

    Diky tomu trzni mechanismy trochu pokulhavaji, protoze s vyvojem ve zdravotnictvi je proste horni limit pece vicemene virtualni, a feedback loop na "kdyz to bude moc drahy, lidi nebudou platit" podobne rozbity, jako u americkeho vzdelani: ano, casem k tomu nejspis dojde, ale mozna to bude trvat par generaci a behem toho se muzou dit zajimave veci.

    IMHO hlavni problem je v tom, ze typicky existuje velmi vyrazna ziskova asymetrie, protoze tech 10% bohatych ti da 90% prijmu, takze mas stejnou dynamiku jako u smartphone her: cele je to nadesignovane tak, abys ulovil tech 10% (nebo taky 1%, asymetrie je ruzna...u her se jim rika velryby) a tomu uzpusobis vsechno.

    Dusledky jsou hezky videt prave v bohatych oblastech: na protest proti Obamacare proste doktori v Palo Altu (stare spanelske slovo pro "parkoviste na Teslu") vypovedeli vsechno zdravotni pojisteni a plati se na drevo. Vydelavas min nez tak $200-$250k? Sorry, si nejak porad.

    Nebo: ucit deti programovat je vic cool nez sponzorovat verejne blazince, no tak proste nechame jenom ty soukromy. Ze pulka bezdomovcu na Market Street jsou schizofrenici? No tak si na to proste zvykneme, resp. zavedem represi pokud prekroci hranici.

    Nebo: Umrzani bezdomovcu je jejich vec, ale uklid mrtvol je vlastne spis verejna sluzba a to se nam nechce delat...no tak jim koupime jednosmernou jizdenku Chicago -> LA/SF, at tam neumrzaj a at se o ne nemusime starat.

    Nebo: Kolega rodil a tak nejak byl dost smutnej a temer skemral o bonusy, protoze nakonec doktori rozhodli rodit cisarem, a za to je slusnej priplatek. Jako jeho smula, ma mit na tyhlecty porody rezervu.

    Nebo: Vykrystalizovaly nam tu de facto dve velky pojistovaci sluzby, jedna totalne saje a jedna je uchazejici. Je to trzni, at si kazdej uzavre pojisteni s jakou chce...akorat ta druha ma takovej previs poptavky, ze nejenom ze je absurdne draha, ale limituje firmam kolik % zamestnancu tam muze bejt pojistenejch (vs. u ty co saje). Jo jako je to trzni a pro manazeri dopri...


    Individualne jsou to v ramci ideologie logicky veci, ale produkujou system, ve kterym bych uplne nechtel zit.


    -----

    GLADILAF: Souhlas, to by nebylo od veci.
    WANTON: Potom zalezi, jak definujes "dobre". Ja jako "lepsi nez ve vetsine statu co znam".
    BENISH: ...zatimco automaty na poplatky...
    WANTON
    WANTON --- ---
    Co si nacionální socialisté půjčili od Marxe - Ludwig von Mises Institut Česko & Slovensko
    http://www.mises.cz/clanky/co-si-nacionalni-socialiste-pujcili-od-marxe-1885.aspx

    "Až do poloviny 19. století se nikdo neodvážil rozporovat fakt, že logická struktura mysli je nezměnitelná a vlastní všem lidským bytostem. Všechny lidské vzájemné vztahy jsou založeny na předpokladu jedné uniformní logické struktury. Můžeme spolu navzájem mluvit, protože se můžeme odvolat na něco, co je běžné pro nás všechny, jmenovitě, logická struktura příčiny. Někteří lidé mohou myslet hlouběji a více vzdělaněji než jiní. Jsou zde lidé, kteří naneštěstí nemohou pevně uchopit proces dedukování v dlouhém řetězci deduktivní úvahy. Ale tak daleko, jak je člověk schopen myslet a následovat proces diskurzivního myšlení, vždycky se přimyká ke stejným konečným důvodům logického myšlení, které jsou aplikovány všemi ostatními lidmi. Jsou lidé, kteří neumějí napočítat dále než do tří; ale počítají, tak daleko jak to jde, nelišíce se tak od Gausse nebo Laplaceho. Žádný historik nebo cestovatel nám nepřinesl informace o lidech, pro které by A a ne-A byly identické, nebo by nemohli uchopit rozdíl mezi potvrzením a odmítnutím. Každodenně, ovšem, lidé porušují logické principy dedukce. Ale kdokoliv zkoumá jejich usuzování kompetentně, nemůže objevit jejich chyby.

    Protože každý považuje tyto fakty za nesporné, lidé se pouštějí do diskuzí; hovoří spolu; píší dopisy a knihy; snaží se prokázat nebo vyvrátit. Sociální a intelektuální kooperace mezi lidmi by nebyla možná, jestliže by tomu tak nebylo. Naše mysli si nemohou konzistentně představit svět osídlený lidmi rozdílných logických struktur nebo logické struktury odlišné od té naší."

    WANTON
    WANTON --- ---
    BENISH: jj, s tím už jsem se setkal, lidé mají představu, že POUZE levice hájí zájmy chudých a pravice hájí zájmy JEN bohatých.
    WANTON
    WANTON --- ---
    OMNIHASH:
    ADMIX:

    Pánové, zaprvé české zdravotnictví není horší než většina systémů zdravotnictví v jiných státech, to nebude sporné tvrzení, ale nelze souhlasit s tím, že české zdravotnictví je dobré.

    Srovnáváte tedy špatné s ještě horšími systémy zdravotnictví.

    Teorie vám to vysvětlí ve slavném Misosovu paperu "nemožnost ekonomické kalkulace za socialismu".

    Praxe vám to, pokud vám nestačí praxe jiných centrálně řízených odvětví u nás za komunistů, může ukázat např. tak, že se zeptáte lidí, co dnes ve zdravotnictví pracují a rozumí celému systému, jak to dnes v něm funguje. Jako prostí klienti systému nemáte šanci zjistit kvalitu.

    A jedna veselá historka - praxe zděděná z komunismu - doktoři upřednostňují vysokoškoláky, pokud je tedy doktor nucen zvolit např. podání drahého léku mezi vš klientem a nevš klientem, lék dostane vš klient. Atd. Atd.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam