COOLER: To bylo podle vědců v 70. letech. ;) Není ani jedno ani druhý - je to prostě počasí. ;)
Nejdříve doporučuji si přečíst Klause níže a pak něco o mesianismu, který se objevoval po celý středověk, např. v Münsteru, (později z něj vznikl marxismus).
Václav Klaus pro časopis Týden: Absurdita pařížské konference o klimatu | Václav Klaus
http://www.klaus.cz/clanky/3855
Ekologičtí alarmisté dlouho hledali nějaké dostatečně silné a lidskou zkušeností nevyvratitelné téma, jehož pomocí by mohli radikálně zasáhnout do běhu světa. A omezit lidskou svobodu. Nejdříve přišli s malthusiánskou doktrínou o neúnosném růstu počtu lidí ve světě, který předběhne schopnost naší planety lidstvo uživit. Ehrlichova kniha Populační bomba z roku 1968 předvídala do dvaceti let Evropě i Americe hladomor. Jak všichni víme, k ničemu takovému nedošlo (podotýkám, že tento utopista je dodnes poradcem prezidenta Obamy).
Pak přišla – ze stejných kruhů – hrozba vyčerpání přírodních zdrojů. Tvrdily, že zmizí ropa, uhlí, zemní plyn. Opět předvídaly zhruba dvacetileté období. Říkali jsme jim, že to, co je zdroj, závisí na lidském umu a na stupni technického pokroku, který je nekonečný. Marně. Po dvaceti letech bylo zdrojů ověřených surovin daleko více než předtím, teď jsme například ropou zahlcováni. A uhlí se přestává těžit.
Pak přišlo znečištění životního prostředí. Říkali jsme jim, že je stupeň znečištění závislý na bohatství společnosti a na kvalitě ekonomického systému. Chudé země silně znečišťují vodu, lesy, vzduch, komunistické země, které zlikvidovaly soukromé vlastnictví, a o věci se nikdo nestaral, ničily životní prostředí nesmírně. U nás se kvalita životního prostředí od pádu komunismu podstatně zlepšila. Víme to všichni, nechtějí to vidět jen extremisté mezi ekologickými aktivisty. Kvalita životního prostředí je přímo úměrná bohatství lidské společnosti. Může to někdo popřít?
Pak přišla konkrétní hrozba ozonové díry. Ukázala se být dočasná, přesto si ekologisté připisují jako svou zásluhu, že "montrealským protokolem" lidstvo zasáhlo a hrozbu odvrátilo. Důkaz účinnosti tohoto zásahu nebyl prokázán.
Ekologičtí alarmisté pochopili, že je třeba změnit taktiku. Pochopili – stejně jako dávno před nimi všechna náboženství –, že nesmí slibovat nic "z tohoto světa". Hledali něco, co se nedá prokázat v průběhu lidského života či v představitelné budoucnosti. Jedině to by jim mohlo dát šanci, že jejich podvod za jejich života nebude odhalen. (Tento jejich podvod je nemilosrdně předveden v novém dokumentárním filmu Klimatický švindl, který bude uveden v Paříži 7. prosince. Film natočil chicagský Heartland Institute.)