Mladí chtějí zůstat v EU. Z průzkumů jednoznačně vyplývá, že až 75 % mladých ve věku 18 – 24 let chtějí zůstat. Mladí poznali Evropu, díky programu Erasmus studují v jiných evropských zemích. Čím starší, tím menší ochota zůstat.
...
Skotsko a Severní Irsko chtějí zůstat v EU. Skotský parlament nedávno odhlasoval rezoluci pro setrvání UK v EU, a to poměrem 106:8:3, všech pět parlamentních stran je pro setrvání, sami Skoti jsou pro setrvání 2:1. Člověk nemusí mít věštecké nadání, aby si představil, že důsledkem případného brexitu bude druhé skotské referendum o samostatnosti a následný scoxit. Cameron tedy ze Spojeného království udělá království rozpojené. V Severním Irsku je dokonce poměr pro setrvání 3:1. Důsledkem brexitu by tak mohlo překvapivě být zvýšení počtu členských států EU z 28 na 29: UK out, Skotsko a Severní Irsko in.
Volný pohyb kapitálu alias svoboda investování živí londýnskou City. Bez volného pohybu kapitálu, jedné ze čtyř svobod vnitřního trhu EU bude mnoho kancelářských prostor v londýnské City – významném zdroji britského HDP – k dispozici za velmi příznivé ceny, protože, jak známo, kapitál je plachý. Již probíhající diskuse o brexitu poškozuje britskou ekonomiku. Jistě, existuje možnost à la Švýcarsko užívat i jako nečlenský stát svobod vnitřního trhu, ale jen za cenu dodržování unijních předpisů bez možnosti o nich spolurozhodovat. Ale kvůli takovému scénáři přece Britové nechtějí odejít z EU, to by byli padlí na hlavu.
Pavel Svoboda - Názory Aktuálně
http://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-svoboda.php?itemid=27553