• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MIKATCHOUPrůzkum veřejného mínění - Dotazníky pro uživatele nyxupro vědecké účely
    KLX
    KLX --- ---
    CROSS: myslim, že to je celkem jasný..proč by sem jinak jezdili, ale je fakt, že to tady miluju, páč jsem se tu narodil a žiju tu a je tu hezky..takže ani nic jiného zakliknout nemohu :)
    ANNA
    ANNA --- ---
    MIKATCHOU: názor.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    ANNA: takže ani souhlas, ani nesouhlas, je lepší?
    a mělo by teda být "souhlasíte s tvzením, že... " ? nahradit slovo "výrok" slovem "tvzení"? Nebo "názor" ?
    každopádně já sem ráda že na to reagujete, protože já to fakt neumim a takhle aspon vidim jak to na lidi funguje .)
    ANNA
    ANNA --- ---
    Přítomnost velkého množství turistů v Praze je důkazem krásy a popularity tohoto města. > Do jaké míry souhlasíte s výrokem, že přítomnost velkého množství turistů v Praze je důkazem krásy a popularity tohoto města?

    ta verze od CROSSe mi přijde vhodnější, jak formulace otázky, tak odpovědí.
    jen mi přijde, že by odpovědi mohly být zkreslující, tzn. nesouhlas může být zaměřen více na výrok a jeho formulaci, než na zhodnocení toho, co táhne turisty do Prahy.

    těžko můžu říkat, čím bych to nahradila, když za a) ani nevím, k čemu má dotazník sloužit (a co se snaží zjistit), za b) jsem laik.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    MIKATCHOU: sorry, nahradila :))
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    CROSS: co je špatnýho na popularitě? jakou další otázkou bys danou hypotézu podložil?
    Připomínám, že většině otázek které sem házím, předcházel poměrně rozsáhlý kvalitativní výzkum, který sem prováděla na podzim a během kterého jsem udělala kvalitativ.rozhovor s 33 informátory. Takže pravda je taková, že ty otázky jsou občas postavené na tom, co mi třeba často lidé v těch rozhovorech říkali.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    ANNA:tak radši navrhni čim bys to nahradil .)
    ANNA
    ANNA --- ---
    CROSS: klidně oponuj, říkám akorát, jak to na mě jako na laika působí. pojem krása (a nakonec i prosperita) mi přijdou prostě příliš nicneříkající k dané otázce.

    přítomnost zhruba neutrální odpovědi chápu, formulace "souhlasím i nesouhlasím" mi ale přijde nevhodná. vyvolá to ve mně jako v dotazovaném pocit, že je vlastně úplně jedno, jak odpovím.

    předpokládám, že dotazovaný nebude nad jednou otázkou koumat půl hodiny a přemýšlet, jak je to vlastně myšleno, co jsem zažila z vyplňování nejrůznějších dotazníků, funguje tam dost první dojem, málokdo imho tráví čas dlouhým promýšlením a často se odpovídá intuitivně. proto je snad taky důležité dotazníky dobře připravit, aby byly co nejsnáze interpretovatelné oběma stranami.
    CROSS
    CROSS --- ---
    ANNA: no, trochu bych oponoval. Ten vyrok, jak ho Mikatchou napsala, muze vystihovat neci nazor, samozrejme nejde o zadny dukaz, a velke mnozstvi turistu jako ukazatel popularity mi prijde jako tautologie. Ale zase neptas se obvykle zadnych expertu, a pokud mas hypotezu, ze, dejme tomu, Prazane vnimaji mnozstvi turistu jako ukazatel toho, ze Praha je je hezke mesto, ten vyrok muze poslouzit jako indikator. (Popularitu bych z toho uplne vyhodil.)

    Co se tyka "souhlasim i nesouhlasim", to je jen nesikovne receno, jinak ani souhlas, ani nesouhlas neni zadna relativizace, petistupnova skala se na souhlasy pouziva zcela bezne. Samozrejme pokud by tohle byla jedina otazka vztahujici se k recene hypoteze, bylo by to dost malo.
    ANNA
    ANNA --- ---
    MIKATCHOU: jsem naprostej laik, co se týče přípravy dotazníků, ale samotné znění otázky mi přijde zavádějící (přijde mi to jako otázka pro blbce), moje veškerá snaha pokoušet se odpovědět i na blbou otázku končí u možnosti č. 3. souhlasím i nesouhlasím mi přijde jako důkaz zcela nicneříkající relativizace, který už jen podtrhne můj dojem irelevantnosti celé otázky.
    CROSS
    CROSS --- ---
    MIKATCHOU: formulaci vyroku (dukaz?) necham stranou, stejne jako moznost pro lidi bez nazoru, kdo zadny nema, at nehlasuje :-]
    CROSS
    CROSS --- ---

    Do jaké míry souhlasíte s výrokem, že přítomnost velkého množství turistů v Praze je důkazem krásy a popularity tohoto města?

    27 hlasy od 27 respondentů

      MIKATCHOU
      MIKATCHOU --- ---
      Přítomnost velkého množství turistů v Praze je důkazem krásy a popularity tohoto města.
      5 souhlasím
      4 spíše souhlasím
      3 souhlasím i nesouhlasím
      2 spíše nesouhlasím
      1 nesouhlasím
      MIKATCHOU
      MIKATCHOU --- ---
      kurňa, už mi vypršela darovaná prémiová verze )))
      MIKATCHOU
      MIKATCHOU --- ---
      Můžu se ještě o něco pokusit? Co takhle?
      KAACULA
      KAACULA --- ---
      JELENA: Naprosto souhlasím více méně se vším, co tady prezentuješ - i s tím, že všechny otázky, který se tu objevily, byly nějakým způsobem "hybridní"... sama mám zkušenost pouze s kvalitativním výzkumem, přesto bych nesestavovala otázky dotazníku uvedeným způsobem... bohužel :/ Mám za to, že je vždy potřeba zamyslet se nad tím, jak bych na otázky odpovídala já sama z pozice nezasvěceného občana, ne pouze nad tím, k jakým závěrům (teď nemyslím konkrétním) bych se ráda dopracovala...
      MIKATCHOU
      MIKATCHOU --- ---
      JELENA: ty ses toho chopila opravu s vervou ))) díky
      zdaj se to být prkotiny, třeba v té terminologii, ale jsou důležitý...
      btw, před chvílí sem si zkoušela udělat novej dotazník a ten začátek sem udělala přesně jak tady navrhuješ.... teda až na to že otázku zda je někdo z Prahy bych asi dala jako zvlášťní otázku.
      nicméně, doufám že chápeš, že i ty otázky co jsem tu kladla předtím byly spíš jen jakousi formou pilotáže... Já to nebudu nikde používat a vůbec z toho nedělam žádné závěry... jsem ráda že mě aspoň DOUFAM přivedou k nějakému smysluplně zkonstruovanému dotazníku.

      JELENA
      JELENA --- ---
      MIKATCHOU: všechny vzhledem k tomu, že pak dodáváš věci jako "Na druhou stranu, když se takhle někdo vyjádří "ústně" k dané problematice, je to pro mě ještě přínosnější než správně zaškrtnutá kategorie .)" - to se ti bude hrozně blbě zpracovávat dohromady. Plus máš ty zaškrtávací možnosti nerovnoměrně zastoupený, viz třeba

      Centrum Prahy (Stará Praha, Malá Strana, Hradčany) se pro účely turismu využívá
      mělo by se pro turismus využívat více mělo by zůstat jak to je mělo by se pro turismus využívat méně

      takřka výlučně - nemáš opačnou alternativu, tj. téměř vůbec
      převážně
      relativně dost - relativně vzhledem k čemu? + není jasný rozdíl mezi tímhle a "převážně"
      tak 50:50
      poměrně málo
      málo

      potřebuješ mít nějakou rozumnou škálu, tj. střed (ani moc, ani málo) + na obě strany stejný počet možností s přibližně stejným odstupňováním málo - hodně, velmi málo - velmi mnoho, vůbec - pouze (to poslední není domyšlené, ale na ten způsob). A potřebuješ dávat snadno srozumitelné nenakombinované otázky, tj. rozdělovat na kolik toho tam turismu je - jsem s tím spokojená či nikoli.


      MIKATCHOU: příklad dotazníku:

      1. Jak často se vyskytujete v (historickém) centru Prahy?
      6 velmi často (denně nebo téměř denně)
      5 často (2x-3x do týdne)
      4 občas (cca 1x týdně či jednou za čtrnáct dní)
      3 zřídka (cca 1x do měsíce)
      2 téměř vůbec (několikrát do roka)
      1 vůbec (ale jsem z Prahy)
      0 nejsem z Prahy potřebuješ vyloučit případné nepražáky

      2. Jak často se v (historickém) centru Prahy stravujete?
      6 velmi často (denně nebo téměř denně)
      5 často (2x-3x do týdne)
      4 občas (cca 1x týdně či jednou za čtrnáct dní)
      3 zřídka (cca 1x do měsíce)
      2 téměř vůbec (několikrát do roka)
      1 vůbec (ale jsem z Prahy)
      0 nejsem z Prahy

      3. Jak často v (historickém) centru Prahy nakupujete?
      6 velmi často (denně nebo téměř denně)
      5 často (2x-3x do týdne)
      4 občas (cca 1x týdně či jednou za čtrnáct dní)
      3 zřídka (cca 1x do měsíce)
      2 téměř vůbec (několikrát do roka)
      1 vůbec (ale jsem z Prahy)
      0 nejsem z Prahy

      -----------
      Zjišťování pak na způsob:

      4. Ceny v historickém centru jsou podle mne
      6 velmi vysoké
      5 vysoké
      4 spíše vysoké
      3 akorát
      2 spíše nízké
      1 nízké
      0 velmi nízké

      S tím, že bych nejdřív doporučovala pilotní průzkum, kde by ses lidí ptala, jaké mají důvody k nakupování/nenakupování v centru - například stylem:

      V centru nenakupuji, protože (očíslujte podle důležitosti, 1 = především kvůli tomu)
      - je tam moc turistů .....
      - jsou tam příliš vysoké ceny .....
      - nevyskytuji se tam .....
      ...

      Napadají vás jiné důvody, proč v centru nenakupujete? (vypište)

      ...............................................................................................................................


      Pak z toho můžeš vybrat ty body, které jsou podle lidí nejdůležitější, a v dalším kole průzkumu upřesnit, co přesně jim na tom vadí atd. Čili třeba tím, na co ses snažila ptát tady:

      Na škále 0 (vůbec nesouhlasím) až 6 (naprosto souhlasím) zaškrtněte, jak moc se ztotožňujete s následujícími výroky:

      V centru Prahy jsou příliš vysoké ceny: [ne, ceny vůbec nejsou vysoké] 0 1 2 3 4 5 6 [ano, ceny jsou příliš vysoké]
      V centru Prahy je příliš turistů: [ne, v centru není příliš turistů] 0 1 2 3 4 5 6 [ano, v centru je příliš turistů]
      Turisté mi v centru Prahy opravdu vadí: [ne, turisté mi tam vůbec nevadí] 0 1 2 3 4 5 6 [ano, turisté mi tam opravdu vadí]
      ... (nebo příklad s otázkou č. 4 výše)


      Pak tam samozřejmě můžeš mít doplňující otázky zaměřené spíš na kvalitativní výzkum...

      Co byste na turistickém využití centra Prahy změnili?

      ...............................................................................................................................

      (apod.)

      Budeš mít dobrý statistický přehled o tom, jak moc negativně či pozitivně jsou turismus či ceny v Praze vnímány a kým (lidmi, kteří tam jsou denně či náhodnými návštěvníky?), + k tomu těmi kvalitativními otázkami zachytíš to, co se do suché statistiky nevejde. Každopádně tu kvalitativní část bych dala až na konec, aby lidi nezačali příliš dumat ještě před tím zaškrtáváním, to zkresluje (člověk si místo "pocitu z toho" při přemýšlení vzpomene na nějakou konkrétní dobrou či špatnou zkušenost a bude zaškrtávat jinak)


      - ber to jako rychlý návrh někoho, kdo se danou problematikou vůbec nezabývá, samozřejmě by to chtělo domyslet, ale ten styl by měl být pro tvé potřeby docela vhodný.

      možná kdyby se k tomu vyjádřil ještě někdo ze zde přítomných?
      MIKATCHOU
      MIKATCHOU --- ---
      JELENA: dejme tomu, že mam hypotézu, že průměrný Pražan v centru minimálně nakupuje a minimálně se tam stravuje. Mám teď na mysli historické centrum Staré Prahy. Jakým způsobem byses lidí zeptala tak, abys zjistila, jestli je tvá hypotéza správá nebo špatná?
      MIKATCHOU
      MIKATCHOU --- ---
      JELENA: já furt nechápu kterou z těch otázek konkrétně považuješ za hybridní. Můžeš mi říct která to je a z jakých důvodů je hybridní?
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam