• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MIKATCHOUPrůzkum veřejného mínění - Dotazníky pro uživatele nyxupro vědecké účely
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    Přítomnost velkého množství turistů v Praze je důkazem krásy a popularity tohoto města.
    5 souhlasím
    4 spíše souhlasím
    3 souhlasím i nesouhlasím
    2 spíše nesouhlasím
    1 nesouhlasím
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    kurňa, už mi vypršela darovaná prémiová verze )))
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    Můžu se ještě o něco pokusit? Co takhle?
    KAACULA
    KAACULA --- ---
    JELENA: Naprosto souhlasím více méně se vším, co tady prezentuješ - i s tím, že všechny otázky, který se tu objevily, byly nějakým způsobem "hybridní"... sama mám zkušenost pouze s kvalitativním výzkumem, přesto bych nesestavovala otázky dotazníku uvedeným způsobem... bohužel :/ Mám za to, že je vždy potřeba zamyslet se nad tím, jak bych na otázky odpovídala já sama z pozice nezasvěceného občana, ne pouze nad tím, k jakým závěrům (teď nemyslím konkrétním) bych se ráda dopracovala...
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    JELENA: ty ses toho chopila opravu s vervou ))) díky
    zdaj se to být prkotiny, třeba v té terminologii, ale jsou důležitý...
    btw, před chvílí sem si zkoušela udělat novej dotazník a ten začátek sem udělala přesně jak tady navrhuješ.... teda až na to že otázku zda je někdo z Prahy bych asi dala jako zvlášťní otázku.
    nicméně, doufám že chápeš, že i ty otázky co jsem tu kladla předtím byly spíš jen jakousi formou pilotáže... Já to nebudu nikde používat a vůbec z toho nedělam žádné závěry... jsem ráda že mě aspoň DOUFAM přivedou k nějakému smysluplně zkonstruovanému dotazníku.

    JELENA
    JELENA --- ---
    MIKATCHOU: všechny vzhledem k tomu, že pak dodáváš věci jako "Na druhou stranu, když se takhle někdo vyjádří "ústně" k dané problematice, je to pro mě ještě přínosnější než správně zaškrtnutá kategorie .)" - to se ti bude hrozně blbě zpracovávat dohromady. Plus máš ty zaškrtávací možnosti nerovnoměrně zastoupený, viz třeba

    Centrum Prahy (Stará Praha, Malá Strana, Hradčany) se pro účely turismu využívá
    mělo by se pro turismus využívat více mělo by zůstat jak to je mělo by se pro turismus využívat méně

    takřka výlučně - nemáš opačnou alternativu, tj. téměř vůbec
    převážně
    relativně dost - relativně vzhledem k čemu? + není jasný rozdíl mezi tímhle a "převážně"
    tak 50:50
    poměrně málo
    málo

    potřebuješ mít nějakou rozumnou škálu, tj. střed (ani moc, ani málo) + na obě strany stejný počet možností s přibližně stejným odstupňováním málo - hodně, velmi málo - velmi mnoho, vůbec - pouze (to poslední není domyšlené, ale na ten způsob). A potřebuješ dávat snadno srozumitelné nenakombinované otázky, tj. rozdělovat na kolik toho tam turismu je - jsem s tím spokojená či nikoli.


    MIKATCHOU: příklad dotazníku:

    1. Jak často se vyskytujete v (historickém) centru Prahy?
    6 velmi často (denně nebo téměř denně)
    5 často (2x-3x do týdne)
    4 občas (cca 1x týdně či jednou za čtrnáct dní)
    3 zřídka (cca 1x do měsíce)
    2 téměř vůbec (několikrát do roka)
    1 vůbec (ale jsem z Prahy)
    0 nejsem z Prahy potřebuješ vyloučit případné nepražáky

    2. Jak často se v (historickém) centru Prahy stravujete?
    6 velmi často (denně nebo téměř denně)
    5 často (2x-3x do týdne)
    4 občas (cca 1x týdně či jednou za čtrnáct dní)
    3 zřídka (cca 1x do měsíce)
    2 téměř vůbec (několikrát do roka)
    1 vůbec (ale jsem z Prahy)
    0 nejsem z Prahy

    3. Jak často v (historickém) centru Prahy nakupujete?
    6 velmi často (denně nebo téměř denně)
    5 často (2x-3x do týdne)
    4 občas (cca 1x týdně či jednou za čtrnáct dní)
    3 zřídka (cca 1x do měsíce)
    2 téměř vůbec (několikrát do roka)
    1 vůbec (ale jsem z Prahy)
    0 nejsem z Prahy

    -----------
    Zjišťování pak na způsob:

    4. Ceny v historickém centru jsou podle mne
    6 velmi vysoké
    5 vysoké
    4 spíše vysoké
    3 akorát
    2 spíše nízké
    1 nízké
    0 velmi nízké

    S tím, že bych nejdřív doporučovala pilotní průzkum, kde by ses lidí ptala, jaké mají důvody k nakupování/nenakupování v centru - například stylem:

    V centru nenakupuji, protože (očíslujte podle důležitosti, 1 = především kvůli tomu)
    - je tam moc turistů .....
    - jsou tam příliš vysoké ceny .....
    - nevyskytuji se tam .....
    ...

    Napadají vás jiné důvody, proč v centru nenakupujete? (vypište)

    ...............................................................................................................................


    Pak z toho můžeš vybrat ty body, které jsou podle lidí nejdůležitější, a v dalším kole průzkumu upřesnit, co přesně jim na tom vadí atd. Čili třeba tím, na co ses snažila ptát tady:

    Na škále 0 (vůbec nesouhlasím) až 6 (naprosto souhlasím) zaškrtněte, jak moc se ztotožňujete s následujícími výroky:

    V centru Prahy jsou příliš vysoké ceny: [ne, ceny vůbec nejsou vysoké] 0 1 2 3 4 5 6 [ano, ceny jsou příliš vysoké]
    V centru Prahy je příliš turistů: [ne, v centru není příliš turistů] 0 1 2 3 4 5 6 [ano, v centru je příliš turistů]
    Turisté mi v centru Prahy opravdu vadí: [ne, turisté mi tam vůbec nevadí] 0 1 2 3 4 5 6 [ano, turisté mi tam opravdu vadí]
    ... (nebo příklad s otázkou č. 4 výše)


    Pak tam samozřejmě můžeš mít doplňující otázky zaměřené spíš na kvalitativní výzkum...

    Co byste na turistickém využití centra Prahy změnili?

    ...............................................................................................................................

    (apod.)

    Budeš mít dobrý statistický přehled o tom, jak moc negativně či pozitivně jsou turismus či ceny v Praze vnímány a kým (lidmi, kteří tam jsou denně či náhodnými návštěvníky?), + k tomu těmi kvalitativními otázkami zachytíš to, co se do suché statistiky nevejde. Každopádně tu kvalitativní část bych dala až na konec, aby lidi nezačali příliš dumat ještě před tím zaškrtáváním, to zkresluje (člověk si místo "pocitu z toho" při přemýšlení vzpomene na nějakou konkrétní dobrou či špatnou zkušenost a bude zaškrtávat jinak)


    - ber to jako rychlý návrh někoho, kdo se danou problematikou vůbec nezabývá, samozřejmě by to chtělo domyslet, ale ten styl by měl být pro tvé potřeby docela vhodný.

    možná kdyby se k tomu vyjádřil ještě někdo ze zde přítomných?
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    JELENA: dejme tomu, že mam hypotézu, že průměrný Pražan v centru minimálně nakupuje a minimálně se tam stravuje. Mám teď na mysli historické centrum Staré Prahy. Jakým způsobem byses lidí zeptala tak, abys zjistila, jestli je tvá hypotéza správá nebo špatná?
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    JELENA: já furt nechápu kterou z těch otázek konkrétně považuješ za hybridní. Můžeš mi říct která to je a z jakých důvodů je hybridní?
    HARALD
    HARALD --- ---
    MIKATCHOU: ano, zdálo se, že tu funkci neovládáš. proto jsem napsal tu edukativní poznámku
    JELENA
    JELENA --- ---
    MIKATCHOU: to si ale právě musíš rozmyslet dopředu, jestli chceš udělat kvalitativní nebo kvantitativní výzkum. Kvalitativní výzkum dělaný způsobem "zaškrtněte jednu odpověď" je metodologicky špatný, stejně jako kvantitativní výzkum prováděný stylem "slovně mi ohodnoťte, jak moc se vám líbí tahle kočička" - i když se ty věci samozřejmě můžou navzájem doplňovat, můžeš mít v dotazníku pár otázek kvalitativních a pár kvantitativních, ale nemůžeš z toho mít takové hybridy, jaké jsi předváděla tu. To fakt nejde. A to zcela bez ohledu na to, jestli to má být politicky neutrální či nikoli. Nejdřív je potřeba to technicky zvládnout správně, pak až si s tím můžeš manipulovat... Tohle by ti snad ani žádný odborný časopis vzít nemohl (nebo bude jeho kvalita značně pochybná) :/
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    JELENA: hm teď si možná kápla na to, že já k těm odpovědím v těch anketách přistupuju dost kvalitativně a ne uplně moc kvantitativně. Sem na to zvyklá z analýzy právě přepisů nahrávek rozhovorů. Víš co, validita se u vzorku 30ti lidí na nyxu stejně nedá očekávat tak jako tak.
    Pak je tu ještě ten problém, že moje výzkumy nejsou politicky neutrální. Ale to bych nerada rozepisovala do detailu. Konkrétně teď se snažim psát něco pro odborný časopis, který se přímo na takové práce specializuje. Musim nad tim ještě hodně přemýšlet. Je možný, že ve finále zas skončim jen u rozhovorů...
    JELENA
    JELENA --- ---
    MIKATCHOU: tak všechny samozřejmě nebyly děsivý, ale s tou validitou je to přece jenom na štíru docela dost.

    MIKATCHOU: Nemusíš jim popisovat, co chceš zjistit (to bys je samozřejmě ovlivnila), ale musíš se snažit zformulovat otázky tak, aby získané odpovědi vypovídaly skutečně o tom, co chceš zjistit - já vim, že je to zatraceně nesnadný. Žádný manuály teď po ruce nemám, ale můžu ti (asi zejtra ze školy) poslat různé dotazníky, jaké se používají u nás, aby sis udělala představu o formulaci otázek. Interview (s tím zas nemám moc zkušenosti já, ale odhaduju) je imho o dost jiné než takhle kladené otázky - teď potřebuješ dostat čísla, která mají co nejlepší vztah k realitě i k tebou zkoumaným proměnným zároveň - a nemůžeš si s člověkem odatečně dovysvětlovat, jak jsi to myslela ty a jak on. Potřebuješ jasné otázky, na které bude možné jednoznačně odpovědět zaškrtnutím jedné odpovědi - tentokrát víc informací mít nebudeš.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    HARALD: jak jinak mam pochopit edukativní poznámky s jistým nádechem nadřazenosti? Myslíš že po víc jak 6ti letech na nyxu tuto funkci neovládam jen proto, že jsem jí v daném případě nepoužila?
    HARALD
    HARALD --- ---
    MIKATCHOU: eh. to byla čistě technická odpověď s nulovým obsahem emocí. rada, jak postupovat, aby v budoucnu nedošlo k nedorozumnění.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    JELENA: btw, ale neříkej mi že uplně všechny otázky co sem tu poslala byly děsivý, mě příde minimálně polovina z nich absolutně pochopitelná a jasná..
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    JELENA: no ale když jim řeknu, co chci zjistit, tak je přece předem a priori ovlivnim, ne? já se omlouvám, je fakt že s dotazníkama fakt zkušenost nemam, nejde mi je moc konstruovat... studovala jsem jen techniky interview...
    nemůžeš sem teda poslat třeba nějaký manuály na to? třeba by to ocenil i někdo další...
    JELENA
    JELENA --- ---
    MIKATCHOU: Chápu, že některé mé otázky jsou pro vás asi nepochopitelné, ale to je dané tím, že možná uplně nevíte z jaké pozice danou problematiku zkoumám a o jaká data vlastně usiluju...
    - tohle mi nedá nezereagovat: pokud chceš něco zkoumat dotazníkovou formou mezi normálními lidmi, musíš jim problém předložit tak, aby porozumněli a odpovídali tak, abys zjistila to, co doopravdy potřebuješ zjistit. Plus musíš dát pozor taky například na to, abys je svými otázkami nenaváděla k nějaké odpovědi nebo abys jinak neovlivnila jejich výpověď (třeba tím, že je naštveš prohlášením, že by tě nepochopili, kdybys jim něco vysvětlovala). Nemusejí nutně chápat, co chceš zjistit a proč - jenom je musíš dostat do pozice, kdy ti dají požadované odpovědi. Jinak podobný výzkum nemá smysl. To, jak tady nadhazuješ různé ankety bez pořádného promyšlení, je poněkud děsivé - získat na základě podobně získaných dat nějakou rozumnou výpověď bude velmi velmi obtížné. Nechci tě kritizovat - prosím neber to tak, že tě peskuju nebo tak něco, jen se snažím poradit na základě svých zkušeností. My se tu dotazníkovými studiemi už nějaký ten pátek zabýváme, tak mám jistou praxi. Doporučuju Ti, aby sis nejdřív sehnala a prostudovala různé už používané dotazníky související s Tvým tématem (a i třeba nějaké standardizované psychologické), aby sis ujasnila, jakým způsobem má smysl se ptát, jak pokládat otázky, jaké dávat možnosti atd. Nakonec Ti to nejspíš hodně usnadní interpretaci a obhajobu jakékoli práce na dotaznících postavené. Z toho, cos sem zatím dávala, by měl každej psycholog a podobně zaměřenej vědec noční můry :)
    CROSS
    CROSS --- ---
    MIKATCHOU: obavam se, ze nejde ani tak o background, kteremu plebs jako ja nerozumi, jako spis o formulaci tech otazek. Jasne, ze dostanes odpovedi podle toho, jak formulujes otazky, ale tim bych se nechlubil. :-]
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    CROSS: ok, fajn, budeš se divit, mě to takhle uplně stačí ta odpověď. Přesně takhle sem si myslela že budeš uvažovat. Chápu, že některé mé otázky jsou pro vás asi nepochopitelné, ale to je dané tím, že možná uplně nevíte z jaké pozice danou problematiku zkoumám a o jaká data vlastně usiluju... a těžko vám to možná vysvětlím tady na nyxu .)
    CROSS
    CROSS --- ---
    MIKATCHOU: jak napsal HARALD, v mem vyjadreni skutecne chybi postoj k tomu, zda by v Praze melo byt vice turismu / turistu. Dostala jsi odpoved na otazku, kterou jsi polozila, ne na otazku, kterou jsi polozit chtela (nic osobniho, tak to proste vidim).

    Nemam silny nazor na to, jestli by Praha (stara Praha nebo nejaka jeji cast) mela pritahnout jeste vice turistu. Nic mi do toho neni (neziju tam) a duveruju sile trhu (turiste prijedou, kdyz budou mit proc, Praha se o to bude snazit, kdyz z toho bude citit prospech).

    Svoji odpovedi jsem dal najevo nazor, ze by jich vice pritahnout mohla; ze pokud vedeni prislusnych mestskych casti pociti potrebu pritahnout vic turistu, z pohledu navstevnika tech mist k tomu jeste ma nejaky dalsi prostor. Rozsirenim sluzeb, zkvalitnenim sluzeb a tak dale.

    Jen na okraj, souhlasim s rozdelenim do vice otazek, jak pise JELENA. Jinak nemas absolutne kontrolu nad tim, na co ti lide vlastne odpovidaji.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam