• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAZMONGREEN BUILDERS - Zahrada - návody na zakládání a údržbu zahrad - rady a řešení, ptejte se, podělte se o své zkušenosti
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    KAZMON: Díky moc. Očko už se mi podařilo zjistit :)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    hele opravdu všechny o třetinu... a očko je ten pupenec tak nad ním aby větev měla kam pokračovat

    trochu pozdě ale přece.)
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    Ahoj zahradníci, začínám se zajímat o pěstování jabloní a jako naprostý laik trochu tápu v terminologii. V jednom článku jsem četl, že při výsadbě nového stromku je vhodné zkrátit všechny výhony na 1/3 jejich délky. Zkracují se opravdu všechny větve na stromku, nebo se například kosterní větve nechávají netknuté? Má vůbec sázený stromek již určené kosterní větve? Dále se v tom článku píše, že řez se provádí vždy na vnější očko. Co znamená vnější očko?

    Díky za jakékoliv přiblížení k porozumnění :)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    JE VEDRO NA ZAHRADĚ SE NEDĚLÁ............... ;)))

    KAZMON
    KAZMON --- ---
    Tak sem koukal na DKNV půjčovnu nářadí a ten kultivátor maj za docela slušnou cenu.
    neni to sice Agrie, ale svojí práci udělá. Dát litr za jeden den...nebo to celý přerejvat??
    Asi podle rozlohy.

    http://www.dknv.cz/cz/kultivator-rotacni-s-pohonem-vari-iv-gcv-160.html
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    YouTube - Agria Grizzly - úprava půdy
    http://www.youtube.com/watch?v=GchxdzpN0LE
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    TRISSIE: Příště to chce napsat rovnou jak to tam vypadá a konkrétní trabl.Zatim sme se moc daleko nedostali.
    Jako s některejma firmama je problém jako celkově(od zbytečně zahuštěný a nedomyšlený výsadby až po špatně zpracovanej terén) a ten špatně zpracovanej terén asi bude zrovna váš případ. Sice si mi ještě nenapsala jak moc příkrý ten váš svah je, ale v zásadě si neumim dost dobře představit, že by se něco takového(při správném pracovní postupu) vůbec mohlo dít.
    ****ten**postup******
    Veškerou novu kvalitnější zem musíme ze všeho nejdřív zapracovat do země stávající. Čili s použitím jakéhokoli kultivátoru promíchat pečlivě obě složky připravované zeminy(do hloubky cca 10-20cm). Potom ,jak už sem psal, za použití min. 70kg válce zem utáhnout. Tak nechat min. týden sednout. Další pak podle potřeby(tráva nebo jiná výsadba)
    ********************
    Při takovém postupu úpravy terénu je téměř nemožné vyplavování většího, nějak zásadního množství země.
    A až potom se řeší co jak kam sázet(kam dát jaký druh substrátu do kterého příjde osivo nebo výsadba)

    Bohužel mám pocit, že tenhle postup je bez techniky(hráběma nebo motykou) nemožný. Ale kultivátor lze i pronajímat na motohodiny.

    Kdyby bylo třeba ozvi se můžem se pokusit najít pro vás co nejvýhodnější možnost půjčení kultivátoru.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KAZMON: nebojím se toho, že na dům poteče hodně vody. Bojím se toho, že kvalitní hlína, kterou jsme při stavebních pracech kolem baráku pečlivě schraňovali stranou od zbytku (pod tím je jíl) se spláchne dolů a budeme muset navážet novou, což se mi nechce. Nebo teda mě by to asi bylo jedno, ale muž tvrdí, že se to musí vyřešit rychle.

    Jinak návrh zahrady dělal architekt, do toho už zasahovat nebudu, teď jde jen o tu realizaci. Původně jsem počítala, že aspoň část zadáme externě, ale po tom, co tam předvedly různé stavební a jiné firmy (jediné, co jsme zatím ještě nezažili, je krach stavební firmy uprostřed prací. Ale jinak už všechno, od zpoždění dodání o dva měsíce, přes nekvalitní práci, kterou je potřeba předělat, až po okaté okrádání a výhružky), tak co není absolutně nutné zadat externě, tak radši děláme sami.
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    TRISSIE: Svahy jsou celkově větší problém....
    Možná by ve vašem případe nebylo od věci pořešit nějakou drenážní zónu. Ta by mohla bejt efektivně "schovaná" pod cestou ze zahradních dlaždic

    Drenáž by byla vysvahovaná na nejvhodnější místo kam se voda už vsákne.
    Hatí by se zajistilo aby voda tekla přímo pod zem do drenáže vysypaný štěrkem. A aby zemina zůstávala tam kde má.
    Celkově bych se terén pokusil nějak utáhnout: válec, žaba.

    V krajním případě tvuj nápad s nějakou levnou parkovu směsí není sice ideální, ale svůj účel by do jisté míry taky splnil.

    Jde asi hodně o to, jak moc se vám země vyplavuje. Menší množství by trávník udržet mohl....
    Pokud,ale je aktuální obava, že při dešti poteče hodně půdy na dům. Nebál bych se popřemejšlet o tý drenáži, kor jestli přijde větší příval. Z toho by moh bejt pak problém.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KAZMON: problém je v tom, že pozemek je svažitý směrem k domu. Pokud neosejeme něčím, čímkoli (i kdyby se to mělo na podzim zarýt), tak se nám bude při každém dešti splavovat půda na barák (žijeme tam druhým rokem, takže tohle není neoprávněná obava, ale realita)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    TRISSIE: možností bude víc chce to posoudit co a jak od toho čekáte.
    Je pravda že po vysetí a následném pravidelném sekání trávníku se množství plevele rapidně zredukuje. Ale doporučoval bych před výsevem zeminu nejen obohatit pro trávník potřebnými živinami, ale hlavně sterilizovat nějakým herbicidem(roundup). takže pokud přijede na pozemek bagr nebo jiná technika, počkal bych, ty tři týdny je akorát doba na to každý týden to proběhnout s postřikem. Postupně mrtví plevel vytrhávat. Výborný postup hlavně na "nezmary" typu pýr adt.
    životně důležité kořeny trávy dosahují max 15 cm s rezervou. A tuto je lepší obohatit o rašelinu a křemičitý písek(ideální nakoupený substrát přímo pro trávníky). Plocha se víceméně "pocukruje" . Tím trávník dostane velkou přesilu před právě nechtěným plevem.

    Další možnost je osejt část, kde nic nebude jezdit.(sterilizaci i přidání zeminy doporučuju tak i tak)

    Rozhodně bych se nepouštěl do akcí typu rychle zasejt a po bagrech obnovovat protože dosévat bude třeba tak i tak.

    S počasím si hlavu lámat není třeba v případě, že každý den bude zalito min ráno, večer.

    Hnojit lze už od semínka.) ideální podobný typ hnojiva:
    http://www.megaobchod.cz/hobby/wolf-garten-lh-mu-100.html

    a nakonec trávník je finálovka měl by se dělat až po všech jinejch úkonech
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    hm, tak koukám nová diskuse přesně v tu správnou chvíli!
    V neděli k nám nečekaně přijel pán s bobcatem - původně měl přijet až ke konci měsíce, ale udělalo se mu volno, tak máme místo bodláčiště s hromadama hlíny zase pozemek. Akorát že když s ním nezačneme něco hodně rychle dělat, tak tam ty bodláky budou za chvilku zase :-(
    vidím to na víkend s hráběma na dohlazování terénu a možná první pokus o výsev trávy - sice není ta nejvhodnější doba, ale snad při dostatečným zalívání to půjde. Jediný problém je, že za tři týdny nám tama pojedou vrtat studnu na sousední pozemek, a nádavkem vrtat díry pro plotové sloupky.

    Nějaké osvědčené rady, co jo, případně co ne, v takové situaci?
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    mimochodem, ne že bych chtěl tvrdit že živej plot z tůjí neni estetickej a fungční, ale víceméně je rozšířený mezi amatérskou veřejností. Důvodem je pohodlí. Tůje jsou stálezelené a člověk má pocit že se s nimy nemusí nic moc dělat. Opak je, ale pravdou. Tůje jsou hodně náchylné na parazity, vlhkost: málo nebo moc vody, přemíra nebo nedostatek živin: tůje jsou náchylné na přesnou koncentraci živin v půdě. Např. pes může tůje uplně do roka zničit močí. Nebo pokud se moc nebo málo hnojí. Zpravidla pokud nemáte odbornou údržbu na tůje, je lepší si o nich dlouho číst dřív než se pro ně rozhodnete. Často se nám stává, že řešíme naprosto vyřízený tůje jen kvuli neodborným řezům nebo špatné údržbě....

    a abych jen tlachal o tůjích nabízím k promyšlení, dle mého názoru, pohodlnější alternativu a sice buky či habry:
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    EXX: hornbach, bauhaus atd. nebrat často tam maj přestárlý rostliny v malej květnících, co neví kam s kořenama a spíš jim de o kšeft něž o kvalitu rostlin
    EXX
    EXX --- ---
    a kde se daj koupit ? nejakej typ kde jsou nejlevnejsi, a maj skladem ? nebo kazdej hornbach ?
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    EXX: jěště malá poznámka: pokud seš z okolí prahy tak pro maloobchodní nákup je nejvýhodnější zahradnictví v líbeznici/kvalitní rostliny, v celku levný/ pro velkoobchod(někdo osvč) arboeko v obříství /největší výběr/
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    EXX: takže, obecně řízkovat tůje je běh na dlouhou trať/cca min měsíc se okolo toho musí člověk točit/ a celkově to urychlit lze jen ztěží. Ale jde to. lepší než přímo do země je mít to ve vodě, než se rozjedou první kořínky.
    Pozor je třeba si dát na hnijící zárodky kořínků: častá výměna vody/odstáté/, kořenovej stimulátor není od věci/ dezinfikace proti zmíněné plísni/
    Po 14 dnech už by měli bejt kořínky trochu narašený. Říkám trochu páč to celkově mít ve vodě měsíc je lepší než to nasadit rychle do země/ ta rychleji vysychá/.
    To je ale lepší/jde to i bez ní,ale pomaleji/ zase cpát nějakou výživu, dá se koupit přímo na klonování tůjí.
    ideální polostín spíš než uplný nebo jen slunce//...kontrolovat jak uvadá, kdyžtak lehce přistříhnout jehličky o dva až pět centimetrů. když už bude hodně vadnout tak do země.//
    Každá odruda roste jinak rychle, takže musíš buď napast co za odrudu máš nebo prostě kontrovat nárůst kořínků a jakmile budou trochu narašený hned do země.
    Pokud je to už v zemi, tak zalejvat a zalejvat jakmile vyschnou-je zle....

    takže jestli ti de o rychlost tak řízek nedoporučuju. Dá se poměrně levně koupit thuja brabant/později více stříhání/ do 100cm-max150 za kus nebo smaragd/méně náročná na údržbu/ do 100 cm za 250 za kus

    doporučil bych jednu z těhle dvou protože jsou nejrozšířenější, nejmíň náročný/fin i údržba/ rostou poměrně rychle

    dál by šlo za cca 2500-3000.- pořídit tzv. výsadbový set po 100 kusech prostokořených rostlinek, které budou v pokročilé fázi klonování max 20cm /o to se asi teď snažíš ty.

    Výsadba po cca 50cm/2m(doporučená výška)do výšky. každý půlmetr do výšky znamená 10-15cm dál od sebe.

    výživa/granulát/ až do země podle dávkování
    do klonovací zálivky doporučuji kyselejší nutriční základ/používaný pro hydroponii/
    EXX
    EXX --- ---
    ok, zeptam se rovnou jak je to s tůjkama ? zakládám u sebe na zahradě - chci aby mi časem sousedi neviděli přes plot až se budu cachtat v bazéně (závist je svině) . Zatím jsem udělal řízky z již odrostlé tůjky, seřízl kůru té větvičky po délce 15-20cm jak mi někdo poradil no a teď zalévám a doufám že se chytnou.

    Dotaz je spíš zda to má cenu, nebo zda je lepší prostě koupit malé stromky a přesadit

    jakékoli info, jak to rychle roste, na co dát pozor, jak urychlit růst apod.. uvítám
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam