• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAZMONGREEN BUILDERS - Zahrada - návody na zakládání a údržbu zahrad - rady a řešení, ptejte se, podělte se o své zkušenosti
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    wow, jen jsem sem vlez, uz sem se dozvedel kupu veci

    book :D
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    Máte někdo zkušenosti s vermikompostováním?
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    KAZMON: myslel sem letní řez samozrejme...
    jinak me ješte napadá mladší stromky se daj omotat jutou-proti mrazu a na náchylnejší stromky nebo rostliny na přezimování omotat rákosovou stínovkou
    například pokud máte takovou araucárii v záhone/nejde přesunout na zimní zahradu/
    je na tu nejvetší zimu dobrý přehodit jutovinu přes špici a tou stínovkou udelat takovej zábal celýho kmene vetve samosebou uvnitř..
    ideální je taky poschovávat vše do co nejvetší vrstvcy mulčovací kůry, třeba práve ty růže.

    SKINNER: jinka ta vertikutace- tpo je takový agresivnejší hrabání-jedná se vlastne o odstranení uschlých stébel-tim vzniká prostor pro nový, mladý stébla.. jde taky o celkový provzdušnení travníku. bacha na hloubku toho kutání ta nesmí ani v nejmenším zasahovat do zeme - mohlo by dojít k narušení kořenů.
    používá se na to samozřejme vertikutátor podobnej sekačce, ale upne nejlepší, pokud polcha neni pet hektarů, sou vertikutační hrábepoužívá se nejdřív hrubá strana a pak ta jemná. musí se dodržovat hrabání do kříže/aby vznikaly jednotlivý trsy/ takže ve finále človek vlastne hrabe celou plochu 4krát
    SKINNER
    SKINNER --- ---
    KAZMON: dík moc, stromy sem řezal už na konci léta. na růže se chystám. vertikulace je takový to propíchávání? to sem nikdy nedělal ale uvažuju že si něco sestrojim z válečku a hřebíků:)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    SKINNER: tak celkove zazimovat neni od veci:
    ovocnáky i s ořechem _ podzimní řez žádná veda- usmernení růstu/víceméne dle libosti,ale dodržovat základní zásady obr.1 obr.2
    na tech stránkách je toho obecne o řezu docela dost... nebál bych se akorát toho jejich určování tech období vůbec nevadí když se třešne říznou pozdejinež po odpolzení... doporučuju rány hned zatírat dřevařskym voskem,ale stačí vodouředitelnej náter-balakryl atd.
    a dál třeba všechny keře co přemrznou:víš že byly na jaře uschlý, řízneš cca 10-20cm nadzemí, bacha at si neuřízneš neco co neobráží..
    řežou se třeba mochny, třezalky zkrátka keře co pustej najaře nový ze zeme..
    stejne se řežou všechny okrasný trávy/to de říznout i bryz na jaře/
    ješte růže tem odříznout starý vetve a celkove seknout cca 50 nad zemí..
    dál už me ted nic nenapadá napiš třeba co tam máte za rostliny
    a poslední bych řešil vertikutaci trávníku podle potřeby teda, ale třikrát za rok to tráve prospívá
    SKINNER
    SKINNER --- ---
    spadla mi do klína udržba naší zahrady a tak se prám, co je potřeba udělat před zimou? nějaká obecná doporučení? Máme tři jabloně, třešeň, meruňku, broskev a ořech, jehož listí už nevim kam dávat:)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    tak postup trissie víceméne dobře jen ten roundup by mel bejt na prvním míste /dle mýho/ a v intervalu po týdnu stříkat třeba 2-3krát.potom do toho vlítnout křovinákem s noži/čili ta mot. kosa/ nebo i pilou/vetší bezinky náletyapod/sejmout všechno nežádoucí. zústanou samosebou kořeny a ty vytahat podle uvážení. vetší kořeny se nejlépe likvidujoutaky roundupem, ale vodou neřednym /za pomocí štetce namazat než pařez zežloutne /garantuju že už neobrazí/nebo pokud je pařez velkej a nehodí se zrovna na místo je dobré používat pařezovou frézu/cca 600-1800 kč za den + záloha/tou lze pařez o prúmeru jeden - dva mety bez vtších potíží zlikvidovat až do zeme za den.
    terén by ted mel být ice rozoranej ale čistej a vícemene použitelnej...
    rozvážil bych navežení nové zeminy....
    tak obecne je nejlepší použít4-6 kubíků na 100m2ale může bejt i jinak tohle udelá asi 10-15 cm vrstvu po ploše.
    jeslti se použije lopata kolečko hadr hrábe nebo bobcat s naberačem je otázka rozílu dvou tří dní i pár tisíců.
    potom už opravdu dokončovací operace kultivátorem/ ten je lepší než fréza, která se používá na drcení hrud nebo rovnání terénu. důvodem jsou delší vertikální nože, které zabíhají až 30/max/ do zeme. vetšina leúších kultivátorů má ve standartní výbave připínací válec. Lze také u nožů nastavit hloubku zapuštení.... čili nakonec jde kultivátorem semeno zapravit a i konečne uválet....
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MADCAT: kroky:
    1) pokud je stav takový, že by se o to přerazil traktor, tak opravdu začít motorovou kosou a posbírat.
    2) základní srovnání terénu bobcatem
    3) počkat měsíc, než vzejdou plevele
    4) postříkat roundupem nebo jiným svinstvem (doma máme něco speciálního, co je umoří líp než roundup, ale z hlavy název nevím, můžu se ti podívat)
    5) počkat, až to chcípne (cca 1 měsíc), pak největší bordel odstranit (bodláky a takové ty hnusné velké trávy)
    6) přeorat kultivátorem - doporučuju 16 koňovou půdní frézu z Boelsu (a jednu osobu na dělání závaží na fréze, protože na drsnějších místech se sama nezasekne)
    7) vyndat šutry, plevele, nerozhrabané hroudy, uhrabat načisto
    8) osít, zasekat nebo zaválcovat osení, a doufat, že něco vzejde. Vhodná doba na tohle je 15.4-15.5. a 15.8.-15.9.

    Pokud se tam dostane minitraktor a znáš někoho, kdo ho má, tak je to jednodušší, protože ti to rovnou uhladí.
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    Ví někdo aspoň přibližný postup, jak z dlouhodobě neudržované džungle plné plevelů a invazních rostlin vyrobit aspoň v mezích možností trávník nebo úhlednou louku? Samozřejmě tuším základní kroky jako všechno napřed vyflákat motorovou kosou, přerýt (nebo přeorat?), vyházet kořeny, hlízy a vůbec zabránit tomu, aby nežádoucí rostlinstvo začalo znovu růst... Pak to něčím urovnat (čím?), znovu osít... Su tak trochu antizahradník, takže mi možná unikají i základní skutečnosti jak něco takovýho s úspěchem provádět, tak prosím o shovívavost :). Jde mi o to co s tím provést a kdy - nějakej časovej harmonogram kdy je kterou práci vhodný provádět - kterej měsíc nebo jak dlouho po sobě...?
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    KAZMON: Díky moc. Očko už se mi podařilo zjistit :)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    hele opravdu všechny o třetinu... a očko je ten pupenec tak nad ním aby větev měla kam pokračovat

    trochu pozdě ale přece.)
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    Ahoj zahradníci, začínám se zajímat o pěstování jabloní a jako naprostý laik trochu tápu v terminologii. V jednom článku jsem četl, že při výsadbě nového stromku je vhodné zkrátit všechny výhony na 1/3 jejich délky. Zkracují se opravdu všechny větve na stromku, nebo se například kosterní větve nechávají netknuté? Má vůbec sázený stromek již určené kosterní větve? Dále se v tom článku píše, že řez se provádí vždy na vnější očko. Co znamená vnější očko?

    Díky za jakékoliv přiblížení k porozumnění :)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    JE VEDRO NA ZAHRADĚ SE NEDĚLÁ............... ;)))

    KAZMON
    KAZMON --- ---
    Tak sem koukal na DKNV půjčovnu nářadí a ten kultivátor maj za docela slušnou cenu.
    neni to sice Agrie, ale svojí práci udělá. Dát litr za jeden den...nebo to celý přerejvat??
    Asi podle rozlohy.

    http://www.dknv.cz/cz/kultivator-rotacni-s-pohonem-vari-iv-gcv-160.html
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    YouTube - Agria Grizzly - úprava půdy
    http://www.youtube.com/watch?v=GchxdzpN0LE
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    TRISSIE: Příště to chce napsat rovnou jak to tam vypadá a konkrétní trabl.Zatim sme se moc daleko nedostali.
    Jako s některejma firmama je problém jako celkově(od zbytečně zahuštěný a nedomyšlený výsadby až po špatně zpracovanej terén) a ten špatně zpracovanej terén asi bude zrovna váš případ. Sice si mi ještě nenapsala jak moc příkrý ten váš svah je, ale v zásadě si neumim dost dobře představit, že by se něco takového(při správném pracovní postupu) vůbec mohlo dít.
    ****ten**postup******
    Veškerou novu kvalitnější zem musíme ze všeho nejdřív zapracovat do země stávající. Čili s použitím jakéhokoli kultivátoru promíchat pečlivě obě složky připravované zeminy(do hloubky cca 10-20cm). Potom ,jak už sem psal, za použití min. 70kg válce zem utáhnout. Tak nechat min. týden sednout. Další pak podle potřeby(tráva nebo jiná výsadba)
    ********************
    Při takovém postupu úpravy terénu je téměř nemožné vyplavování většího, nějak zásadního množství země.
    A až potom se řeší co jak kam sázet(kam dát jaký druh substrátu do kterého příjde osivo nebo výsadba)

    Bohužel mám pocit, že tenhle postup je bez techniky(hráběma nebo motykou) nemožný. Ale kultivátor lze i pronajímat na motohodiny.

    Kdyby bylo třeba ozvi se můžem se pokusit najít pro vás co nejvýhodnější možnost půjčení kultivátoru.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KAZMON: nebojím se toho, že na dům poteče hodně vody. Bojím se toho, že kvalitní hlína, kterou jsme při stavebních pracech kolem baráku pečlivě schraňovali stranou od zbytku (pod tím je jíl) se spláchne dolů a budeme muset navážet novou, což se mi nechce. Nebo teda mě by to asi bylo jedno, ale muž tvrdí, že se to musí vyřešit rychle.

    Jinak návrh zahrady dělal architekt, do toho už zasahovat nebudu, teď jde jen o tu realizaci. Původně jsem počítala, že aspoň část zadáme externě, ale po tom, co tam předvedly různé stavební a jiné firmy (jediné, co jsme zatím ještě nezažili, je krach stavební firmy uprostřed prací. Ale jinak už všechno, od zpoždění dodání o dva měsíce, přes nekvalitní práci, kterou je potřeba předělat, až po okaté okrádání a výhružky), tak co není absolutně nutné zadat externě, tak radši děláme sami.
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    TRISSIE: Svahy jsou celkově větší problém....
    Možná by ve vašem případe nebylo od věci pořešit nějakou drenážní zónu. Ta by mohla bejt efektivně "schovaná" pod cestou ze zahradních dlaždic

    Drenáž by byla vysvahovaná na nejvhodnější místo kam se voda už vsákne.
    Hatí by se zajistilo aby voda tekla přímo pod zem do drenáže vysypaný štěrkem. A aby zemina zůstávala tam kde má.
    Celkově bych se terén pokusil nějak utáhnout: válec, žaba.

    V krajním případě tvuj nápad s nějakou levnou parkovu směsí není sice ideální, ale svůj účel by do jisté míry taky splnil.

    Jde asi hodně o to, jak moc se vám země vyplavuje. Menší množství by trávník udržet mohl....
    Pokud,ale je aktuální obava, že při dešti poteče hodně půdy na dům. Nebál bych se popřemejšlet o tý drenáži, kor jestli přijde větší příval. Z toho by moh bejt pak problém.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KAZMON: problém je v tom, že pozemek je svažitý směrem k domu. Pokud neosejeme něčím, čímkoli (i kdyby se to mělo na podzim zarýt), tak se nám bude při každém dešti splavovat půda na barák (žijeme tam druhým rokem, takže tohle není neoprávněná obava, ale realita)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam