KAZMON: chápu z jakých informacích vycházíš, sám sem je taky mnohde četl, ale dovolím si nesouhlasit.
zásadní při přidání pilin je dostatek dusíku a čas. Je potřeba aby bylo palivo které pomůže piliny zkompostovat a samozřejmě čas aby proces mohl proběhnout. Vápnit je pak zcela zbytečné.
Spálit větve je podle mě to poslední vhodné, výsledek ukládání uhlíku a dalších látek v rostlinách je ztracen v ovzduší, je to už přežitek. Vhodnější je to použít jako mulč, nebo přidat do kompostu, pokud možno nadrcené, drť je přeci jen menší než běžná štěpka. Úplně nejlepší pak je dělat biouhel
http://biouhel.cz/
Pokud "odpad" zkompostuješ není to odpad je to zdroj organické hmoty pro zahradu. Odpad to je jen pokud to bez využití vyhodíš.
"Kompostárny" které spalují větve nejsou kompostárny, ale spalovny.
KUTAS: není potřeba vápnit, je potřeba přidat ale další látky které pomohou s rozkladem. Obecně hovna všeho druhu. Kravý, konský, slepičí, či produkt ekotoalety.
Jak to beru já jde o to, že dřevo samo o sobě rozkládají různé houby, hmyz atd, to dlouho trvá, v přírodě se ale jedná o běžný jev v lesích, pokud tam zůstane nějaká organická hmota. V přírodě je to pozitivní jev, uhlík se rozkládá pomalu, umožňuje rozvoj života v lese, zadržuje vodu. Což ale není zrovna to co chceme v kompostu, tam to chceme urychlit.
Pokud tomu přidáš "palivo", nějaké ty hovnáky a dřevo máš co nejmenší, proces urychlíš. Proto je třeba vhodné sbírat listí sekačkou, hezky to pomeleš a nabereš k tomu i nějakou tu trávu, čímž to urychlíš. Proto se taky doporučuje drtič na kompostování spíše než štěpkovačka.