• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ARGANNAHObezita
    KURE
    KURE --- ---
    MAR_TINA: No já v tom vidím standardní moderní lékařský přístup. (A vlastně i korporátní)
    Tohle je můj šuplíček, jsem hodnocen za to jak řeším problémy v šuplíčku. Co přesahuje můj šuplíček, sorry s tím nic neudělám, musíte vedle.
    A není nikdo koho zajímá celek.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Já jsem si to nějak uležela, co mi na tom nesedělo.
    Dr. Machytka tlačí víc operace a léky, protože je dělá. Ok, jasný. Statistika, že více fungují jde za ním.
    Líbí se mi, jak začal respektovat obezitu jako nemoc.

    Nelíbí se mi to odmávnutí režimových opatření - hodně to ilustruje jeho osobní příběh: Naložil si přehršel práce a dojíždění, přestal běhat, začal víc jíst a nepěkné složení a přibral 20 kilo za krátku dobu. A tak si naordinoval léky a ty mu stáhly apetit na půlku, ostatní, co jsem vyrozuměla, nezměnil. No, tak tohle řešení se mi nelíbí. Bude zpátky štíhlý, ale infarkt ze stresu a následky nedostatku pohybu jsou za rohem.

    A hodně mě zarazilo ten 100 % návrat k původní váze po vysazení léků. Kdybych nad nimi uvažovala já, tak třeba na rok, nejen na zhubnutí, ale i na pomoc při nalezení optimálního režimu v jídle a zafixování toho režimu do návyků. Pokud to jde celé zpátky, pak je to k ničemu. Ty léky stojí tisíce na měsíc a bez vedlejších účinků taky nejsou. S přibývajícím věkem se zjevují nemoci, na které člově dostane jiné léky a třeba bude muset vysadit tohle a krom stařecké nemoci přijde ještě návrat obezity.

    Co jsem vyrozuměla, některé barioperace během pár let "odezní efekt", ale člověk v případě úspěšnosti už je zhubnutý a má zažitý režim, tak se obezita nevrací. Kdyžtak mě opravte.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    Jo. Jiná analogie, některá duševní onemocnění. Před příchodem současných psychofarmak se to taky dávalo za vinu těm lidem samotným, stigmatizovali jsme je, opovrhovali jimi, a pak je "léčili" kolikrát fakt brutálními metodami typu lobotomie. A jo, na nějaké úrovni člověk může některá slabší duševní onemocnění zvládat kombinací režimových opatření, psychohygieny a smíření se s tím, že "normální" nikdy nebude a vždycky to bude mít těžké. Naštěstí pak přišly vědecké objevy a moderní léky a člověk opustil ten extrém utrpení/zmrzačení. Podle mě u obezity jsme někde uprostřed cesty, už se snažíme přestat stigmatizovat a opovrhovat, ale zase momentálně jedeme model "lobotomii a elektrošoky pro všechny." Ono se to ale časem srovná. Pro individuálního obézního to imho znamená hlavně to, hodně přemýšlet, kam až nechá svou léčbu zajít, a střízlivě reflektovat, jestli např. opravdu potřebuje bariatrii, a pokud, tak jestli opravdu bypass, a pokud, tak jestli opravdu ten nejvíc brutální typ. Protože tam je imho ta paralela s lobotomií fakt jako na místě - je to úplně bez diskuse zmrzačení člověka a pro něco takového musí být fakt zásadně vážné důvody.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    A dcery jsou ještě malé, ale jedna je hubená a druhá spíš statnější, tam to taky bude potřeba nějak zvládnout, protože bude spíš po mně.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    A ten rozdíl v metabolismech je prostě daný a je kolikrát propastný. Syn má metabolismus po manželovi, ten přibral až před 50. rokem věku na kortikoidech, do té doby pořád BMI kolem 20 ať jedl (a jistou dobu i pil) cokoli. U syna pořád vidím nějaké obaly od sladkostí v množství, které bych mu rozhodně neschválila, jeho nejlepší kamarád, se kterým sdílí tyhle pochutiny, se začíná zakulacovat, náš je jak tyčka a ukazuje mi na svém obráceném lavoru na břiše, jak se mu tam údajně rýsuje six-pack :D
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Mně pořád přichází na mysl analogie a cukrovkou. V těle těch pacientů taky funguje něco "jinak". A dokud neexistoval syntetický insulin, tak se cukrovka léčila "režimovými opatřeními" - pacientům se doporučilo jíst jen úplně minimálně, aby neumřeli na podvýživu, ale ne víc, protože pak jim stoupá hladina glukózy do nebezpečných hodnot. Byli lidi, co měli tak silnou vůli žít, že to delší dobu dodržovat dokázali, ale bylo to extrémně náročné, režim ve smyslu "jestli chceš být jako zdraví, tak nesmíš jíst normálně". A když vidím tady ty hubnoucí jídelníčky na hranici bazálu nebo i pod, tak to si s není takový extrém, ale pořád to je "jestli chceš být jako ti štíhlí, tak se normálně nenajíš" - a přitom štíhlí lidé, co nikdy obezitu neřešili a nemuseli, kolikrát doporučují "nežrat" od půllitru piva a svíčkové se šesti.
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    BRUNA: jo tohle je funny otazka, nikdy me to nenapadlo. V tehotenstvi jsem mela neskutecny chute na dzus, hlavne pomerancovej, nikdy predtim jsem to nezvykla pit a syn dzusy ma opravdu rad :D
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    BRUNA: tak tohle je zajímavá otázka. Třeba já jsem v druhém těhotenství trpěla hrozným nechutenstvím a tímtéž trpí dcera. Extrémně vybíravá, skoro nic jí nechutná, přesně tak jsem to ale já měla, když jsem ji čekala. Kolikrát i zoufalství, že mám hlad, chci se najíst, ale prostě realita toho jídla, skoro každého jídla, je fujky. Přitom stejná jídla mi před tímto konkrétním těhotenství i po něm chutnala a chutnají.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    BRUNA: U svých dětí rozhodně, jedno je úplně normální dítě a to druhé je chudák po mně. Přesně vidím sebe v jejím věku - popravdě se dost angažuju v tom, aby neopakovala moje chyby. Ale imho je to čirá genetika, ne důsledek těhotenských chutí.
    BRUNA
    BRUNA --- ---
    ARGANNAH: a pozorujes ruzny jidelni chovani u deti? Ja si rikala, ze treba syn nebude mit rad sladke, kdyz mi v tehotenstvi nechutnalo. Ale sladke ji rad. Dlouho ovsem nejedl prakticky zadne pecivo (snidal treba vajicko natvrdo s kecupem bez chleba). A i dnes pecivo nepreferuje. Ale celkem jiste to nema spojitost s tehotenskymi chutemi.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    BRUNA: Já měla hlavně v druhým těhotenství neskutečnou záklopku. Tak silný signál sytosti, že když udeřil, měla jsem kolikrát problém i polknout sousto, které jsem měla v puse. Něco na způsob toho, co popisuje Machytka s Ozempikem. Po porodu se to samozřejmě zas srovnalo, ale vlastně od té doby mnohem líp vím, jak opravdová sytost vypadá, a umím ten signál rozeznat, i když je mnohem slabší. Musím se na to ale soustředit, nic u jídla nedělat, na nic nekoukat a nic nečíst, jinak ho neucítím. A musím to ideálně dělat konzistentně delší dobu a záměrně se soustředit na signály hladu/sytosti a citlivě na ně reagovat. Dá se to vycvičit, jakmile jednou člověk ví, co hledá. Blbý je, jak snadno to rozhodí stres, emoce, nebo třeba alkohol - jedno delší náročný období a člověk může vlastně začít znova.
    BRUNA
    BRUNA --- ---
    Jinak teda ja mela v druhem tehotenstvi zmenu chuti, najednou mi moc nechutnalo sladke. A clovek pak vidi, ze nekteri to tak maji furt a absolutne nechapou, jak do sebe nekdo muze naladovat tabulku cokolady. Jak rika ten doktor: dala jsem si pul fidorky a mela jsem toho dost na tyden.
    Bohuzel mi to vubec nevydrzelo a po porodu se obliba sladkeho vratila.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    Osobně to vnímám tak, že jsme teď na konci nějaké éry podceňování toho, jak obrovsky komplexní a vážný problém obezita je, a házení všeho na rozměklé kretény pacienty bez vůle. Došlo ke zlomu, najednou se ukazuje, jak statisticky dosavadní metody prostě nefungujou, že možná ti pacienti nejsou zas takoví kreténi a že možná potřebujem tvrdší kalibr. Takže z přístupu "prostě nežerte, hýbejte se a když se chce, vy blbci, tak to půjde" přecvakáváme do roviny "chudáci pacienti, tohle jsme posrali, režimová opatření nefungujou VŮBEC, diety jsou zdraví škodlivé a pohyb je na hubnutí úplně k ničemu, jdeme rovnou řezat a medikovat." Je to za mě pohyb dobrým směrem, byť trochu z extrému do extrému. Přesto, skutečně fungující, efektivní, komplexní a šetrnou léčbu obezity budem mít až v příští generaci generaci, řekla bych. Až se to zklidní a poučíme se z obou extrémů.
    BRUNA
    BRUNA --- ---
    MAR_TINA: mne to prislo trosku jako reklama na ty jeho kliniky (zoperujem ci dame prasky kazdemu). Druha polovina se mi zdala zajimavejsi, ta osobni zkusenost s leky je myslim fakt neco, co zmeni pohled na „line tloustiky“ a libilo se mi, jak otevrene a s pochopenim o sobe i pacientech mluvil.
    Dobry bylo i srovnani s kuraky atd, u kterych myslim malokdo pochybuje, ze prestat je tezke.
    CORNELA
    CORNELA --- ---
    VECTOR: 2,5mg je zač a 6500 normálně v lékárně, inzulinkou beru jen Páťou dávku, kterou už pero nepustí. Jinak frcim pořád na 2,5mg, nemám potrebu zvyšovat (a nepotrebuju zhubnout desítky kg)
    VECTOR
    VECTOR --- ---
    CORNELA: mounjaro 7,5mg se ted prodava asi za 8500 od distributora, 2,5mg jen o 2 litry levneji. velmi dobre se to da nabirat inzulinkama a tim padem z drahyho leku udelat (aspon pro sebe) levnej.
    pro me byl ozempic zlo, saxenda naopak kouzlo (60kg za 13 mesicu dolu), ted se, i kvuli mnoha dalsim lekum, snazim dostat na svou cilovou hladinu, mounjaro porad vyjde naprosto nejvyhodneji.
    CORNELA
    CORNELA --- ---
    VECTOR: Píšu si to sama, efekt za mě určitě výrazně lepší než saxenda a ozempic, ale blbě mi nebylo z ničeho...
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    K_A_R_K_U_L_K_A: Taky jsem to zkoukla. Z komentů tady u na YT jsem čekala něco mega kontroverzního, ale celkem normálka, jen pár zajímavých věcí k těm miniinvazivním zákrokům, o kterých jsem nevěděla (a teda wow, ty věci se sliznicí tenkého střeva a diabetem, to jsem dost zírala. Medicína je fakt úžasná). Ale je tam pár zajímavých momentů, např. když řekne "držet dietu je pro obézního zdraví škodlivé," to bylo hodně hardcore. :D
    VECTOR
    VECTOR --- ---
    CORNELA: Predepsany na obezitologii nebo z druhy ruky? Ja ted zacal s 2,5mg prvni tyden, snasim to stokrat lepe nez Ozempic,mozna i lepe nez saxendu, jakkoli teda k tomu beru samozrejme esomeprazol
    MARINNE
    MARINNE --- ---
    K_A_R_K_U_L_K_A: Tie štatistiky o úspešností diét pre pacientov s obezitou sú naozaj také ako hovorí takže ak mudrlanti v komentoch nemajú po ruke skutočné argumenty (akože som ich nevidela, len taká štandardná zbierka dojmov a názorov), sú to len ďalší mudrlanti v komentoch.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam