• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    rozbalit záhlaví
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    PAD: já si ještě to "léčení" šťavelkou a obecne kyselinami plánuju přes zimu nastudovat a srovnat v hlavě.
    Nicméně k tomu co píšeš: investice za 2500 Kč mi nepřijde nutná, protože nemyslím, že to oproti pokapu včelám zkracuje život a navíc v podletí to nepoužívám. Ten pokap a zkracování života je imho docela sporná věc. Nikdo moc neví, odkud tahle informace jde, je to spíš takový vžitý fakt. Když totiž mrkneš na Varomed, tak tam je složení KŠ a KM a můžeš to použít opakovaně během roku.
    PAD
    PAD --- ---
    BRUKEV: Souhlasím, te je ten odpar technicky náročnější, ale tu pánvičku pořídíš za 1500 stovek, k tomu nějaká malá baterka do motorky nebo nějaká starší z vrakáče nebo sběrného dvora (do auta už nejde, ale na tohle klidně ještě poslouží), no a na ochranu plic pořídíš masku za cca tisícovku. Je to složitější, ale nezkracuje to včelám život a jde to použít i opakovaně, což je super hlavně v podletí. Já prakticky ničím jiným neléčím - jen odparem KŠ a samozřejmě spoustu biotechnických opatření (oddělky, výřez plodu, ...).
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    POMYJAN: já to zatím použil jednou. Letos mám včely druhým rokem, takže nemám porovnání s jinou metodou. Nicméně myslím, že dole během zimy popadalo standartně včel, žádná apokalypsa.
    Pokap Oxuvarem jsem zvolil, neboť úplně nesouhlasím se systém fumigace Varidolem a jinou metodu jsem zatím nechtěl zkoušet. Ještě mrknu na Varromed, ale Oxuvar mi v poměru cena/výkon přišel na mých pět včelstev optimální.
    Varianta sublimace KŠ se nabízí taky, ale odrazuje mě od toho následující: nutnost dalšího vybavení potřebného k sublimaci, náročnější aplikace, plus teda že sublimovaná KŠ není nic, co bych rád vdechoval. Tím se samozřejmě dostáváme k tomu, že to i přesto sypeme do včel, ale to už je jiný příběh.
    Prostě pokap mi přijde menší zlo.

    PAD
    PAD --- ---
    Hodně o tom publikuje pan Přidal z Mendelovy univerzity. Tady https://www.modernivcelar.eu/...pokap-kyselinou-stavelovou-byl-stejne-ucinny-jako-fumigace-amitrazem např. shrnuje na konci "Mezi včelstvy ošetřenými jednou nebo dvakrát KŠ nebyl v předjaří zjištěn rozdíl v kondici (síla včelstva, zimovatelnost, množství plodu apod.)."
    PAD
    PAD --- ---
    Hezká prezentace od Randyho Olivera o aplikaci KŠ: http://scientificbeekeeping.com/scibeeimages/2016-Oxalic-acid.pptx
    PAD
    PAD --- ---
    BRUKEV: Aha, dobré vědět - díky. Já ten pokap viděl jen ve škole, nikdy jsem to nezkoušel, ale líbí se mi, jak je to jednoduché.
    MAJA
    MAJA --- ---
    Mě se při teplotácuh pod nulou už nechtěj moc rušit. Někde jsem viděl údaj, že včelstvu po vyrušení trvá při zimních teplotách cca 2-3 dny, než se znovu vše ustálí (teplota asi hlavně).
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    PAD: Dávám pokap, jsem nějakých 435 metrů nad mořem.

    Ta teplota například u Oxuvaru se uvádí od minus 15 do plus 5, minulý rok jsem dával určitě v misus pěti, byl sníh všude, takže bych se toho nebál. Včely nazamrznou, naopak jsou v chomáči a tedy lepší pro pokap.
    PAD
    PAD --- ---
    Je dobré to dělat, dokud je nad nulou. I odpar by se měl dělat do 5C.
    MAJA
    MAJA --- ---
    Taky zvažuju pokap šťavelkou (podle spadu) ale spíš někdy teď, abych do včel nelezl za mrazu ...
    PAD
    PAD --- ---
    BRUKEV: Pokap nebo odpar? V jaké n. výšce jsi? U nás na Vysočině (600mnm) je už asi celkem pozdě.
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    PAD: tak to já teprve budu dávat šťavelku cca za 2-3 týdny
    PAD
    PAD --- ---
    Přidám i obecné pokyny:

    http://www.svscr.cz/wp-content/files/dokumenty-a-publikace/Dokument-60848-2019-MZE-18141.pdf

    10. VčelyEpM120MOR VČELÍHO PLODU – VyLa(BV) – monitoringVyšetření směsných vzorků měli vrizikových oblastech (po 2 letech od zrušení ochranného pásma). Vyšetřování se provádí mimo současná ochranná pásma voblasti, která byla předdvěma lety ohniskem nebo ochranným pásmem,a pokud se vnásledujících letech nevyšetřovalo. Vyšetřuje se směsný vzorek měli odebraný ktomuto účelu ze stanoviště včelstev. Vzorky měli se odebírají zpodložek, které jsou umístěny na dně úlů nejméně14dnů . Jeden směsný vzorek může obsahovat včelí měl maximálně od 25 včelstev.EpM160 MOR VČELÍHO PLODU – VyLa (BV)Vyšetření směsných vzorků měli nebo vzorků včel ošetřujících plod od všech včelstev na všech stanovištích v ochranném pásmu vymezeném vmimořádných veterinárních opatřeních nařízených krajskou veterinární správou. Vzorky se odebírají v termínech a frekvenci určených v mimořádných veterinárních opatřeních nařízených pro dotčené ochranné pásmo.

    EpM300VARROÁZA – VyLa(PV)Směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na všech stanovištích. Vzorky zimní měli musí být odebrány po takové lhůtě od provedeného podzimního ošetření včelstev, aby nebyl k vyšetření odevzdán léčebný spad.Vzorky měli se odebírají nejdříve za 30 dnů oddne vložení čistých podložek na dna úlů a musí být odevzdány k vyšetření do 15. 2. 2020.
    PAD
    PAD --- ---
    SVS vydala nový metodický pokyn pro tlumení varoozy:

    http://www.svscr.cz/...cky-pokyn-SVS-pro-chovatele-vcel-k-prevenci-a-tlumeni-varroazy-2019-11-26.pdf

    Je to IMHO malá revoluce. Ke klasické tvrdé chemii, je v ní uvedeno mnoho dalších podpůrných způsobů. Dále nevynucuje použití pouze syntetických akaricidů, ale připoští i použití organických kyselin, konkrétně kys. šťavelové - a to i u ne-BIO včelařů. Je tam taky hezky rozpracovaná práce v průběhu roku. Vnímá tlumení varoozy jako součást celého roku a ne jen podávání léků - tvorba oddělků, vyřezávání plodu, šlechtění. No paráda! Jdu si dát sklenku medoviny:)
    MAJA
    MAJA --- ---
    PAD: Mě včely poprvé reagovaly na KM v létě taky trochu dráždivě (byl počítám i větší odpar vlivem teploty) a další aplikace už byly v pohodě.

    Akorát se jim jednou podařilo odvětrat trochu KM nějakou skulinkou po suku a orezlo mi na kousku pozinkované víko :-)
    PAD
    PAD --- ---
    BELIEVER: proc zbabele?:) imho je lepsi nejaka metodika, nez zadna. u me taky padaly u nekterych stovky.

    ve skole nam rikali, ze na Gabon zrejme uz vznika rezistence. ale abych pravdu rekl, tak alternativa v podobe treba KM se mi fakt prici. zkousel jsem to a je videt, ze to ty vcely fakt drazdi, nelibi se jim to a vlastne ani me ne.

    mate nekdo zkusenost se stavelkou s glycerinem na papircich? pry to funguje velmi podobne jako formidol, ale ne tak agresivne ...
    BELIEVER
    BELIEVER --- ---
    PAD: Já se zbaběle držím pokynů ČSV, takže v druhé půlce srpna jsem dával na 30 dnů gabony a konec října + první půlka listopadu jsem dělal fumigaci.

    Po gabonech to zas tak moc nepadalo, ale po první fumigaci popadaly stovky kleštíků (klidně to mohlo být 200 i víc kusů na úl). Při druhé fumigaci už to zas moc nepadalo, jen jednotky, nejvýš deset patnáct kusů, tak jsem si říkal, že první asi zafungovala.

    Ještě mě čeká v prosinci aerosol.
    MTO
    MTO --- ---
    MRTS: njn. zvanivy vedci, klasika :-)))

    me to aspon osvetlilo proc leti umrit pryc....
    MRTS
    MRTS --- ---
    MTO: Zrovna u článku v tomhle čísle jsem si říkal "wtf, jak dokázali popsat dvě stránky a vlastně nic neříct?".

    Ale, dostal jsem poprvé Odborné včelařské překlady a je to skvělé čtení.
    Nechápu, jak to mohlo přes struktury ČSV projít. Jsou tam kacířské myšlenky. ;)
    PAD
    PAD --- ---
    Lecite po vytaceni, pripadne v podleti - koncem srpna / zacatkem zari?

    Nevcelarim dlouho, ale stava se mi pravidelne, ze koncem srpna nebo zacatkem zari pozoruji obzvlaste u silnych vcelstev silnou invazi klestiku - pravdepodobne si to natahaji z kolabujicich vcelstev okolo. Snazim se to resit opakovanou sublimaci KS (v 5ti dennich rozestupech). Mam pocit, ze to pomaha, ale vite jak je to s pocity ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam