• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    MAJA
    MAJA --- ---
    Používám odpařovač Yannick na horních loučkách s asi 1.5cm "nastavkem", aby víko nesedělo přímo na něm.
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...eni-med-jakub-konecny-vcelar-podnikani-rozhovor.A191127_101926_podnikani_mrs
    KUATO
    KUATO --- ---
    PAD: vsak co si budem povidat - po KM brecis a to jeste nemas formidolove desky vybalene z igelitu. tohle vrazit vcelstvu k plodu (do toho nejcitlivejsiho mista), tak to ja vidim jako ekvivalent toho, kdyz te nekdo kopne s rozbehem do kouli.. bezne po KM umiraji mladusky..
    MAJA
    MAJA --- ---
    PAD: Jo mě poprvé taky jeden úl zahučel, když to ucítily - přisuzuju to vyšší než ideální okolní teplotě. Potom už v pohodě. KM 65%.

    Pozink plech na víku mi taky na pár místech zreznul, ale to bude dělat každá kyselina.

    Nicméně to zabírá, VD padaj. Já to budu kombinovat spolu s odstraňováním plodu (jen to správné načasování vychytat) - přijde mi to smysluplnější, než se od jednoho řešení (alá varidol) upnout k jedinému dalšímu (alá KM).
    PAD
    PAD --- ---
    MAJA: Já nemám s KM dobré zkušenosti. Je to agresivní látka, koroduje plechy, včely mi hodně hučely a šlo vidět, že se jim to nelíbí. Ale ono každý to má jinak, že :)
    MAJA
    MAJA --- ---
    Já byl teď na Přidalově přednášce v Praze a KŠ dost chválil a vypadá, že zas KM moc nemusí. Dokonce, pokud si dobře vzpomínám, zaznělo, že jen, když není moc teplo a spodem.
    Což mi zase nesedí, protože KM páry jsou těžší než vzduch, takže bych to bral spíš zezhora než zespoda. A taky jsem předtím, zas na jiné přednášce, slyšel, že KM jo, ale zase jen, když je teplo a "propaří" se tím pádem úlem za den/dva.
    PAD
    PAD --- ---
    BRUKEV: Jo, to je pravda, že jsem na to vlastně nikde neviděl referenci. A jak píše Přidal, on v tom svém výzkumu žádný negativní vliv na včely nepozoroval. Hodně tu metodu chválil i ve škole.

    [Já si dost možná jen prostě racionalizuju tu investici, kterou jsem do toho udělal ještě v době, kdy jsem o pokapu nevěděl. Dnes bych dost možná volil právě pokap:)]
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    PAD: já si ještě to "léčení" šťavelkou a obecne kyselinami plánuju přes zimu nastudovat a srovnat v hlavě.
    Nicméně k tomu co píšeš: investice za 2500 Kč mi nepřijde nutná, protože nemyslím, že to oproti pokapu včelám zkracuje život a navíc v podletí to nepoužívám. Ten pokap a zkracování života je imho docela sporná věc. Nikdo moc neví, odkud tahle informace jde, je to spíš takový vžitý fakt. Když totiž mrkneš na Varomed, tak tam je složení KŠ a KM a můžeš to použít opakovaně během roku.
    PAD
    PAD --- ---
    BRUKEV: Souhlasím, te je ten odpar technicky náročnější, ale tu pánvičku pořídíš za 1500 stovek, k tomu nějaká malá baterka do motorky nebo nějaká starší z vrakáče nebo sběrného dvora (do auta už nejde, ale na tohle klidně ještě poslouží), no a na ochranu plic pořídíš masku za cca tisícovku. Je to složitější, ale nezkracuje to včelám život a jde to použít i opakovaně, což je super hlavně v podletí. Já prakticky ničím jiným neléčím - jen odparem KŠ a samozřejmě spoustu biotechnických opatření (oddělky, výřez plodu, ...).
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    POMYJAN: já to zatím použil jednou. Letos mám včely druhým rokem, takže nemám porovnání s jinou metodou. Nicméně myslím, že dole během zimy popadalo standartně včel, žádná apokalypsa.
    Pokap Oxuvarem jsem zvolil, neboť úplně nesouhlasím se systém fumigace Varidolem a jinou metodu jsem zatím nechtěl zkoušet. Ještě mrknu na Varromed, ale Oxuvar mi v poměru cena/výkon přišel na mých pět včelstev optimální.
    Varianta sublimace KŠ se nabízí taky, ale odrazuje mě od toho následující: nutnost dalšího vybavení potřebného k sublimaci, náročnější aplikace, plus teda že sublimovaná KŠ není nic, co bych rád vdechoval. Tím se samozřejmě dostáváme k tomu, že to i přesto sypeme do včel, ale to už je jiný příběh.
    Prostě pokap mi přijde menší zlo.

    PAD
    PAD --- ---
    Hodně o tom publikuje pan Přidal z Mendelovy univerzity. Tady https://www.modernivcelar.eu/...pokap-kyselinou-stavelovou-byl-stejne-ucinny-jako-fumigace-amitrazem např. shrnuje na konci "Mezi včelstvy ošetřenými jednou nebo dvakrát KŠ nebyl v předjaří zjištěn rozdíl v kondici (síla včelstva, zimovatelnost, množství plodu apod.)."
    PAD
    PAD --- ---
    Hezká prezentace od Randyho Olivera o aplikaci KŠ: http://scientificbeekeeping.com/scibeeimages/2016-Oxalic-acid.pptx
    PAD
    PAD --- ---
    BRUKEV: Aha, dobré vědět - díky. Já ten pokap viděl jen ve škole, nikdy jsem to nezkoušel, ale líbí se mi, jak je to jednoduché.
    MAJA
    MAJA --- ---
    Mě se při teplotácuh pod nulou už nechtěj moc rušit. Někde jsem viděl údaj, že včelstvu po vyrušení trvá při zimních teplotách cca 2-3 dny, než se znovu vše ustálí (teplota asi hlavně).
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    PAD: Dávám pokap, jsem nějakých 435 metrů nad mořem.

    Ta teplota například u Oxuvaru se uvádí od minus 15 do plus 5, minulý rok jsem dával určitě v misus pěti, byl sníh všude, takže bych se toho nebál. Včely nazamrznou, naopak jsou v chomáči a tedy lepší pro pokap.
    PAD
    PAD --- ---
    Je dobré to dělat, dokud je nad nulou. I odpar by se měl dělat do 5C.
    MAJA
    MAJA --- ---
    Taky zvažuju pokap šťavelkou (podle spadu) ale spíš někdy teď, abych do včel nelezl za mrazu ...
    PAD
    PAD --- ---
    BRUKEV: Pokap nebo odpar? V jaké n. výšce jsi? U nás na Vysočině (600mnm) je už asi celkem pozdě.
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    PAD: tak to já teprve budu dávat šťavelku cca za 2-3 týdny
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam