• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    MRTS
    MRTS --- ---
    KOCOURR:
    Vezmu dva rámky se zavíčkovým plodem, co nejméně otevřeného.
    Přidám jeden s vajíčky, ze kterého si matku vychovají.
    Přidám plást s pylem a plást s medem a jednu souš. Když mám něčeho více, tak více...
    Smetu tam co nejvíce mladušek. Přesunu na místo, a krmím, když není snůška...
    Když pak brzy po tom najdu při prohlídce matečník, tak jim ho dám. (Nevěřím, že by z rojových matečníků byly špatné matky.)
    Většinou to vyjde.

    Anebo přeleták...

    ---

    Mimochodem, o víkendu jsem honil roje.
    Jedno rojení jsem viděl na živo. Našel jsem pod česnem značenou matku, dal jsem ji do klícky. Přesto se rojí k ní nechtělo. Nakonec jsem v něm našel druhou matku. Roj a poroj najednou? Nebo ta značená matka s tím neměla nic společného? Nevím.
    A pak jeden menší roj, blbě zalezlý ve větvích. Když jsem ho už skoro nahnal do kyblíku (nic jiného se mezi větve nevešelo, tak mi uletěl o kousek vedle. Takže znovu...
    P5080063

    O víkendu bych chtěl vytáčet. Řepka sice ještě kvete, ale došly mi nástavky.
    ENDREW
    ENDREW --- ---
    KOCOURR: Me to letos ceka presne jak popisujes. Tak si na podzim povime jak to dopadlo.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KOCOURR: Tak zjišťuju, že sehnat matku, která by byla hned k mání je prakticky nemožný, objednávky nejdřív tak na první půlku června...takže to zkusím 1 oddělek udělat tak, aby si včely udělaly matku samy.
    Jak to děláte vy? Já jsem v minulosti vzal 2-3 rámky s plodem (snažil jsem se vzít ten s čerstvými vajíčky) a 2 rámky se zásobami (sladina + pyl) nahoru jsem dal jako krmení cukernej roztok a úspěšnost byla 75%. Do podzima jsem ty silnější dostal na 2 bedny a ty slabší zaplnili jednu. Má to cenu, nebo je lepší počkat na inseminované matky?
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KUATO: Tak pořád tam můžu dát jen čerstvý plod s mladuškama a zásobama ať si vypěstují matku vlastní, ale tím se dost zbrzdí rozvoj celého oddělku, vzhledem k tomu, že mě úhyny potkaly taky, tak bych je chtěl dostat do konce sezóny co nejvíc do síly...
    KUATO
    KUATO --- ---
    KOCOURR: preju hodne stesti, letos to bude po tech uhynech boj :o(..
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    POMYJAN: Souvisí to s vůní vody - dělnice s čistou vodou není ve snaze rekrutovat další dělnice tak úspěšná, protože vzorek, co má ve volátku, prostě není cítit. Může tancovat jak chce, ale sestra s páchnoucí vodou otočí víc hlav :-D

    U nás třeba preferují vodu z bazénu.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Sháním 2 matky (připadne zavickovane matecniky), odběr bud Brno, nebo Zdar nad Sázavou a okolí. Nemate někdo náhodou? Pripadne doporučení na někoho s kym mate dobre zkušenosti. Diky
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    ACIDQA: jen tedy kameny by měly částečně trčet nad vodu, natáhly jsme plastovou síťku s většími oky a taky funguje dobře
    ACIDQA
    ACIDQA --- ---
    KAREN: doporucila bych jakoukoliv nadobu s vodou a do ni kameny/korky od vina ;)
    ENDREW
    ENDREW --- ---
    KAREN: K tomu pitku asi takhle :)



    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    KAREN: to pítko s mechem je dobrý. dobře se jim z něj sosá. ještě lepší s troškou soli.
    KAREN
    KAREN --- ---
    Chci se zcela amatérsky poradit stran domácí napaječky pro včely (nikoli vlastní). Poslední dobou na mě vyskakujou tipy, že to musí každej bio-eko ovčan nainstalovat, a to nejlépe otočenou sklenici na podkladu typu hadřík/utěrka a na tom mech či co, aby to vypadalo jakože dobře na fotkách či co? Četla jsem kritiku několika včelařů stran toho, že se včely nesmí dostat přímo na ten mokrej povrch, že by mohlo docházet k infekci a kdesi cosi. Co byste amatérovi, kterej chce přilepšit včelám v období sucha doporučili?
    U nás na chatě si včely oblíbily k pití místo za plotem, kam chodí ctihodný muž a návštěvníci vypouštět měchýř, což mi nepřijde jako optimální řešení. ;)
    ENDREW
    ENDREW --- ---
    Aha tak oni jsou to dva rozdilne druhy. Jedno je Sršeň Asijská a druhy je Sršeň Mandarinska. Tech exportovanejch asijskech katastrof je uz nejak hodne zda se mi. Co se vcel tyce, tak klestik je taky tusim z asie ne? Co kdybychom jim tam naoplatku poslali treba bolsevnik.. ;)
    ENDREW
    ENDREW --- ---
    SCHIFFI: Japonska vcela - Apis mallifera samurai.
    Zajimavy ze se eu nevyskytuji. Loni jsem cetl ze jsou snad uz v Bavorsku a ze Francii uz smele pustosi.
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    POMYJAN: to určitě, jen mi přišlo zajímavé, jak se s nima umějí včely v Japonsku vypořádat
    TSOH
    TSOH --- ---
    TWORBO: Zítra bych měl být u toho Mšena.. Chceš-li, stav se podivat na to misto a dame rec... Pripadne se tam podivej nejak sam (presna lokace a kontakt dystak v poste..)
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    TSOH: no ja jezdim streku praha, melnik, libechov, steti. nevadilo by mi mit na trase jeste jednu vcelnici propadne, kuliva zaletavani letavek z oddelku
    TSOH
    TSOH --- ---
    TWORBO: U Mšena a u Čerčan, by jsi měl případně zájem?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Včely v Japonsku se ale naučily sršním bránit. Když se jim podaří predátora obklopit, vytvoří díky vibracím svých malých tělíček vysokou teplotu, víc než 45 stupňů Celsia. Po zhruba hodině je sršeň uvařená zaživa.
    Evropské včely, které jsou nejčastějším druhem i na americkém kontinentu, to ale neumí. Těch domácích, medonosných, navíc ve Spojených státech podle amerického serveru CNN i bez sršní ubývá.

    V Evropě se zatím sršně mandarínské nevyskytují, což potvrdil před půl rokem v rozhovoru pro Aktuálně.cz i entomolog Petr Šípek.

    https://zpravy.aktualne.cz/...ojenych-statech-na-medonosne-vcely/r~3fe4cdba8eba11eab0f60cc47ab5f122/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam