• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREATDRAKEŠkolné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
    UNDERDOOR
    UNDERDOOR --- ---
    ARGANNAH: tvrzeni o rohlicich a zvysovani skolneho neni zalozeny na nicem jinym nez na spekulaci z tvoji strany... je v tom hodne pesimismus, skolne je mysleno jako pausalni castka, ktera ma zcasti byt myslena i symbolicky, nebojim se, ze by nejak drasticky mela rust....
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    JELENA:
    ARGANNAH:

    možná by stálo za to zohlednit ve vaší debatě míru disipace vlivu národnostního státu na vzdělávání -- již dávno neplatí popsané "stát si vzdělává, stát si vytváří..." míra fluktuace studentstva, kapitálu i pracovních sil je zcela jiná nežli na začátku minulého století, kam se argumentace národním státem tak asi ještě hodí.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GREATDRAKE: já se tedy naivně zeptám.. proč bych si měl vážit vzdělání když si ho samotný stát neváží? Kdo je v nepořádku student nebo stát? Je určité procento flákačů důvodem k změně pravidel pro všechyn? Jak na úrovni soc. státu tak v přístupu ke vzdělání. Za druhé. Jak jsem říkal, studen v současnosti je diskrimován věkem na druhou stranu pokud někdo má vše jen z plezíru a vynechám kutlivační argument (ano na vš je spousta hovad, ale jak studentů tak i mj, učitelů), není současný systém dostatečně motivující, aby do 26 let dostudoval, protože pak už žádné výhody nemá. Jsem si vědom oné diskriminace, ale já také do školy nastoupil později.
    MICHALO
    MICHALO --- ---
    Omlouvám se, jestli to zde už padlo (nevšiml jsem si). Ačkoliv jsem zastáncem školného, je zde jeden problém, který mi na školném dost vadí. Zavedení školného zhorší financování technických a přírodovědných škol. Problém je v tom, že o tyto obory není ze strany maturantů zájem a jejich počet klesá. V současné době je na naší škole z 100% zapsaných máme cca 40% lidí, kteří se ukáží jen na zápise. Ačkoliv bychom tyto "studenty" neměli vůbec, jsme pomocí nich živi, neb i za ně dostáváme peníze. Pokud se zavede školné, lze očekávat, že tyto lidé již nebudou. S poklesem počtu maturantů nás školné nezachrání a očekývaný výpadek v rozpočtu nezachrání ani koeficient vědeckého výstupu.
    JELENA
    JELENA --- ---
    ARGANNAH: ano, je v zájmu státu, aby na VŠ studoval kdokoli, kdo na to má (co do schopností). Proto má nastavit systém motivací a půjček, aby si na studium mohl půjčit i ten, který by dneska neutáhl ani tu kolej a běžný život. A vybírat to zpětně, až když člověk, který prostřednictvím takové půjčky investoval do svého vzdělání, začne sklízet plody svojí investice (slušný plat). K tomu není třeba žádné "vysoké školství v principu zadarmo". A ano, školné patrně poroste více než inflace - protože VŠ vzdělání holt nemá stanovenou hodnotu 10.000Kč ročně, nebo kolik to chtějí udělat. Bude reagovat na poptávku, stejně jako jakékoli jiné služby. Úkolem státu je zabraňovat nějakým výrazným excesům, ale to je vše. Ani předpoklad reakce ceny školného na poptávku není argumentem proti školnému.
    T_O_M
    T_O_M --- ---
    CYBER_GEORGE: třeba sám za sebe říkám, že bych si peníze pokud mi chybí od banky nepůjčil... mně to slovo půjčka v souvislosti s bankama přímo děsí :) kor když ho slyším každý den v televizi :) To je dneska velmi zajímavý směr státní rozpočet oddlužit a lidi do budoucna zadlužit na "lepší časy" :) čili stejně zůstanu u brigád ;-)
    Druhá věc co se mi nelíbí a četl sem to někde, že by ten kdo na to má a chce školné zaplatit hned, tak bude o 20% menší částka... to je samozřejmě špatně, jelikož dojde opět ke zvýhodnění bohatých. Já bych ji dal právě o 20% více aby ti co na to mají to měli dráž :-) Nebo případné zvýhodňování skupin vůbec nezávádět.
    UNDERDOOR
    UNDERDOOR --- ---
    ARGANNAH: ale bavime se o vyberu skoly, ne o vyberu pedagoga/predmetu uz na konkretni skole
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    RUDOLF: Nemluvíme o tom samém.. to placení školného jsem uváděl jako důvod zvýšené motivace studenta snažit se měnit - nikoli o tom, že by to na straně školy něco měnilo.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    UNDERDOOR: To ale taky může znamenat, že si lidi vyberou toho, kdo jim ten zápich dá zadarmo. Tohle je opravdu dvojsečný argument. Nehledě na to, že jsou katedry, kde feedback ze strany studentů je veliký už teď a přesto to žádné změny nepřineslo. Třeba slavistika FF UK.
    UNDERDOOR
    UNDERDOOR --- ---
    ARGANNAH: k tomu zlepseni kvality vyuky bych nebyl az tak skepticky - je sice jasny, ze to vyjit vubec nemusi, ale predpoklady ke zlepseni jsou - uchazeci zacnou vice premyslet a vybirat si + bude jich min + budou hledat alternativy (treba do zahranici, nebo jiny druh studia apod.) a protoze skoly berou za uchazece a studenty prachy od statu, budou se snazit mit nejaky okruh zajemcu - takze v konecnem zjednodusenem dusledku by to mohlo vypadat jako v obchode, kde si vybiram vyrobek, ktery chci koupit. Stejne tak lidi nebudou chodit tam, kde chteji, ale bude se jim do toho priplitat i urcita vidina platu po skole.... a to 100% zohlednovat budou, protoze budou mit dluh ze skolnich let
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    JELENA: Zatímco v rámci inflace stoupají ceny všeho, tedy i platy zaměstnanců, kteří si ten rohlík mohou dovolit dneska stejně jako dřív, školné bude stoupat bez ohledu na zvyšování platů. Tzn. dnes bude semestrállní školné dejme tomu polovina měsíčního platu, za pár let celý měsíční plat, za dalších pár let dva měsíční platy a tak dále. Přičemž procento měsíčního platu, které stojí rohlík, se zrovna dvakrát nemění.

    Že má VŠ výjimku je dané politikou státu, který si přeje, aby na vysokoškolské vzdělání dosáhli lidé na základě schopností a nikoli na základě financí. To mi připadá jako rozumný názor. Je asi v pořádku, že vilu v Praze s bazénem a zimní zahradou si může dovolit jen ten, kdo má hodně peněz. Ale bylo by smutné, kdyby si jen on mohl dovolit vysokoškolské vzdělání. Je v zájmu státu a nás všech, aby na vysoké škole studovali především inteligentní lidé, byť třeba chudí, a ne finančně zajištění blbci.

    (Prosím, žádné argumenty typu "ale i bohatí mohou být inteligentní". Ano, mohou, ale o to nejde.)
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GREATDRAKE: Nemluvil jsem snad o tom že v současné podobě s placením školného nesouhlasím? Nemluvím o tom že se školným v zásadě nesouhlasím. Poučovat mně o skrytém daňovém placení nemusíš. Stejně tak tě můžu poučovat mojí doměnkou že zavedení školného je jen snaha současné vlády vyřešit špatné hospodažené vlády tím že sníží daňoví příspěvěk na vzdělání a výzkum. Se vším respektem, myslím že nečteš co píšu. I v současné situaci má žák právo (už díky placení daním!) tlačit na univerzitu. Nová páka není žádná nová páka. Ani nebudou novou pákou, dokud se se nevyřeší systém přerozdělávní peněz. Positivní důsledky reformy se budou týkat jen části oborů, ale celkové proměna prostředí a budoucí možné zvyšování školeného (které probíha mj. i ve VB) jen směřuje k přímému vyšímu zatížení studentů dluhy na úkor daňových dotací.
    JELENA
    JELENA --- ---
    ARGANNAH: Myslím, že bychom měli zrušit peníze zcela, protože existuje inflace. Dneska možná stojí rohlík dvě koruny, ale co když za padesát let bude stát deset korun? Lepší je za rohlíky neplatit vůbec!
    Promiň, ale myslím, že tohle je snad nejhorší argument proti školnému, jaký jsem kdy slyšela. Ceny rostou, ano. Ale kruci bydlení i vzdělání jsou služby, a za služby se holt v našem systému platí - ten princip existuje už dávno: něco chci, tak si to zaplatím. Vysoká škola je z toho zatím vyňata, ale to, že má dosud výjimku, přece automaticky neznamená, že je to tak správně.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    ARGANNAH: K tomuto bych si dovolil jeden odkaz (anglicky)
    http://en.wikipedia.org/wiki/College_tuition

    Níže na stránce je pasáž Hyperinflation of college costs.

    je to samozřejmě ze zcela jiného prostředí a obtížně na ČR aplikovatelné, nicméně s podobným trablem se lze samozřejmě potkat i jinde a je přínosné přečíst si, co s tím dělají.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    ARGANNAH: Abych se citovala z vedlejšího klubu:

    Pamatuju si, když můj muž býval za studentských let v kolejní radě a jejich tehdejší předseda a jeho kamarád jel na grémium kolejních rad, kde se rozhodovalo, jestli se bude kolej platit nebo ne. Návrh zněl "zaplatíme každý padesát korun měsíčně", pro hlasovali úplně všichni - právě kromě tady toho kamaráda. Když se ho pak ptali, co blbne a proč nehlasuje pro, když těch padesát korun žádného studenta nevytrhne, ale kolejím to pomůže, odpověděl: "Mě nejde o těch pár šupů, mě jde o princip. Dneska to je padesát korun, za pár let to bude pět set a za dalších pár let pět tisíc." Tehdy se mu vysmáli, že je to blbost, a kolejné se zavedlo. No a dneska je to skutečně skoro těch pět tisíc (třeba na Arnoštovi z Pardubic).

    Totéž platí o školném. Principielně není zas taková rasovina zaplatit deset tisíc za půlrok, zvlášť kdyby se to dalo rozložit třeba na splátky a člověk by platil dva tisíce měsíčně. Průser je v tom, že jakmile se to zavede, už s tím nikdo nepohne. A dneska to bude deset tisíc, za pár let padesát a klidně věřím, že některé obory, jako třeba práva, se časem vyšplhají až na stovku. Přímo úměrně s tím bude stát snižovat svoje příspěvky školám, protože proč do nich cpát tolik peněz z rozpočtu, když přece mají školné. Za podmínek deseti tisíc za semestr si myslím, že ten odliv z vysokých škol velký nebude. Ale čím víc se to bude zvyšovat, tím větší to bude mít dopad na sociální rozdíly.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    GABRIELL: No, jádro věci je v tom, že pochybuju, že školné nějak změní platy učitelů - jediný efekt, který bude mít, bude to, že se ušetří ve státním rozpočtu.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    A dál bych rád polemizoval si jednou panující doměnkou. Že vš je soustavná příprava na budoucí zaměstnání. Není tomu tak u řady oborů, např. už tím že těmito obory nejde uživit. Rozvíjení znalostí v těchto oborech se nijak netýká vývoje studenta a jeho pracovního vzdělání, ale rozvíjí jeho společenské a kulturní povědomí. Umožňuje mu nazírat současnou situaci z jiných úhlů a uvědomvat si vztahy o nichž by bez svého vzdělání neměl potuchy. To vše slouží k zodpovědnému přemýšlení a rozhodování o současné situaci.
    GABRIELL
    GABRIELL --- ---
    ARGANNAH: Porad existuje urcita nadeje, ze schopni lide, kteri odchazeji radeji do praxe nez ucit prave kvuli financnim podminkam zustanou, pokud zustanou lepe zaplaceno, ale samozrejme je to jenom optimismus stejne jako vsechny ostatni vety o vylepseni cehokoliv v teto veci.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    RUDOLF: Krom toho, že Tobě a UNDERDOOR: děkuji za nádhernou ukázku úzkoprofilové reakce založené na tom, jak vnímají školné dva zcela jinými obory determinovaní lidé, bych si dovolil jen poznamenat, že jev, kdy za doposud viditelně neplacenou ( placenou "skrytě" z daní) musí člověk začít dávat peníze ze své kapsy "tady teď jsem o něco přišel" vede k zvýšení zpětné vazby docela v mnoha místech jasně a zřetelně, tzn. "páka placení" mívá dobré, silné a pozitivní dopady i když ji "nepotřebujeme"
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    UNDERDOOR: Především nevěřím, že "školné změní kvalitu výuky". Možná změní kvalitu studentů (je otázka, jestli k lepšímu nebo k horšímu, obávám se, že k horšímu), ale proč by mělo změnit kvalitu učitelů? Za druhé, těch "pár tisícovek za semestr" se hezky rychle rozroste na "pár desítek tisíc za semestr", v tom bych si vůbec nedělala žádné iluze. A za třetí, idea, že lidi budou chodit na obory, které se jim v budoucnu vyplatí, je nesmyslná. Lidi budou chodit přesně na to, na co budou chtít, akorát že to potom nebudou dělat, protože plat např. historika nebo literárního teoretika není tak vysoký, aby si mohli dovolit splácet školné a ještě hypotéku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam