• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREATDRAKEŠkolné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
    Vzhledem k tomu, že fenomén školného na vysokých školách na naši společnost udeřil zcela naplno, rozbíhá se debata na toto téma napříč mnoha kluby i na nyxu. Považuji za dobrý nápad tomuto dát své místo pro centralizaci zdrojů, odkazů a debat. Jak nad aktuálním návrhem tak nad systémy v okolních státech.



    Pokud máte již hotový názor: "školné na vysokých školách je dobro/zlo/kretenismus/božské/zásadní/nezajímavé" - pak je to pro vás asi dobře, ale z hlediska diskuze nezajímavé. Vystříhejte se tedy prosím prostého shromažďování argumentů na podporu již předem připraveného názoru, to opravdu není cílem, protože negativních i pozitivních věcí se dá, s trochou snahy, nalézt mnoho.

    Stejně tak, je kontraproduktivní argumentovat "já zažil to a to a proto to vnímám negativně" - tomu se asi nelze moc vyhnout, ale uvědomte si prosím, že školné je něco, co se dotkne obrovského množství lidí ve velmi různých životních situacích a vaše zkušenost patrně vůbec není obecně aplikovatelná.

    Prosím všechny diskutující, aby si přečetli obsah tohoto odkazu, včetně pdf souborů na konci stránky: http://www.msmt.cz/pro-novinare/financni-pomoc-studentum-navrhy-jsou-na-stole

    Německá wiki o školném s krátkým popiskem pro mnoho států a v celku užitečnými odkazy
    http://de.wikipedia.org/wiki/Studiengeb%C3%BChr

    Dále jsou vítány studie z jiných států, kde již školné na vysokých školách zavedli, školné dlouho mají či jej zvažovali.
    Zde je souhrn z roku 2007 o školném v některých evropských státech. Pokud seženete novější, sem s tím prosím.
    http://www.euroskop.cz/607/sekce/skolne-v-eu/

    Listina základních práv a svobod (Článek 33, bod 2):
    Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.

    [SERVER ERROR]
    rozbalit záhlaví
    MICHALO
    MICHALO --- ---
    ACKO: a) Působit je potřeba. Sám se učásním a organizuji jeden program na popularizaci přírodních a technických věd.
    b) Zrušení přímaček nebyla volba ale nutnost z důvodu, jakým bylo nastaveno financování VŠ v minulých letech, které bylo zaměřeno na kvantitu - navýšení procenta populace s VŠ diplomem. V momentě kdy jedna škola zruší přímačky musí to udělat i další, protože koláš, z kterého se ukusuje je jen jeden. Věz, že snížení požadavků byla nutnost a to nejen k nabrání lidí ale i z důvodu, že kvalita SŠ studentů je obecně dost špatná. Kdyby se drželi požadavky, co byly před 10lety, tak se vyháže polovina studentů
    ACKO
    ACKO --- ---
    MICHALO: Promiň, ale techniky si už tak trochu samy podřezávají větev tím, že se tam na mnoho oborů bere bez přijímaček. To pak vypovídá o struktuře těch, kteří tam jsou přihlášení. Berou to jako z domova dotovaný půlrok flákání. Přitahnout studenty tím, že snížím požadavky na přijetí to není ta správná cesta.
    Jinak dlouholetý nezájem o technické obory je fakt velký problém, ale změnit to znamená působit už na děti na zš, nejpozději na sš, aby získaly zájem.
    Vzhledem k tomu, že podpořit ty technické obory je celospolečenský zájem, tak možná budou povoleny na těch technikáchnějaké úlevy, ne?;)
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    UNDERDOOR: prosím odpusťe si takovéto výkřiky
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    RUDOLF: Inu to nevím :) Vzhledem k tomu, jak moc se různí to, zač vzdělání všichni považujeme, respekive v jakém poměru máme kdo složeny věci jako
    "vzdělání jako přiřozený životní cíl",
    "vzdělání jako cesta k moudrosti",
    "vzdělání jako sociální status",
    "vzdělání jako vášeň",
    "vzdělání jako prostředek pro uplatnění" ,
    "vzdělání jako prostředek ke snížení sociálních rozdílů"

    každý to máme poskládané poněkud jinak, každý tedy máme postaven "respekt" ke vzdělání na něčem jiném a jinak silný.

    Z pohledu státu je vzdělání opravdu nejblíže utilitárnímu způsobu jak skrze vzdělané občany dosíci stabilní a bohaté společnosti - a je tam pramálo úcty a respektu, neb je to jen jakýsi autonomní systém, od kterého čekáme, že se skrze uplatnění vzdělaných občasnů zaplatí (ať již na poli finančním. informačním či statusovém) a poslouží k stabilitě společnosti.
    UNDERDOOR
    UNDERDOOR --- ---
    a co me taky bavi... rekl bych, ze drtiva vetsina vysokoskolaku volila sexy Kaju a ted protestuje... bla bla
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    UNDERDOOR: Ta částka poroste zcela nepochybně. :))

    (Nechci abys se mnou teď na základě tohohle výroku spatra začal hrozně souhlasit - ale pojďme se vsadit, že do deseti let od zavedení školného tohle vzroste alespoň dvakrát. :))
    UNDERDOOR
    UNDERDOOR --- ---
    ARGANNAH: tvrzeni o rohlicich a zvysovani skolneho neni zalozeny na nicem jinym nez na spekulaci z tvoji strany... je v tom hodne pesimismus, skolne je mysleno jako pausalni castka, ktera ma zcasti byt myslena i symbolicky, nebojim se, ze by nejak drasticky mela rust....
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    JELENA:
    ARGANNAH:

    možná by stálo za to zohlednit ve vaší debatě míru disipace vlivu národnostního státu na vzdělávání -- již dávno neplatí popsané "stát si vzdělává, stát si vytváří..." míra fluktuace studentstva, kapitálu i pracovních sil je zcela jiná nežli na začátku minulého století, kam se argumentace národním státem tak asi ještě hodí.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GREATDRAKE: já se tedy naivně zeptám.. proč bych si měl vážit vzdělání když si ho samotný stát neváží? Kdo je v nepořádku student nebo stát? Je určité procento flákačů důvodem k změně pravidel pro všechyn? Jak na úrovni soc. státu tak v přístupu ke vzdělání. Za druhé. Jak jsem říkal, studen v současnosti je diskrimován věkem na druhou stranu pokud někdo má vše jen z plezíru a vynechám kutlivační argument (ano na vš je spousta hovad, ale jak studentů tak i mj, učitelů), není současný systém dostatečně motivující, aby do 26 let dostudoval, protože pak už žádné výhody nemá. Jsem si vědom oné diskriminace, ale já také do školy nastoupil později.
    MICHALO
    MICHALO --- ---
    Omlouvám se, jestli to zde už padlo (nevšiml jsem si). Ačkoliv jsem zastáncem školného, je zde jeden problém, který mi na školném dost vadí. Zavedení školného zhorší financování technických a přírodovědných škol. Problém je v tom, že o tyto obory není ze strany maturantů zájem a jejich počet klesá. V současné době je na naší škole z 100% zapsaných máme cca 40% lidí, kteří se ukáží jen na zápise. Ačkoliv bychom tyto "studenty" neměli vůbec, jsme pomocí nich živi, neb i za ně dostáváme peníze. Pokud se zavede školné, lze očekávat, že tyto lidé již nebudou. S poklesem počtu maturantů nás školné nezachrání a očekývaný výpadek v rozpočtu nezachrání ani koeficient vědeckého výstupu.
    JELENA
    JELENA --- ---
    ARGANNAH: ano, je v zájmu státu, aby na VŠ studoval kdokoli, kdo na to má (co do schopností). Proto má nastavit systém motivací a půjček, aby si na studium mohl půjčit i ten, který by dneska neutáhl ani tu kolej a běžný život. A vybírat to zpětně, až když člověk, který prostřednictvím takové půjčky investoval do svého vzdělání, začne sklízet plody svojí investice (slušný plat). K tomu není třeba žádné "vysoké školství v principu zadarmo". A ano, školné patrně poroste více než inflace - protože VŠ vzdělání holt nemá stanovenou hodnotu 10.000Kč ročně, nebo kolik to chtějí udělat. Bude reagovat na poptávku, stejně jako jakékoli jiné služby. Úkolem státu je zabraňovat nějakým výrazným excesům, ale to je vše. Ani předpoklad reakce ceny školného na poptávku není argumentem proti školnému.
    T_O_M
    T_O_M --- ---
    CYBER_GEORGE: třeba sám za sebe říkám, že bych si peníze pokud mi chybí od banky nepůjčil... mně to slovo půjčka v souvislosti s bankama přímo děsí :) kor když ho slyším každý den v televizi :) To je dneska velmi zajímavý směr státní rozpočet oddlužit a lidi do budoucna zadlužit na "lepší časy" :) čili stejně zůstanu u brigád ;-)
    Druhá věc co se mi nelíbí a četl sem to někde, že by ten kdo na to má a chce školné zaplatit hned, tak bude o 20% menší částka... to je samozřejmě špatně, jelikož dojde opět ke zvýhodnění bohatých. Já bych ji dal právě o 20% více aby ti co na to mají to měli dráž :-) Nebo případné zvýhodňování skupin vůbec nezávádět.
    UNDERDOOR
    UNDERDOOR --- ---
    ARGANNAH: ale bavime se o vyberu skoly, ne o vyberu pedagoga/predmetu uz na konkretni skole
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    RUDOLF: Nemluvíme o tom samém.. to placení školného jsem uváděl jako důvod zvýšené motivace studenta snažit se měnit - nikoli o tom, že by to na straně školy něco měnilo.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    UNDERDOOR: To ale taky může znamenat, že si lidi vyberou toho, kdo jim ten zápich dá zadarmo. Tohle je opravdu dvojsečný argument. Nehledě na to, že jsou katedry, kde feedback ze strany studentů je veliký už teď a přesto to žádné změny nepřineslo. Třeba slavistika FF UK.
    UNDERDOOR
    UNDERDOOR --- ---
    ARGANNAH: k tomu zlepseni kvality vyuky bych nebyl az tak skepticky - je sice jasny, ze to vyjit vubec nemusi, ale predpoklady ke zlepseni jsou - uchazeci zacnou vice premyslet a vybirat si + bude jich min + budou hledat alternativy (treba do zahranici, nebo jiny druh studia apod.) a protoze skoly berou za uchazece a studenty prachy od statu, budou se snazit mit nejaky okruh zajemcu - takze v konecnem zjednodusenem dusledku by to mohlo vypadat jako v obchode, kde si vybiram vyrobek, ktery chci koupit. Stejne tak lidi nebudou chodit tam, kde chteji, ale bude se jim do toho priplitat i urcita vidina platu po skole.... a to 100% zohlednovat budou, protoze budou mit dluh ze skolnich let
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    JELENA: Zatímco v rámci inflace stoupají ceny všeho, tedy i platy zaměstnanců, kteří si ten rohlík mohou dovolit dneska stejně jako dřív, školné bude stoupat bez ohledu na zvyšování platů. Tzn. dnes bude semestrállní školné dejme tomu polovina měsíčního platu, za pár let celý měsíční plat, za dalších pár let dva měsíční platy a tak dále. Přičemž procento měsíčního platu, které stojí rohlík, se zrovna dvakrát nemění.

    Že má VŠ výjimku je dané politikou státu, který si přeje, aby na vysokoškolské vzdělání dosáhli lidé na základě schopností a nikoli na základě financí. To mi připadá jako rozumný názor. Je asi v pořádku, že vilu v Praze s bazénem a zimní zahradou si může dovolit jen ten, kdo má hodně peněz. Ale bylo by smutné, kdyby si jen on mohl dovolit vysokoškolské vzdělání. Je v zájmu státu a nás všech, aby na vysoké škole studovali především inteligentní lidé, byť třeba chudí, a ne finančně zajištění blbci.

    (Prosím, žádné argumenty typu "ale i bohatí mohou být inteligentní". Ano, mohou, ale o to nejde.)
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GREATDRAKE: Nemluvil jsem snad o tom že v současné podobě s placením školného nesouhlasím? Nemluvím o tom že se školným v zásadě nesouhlasím. Poučovat mně o skrytém daňovém placení nemusíš. Stejně tak tě můžu poučovat mojí doměnkou že zavedení školného je jen snaha současné vlády vyřešit špatné hospodažené vlády tím že sníží daňoví příspěvěk na vzdělání a výzkum. Se vším respektem, myslím že nečteš co píšu. I v současné situaci má žák právo (už díky placení daním!) tlačit na univerzitu. Nová páka není žádná nová páka. Ani nebudou novou pákou, dokud se se nevyřeší systém přerozdělávní peněz. Positivní důsledky reformy se budou týkat jen části oborů, ale celkové proměna prostředí a budoucí možné zvyšování školeného (které probíha mj. i ve VB) jen směřuje k přímému vyšímu zatížení studentů dluhy na úkor daňových dotací.
    JELENA
    JELENA --- ---
    ARGANNAH: Myslím, že bychom měli zrušit peníze zcela, protože existuje inflace. Dneska možná stojí rohlík dvě koruny, ale co když za padesát let bude stát deset korun? Lepší je za rohlíky neplatit vůbec!
    Promiň, ale myslím, že tohle je snad nejhorší argument proti školnému, jaký jsem kdy slyšela. Ceny rostou, ano. Ale kruci bydlení i vzdělání jsou služby, a za služby se holt v našem systému platí - ten princip existuje už dávno: něco chci, tak si to zaplatím. Vysoká škola je z toho zatím vyňata, ale to, že má dosud výjimku, přece automaticky neznamená, že je to tak správně.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    ARGANNAH: K tomuto bych si dovolil jeden odkaz (anglicky)
    http://en.wikipedia.org/wiki/College_tuition

    Níže na stránce je pasáž Hyperinflation of college costs.

    je to samozřejmě ze zcela jiného prostředí a obtížně na ČR aplikovatelné, nicméně s podobným trablem se lze samozřejmě potkat i jinde a je přínosné přečíst si, co s tím dělají.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    ARGANNAH: Abych se citovala z vedlejšího klubu:

    Pamatuju si, když můj muž býval za studentských let v kolejní radě a jejich tehdejší předseda a jeho kamarád jel na grémium kolejních rad, kde se rozhodovalo, jestli se bude kolej platit nebo ne. Návrh zněl "zaplatíme každý padesát korun měsíčně", pro hlasovali úplně všichni - právě kromě tady toho kamaráda. Když se ho pak ptali, co blbne a proč nehlasuje pro, když těch padesát korun žádného studenta nevytrhne, ale kolejím to pomůže, odpověděl: "Mě nejde o těch pár šupů, mě jde o princip. Dneska to je padesát korun, za pár let to bude pět set a za dalších pár let pět tisíc." Tehdy se mu vysmáli, že je to blbost, a kolejné se zavedlo. No a dneska je to skutečně skoro těch pět tisíc (třeba na Arnoštovi z Pardubic).

    Totéž platí o školném. Principielně není zas taková rasovina zaplatit deset tisíc za půlrok, zvlášť kdyby se to dalo rozložit třeba na splátky a člověk by platil dva tisíce měsíčně. Průser je v tom, že jakmile se to zavede, už s tím nikdo nepohne. A dneska to bude deset tisíc, za pár let padesát a klidně věřím, že některé obory, jako třeba práva, se časem vyšplhají až na stovku. Přímo úměrně s tím bude stát snižovat svoje příspěvky školám, protože proč do nich cpát tolik peněz z rozpočtu, když přece mají školné. Za podmínek deseti tisíc za semestr si myslím, že ten odliv z vysokých škol velký nebude. Ale čím víc se to bude zvyšovat, tím větší to bude mít dopad na sociální rozdíly.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam