• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREATDRAKEŠkolné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    UNDERDOOR: ta myslenka "bude se platit - zvysi se uroven" je podle meho nazoru naprosto neopodstatnena, mozna az nesmyslna...

    Mimochodem - zrovna ve tvem modelovem prikladu samozrejme hospodsky ty penize synkovi da. Proc by take nedal? Vychazim z myslenky, ze zrovna majitel hospody si to dovolit muze. Moje mama by si to napriklad nemohla dovolit 100%, neb je v plnem invalidnim duchodu uz od od meho narozeni. Takze jakeze zvysovani urovne to resis?

    Lidi co na VS "nepatri" snad maji eliminovat prijimaci zkousky, eventualne samotne vysokoskolske prostredi - pozadavky profesoru ke zkouskam atd. To je tim filtrem odjakziva a bylo davno predtim, nez nekdo zacal resit skolne - nikoliv penize. Pokud syn hospodskeho uspesne vsechny zkousky slozi, pak asi na VS patri. At uz si o tom ty sam myslis cokoliv. K cemu presne (za jakym ucelem) chce ziskat ten "papir", tak uz je nakonec jen jeho vec. Co ty vlastne muzes vedet, treba se v jeho zivote neco radikalniho zmeni a jednou mu to opravdu prijde vhod? Odsuzovat je snadne...

    Tuhle uvahu lze nakonec zkusit i otocit - na vysokych skolach se bude udrzovat mnohem vetsi pocet lidi co tam opravdu nepatri, jelikoz fakulte alespon budou generovat tolik potrebne penize....
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    CYBER_GEORGE: Tuto obavu chápu... ale nesdílím předpoklad, že nastanou vypsané důsledky. (Ba ani, že případný útlum některých oborů by byl na škodu - ne, nevadí mi dovoz veterinářů ze slovenska, nevadí mi, že sumerologii budeme jezdit studovat do němec - ale to je jen můj názor).

    V rámci objektivity by ale bylo rozhodně zajímavé se podívat, jak to vypadá/vypadalo v zemích, které podobný systém zavedli před námi. Jestli opravdu nastalo to, čeho se bojíš, nebo ne. (Osobně jsem nezaznamenal úpadek literární kritiky či takových kunsthistoriků a podobné verbeže v zemích, které mají školné, ale možná jsem jen neinformován)

    K neutrální nótě - ač chovám k primárnímu výzkumu značnou náklonost (konec konců jako algebraik jsem přespříliš finančně atraktivní obor nevystudoval) tak přístupu favorizace "výdělečně zajímavých" profesí rozumím. Neodsuzuji ho a myslím, že je stejně legitimní jako ten Tvůj.
    DEJV
    DEJV --- ---
    RUDOLF: zatim neexistuje konkretni navrh, ale myslim ze vsechny strany mluvi o prumernem ceskem plate => nekde mezi 23 a 24 tisic.
    DEJV
    DEJV --- ---
    RUDOLF: pokud bude pujcka urocena nejakym dobrym urokem (rekneme v okoli inflace) tak nevidim problem tuhle pujcku splacet 20 let a navic by nikomu nemelo byt braneno splatit ji predcastne.
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    GREATDRAKE: coz podle me prave neni vubec dobre. My prece potrebujeme experty i z tech jinych oboru, kde to s praktickym uplatnenim na prvni pohled neni vubec az tak jednoduche. Pokud vsak pridame jeste dalsi "motivacni" faktor (ve smyslu proc si prave tento obor nevybrat a radeji zvolit uplne jiny, nebo se dokonce jit radeji vyucit), pak se situace muze maximalne stale horsovat. Viz ma nadsazka s pripadnym dovozem veterinaru ze Slovenska.
    ZELINKA
    ZELINKA --- ---
    GREATDRAKE: děkuju
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    RUDOLF: a k tomu si připočti půjčku na život u soc.slabších, nebo prostě u těch které na škole nepodporují rodiče.
    Za druhé pokud bude skutečně klíčový průměrný hrubý plat 15k, tak jej imho dosáhnete i jako skladník v alza.cz.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    DEJV: a spočítal sis že bez úroků je to bez pár let dvacetiletá půjčka?
    DEJV
    DEJV --- ---
    Maximalne 10 000 za semestr mi neprijde moc, kdyz to navic bude zaruceno pujckou splatnou po dosazeni prumerneho platu a splatky budou omezeny na maximalne 500kc mesicne, tak to myslim nikoho nezabije.

    Druha vec je proc tyhle poplatky zavadet. Pokud to budou jen poplatky pro poplatky a tim se cela reforma financovani vysokych skol uzavre tak to bude dost k nicemu.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    ILLUZE: ehm.. ve čtyřiceti si vystuduješ školu dálkově, z toho žádné výhody neplynou a pochybuju že budou plynout.
    Pokud by chtěl nastoupit na VŠ prezenčně musel by se navíc postarat o svou rodinu. V podstatě ji znova zadlužit. S minimálním efektem, ve čtyřiceti už tě trh nebude hodnotit skrze tvoji školu ale skrze tvé reference a zkušenosti. A přeškolení, profesní růst není vš. Jasně že je dobré celoživotní vzdělávání, ale v zemích s kvalitní výukou je škola skutečně náročná a pokud ti nejde jen o procházení, stojí spoustu energie, kterou nemůžeš vydat na přivýdělek, případně na úkor tvého zdraví.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    ZELINKA: Záměrně jsem anketu nastavil tak aby byla volba vzhledem k vzdělání nikoli vzhledem k financím - příliš by to celé znepřehlednilo. Příští můžeme udělat vzhledem k tomu odkud a jak peníze na přímé a nepřímé výdaje na školu studentům potečou.
    ZELINKA
    ZELINKA --- ---
    chybí mi v anketě možnost hlasování pro rodiče studentů, z jejichž kapes bude většinou školné placeno...
    IQFREE
    IQFREE --- ---
    No já už dam pokoj. Vše jsem už řekl a snad to bylo srozumitelné.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    IQFREE: prosím omez takovéto vpodstatě nepřínosné výkřiky... problematice otázky školného opravdu moc nepřináší.
    IQFREE
    IQFREE --- ---
    Jde o to aby ten vstupní kapitál ve forme informaci měl "trhem" požadovanou kvalitu. Jinak to budou vyhozené peníze. Což dneska už často jsou, jen to nejde okamžitě vidět.
    IQFREE
    IQFREE --- ---
    Omlouvám se za cestinu to děla iPhone
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Jsem pro vedení školného - v budoucnu to samozřejmě zabolí i nás, ale prostě jak píše
    IQFREE: - beru to jako vstupní kapitál

    ohledně sociálně slabších rodin - daný jedinec díky nabídce vzdělání může vystudovat vysokou školu i ve čtyřiceti
    IQFREE
    IQFREE --- ---
    Ano ale nesmíme zapomínat ze mluvíme vlastně o generaci našich rodičů, kteří ještě žili v době zlatem krytých peněz, navíc to byli děti generace, která obnovovala zem po druhé svět. valce. Ovsem asi nejvíc to způsobila nekryta měna a vysoka poptávka viz generace baby boomers. Dá se říct ze vzdělaní se začalo brát jako jista forma kapitálu, který se dá mnohonásobne zhodnotit. Ano asi tam je bublina, ale jeji nejhorší efekt je tlak na rust mezd (profesoru). No a už jsme v tom kruhu z kterého není cesta ven
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    IQFREE: to žel vůbec neplat...
    pokud porovnáš růst školného A inflaci jako takovou (třeba zde) http://www.rateinflation.com/inflation-rate/usa-historical-inflation-rate.php?form=usair

    tak uvidíš, že školné s inflací koreluje jen velmi špatně...

    doopravdy tam nastalo to, co popisuje ARGANNAH, že zatímco na konci sedmdesátých let stačil drobný částečný úvazek + případně brigáda v létě, je dnes situace stunetů vzhledem k platům A cenám školného výrazně horší
    IQFREE
    IQFREE --- ---
    jeste k te hyperinflaci nakladu nebo skolneho... IMHO a ted muzu kecat, to pouze reflektuje krivku vyvoje mezd. Pokud v roce 1978 byla mzda v Cechach 2500 korun a dnes je desetkrat tolik, tak to samozrejme zasahne kazdou oblast, ve ktere se pohybuji nekryte penize... Tezko muze student platit tolik jako pred triceti lety, kdyz ten samy profesor, u ktereho studuje, bere desetkrat vyssi plat nez kdyz zacinal... to same je s materialy, jidlem, ubytovanim... ano ceny rostou nahoru, ale mzdy take... nekdy se to urve az moc, predevsim diky uverove expanzi, ale to pak zasahne celou ekonomiku a rust cen a mezd se zastavi nebo dokonce se obrati... coz je videt i dnes...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam