• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    I was thinking of a series of dreams
    Where nothing comes up to the top
    Everything stays down where it's wounded
    And comes to a permanent stop
    Wasn't thinking of anything specific
    Like in a dream, when someone wakes up and screams
    Nothing too very scientific
    Just thinking of a series of dreams
    Thinking of a series of dreams
    Where the time and the tempo fly
    And there's no exit in any direction
    'Cept the one that you can't see with your eyes
    Wasn't making any great connection
    Wasn't falling for any intricate scheme
    Nothing that would pass inspection
    Just thinking of a series of dreams
    Dreams where the umbrella is folded
    Into the path you are hurled
    And the cards are no good that you're holding
    Unless they're from another world
    In one, the surface was frozen
    In another, I witnessed a crime
    In one, I was running, and in another
    All I seemed to be doing was climb
    Wasn't looking for any special assistance
    Not going to any great extremes
    I'd already gone the distance
    Just thinking of a series of dreams
    Dreams where the umbrella is folded
    Into the path you are hurled
    And the cards are no good that you're holding
    Unless they're from another world
    I'd already gone the distance
    Just thinking of a series of dreams


    Bob Dylan - Series Of Dreams
    http://www.youtube.com/watch?v=AgqGUBP3Cx0
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ta obcanska valka, troufnete si rict od kdy do kdy? Tak jako s toleranci na 1 rok? Ono to totiz o moc vic nejde, aby tolerance nepresahla delku valky, ktera tak nejak zpusobila, ze v HODNE rodinach chybel chlap. Cimz odkazuji k Velke Valce, o niz se ti znalejsi opiraji ze stejneho duvodu, a o ktere, snad krom Adely, nikdo moc nepremysli a nemluvi. Zvlastni. Ta druha vlastne byla tak nejak min husta, kdyz se to vezme na pocet obyvatel. A ze si pak jeste pripoctem gulagy, porad je to pochybne srovnani.
    Navic ockovani proti tifu a zakopove horecce, tak nejak fasovali jen Britove, a to, stejne jako helmu, dik panovi, co za to dostal Sir, jo, uz jsem o tom psal, nejaky Conan Doyle.

    Ale uz blabolim.

    Pokud to netrefite, tak to bylo 1861-1865.

    A valka za nezavislost? To se dobre pamatuje, podle jedne basnirky, ktera opravdu napsala... 1775 basni... jo, a byla to Emily Dickensonova.

    Bojovalo se 8 let.

    A co ustava? To se plete hrozne moc me, ale tusim je to 1788, mam pravdu?

    A proc se dobre pamatuje ta valka za nezavislost? Pac to bylo pote, co jsem ti cet, pod mostem Sant Piere Bovue, vsech 1775 basni Emily Dickinsonove.

    Jak mam rad ty odkazy, tak Krestan je proste obcas genialni kouzelnik se slovy a fakty, podobne jako muj zamilovany Dylan... taky jeho preklady (a ted kdo a ci?;) jsou obcas temer genialni (a obcas na zastreleleni... treba Segnor, na coz me upozornila az Parsifal... a dodneska nevim, co byla bitva u Arse,... fakt blabolim, a to uz skoro hodinu... pisnicka a spat:)


    Robert Křesťan - 1775 Básní Emily Dickinsonové
    http://www.youtube.com/watch?v=sSyQLLz4cP8
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jo jeste: z Novem Mexiku a severnich statech Mexika pusobil Vinetou, nacelnik Apachu. Teda Vinetou, vic asi budete znat Geronima, Zyvajiciho Muze... nebo zeby precejen Vinetoua? Tak nejak v 1848, co prave Mexiko nejak zuri zurivou zurivosti obcanske valky, tenhle mediciman s rudou kuzi uspesne uroci na obe strany.
    Valku s Amiky i Mexikany vedl priblizne 30 let a pokud se nekdy mluvi o straslive vrutalite vsech stran konfliktu, tak Geronimo za rudokozce rozhodne vede prvenstvi, v tom, jak opravdu nebyt kamaradsky.
    Kolem 80.let byl uz zajatcem Amiku a vystavoval se jako dobre cviceny domorodec, ktery prodava svoje fotky a salutuje na vojenskych prehlidkach.
    Takze Apacove rozhodne nebyli ti statecni a cestni muzi z Mayovek, ale hlavne zabijacti nasilnici, vojaci s odkazem spis k terrorismu a systematickemu liupeni bez ohledu na cest a pravo. Rekneme tak v dobe 1840-60 meli Apachi na svedomi cca 5000 mexikancu, a ze by to byli jen vojaci, to se rict neda. Zas deset dolaru za Apacsky skalp (skalpovali lovci indianu, pro penize!), to je vcelku motivace. Bobri temer vymreli kvuliva kuzi, z niz se delali v te dobe modni cylindry, a ta stala min nez deset dolcku za kus...

    Teda ne, ze by jim Mexikanci nebo Amici zustali dluzni, jen zas pro ten kontext, ktery asi nejen ja mam ponekud popleteny...

    Nakonec strilet Mexikany pres reku karabinou a kricet pri tom Geronimo, to ponekud odkazuje k tomu, ze nejen ja v tom nemam uplne jasno.

    Mmchodem Geronimo umrel ve spitale, coz z nej dela jednoho z mala zradcu a kolaborantu, ktereho neoddelali vlastni lidi.

    Tedy myslim u indianu, treba stalinisty porad neoddelal nikdo a Mengele umrel stastne a spokojene v Brazilii...

    Kontexty, kontexty, kontexty. Neco, co mi hrozne moc chybi i z hodin vyuky, kde jsem daval pozor docela dost... a asi nechybi jen me, proto by si jima treba Neal Stephenson nemoh vydelavat na zivobyti s takovou gracii... jedine dobre. Zkusime McCarthyho, jak mu to jde...

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: Mmchodem 1850 je hodne brzo, pokud by nekdo nemel uplne jasno v Americkem pocitani statu a data, tak Texas byl do unie pripojen v prosinci 1845. Puvodne byl Texas Mexiko, ale stala se tam takovy nemila a nepekny vec, ze Mexicka vlada pronajala uzemi dnesniho Texasu Amikum, vlastne v te dobe nejak trochu zurila nepekny a nehezka obcanska valka. Amici oblast osidlovali tempem asi 10 lidi denne, coz vedlo ktomu, ze z pratel se stali ponekud okupanti a Spanele tu zemi tak nejak museli prodat, pac jeji obyvatele se chteli nechat anektovat USA.
    Tak nejak v 60. letech, kterych se tyka McCartyho kniha, tak trosku zurila obcanska valka konfederace proti unii (tady si dovoluji pripomenout, ze v te dobe uz zili vasi pradedci a prababy, a tedy napriklad v dobe Vietnamu a Korei byla sever-jih/konfederace-unie pro Amiky asi stejna historicka pamet, jako pro nas Druha Svetova valka, a pro nase rodice pak Prvni Svetova, coz je ponekud dulezity fakt o USA, ktery si moc nepamatujem, ale treba Bob Dylan vcelku jo... otrokarstvi, cena zivota = cena okovu a kulky do muskety, potazmo pak revolveru, mirne pozdej... 1890 vicemene konci osidlovani “divokeho zapadu” a misto pistolniku a cowboju do kraje prijizdi Pan Masinka. Cowbojum toodfoukala harmonika. tak nejak)

    Texas mimo jine odvozujem od tejas, tedy spojenci/pratele.

    Jedna se o 28. Stat unie, 2. nejlidnatejsi v USA, ktery pomerne vyrazne vyhrozuje, ze se od USA odtrhne, coz JE I MOZNE.

    Hlavni mesto Huston. Asi 40 lidi na km^2.

    Za obcanske valky na strane Konfederace, k unii pripojen nekdy 1871 (?)

    Tzn. mame tady western z doby spise southernu, a taky z doby obcanske valky... to jen tak pro kontext, pac mam tak trosku dojem, ze nebudu jediny, kdo v Americkych Dejinach trosku plave...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ono je mozne, ze ten McCarty se musi cist v Anglictine a proto mi Cesta nedava smysl vic, nez podprumerne post-apo. Nemam sice rad, kdyz takhle vyspoiluji celou knizku na 3 strankach, ale mozna to ukazuje na to, ze tohle je v Ceste taky a Cesky preklad proste nesplnil svuj cil...



    Krvavý poledník
    Cormac McCarthy
    (2009)
    Hodnocení:
    ****
    Štítky:
    Romány, Historický, Western
    Když v roce 1985 vydal Cormac McCarthy svůj pátý román Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě, dočkal se pouze vlažného a rozpačitého přijetí. Postupem času však zájem čtenář


    „čtenářstva i kritické obce narůstal a v dnešní době se kniha těší takřka kultovnímu statusu – je označována za McCarthyho vrcholné dílo a zároveň za jeden z nejdůležitějších amerických románů 20. století.
    Autor v tomto historickém románu popisuje řádění Glantonova gangu na texasko-mexických hranicích v letech 1849-1850. Valná většina dobových událostí a postav je skutečná, do děje jsou pak vpleteny také

    „smyšlené osudy hlavního hrdiny, bezejmenného „kluka“. Co však Krvavý poledník od jiných historických próz zásadně odlišuje, je autorův osobitý styl a hloubka filozofické vize. Autor k popisům brutálního násilí a nelítostné pustiny používá archaizující biblicko-barokní jazyk, jenž slouží současně také jako kryptické médium odkazující na nejrůznější myšlenkové směry: mystické křesťanství Jakoba Boehma, vůli k moci Friedricha Nietzscheho,“

    „stará gnostická učení i tarotové arkány. Z uměleckých paralel pak nelze nezmínit Homérovu Ilias, Danteho Peklo, či Melvillovu Bílou velrybu, malby Hieronyma Bosche či westerny Sama Peckinpaha.
    Krvavý poledník přináší zážitek nejen pronikavý, zneklidňující a drásavý, ale svým způsobem také zvráceně krásný. Chyťte se hrušky sedla – vyrážíme!“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Mam prosbu, nemate nekdo McCartyho : Vlak Sunset Limited [co byla vlastne havarie vlaku sunset limited? koukam, ze to existuje jako nejake video.. ok, dohledal jsem si sam, jedna z nejvetsich vlakovych havarii vsech dob ... https://eurozpravy.cz/...sich-zeleznicnich-katastrof-historie-zapricinila-shoda-nestastnych-nahod/];
    Hranice;
    Suttree
    a
    Konzultant?

    Nevim, moc se mi nelibila ani Cesta [a to miluju vsecko post-apo], ani Tahle Zeme Neni Pro Stare [nepochopil jsem asi proc je to doby, nebo nevim... ale to mam s Kohenovkama tak nejak bezne, proste mi to pripadne divny, ale narozdil od Jarmushe mi to nic nedela... co delam blbe? Co jsem na Kohenech nepochopil?]... mmchodem, co jsem nepochopil na Ceste? Pripadne mi to hrozne malo, jakoze studenej roman ve kterem se nic moc nestane, krom toho, ze zkoncil svet, vicemene noralni zpusobem, ktery popisuji treba Walking Dead uplne HODNE dobre a lip.... Neco nechapu, jakoze nejde o poetiku, pribeh a tak? Je tam nejaka tajna skryta cast, jako treba ve Twin Peaks, ktery jsou jen blboucka telenovela, ale desne strasidelne podivna?

    Jeste jsem to nevidel cele, jen to posloucham to, kdyz pisu tengle prispevek, ale koukam ze Sunset Limited byl vicemene vlakovy Titanic... [vlastne titanic + vlak najednou]

    Vteřiny před katastrofou - Havárie vlaku Sunset Limited
    https://www.youtube.com/watch?v=IbsRrPaf1QQ
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ale ne, mozna me nesleduje, pac jak by me mohla sledovat, kdyz je na tehle fotce semnou?! Nic nechapu, nesleduju ja ji? Nebo nas sleduje nekdo jinej? Sleduje nas vubec nekdo? A co vlastne chce?

    [tadky nevim, jestli uz jsem sem tuhle fotku nedal ke sledovani driv]

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Chvili jsem uvazoval, kde jsem vzal sosku hlavy kralika, pak mi doslo, ze je to celist. Jinak je videt, ze i ja, vzdy 58kg vazici, zacinam trosku pribejvat na vaze... coz mi rozhodne nesedi to potreby nepadat konim na zada jak pytel pysku a zaroven, kdy uz, tak co nejlehcej. Zas takovych 80kg by se mi hodilo, tedy cca 25 kilo vic...
    Navic si vubec nepamatuju, kde tahle fotka vznikla... A muzu za ni Adela, beztak me tajne sleduje....

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    TLOUDEV: a co vidis Ty? docela by me Tvuj nazor zajimal, pac jsem Te fyzicky videl vlastne jen 2x, ale myslim, ze jsi jeden z lidi, od kterych bych si do jiste miry moh nechat kecat do zivota....
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Břetislav Tureček: Západ jako nositel demokracie a svobody? V Sýrii USA odkládají ideály stranou | Dvojka
    https://dvojka.rozhlas.cz/...k-zapad-jako-nositel-demokracie-a-svobody-v-syrii-usa-odkladaji-8087844
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    OVERDRIVE: sleduj veci verejnee tady na nyxu, ja mam info az z druhe/treti/pate/devate ruky, skladam si k obrazku obrazek...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A jo, maji!!! A dokonce i Diamantovy Vek a Snih vysel v reedici... akorat jedine, co shnamim hodne, pac bez zajisteni druhe kopie to nechci pujcovat, tak je Kryptonomicon, a ten je uz roky beznadejne rozebrany...


    Vzestup a pád agentury DODO - Nicole Gallandová, Neal Stephenson | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://m.kosmas.cz/knihy/227311/vzestup-a-pad-agentury-dodo/
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jinak ctu Rise & Fall of D.o.d.o od Gallano & Stephensona, a dost me bavi, jak je tam takovy ten zensky pohled. Zapletka neni nic moc, i kdyz se obcas zajimave eskaluje, ale takovy to, jak je zenska priznanym i nepriznanym sexualnim obektem, sex platidlem i zbrani, jak zena hraje, kdyz neco chce nebo nechce... fakt dobry, zase je to ten zpusob vypraveni, ze postavis zaklady a az jsou dost bytelne, zacnes na nich budovat vzdusne zamky, tady se to hodne tyka “zenstvi” a to zrejme hlavne z pihledu zeny... snad se mi podari knizku vnutit Adele, rad bych ji vnutil i 7ev a Kkryptonomicon, jen mam dojem, ze cca 3000 stran v Anglictine vnutim malokomu. Zas nadruhou stranu Barokni Trilogii (zatim 2 dily) mam Cesky, a Adelu bavi historicke romany, to by stalo za snahu... akorat Barokni trilogie je hrozne pomala a ten Stephensonuv siroky rozhled se v ni projevuje straslive nenapadne a pomalu.... zkusim DODO, a jestli zaujme, tak budu lobovat za dalsi.


    Mmchodem, uz DODO vyslo v Cestine? Mloku? (Vim, ze Argo to ma v edicnim planu, ale uz par mesicu ctu jen elektronicky a Englicky, tak nejak nelezu do fyzickych knihkupectvi... stejne nikdy nemaj co chci a obednavaji mi to...)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tak jako jak decka?! Jakoze invazni akce “hura na Kurdy” je “spatny napad” (Trump), proti mezinarodnimu pravu (Petricek)... ale jeden necha otevrit vzdusny prostor nad spojenci NATO a druhy se schazi s Tureckou stranou jeste pred zahajenim utoku... tak se teda vysvetlete, pac me by vazne zajimalo, co je teda “nedobry napad a nemoralni (eu)” na tom, ze spojenci potajmu odkryjes zada... fakt by me to zajimalo.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Zajimava sluzba... takova Zachranka trochu jinak, by me zajimalo, kolik maj deploy mist pro “zasahovou jednotku”...


    Aplikace Jablotron S.O.S. | Osobní bezpečnost nové generace
    https://www.jablotronsos.cz/...AIaIQobChMI7t3duaeR5QIVBTjgCh130gHTEAEYASAAEgJ2u_D_BwE#main-functions
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Fuj!!!!

    Never before in history has the US worked with a group and then opened the skies to have another US ally bomb and destroy it. On October 9, the Syrian Democratic Forces, a group of mostly Kurdish fighters who fought ISIS for five years and helped create a peaceful and stable area in northeast Syria, were bombed and bombarded by Turkey as US forces withdrew and watched.

    ....
    *FUJ, FUJ, FUJ!!!*



    Turkey has labeled its operation a “fountain of peace,” arguing that it is “clearing” the border area of “terrorists” up to a depth of 30 km. Turkey then intends to settle several million Arab refugees from other parts of Syria in the Kurdish part of northeast Syria, clearing Kurds from their historical lands to make way for up to 140 towns, 200,000 houses and billions in foreign investment.




    https://m.jpost.com/...ey-fought-alongside-the-US-for-five-years-to-be-bombed-by-US-NATO-ally-604103
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Takovej jeden pribeh... me proste bavi, co jde zazpivat a proc... naucil jsem se par textu zpameti, coz je ponekud potiz, pac je umim jinak akorat zapiskat a maj prumerne 15 minut, takze u ceskyho ohne si je s nikym nezazpivam. Dnes mi jeden pomohl, aby liska, ktera nezmenila nikdy kozich, neotocila se a nesvihla svini nozem pres xicht... od te doby si piskam 14 minutove texty, a mam straslivou trpelivost, a tolik zla se mstit. Tolik vule, a tolik casu. A tolik znalosti...

    Mmchodem, jestli nekdy budete mit zlou naladu, lepsi, nez porezat nekoho v xichte (cehoz jeste neni konec a dlouho nebude!!!), tak smychejte kvasnice, vajicko, a litr tepleho mlika. Protrepejte, a pokud vase obet ma septik, splachnete poradne. I dvakrat a trikrat. A rychle zmizte.

    7 curses to you, sedum prokleti na tebe, svine zla. Tvoje deti nezestarnou, tvoje stromy nevykvetou, tvoje periny nezahrejou,doktori nepoznaji, proc te neco boli,zaprou te pratele, znekoupis boty, ktery te nebudou tlacit a z kazde koruny zaplatis dvě, za to, cim jsi!

    Sedum prokleti za to, abych ti neporezal tvar, coz by bylo to lepsi, co by se ti mohlo stat.

    Sedum prokleti na tebe, za vsechny takove, kdy jsem nastavil druhou tvar, modlil se a pracoval. Buh te zatrat, abych to nemusel udelat ja. Zkoncime ve stejnem pekle, ale ja protoze chci, abych videl jak takovi ty hori. I kdyz sam budu navzdy horet.

    Zadna druha tvar, dost bylo! Oko za oko zub za zub, za kazdy polibek dvakrat bodnu. A ze jsem libal dost, vic nez ty kdy budes!



    —-

    Old Reilly stole a stallion
    But they caught him and they brought him back
    And they laid him down on the jailhouse ground
    With an iron chain around his neck.
    Old Reilly's daughter got a message
    That her father was goin' to hang.
    She rode by night and came by morning
    With gold and silver in her hand.
    When the judge he saw Reilly's daughter
    His old eyes deepened in his head,
    Sayin', "Gold will never free your father,
    The price, my dear, is you instead."
    "Oh I'm as good as dead, " cried Reilly,
    "It's only you that he does crave
    And my skin will surely crawl if he touches you at all.
    Get on your horse and ride away."
    "Oh father you will surely die
    If I don't take the chance to try
    And pay the price and not take your advice.
    For that reason I will have to stay."
    The gallows shadows shook the evening,
    In the night a hound dog bayed,
    In the night the grounds were groanin',
    In the night the price was paid.
    The next mornin' she had awoken
    To know that the judge had never spoken.
    She saw that hangin' branch a-bendin',
    She saw her father's body broken.
    These be seven curses on a judge so cruel:
    That one doctor will not save him,
    That two healers will not heal him,
    That three eyes will not see him.
    That four ears will not hear him,
    That five walls will not hide him,
    That six diggers will not bury him
    And that seven deaths shall never kill him.
    Přeložit do jazyka: čeština

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Moc hezky a DOST smutny rozhovor

    Janek Kroupa: Jezdecké federace nesmějí přehlížet smrt koní při sportu | EquiTV.cz
    http://www.equitv.cz/...o/janek-kroupa-jezdecke-federace-nesmeji-prehlizet-smrt-koni-pri-sportu.html
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Libise mi domena tohohle. Pana, sice bude trochu magor, ale mam podobny vztah k vecem, vsechno cosi porizuju, cekam, ze vydrzi aspon 10 let. Vetsina veci, ktere kazdodenne pouzivam pochazi z rozmezi let 2000-2006; sice jsem si v dobe, kdy jsem mel penize, koupil par dalsich veci... novy batoh (Patagonia), kuse, vrhaci noze, notebook, stan fjalraven, varic na plyn Primus Spider Stove (je udelany tak, ze na tu nejmensi, tusim 100g bombu muzu varit3x denne tyden - kolektor odrazeneho tepla, zasteny... fakt o 3 levely jinde nez obdobne varice:
    https://eshop.stenahk.cz/...3JP0KE7bJVwJdMTZCS-QdAFprW7eCgDBCIZarMTOylqY12MDx8Miz5zm8aAntsEALw_wcB); kazdopadne me bavi vlastnit veci, ktere po me zdedi deti, a toi kdyz budu zit jeste 10-20 let...

    Festovní věci - Popradky Rysy - Československé, celokožené pohorky
    https://www.festovni-veci.cz/recenze/boty/74-popradky-rysy-celokozene-ceskoslovenske-pohorky
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tohle myslim...
    Jinak jeden z hodne lepsich serialu, a to i druha serie, ktera je zvlastni tim, ze s prvni serii nema spolecneho VUBEC nic... je tady nekdo dalsi, kdo si ujel na Rustu Coleovi a podivnych vrazdach v Luisanskych bazinach...

    True Detective - Intro / Opening Scene HD
    http://www.youtube.com/watch?v=FxXRkqXfhYM
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam