• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: Kapitan PhDr. stanislav Balik

    A tohle je.. mazets


    DĚJINY BALKÁNSKÝCH KONFLIKTŮ
    http://www.youtube.com/watch?v=6E8Z4Kvw6a4
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    SPECZ: Vzdycky to nevypada, resp mas dojem, ze.. a pak zjistis, ze takovy bys chtel ve skole dejepis?

    Jj mam ho rad uz vcelku dlouho, driv pred kamerou vubec nic nedelal, jen mluvil.

    Ani jsem nepatral, kdo to je, ale je super.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    LAUNCHER: Napsal jsem vic, ale... dovolim si oponovat.
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    OVERDRIVE: Asi tyden dva zpatky jsem na nej narazil a docela dobry prednasky
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Mmchodem, dejte si prednasky na tema balkanske valky, ja si dam dejiny zidovskeho naroda. Prednaska v maskacich, ale vetsina... mazets..


    DĚJINY ŽIDOVSKÉHO NÁRODA
    http://www.youtube.com/watch?v=lwhjk0x8YvM
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    640 000, jen za cekani, neni moc, jenze me se libi se vsazet. Verim svojim sazkam a jedna z mala *shit coin currency, co se mi libila, byla zalozena jako “sirky do pokeru”, tedy kazda sirka ma hodnotu, ale pro sazky je dulezita vyhra a prodelek, k tomu, abys urcoval hodnotu meny.
    To mi pripadne koscher.
    Jak jednou zacnes hrat, je jasne, ze bud jsi mrtvej, nebo splnis sve dluhy, i kdyz by se smel stat otrokem.
    Hra je hra, a kouzlo je posvatne.
    Proto jsem nikdy v zivote negamblil, pac bud jo, nebo ne.
    Vsadit si na to, ze vis, ze si myslis, kdyz muzes...
    Disparity to delal, vsazel 50,- kdyz hodne prednim prohralo.
    Vim jak to myslel, a myslim, ze za to dostal i po drzce.
    Burza je vztekla svine a je to jen a jen loterie. Proto neveriřt bit-coinu, ani jinemu shit-coinu.
    Kdo nezkousel rozdelat ohen pravekymi prostredky (a ja furt ne, ale je to druhe kolo), tak nevi, jakou cenu ma 600 zapalovacu, nebo nakladak chlastu/cigaret.
    Zavislost je taky svine. Proto jsem casem vzdal heroin... furt 1 dodavatel, neni blbej, nenici te, jenze co, kdyz zakopne na schodech?

    Proto jsem cistej, ac v me minulosti jsou hnede skvrny, dnes je povazuju za silu, ne slabost, pac vim, a prezil jsem, jen dnes uz nevsadim.

    To, ze jsem nikdy nevsadil cizi osud, tzn: zadny dluh, zadna corka, zany slib, jen a jen, co mam. To povazuju dodnes za svuj stit. A ten je bez poskvrny. Snad krom Balua a bible + drobnych, co mi pujcil. To jsem mu mel vratit, a to boli, bohuzel jsem nevedel... ale to je jiny pripad, a dodnes v sobe nese mou nenavist, na spicce kvalitni... oceli, chtelo by se rict.

    Avsak moudry se nemsti, a jen a jen kazdemu jeho .. peklo. (nebe).


    Tzn. Sazky, zavislosti, dluhy... hezke dalsi tema.
    Co? Udelate pro me neco za Sluzbu?
    Mozna.
    Jenze to neni to, cim jsou si milenci ci pratele.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jezisi Kriste, rekl by nekdo, ja ne!
    Moje zena prave vyrotla do stropu za to, ze jsem 2roky z5 investoval 40k na to, ze v urcity cas pritane a vrati se, sonda s lidskou posadkou na trati Marz - Zem.
    Mozna prohraju 40tis, nebo mozna ne, a kdyz ne, je to v kurzu 1:16.
    A tak.
    Fortuna a spol jsou sraci, vypisuji kurzy na data, kdy nikdo nelita.
    Ted si drzim palce, pac kdyz zkrachuje USA, tak je to 40k v trapu.
    Kdyz ne, je to 40k v pomeru 1 ku 16, tak nejak zacaly burzy, a treba UK na tom postavilo zamorske plavby. Pravda Irsko dik tomu patri UK, pac si kazdy Ir vsadil, u Britske banky, mnoho na dluh. Smolik.
    Ted je porad mala hra. Ted to spis vidim prohrane, pac do toho data, ac je dal, nez bezne kurzy (ale dik me si muzete vsadit i daleko), tak to neklapne.
    Btw nevsadil jsem na Muska, ac dnes ma na obeznych “vlacek”.

    Jen me pobavilo, jak Adela sedi u ohne, kouka na hvezdy, a ony padaj furt a furt v pravidelnych intervalech.

    Jaderne zbrane pro osidleni Marzu!
    Sf, ja vim.

    Tak schvalne, 1:16, a poprve jsem napjaty ;)

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Afterall: kdysi mi kdosi (Evelina treba?) rikal, at napisu knizku, ze by to za to stalo... tak ji sem ted pisu, pac po malu si dokazu vzpomenout.
    Nechce se mi z toho delat system, nechce se mi cekat rok, kdyz to budu psat, co bylo poslednich 25let, co jsem nabyl rozum.
    Proste tenhle audit je overdriveri cestovani.
    Chybej tomu podvody, lzi, uskoky a uhyby. Jsou to jen vysledky a predpoklady.
    Ma to dva duvody:
    - jeste nejsem mrtvej, a nebudu proste prozrazovat, kde lezi, co bys za pet prstu vzal, pac nejsem blbej
    - zaroven, nebudu rikat, jak tancovat, pac rytmus se casto meni, a zaroven, dobry trik funguje i opakovane, ale opakovany vtip, neni vtipem


    Takzd to co tu pisu je knizka, ne survival manual. Dobre pro chytre, nakopne, ci trkne, ale vzdy bylo vic, a co jde vyjadrit slovy, neni popis jejich nader, kdyz jsem ji miloval. Uz proto, ze jednou jsem popsal, jak dobra je v pelechu ma stara kamaradovi, tak ji ho nacpal. Kam se ji vlezl. A musel jsem jej bit, za vlastni blbost.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Kdyz jsem byl poprve ve Spanelsku, jeste jsem nevedel, jak se kola toci, takze jsem makal s EU ciganama, taky jednim typkem z FR, co rozsekal ve SP motorku enduro a sebe, a dluzil tam hrozne prachy za zdravotni, pac tehdy jeste nebyla Velka Unie, nemoh z5 do Fr, dokud to nezaplati.
    Bylo to slozity leto:
    - ve sp jeste nebyly bezne mobilni telefony, nabizeli mi 200tis peset za muj
    - za nuz mi chteli dat az 50tis peset a to to byl Mikov, i kdyz tech lepsich - snadno se brousil, oto snadnej tupil (do dnes nechapu, jak jsem prosel pres nemecke a svicarske hranice s 20cm cepeli, teda chapu)
    - prvni, co mi ukradli byly propisky, boty, bunda... zkouseli s spacak a nakonec bagl samotny; vtipne bylo, jak si za mesic cela dedina zapalovala zapallvaci s jasne ceskymi napisy
    - vsude byly mouchy, pro me nesnesitelne, mistni to ignoruji
    - pro vodu se chodilo kilak daleko, s kanistrem
    - drevo vzdy nekdo mel
    - jidla bylo dost, vsude byly pole, nejaci cigani umeli maso, mam dojem, ze kradli kruty a ruznou pernatou, nelovili
    - nemeli koreni, kdyz jsem ja varil, nosili me ingredience, jen abych varil ja, jak jsem si rekl
    - po mesici, co me okradli o to dulezite (no comment) par z nich vyrazilo za zlodejem, tvrdili, ze jej pobodali, donesli cca 90% mojich nakradenych veci, ne to, co znamenalo mesic me vyplaty - v posledku jsem byl rad: mesic jsem zral, chlastal a zil, za skoro nic, sice jsem myslel, ze vydelam, coz se nestalo, ale neprodelal jsem

    Jen jsem dobre varil, a neznaje slova, byl jsem stejne zabavnejsi, nez rozsekany Frantik, ten prisel i o boty, a pak divne zmizel a druhy den se rozdelovala jeho vyplata.
    Nevim nic, bylo mi 18 a toaletni papir stal 99peset za 4role. Za telefon bych dostal 200 tis peset, za nuz 1/4, za zapalovac bych zil tyden, kdyz bych se nenechal okrast.

    Nenechat se okrast je tezke, kdyz kecam s fetkama a bezdomovcama, maji jedinej problem: furt je nekdo okrada.

    Vykladaly se storky, jak kdyz spis na plazi, zakopes si batoh... no, pokud to kdy nekdo zkousel, tak vi, ze bez lopaty/rejce to nejde.

    Bohati si pronajimali skrinky na nadrazich, uschovny zavazadel. Verit tomu neslo a dnes to umim otevrit i zavrit.

    Kazdopadne: konec sveta znamena, ze se nechces nechat okrast, a to platilo i v dobe, kdy clovek za den na cibuli vydrlal 1000 czk a na jabka 1500. Na konci sveta jen nevydelas.
    Jen praxe bude stejna... zkus se otocit a jit schanet polifku a chleba... prijdes o spacak.


    Mmchodem, doklady v nohach spacaku: nechces! Ziletka je rychle a tiche kouzlo.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    OVERDRIVE: V Goretexu se lovi snad od doby co se prodava, nevymyslim a kupuji Goretex :-)

    Zviratum je susteni jedno, ostatne venku zadne velke ticho neni.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Koureni zabiji, ne ze ne...

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A ted babo rad, jak se nakupuji cigara na ICO (nejsem Dic)... kde koupit za rozumnou cenu ve velkem (rekneme nizke desitky kartonu, s tim, ze je to ulozenka na rok, pak to rozprodas kamosum ze ztratou). Umi to nekdo?
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Hele uvazuju, ze je asi chytre mit v “mri” par kartonu cigar. Nikdo nebude resit, ze jsou to ty nejhorsi. Tabak je pro kuraky, cigara jakonplatidlo. Ale ja nevim, na urbexu jsem to pouzil 3x a uvazuju, ze krom toho, ze je to rozmerne, tolik to zas nevazi.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Pac puvodni clanek zatim nedokazu dohledat, a pac si pamatuju, ze to bylo zajimave, nasel jsem jej aspon kus na rozpad.cz
    —-

    Long story, but worth to read.

    —-


    Zdroj článku: http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/ ... uky-1-cast

    "Nikdo nevyhrál, jen jsme přežili se spoustou zlých snů."

    Jedná se o kompilaci otázek a odpovědí z vlákna fóra http://www.survivalistboards.com/showth ... p?t=189395. Vystupuje tam muž jménem Selco, který popisuje kolaps v Bosně v roce 1992. Selco popisuje, jaké to bylo žít ve městě celý rok bez elektřiny, paliva, tekoucí vody, dodávek potravin nebo tradičního obchodu. Jejich měna byla bezcenná, neexistovaly policejní nebo vládní síly a v ulicích vládly gangy a násilí. Strategie přežití, kterou on, jeho rodina a komunita použila k tomu, aby zůstali naživu je poučná a může změnit některé vaše priority ohledně přípravy na SHTF ((SHTF = Shit Hits The Fan = výraz používaný survivalisty pro popis katastrofické situace)). I když nejde o dlouhé čtení, přesto tento text doporučuji kvůli bohatým poznatkům někoho, kdo SHTF skutečně zažil.

    Jsem z Bosny a jak někteří z vás ví, bylo zde peklo mezi roky 1992 a 1995. Celý jeden rok jsem žil a přežíval ve městě s 50 000 až 60 000 obyvateli bez elektřiny, pohonných hmot, tekoucí vody, dodávek potravin, bez práva a vlády. Město bylo celý jeden rok obklíčeno a ve skutečné SHTF situaci.

    Neměli jsme organizovanou armádu a policejní síly, byly zde skupiny obránců, vlastně kdokoliv, kdo měl zbraň, tak bojoval za svůj dům a svou rodinu.

    Někteří z nás byli lépe připraveni, ale většina rodin měla jídlo jen na pár dní, někteří z nás měli pistoli, pár lidí vlastnilo AK-47, když to vše začalo.

    Po jednom nebo dvou měsících začaly gangy dělat špinavou práci, nemocnice vypadala jako řeznictví, policie se vypařila, 80% nemocničního personálu odešlo domů.

    Měl jsem štěstí, naše rodina byla velká (15 členů ve velkém domě, 5-6 pistolí, 3 kalašnikovy), takže jsme žili a přežili, většina z nás.

    Pamatuji si, jak americké letectvo shazovalo z letadel potravinové balíčky (MRE) každých 10 dní jako pomoc pro obklíčené město, ale nestačilo to. Některé domy měly malé zahrádky se zeleninou, ale většina neměla.

    Po třech měsících začaly zvěsti o prvních úmrtích v důsledku hladu, úmrtí kvůli nízkým teplotám. Použili jsme dveře a okraje oken z opuštěných domů k topení, spálil jsem svůj vlastní nábytek, mnoho lidí zemřelo kvůli nemocím, většina kvůli špatné vodě (dva členové mé rodiny), používali jsme k pití dešťovou vodu, párkrát jsem jedl holuby, jednou jsem snědl krysu.

    Peníze ztratily hodnotu, vyměňovali jsme věci, fungoval černý trh, pár příkladů: za jednu konzervu hovězího jste mohli mít ženu na několik hodin (zní to hrozně, ale byla to realita). Pamatuji si, jak většina žen byly jen zoufalé matky, svíčky, zapalovače, antibiotika, palivo, baterie, munice do pušek a samozřejmě jídlo, bojovali jsme o to jako zvířata.

    V situaci, jako je tato, se mnoho věcí změní, většina lidí se promění v monstra, bylo to hrozné. Síla byla v počtech, pokud jste byl v domě sám, tak jste byl pravděpodobně okraden a zabit bez ohledu na vaši výzbroj.

    Válka skončila, opět díky Americe. Není důležité, která strana měla ve válce pravdu.

    Bylo to skoro před dvaceti lety, ale věřte mi, pro mne je to, jako by to bylo včera, pamatuji si všechno a myslím, že jsem se hodně naučil.

    Já a moje rodina jsme nyní připraveni, jsem dobře ozbrojen, zásoben a vzdělán. Není důležité, co se stane – zemětřesení, válka, tsunami, teroristé, důležité je, že něco bude.

    A podle mé zkušenosti nemůžete přežít sami, síla je v počtech, buďte blízko své rodiny, připravte se s nimi, moudře si vyberte své přátele a připravte se také s nimi.

    Otázka: Jak jsi se bezpečně pohyboval po okolí?
    Město se rozpadlo v malé komunity, v mé ulici (15 nebo 20 domů) jsme zorganizovali hlídky (5 ozbrojených mužů každou noc), aby nás ohlídali před gangy a nepřáteli.
    Vyměňovali jsme věci mezi lidmi v naší ulici. 8km od nás byla jedna ulice, kde byli organizovaní obchodníci, ale bylo nebezpečné se tam dostat, šlo to jen v noci (přes den bylo nebezpečí odstřelovačů) a byla větší šance, že jste byli okradeni, než že byste obchodovali. Použil jsem tu ulici jen dvakrát, když jsem opravdu něco potřeboval.

    Otázka: A co dřevo? Vypadalo to, že kolem města bylo mnoho lesů, proč jste museli topit dřevěnými dveřmi a nábytkem?
    Bosna má mnoho dřeva a lesů, toho si všimnete na mapě, ale já žil ve městě blízko Chorvatských hranic,více na jihu, nechci zmiňovat název města, ale když se podíváte na mapu, tak jižní část mé země u Chorvatska je skála.

    Ano, ve městě bylo pár stromů, ovocné stromy, ale většina města je zastavěná, ale věřte mi, stromy zmizí velmi rychle, pokud nemáte elektřinu pro vaření a topení. Potom vám zbývá nábytek, dveře, dřevěné podlahy…a i to shoří velmi rychle.

    Auta se ve městě téměř nepoužívala, protože většina cest byla zatarasených zříceninami, opuštěnými auty, zničenými domy atd. a benzín byl něco jako zlato. Pokud jsem někam potřeboval jít, šel jsem skoro vždy v noci, nikdy ne sám, ale ani ne ve velké skupině (2 až 3 lidi), vždy ozbrojen, velmi rychlý a vždy ve stínech, skrze ruiny, málokdy na otevřených prostranstvích. Vlastně jsem se vždy skrýval.

    Neměli jsme předměstí ani farmáře, na předměstích byla nepřátelská armáda, byli jsme obklíčeni nepřátelskou armádou a uvnitř města jste nevěděli, kdo je váš nepřítel. Byly zde organizované gangy, 10 až 15 lidí, někdy 50, ale také zde byli normální lidé jako vy a já, otcové, dědové, slušní lidé, kteří okrádali a zabíjeli. Nebylo zde mnoho dobrých a zlých lidí, většinou jsme byli šedí, připraveni na cokoliv.

    Připravoval jsi se a jaké dovednosti jsi potřeboval?
    Používali jsme to, co jsme měli, nebyli jsme připraveni, ani jsme se nevěděli na co se připravovat. Takže si představte, že jsme se v některých aspektech vrátili do doby kamenné.

    Používali jsme cokoliv, co jsme měli, např. jsem měl propan-butanovou lahev, tak jsem na její konec s pomocí kamaráda přidělal koncovku, díky které jsem mohl plnit zapalovače (plyn byl příliš cenný na topení a vaření), tyhle zapalovače se staly malým jměním. Někdo mi přinesl prázdný zapalovač a já jsem ho naplnil plynem, obvykle jsem si za to řekl o jednu konzervu nebo svíčku nebo o cokoliv, co mi mohl nabídnout.

    Pokud bych byl zdravotní sestra, pak by moje znalosti byly předmětem obchodu.

    A ano, trénink a vzdělání je v těchto dobách velmi cenné, pokud umíte opravovat věci, pak se to může stát vaší obživou.

    Můj soused věděl jak vyrobit olej do lamp a tak nebyl hladový, nikdy mi neukázal, jak to dělal, ale věřím, že používal strom za jeho domem a malou část nafty, nevím. Lidé vždycky potřebují někoho, kdo jim něco opraví. Nebyl to survivalový film, bylo to hrozné, dělali jsme co jsme dělat museli, abychom přežili. Nikdo nevyhrál, jen jsme přežili se spoustou zlých snů.

    Jaká skupina tě podporovala?
    Moje skupina byla jen moje rodina, moje krev (příbuzní, jako jsou strýcové, babičky, …) ve mé ulici a podél ní jsem měl několik blízkých přátel, ale mí nejlepší přátelé byla moje rodina. Nikdy jsem nebral cizince do své blízké skupiny.

    Otázka: Pokud bys měl na přípravu tři měsíce, co bys udělal?
    Nyní jsem si dobře vědom, jak to může být tak hrozné během krátké doby, tak bych si pořídil potraviny, hygienické potřeby, energii, atd., zásoby na 6 měsíců. Žil bych v bytě s nějakou ochrankou, měl bych dům s krytem na vesnici, 5km od bytu, v tom domě další zásoby na 6 měsíců, malou komunitu v té vesnici, většina z nich by byli mí příbuzní, většina z nich by byla připravena (poučili se z války). Měl bych čtyři druhy palných zbraní s 2000 náboji pro každou z nich.

    U domu bych měl velkou zahradu a dobré znalosti o zahradničení a farmaření.

    Myslím, že mám schopnost vycítit problémy, víte…když každý říká, že všechno bude v pořádku, tak si uvědomíte, že se všechno rozpadne. Myslím, že mám sílu udělat cokoliv, abych udržel sebe a svou rodinu naživu, protože když se všechno podělá, tak si buďte jistí, že budete muset udělat pár špatných věcí, abyste zachránili své děti. Nechcete být hrdinou, chcete přežít se svou rodinou.

    Jedinec sám nemá šanci bez ohledu na to, jak moc dobře je ozbrojený a připravený, nakonec zemře, mnohokrát jsem to viděl. Podle mě je nejlepší skupina typu rodina, nebo blízký přátelé, kteří se připravují a mají různé znalosti.

    Otázka: Jaké položky bychom měli mít v zásobě?
    Myslím, že mít jen jednu věc vám nepomůže přežít, jedině pokud byste kradli, pak byste potřebovali zbraně a spoustu munice. Kromě munice, potravin, hygienických potřeb, energie (baterie, atd.) se potřebujete zaměřit na drobnosti pro obchod, jako jsou kapesní nože, zapalovače, apod.

    Nezapomeňte na alkohol, nějaký druh, který vydrží dlouho, myslím něco jako whiskey, je jedno jaká značka, to není důležité, i ta nejlevnější je dobrou věci pro obchod v zoufalé době.

    Viděl jsem, jak nedostatek hygienických potřeb zabil mnoho lidí. Potřebujete mít drobnosti, jako např. pytle na odpadky, lepící pásky, atd.

    V případě zbraní se držte jednoduchostí, nyní u sebe nosím Glock 45, ale mám také dvě ruské 7,62 mm TT pistole, protože tady má zbraň a hodně munice každý.

    Nemám rád kalašnikov, ale tahle zbraň je tu v každém třetím domě. Většinu času jsem sbíral vodu ze střechy ve čtyřech velkých sudech, pak jsem ji vyvařil, abych ji dezinfikoval. Také jsme měli ve městě řeku, sice hodně znečištěná, ale když nemáte jinou možnost…

    Ach ano, změnilo to můj pohled na život, vím, že se můžou stát špatné věci a co je podle mě nejdůležitější: už dále nevěřím vládě a autoritám, vůbec. Pokud dělají co mohou, aby vás ujistili, že všechno bude v pořádku, pak si můžte být jistí, že se stane něco hrozného.

    Jen nevěřte, zkoumejte.

    Otázka: A co občanská válka…a náboženské boje? Jak moc pomohlo zlato a stříbro a jak jste získal alkohol a další zásoby?
    Byli zde útočníci a obránci, občanská válka. Válka skončila bez vítěze, skončila příměřím. Byla to špatná válka se špatnými důvody. Nebojoval jsem za náboženství nebo etnický původ, bojoval jsem, abych udržel rodinu a sebe naživu.

    Posledních let máme mír, žijeme s lidmi, kteří kdysi byli naši nepřátelé, nechci znovu zažít válku kvůli etnickému původu nebo kvůli náboženství.

    Prosím, nezobecňujte cokoliv o této válce, nebyly tu dobré nebo špatné strany, všichni jsme trpěli. Obě strany dělaly špatné věci a na obou stranách jsou dobří a špatní lidé. Jsem zde kvůli jedinému důvodu – survival, chci se učit a můžu sdílet užitečné informace.

    Nemyslím na vaše náboženské přesvědčení, etnický původ nebo politický názor. Pár slov o mém městě před válkou, bylo to běžné Bosenské město, normální život, slušní lidé, školy, divadla, parky, vysoké školy, letiště, nízká kriminalita. Byl jsem mladý muž.

    Díky válce byla v mém městě skutečná SHTF situace.

    Nevím jak ostatní lidé na tomto fóru, ale já nyní skladuji velké množství alkoholu. Na začátku války tankový granát zničil přední stěnu malého lihovaru blízko mého domu, tak jsme si vzali okolo 500 litrů rakie (něco jako bosenská whiskey). Je to dobrá věc pro obchodování, lidé pili hodně alkoholu v zoufalých časech, také jsme jej používali jako dezinfekci.

    Ohledně hygieny, budete potřebovat hodně hrnků, tácků, papírových nebo plastových.

    Můj názor je, že hygiena je důležitější než jídlo, můžete snadno ulovit holuba, pokud máte babičku, tak může znát některé jedlé rostliny, ale nemůžete si ulovit ruční dezinfekční zařízení.

    Tablety na úpravu vody, všechny druhy věcí na úklid, dezinfekční zařízení, hodně mýdla, bělidla, rukavic, masek, postarejte se o trénink první pomoci, naučte se léčit drobná poranění, popáleniny a i střelná zranění. Pokud seženete doktora, tak nebude mít pravděpodobně léky, nebo mu nebudete mít čím zaplatit. Naučte se jak a kdy používat antibiotika a hodně si jich obstarejte.

    Věřte mi, s dobrými znalostmi a zásobou léků budete bohatí. Všechno své zlato jsem vyměnil za munici, ale nemělo moc cenu.

    Co se týče domácích zvířat, tak jsem žádné neměl, ani jsem žádné nezaznamenal v té době, možná je někdo snědl.

    Malá rodina není moc dobrá, obvykle se sejde pár malých rodin společně do jednoho velkého domu a zůstanou spolu. Malá rodina nebo jednotlivec není vhodný pro přežití ve městě při SHTF, možná v divočině (s tím nemám zkušenosti). I když se budete ukrývat ve svém domě se spoustou jídla pod., tak dříve či později přijde dav. Souhlasím se skrýváním, je důležité nepřitahovat pozornost druhých lidí, ale když přijdou , tak potřebujete množství lidí a zbraní, nejlepší lidé je vaše rodina.

    Co se týče pohybu po městě: vždy v nočních hodinách, nikdy ne sám (2 až 3 lidé), velmi rychle, nepřitahujte pozornost, musíte vypadat jako kdokoliv jiný, pokud většina vypadá zoufale, chudě, špinavě, pak takto musíte vypadat i vy, nikdo nesmí vědět, že máte jídlo, munice, čisté oblečení nebo doma cokoliv jiného. Vypadejte a chovejte se jako kdokoliv jiný.

    Když někdo na vás nebo vaši rodinu zaútočí, tak musíte ukázat, že jste připraveni. Nikdy jsem nechodil do velkých skupin a v takových situacích je velkou skupinou gang. To jsou mé zkušenosti, bylo to tehdy, udělal jsem mnoho chyb, nejsem expert.

    Například mnoho nevím o přežití v divočině.

    Otázka: Co se stalo těm, kteří zemřeli? Kde lidé sháněli palivové dříví?
    Kdokoliv v té době zemřel nebo byl zabit, tak se mu nedostalo řádného pohřbu.

    Používal jsem každý kus volné země blízko domu na pohřby, někdy dokonce i na zahradě, městské parky se proměnily ve hřbitovy, po válce byla většina těl exhumována a řádně pohřbena.

    Nepamatuji si, že by někdy někdo těla spaloval nebo něco podobného. A ještě jedna věc mě napadla, někteří lidé chodívali v noci několik kilometrů jen proto, aby si mohli zapálit kus dřeva a donést si ho domů a začít vařit nebo topit, zápalky a zapalovače byly opravdu drahé a většina lidí neměla dostatek dřeva, aby mohla pořád udržovat oheň. Pro většinu lidí byl život jen neustálé shánění něčeho, oheň, dřevo, jídlo, munice,…

    Otázka: Byla sůl cenná?
    Ano, sůl byla cenná, ale ne tolik, například káva a cigarety byly cennější.

    Otázka: A co cigarety?
    Měl jsem hodně alkoholu, většinou jsem s ním bez problému obchodoval. Konzumace alkoholu byla desetkrát vyšší, než v době míru. A to nepočítám čištění a dezinfekci.

    Pokud máte peníze a čas, pak je lepší skladovat cigarety, svíčky a baterie pro obchodování, nebo jídlo.

    Nebyl jsem v té době proper, neměli jsme čas se připravit, pár dní před SHTF politici v TV uvedli, že všechno bude v pořádku.

    Otázka: Řekni nám více o vaření a o jídle, které jsi byl schopen připravit. Bál jsi se o pach, který by zalarmoval lidi, že je v okolí jídlo?
    Během léta jsem vařil ba zahradě (zděné oplocení, naštěstí cihly). Co se týče pachu jídla…pokusím se to ukázat na situaci: žádná elektřina, neteče voda, kanalizace měsíce nefunguje, mrtvá těla v poničených domech, špína a nepořádek. Věřte mi, je těžké ucítit něco dobrého.

    Nebylo to jako ve filmech, bylo to strašné, špinavé a smradlavé. Ano, měl jsem problémy kvůli vaření, ale bylo jich málo a jak jsem již psal, vhodně ozbrojení lidé s vůli se bránit pomůže vyřešit většinu takových problémů.

    Situace by byla pravděpodobně jiná v divočině.

    Jedl jsem většinou nějaký druh lívance s místními bylinkami (nevyžaduje oleje na vaření a příliš mnoho dřeva), a samozřejmě vše, co jsem mohl vyobchodovat, rýže byla dobrá k jídlu.

    Myslím, že jsem měl štěstí, jen párkrát jsem jedl něco jako jsou holubi. Vždycky jsem měl něco pro obchodování, myslím, že společně se zbraněmi mě to zachránilo.

    Částečný překlad článku SHTF Survival Q&A: A First-Hand Account of Long-Term SHTF Survival
    http://www.tacticalintelligence.net/blo ... ccount.htm


    Zdroj článku: http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/ ... uky-1-cast
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Uz jsem to sem daval, a to x-krat a kdo to tu ctou dlouho, znaj i vodarnu, i sarajevo, i Dzurovu knizku vysetrovatel. Byl to pro me extreme dobry rok, prvni v Ostrave, v nasem teamu zadni 3 lidi nemluvili stejnym jazykem, takze 8-12h denne English, dobra Linuxova prace.

    A tak jsem na pivo chodil se srby, chorvaty, cernohorcem, bosnakem (to byl ten ze Sarajeva), mel jsem pritelkyni z Venezuely (takze znam primo od Venezulanky jak se ten svet promenoval: jeji rodina mela stavarskej businness, high upper class, nakonec poslali ji do Londyna, bratra do USA a dokonce nekoho do Izraele, zadne z deti nenechali doma, ted nemaji co jist, pac ani za penize z cz us a izr si ve Venezuele nic nekoupis... tam se ted bude taky umirat ve velkem, jak ropa nema cenu. Nic jineho uz nemaji.)


    Zlata doba, pred sny o smeckach psu, a nebo ne?

    Vyšetřovatel - Démoni balkánské války a světská spravedlnost - Vladimír Dzuro | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/vysetrovatel-demoni-balkanske-valky-a-svetska-spravedlnost-353821
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Nejvtipnejsi je:


    Bachir Gemayel was the legally elected president, but he was a partisan Maronite Christian and covert associate of Israel.

    Proste obdoba Jugosky. Obcanske valky jsou proste hnus z valek nejhnusnejsi.

    Jak treba psal Petr Pavel v zivotopise: to tak chlapi na 14 dni jeli na frontu, pak se na tyden vratili domu, hrali si s detmi, popijeli se sousedy, a pak se zas sbalili, a co tam tem svym spusedum pak delali, o tom nikdo nemluvi.

    V knize Vysetrovatel, ktera popisuje cestu kriminalisty z prahy 10 az po zatykani Milosevice, tak tam se o tom mluvi dost podrobnej, ale princip je stejny.

    Uz nekolikrat jsem psal, ze jsem si v 90.kach vubec nebyl sto uvedomit, proc je v kazdych zpravach valka na Balkane, a dnes zas nejsem moc schopen odhodlat se k tomu, abych jel do Chorvatska na dovolenou, ac je to hloupy postoj.

    Taky uz jsem psal, ze jsem makal v Ostrave s bandou srbu, chorvatu, z veteranem a pozdej vojenskym zbehem, ktery zustal dobrovolne v Sarajevu, kdyz jej uzavreli (procpal se blokadou dovnitr, v te dobe uz byl zbeh, a byl na Nemecke hranici, jenze mel v Sarajevu byvalku a jeji matku. Nikdy nechtel mluvit podrobnej. Kazdopadne bitka se nikdy nestrhka, ale kdyz treba jeden prisel v triku s obrazkem vodarny, a ostatni na nej zacali zle koukat, dozvedel jsem se, ze ta vodarna byla kvota, kterou nachvili obsadili vsichni, a je to tak i provokace, ale hlavne vzpominka).

    Jednou jsem chtel od kolegy, at mi priveze ty zbranove dily, ktere jsou problem, kazdy mesic kus.

    Rozsirily se mu oci a dospelej chlap zacal brecet a malem se sesypal.

    Uz nikdy jsem se s nim o tom ani o valce nebavil.

    Mmchodev v 35 vypadal tak na 65, a je to vynikajici sitar, daleko prevysujici me skilly.

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Pisnicka “I bombed in Beirut” a prave ten neuspesny lov na auto, je napriklad vysvetlena tady. Jsou tam pak odkazy na Libanonskou obcanskou valku, pokud by nekoho zajimaly opravdove udalosti, kdo to byl ten Bashir, do jakeho rozstrileneho mesta prichazeji a podobne.


    1983 Beirut barracks bombings - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1983_Beirut_barracks_bombings

    Jinak existuji varianty tehle pisnicky, treba I bombed in Viet Nam, nebo I bombed in Korea, ale s jinymi konotacemi. Je videt, ze autor Valciku s Basirem si dal praci a o valkach v 2.polovine 20.dt, o kterych se deti neuci v dejepise, tak si zjistil docela dost.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Kdo nevidel, a chce fakt zly sny (nekoho jinyho), tak Walz With Bashir, je to fakt dobre.

    Uvodem celeho filmu je, ze autorovi se zdaji zle sny a nepamatuje si, co delal v Izraelske armade. Zacne hledat svoje byvale kamarady a spolubojovniky a vyptavat se jich, co si pamatuji.

    Protoze vsechny deje a postavy ve filmu jsou skutecne, ale lide nechteli mluvit na kameru, rozhod se, ze to natoci jako animovany film.

    Valka ve vsech jejich podobach, hlavne te absurdni.
    Je to dost symbolicke, vylodi se treba na plazi, zalehnou a strili, a vedle nich v pisku lezi flaska od cocaColy, nebo sceny, kdy se zacne strilet, tak uleti cast jednotky svejm vlastnim, nebo jak se snazi znicit jedno auto s teroristy a trefi pulku mesta, jen ne to auto.

    Zaverecna scena, kdy se to nachvilku prepne do ne-animovane dokumentarni podoby a oko kamery kouka na vyvrazdene civilisty, ktere vlastne celou dobu jakoze chranili... ne, ze by se jednotkam UN nevedlo v Jugoslavii podobne, ze

    Ten film neboli, ne v prvnim planu, nevydira, nechce po cloveku citovou investici, a pak se v hlave rozpada, jak pomalu pusobici jed. Na nektere sceny vzpominam znovu a znovu. Treba jako prvni myslenku po probuzeni z nocnich mur

    Ale dejte si. Fakt je to dobry film:


    This is not a Love Song (Waltz With Bashir).wmv
    This is not a Love Song (Waltz With Bashir).wmv
    http://www.youtube.com/watch?v=vmsHIQ8fGfM


    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tohle


    Waltz With Bashir Opening Scene
    http://www.youtube.com/watch?v=OApxExSkkTw
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tyvole, taky vas napadlo, co delaj Amici v Afganu a Iraku a mezi Kurdama a Turkama?

    Nase mise jsou myslim aspon castecne stazeny, ale jak to kua ted zasobujou.

    Co sem tak slysel po NATO traingu tusim na SK tehda, tak, ze kdyz zapadni armady nemaj logistiku, neimprovizujou, sednou si a cekaj, az prileti letadlo.

    Jenze litaj tyhle letadla ted? (Spis asi jo, ale...)

    To same Francouzi treba v Mali nebo ti, co nejsou v Libii.
    Jak to ted maja? Pro armady karanteny nic? Maj neporuseny i retezce logistiky na mise? Jako asi jo, snad to neni az tak krehke, ale uvazoval sem, ze by si taky kluci mohli dat anabazi z vychodni fronty, treba.

    To nic, to nic.

    Uz tyden se mi zdaji veci: dnes jsem se pres hranici koukal do tureckeho koncentraku (a neslo to fotit), o sen predtim na me a pozdej na nas dum zautocila smecka psu, vcera se mi zdalo o unosech a vrazdach... a to xakru nectu zpravy (teda ne ty sekundarni a tercialni), kopu doma v zahrade a nepremejslim nad nicim vic, nez mychanyma vajickama.

    Jak jsem se rano vzbudil, doslo mu, co byl Boazuv sen (Valcik z Basirem, jak jej v uvodni scene pronasleduji smecky psu) vlastne za hroznou nocni muru.
    Me to pri koukani na ten film netrklo (taky az pozdej jsem pochopil, ze byl v te casti jednotky, ktera strilela psi, aby pri utoku nestekali).

    Dnes se mi zdal podobny sen, a byla to nocni mura, fakt ze jo. Na Valcik s Basirem jsem si vzpomel hned prvni ranni myslenkou.

    Bezva:/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam