• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jak ctu ten Vykolejeny Cas, furt jeste nevim, i kdyz si myslim, ale to u PK Dicka nemaka. Tam proste nevis, nekdy ani po docteni.

    Kazdopadne jsem si vzpomel na jeden vcelku slusnej cyberpunk. 13.patro.

    Tam v jeden moment postavy vyjedou za mesto, a misto reality jsou videt jen geometricke site, jakoby kostra hor na obzoru, ktera ale neni potazena texturou.

    Ten pocit z toho je takovy... “velky”? “Nelidsky”? “Osamely”?

    Jednou za cas, kdyz koukam na hory na obzoru, nebo cityline, rikam si, ze by bylo zajimave, kdyby se to fakt stalo.

    Teda ono to tak vlastne je, zejo. Textura veci je jen vysledkem prace nasich smyslu, jinak postavene oko (treba slozene hmyzacke), tak vidi uplne jine veci.

    A ta geometricka kostra?

    Vzdyt i ta prece existuje, zakony fyziky, chemie, matematika....

    Ten obzor s horama bez textury vlastne nevidime jen proto, ze nechcem.


    Vzdycky jsem si rikal, ze pokud by se treba objevil nejaky ne-lidsky zivot ve vesmiru, treba by nebyl schopen pochopit, ze ja, sedici v kresle s hrnkem caje, tak ze jsme oddelene objekty.

    Vzdyt vsechno jsou to prece atomy, jen v ruznych konfiguracich. Cim ja se lisim od kresla a hrnku?

    Nejakou konfiguraci, jenze to neni univerzalni, univerzalni je atom, nebo neco mensiho. To ostatni uz jsou jen nase smysly a nase zvyky, paradigmata.


    Konecne Americti indiani si puvodne mysleli, ze jezdec a kun jsou jedna bytost (a tak dobre konquistadori urco v sedle nesedeli, pakaz z pekla)...


    Jednou se stejne vzbudim pod posteli, pac atomova konfigurace me i matrace dojde stavu, kdy castice propadnou mezerami mezi sebou (ne, to se nestane, kbuli silne a slabe jaderne sile, ale predstava dobra, ne?;)

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    FRDK: Uvidis no, ono je to puvodne spis lovecke, na odstranovani srsti a bourani zvere.

    Ja sam mam Fiskars x10, prodavaji ji i v setiku s docela slusnym nozem a sekero/nozo brouskem.

    Akorat ji mam jeste s kordurovym obalem, ted je s takovym tim fiskars plastovym, takze spis do baglu, nez na pasek.

    Kazdopadne maximalni spokojenost.

    Vozim ji ruzne tak uz nejakych 10let a fakt uzitecna neznicitelnost. Udelal jsem na ni zub jen o olovenou kuli a to kupodivu kousek od Sternberka.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tyjo! Neni nad to si takhle v pulce leta zatopit a v 10 rano, v tyhle nejdelsi dny v roce, si rozsvitit vsechny lampy, aby clovek moh cist a psat.

    Pamatujete si Nicka Cave : Uzrela oslice Andela?

    Jak na krajinu zacne prset a pak 7 let neprestane?

    Nejdriv prijdou povodne, ponici domy, pak zacnou umirat kvetiny a stromy, ze kterych opada listi a nakonec vsechno zpuchri, nabobtna a potahne se slizskou plisni?

    Tak ten pocit ted mam.

    Doma je vsechno mokry... mozna uz jsem to psal, ale vsecko krystalicke hnojivo si ze vzduchu vzalo tolik vlhkosti, ze se zmenilo v husty roztok. Uz asi 15 let pouzivam jako solnicku takovy ten papirovy valecek “alpska iodova sul”, ani v baraku, kde plesnively steny, na Zizkove, tak v tom sul nebyla nikdy vlhka, ted je.

    Zacala plesnivet otevrena mouka, zplesnivel uz ususeny chleba,....

    Pritom zdi jsou suche, to je jen vzdusna vlhkost.

    Zaroven slehlo do baraku vedle, rana jak z dela, furt uvazuju, zda mame po “odborne oprave strechy, provedene bandou profesionalu za rok a pul” aspon jeden funkcni hromosvod.

    Vsechno cennejsi je z baraku odvezene pryc, ale vsechna nouzova zavazadla jsou v ruznem stadiu rozbalenosti, zustalo jen to nejnutnejsi v aute, a Adla vozi ted o weekendech spacak, ja aspon zdarak a ponco, pac se oba pohybujem v zaplavovych oblastech a oba uz jsme zazili to, ze nam voda odrizla cestu.

    Ja na te Wisle, kde jsem se malem utopil v 1998/99 a ona v 1997 pri velkych povodnich na Morave.

    Tak nevim no, sice jsem si letos konecne chtel poridit kayak, neopren a plovaci vestu mam, ale nemyslel jsem to tak, ze to chci pouzivat jako dopravni prostredek, smer prace, misto kola.


    Prej malo vody v krajine. Me uz padaji kytky, hrach, slunecnice, mak... puda je tak rozmokla, ze koreny nedrzi v zemi.

    Nejcastejsi prezuvky na ven jsou gumaky.


    Pritom Ostrava je v destnem stinu Beskyd, zazil jsem tu roky, kdy usychaly i dospele stromi, misto travniku byla spalena poust a lidi davali pred domy nadoby, aby meli z ceho pit ptaci, kteri toho kupodivu fakt vyuzivali.

    Zadna zima, zadne leto. Tak co, napadne letos 3m snehu a bude -15*C aby pak v lete bylo +42*C ve stinu (coz jsem v Ostrave zazil. Navic v panelaku.... napoustel jsem vanu plnou ledove vody, a nechaval otevrene i dvere na chodbu, jen aby v te saune slo dychat. Chudaci panelakovi lide, bysem sel radej bydlet do stanu, nekam pryc)


    Ostravice je regulovana sanci, ale i tak byla v po-ut o 2,2m nad normalni hladinu, jak vypada Lucina, Opavice, .... ani nedomyslim.

    Dokonce byl vyhlasen 1.povodnovy i na Bystrici, coz bylo naposled v 1997


    To je dobrej randal. Takhle z ponca, gumaky na stole a s dymkou v (uz zahojenem!!!) koutku, tak to pusobi dobre, jenze ja nemam nikde pole, ani cvicak ci barak v zaplavove oblasti...

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    VYKROČENÍ
    Chůze i nevhodné jednání. Vstoupit na ocas tygra a on ho nekousne. Význam tohoto hexagramu je prostý. Slabší obstojí ve střetu se silnějším, najde-li k němu vhodný přístup. Musíte postupovat s ohledem na opravidla společnosti, ve které pobýváte. Vhodným chováním se dají zdárně vyřešit i situace na první pohled beznadějné. I když se stýkáte s nepříjemnými lidmi, vaše laskavé chování a respekt vás ochrání od všeho nebezpečí.


    Kniha Proměn I-ťing, víc než věštírna online
    http://iting.timetree.info/default.asp?a=8&b=8&c=9&d=8&e=8&f=1&x=3&y=2&z=2
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Man from high castle



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: Pk dick
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    „Nepřipadáš si osamělý?" zeptala se Raglea.
    "Cože?"
    "No, že jsi svobodný." Skoro všichni její spolužáci byli ženatí a spolužačky vdané. Všichni kromě těch absolutně neschopných. "Chci říct, že to je asi fajn, když bydlíš se sestrou a se švagrem, ale nechtěl bys mít svůj vlastní domov s manželkou?" Slovo manželkou zdůraznila.
    Ragle se zamyslel a řekl: "No, jednou to udělám. Ale já jsem vlastně flákač."
    "Flákač," opakovala a představila si sumu, kterou vyhrál v soutěži. Bůhví, kolik to dohromady dělá.
    "Já nemám rád stereotyp," vysvětloval. "Snad jsem se za války vzhlédl v kočovném životě... nebo ještě dřív, naše rodina se často stěhovala, rodiče se rozvedli. Takže jsem si vypěstoval nějakou rezistenci vůči poklidnému usazenému rodinnému životu - jeden dům, jedna manželka, jedny děti.
    Bačkory a fajfka."
    "A co je na tom špatnýho? Je v tom jistota."
    Ragle se ušklíbl. "Ale já bych měl pochybností." A dodal: "Měl jsem pochybnosti. Když jsem byl dřív ženatý.“

    Citace z knihy
    Vykolejený čas
    Dick Philip Kindred


    Vykolejeny cas - Dick Philip Kindred.epub | Ulož.to
    https://uloz.to/file/AQeV2tBk/vykolejeny-cas-dick-philip-kindred-epub
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    OVERDRIVE: Mimochodem, červený marlboro maj zhruba v půlce filtru drobounkou perforaci v papíru - díky tomu jde filtr urvat tak že ho celý vyndáš a půlka toho papíru okolo zůstane - takže je to pak za co chytit.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tohle neni Praha, tohle je Ostrava. Tady nezaplatis najema jedes domu k mame v sadrovem futralu na vsech hnatech.

    Tohle neni Praha, tohle je Ostrava, tady se pije rum, a pes, kdyz moc steka na retezu, tak ho ukopes. To same stara.

    Tohle neni Praha, tohle je Ostrava.

    A tim nechci rict, ze v Olomouci se to nestava.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Uz jsem tu o tom psal. Jo, jen se ztratil tenhle rok uz 3.pes.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ja myslim na to, jestli si lajznu 3,5 roku kriminal


    Mame sousedy, jejich dcerka, tak 4-6 let ted zrovna rika stromum, hlasem sve mamy:


    "Opovazte se!!!" "Opovazte se!"
    "Tohle si nebudete dovolovat!"
    "Nechejte toho!! Okamzite!!!"
    "Opovazte se!"


    Hraju si tady z nozem. A rikam si, ze domaci nasili je furt lepsi jak umirat hlady v africe. Myslim na to, ze si obuju kadady, zazvonim, a az mi ten typek otevre, dam mu 5x do xichtu celem bejzbolky, kterou mam opravdu proto, ze driv jsem zavodne hraval bejzbol. Uvazuju, ze bych do nej jeste chvili kopal.

    A pak se musel koukat na to, jak vedle nej kleci manzelka, co ma jednou za mesic pod okem modrak, a place.

    Nevim co mam delat.

    Hraju si s nozem.

    Mel jsem jit fyzicky do prace, jenze, jak delam z domu, tak to slysim. A uvazuju, co mam delat...

    Fizlove jsou nahovno, ona vsecko zapre, socialni sluzby? Dokud neutika, tak nefunguji.

    A ta mala opakuje stromum domaci nasili, a ja si hraju s nozem.

    Prsty si neuriznu, to ne. To ne.


    Nahrat to na telefon? Jak kokrhani kohouta? Komu to pustim?
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Taky kourite balene cigarety?
    Ne? No ja ja jo, uz od svejch cca 18 let, kdy jsem zezacatku ve Vitriolu balil cigaro o nohavici dzins, nez mi Zuk ukazal jak se bali cigaro, a Kafka, jak se bali back-roll.

    Je to zvlastni, ale kolik znam kuraku tabaku, tolik znam zpusobu, jak cigaretu ubalit, a to jak z filtrem [tim ja opovrhuju, pac mi to pali rty, chutna to horce, a vubec nejak mi filtr neprirost k srdci, uz proto, ze mi vadi tenhle kus jedu hazet nekam na zem, kdezto kdyz tam hodim bezfiltrovku, zmizi proste az do posledniho vlakenka tabaku]...

    Jsou lide, co bali cigarety tluste jako sirka, a jsou lide, kteri bali cigarety tluste jako malicek.
    Jsou lide, kteri bali cigarety z celeho papirku, jsou lide, kteri kus papirku trhaji predtim, nez cigaretu zacnou balit, jsou lide, kteri preferuji papirky, co zhasnou, kdyz si jich nevsimas, tak jako dymka [kterou kourim taky], jsou lide [jako ja], kteri chteji, aby cigareta klidne dohorela v prstech, nebo odhozena v popelniku [senik to fakt nezapali, to mi verte].

    Jsou lide, kteri cigarety umackavaji sirkou, jsou lide, kteri oslintavaji cigaro tak, ze zhnedne tabakovou mockou, jsou lide, kteri...

    Proste kazdy bali cigaro jinak, kazdy z jineho tabaku, kazdy z jinak horicich papirku. Nevidel jsem 2x stejny zpusob baleni cigarety.

    Ja treba balim cigaro tak, ze mam lepitko jak nejdal to jde od sebe, zaroven ale smerem nahoru [tedy k sobe], a prsty srovnam tabak, pak zkroutim zamotek, prikreju jej papirkem, oliznu lepidlo pres papirek, ktery jej prikriva [proto nemuzu pouzivat ruzne ty "igelity" z konopi a rize, pac nejdou promocit slinami, aniz bych znicil kouritelnost tabaku, a navic se spatne trhaji].... tak to teda cele oliznu, prehnu a po vlhke hrane utrhnu.

    Je v tim kousek geometrie, kousek rozhodnuti, takhle chci aby to vypadalo, kousek zrucnosti... protoze kdyz ubalim 100 cigaret ze 20 ruznych tabaku, bude cigaro porad stejne, dokazal bych je cpat do krabicek, kdyz by nekdo chtel kourit me sliny, a ja bych se chtel zivit jako indicky prodavac tabaku, nebo cehokoliv, co tam cpou do cigaret.

    Kazdy balime cigarety jinak.


    A jednou za cas se stane, ze se neco zmeni.

    Uz jsem zazil, ze papirky vyndane z kartonove "brabicky", vlastne spis pouzdra, tak mely lepitko na jine strane, nez jsem jej cekal. Vazky jej maji ke me a dolu. Ale treba OCB, ci Smokingy muzou mit lepitko i od sebe a nahoru.

    To se pak clovek divi, kdyz si ubali v desti, na cundru v lese cigaro z posledniho zbytku tabaku, a ono se mu cigo rozpadne po 2 potahnutich. A to uz nenapravis. Nejhur jej proste honem tipnes a zabalis poradne.
    V desti, nebo v leve ruce je to fakt skill.
    Mam jej. Ale nemam jej rad.

    Mam rad taktilni veci, kdy dotykem poznam, jak se veci maji.

    Vim, kde je motylek, nuz ostry, a kde ma tupou hranu, vim, kde ma papirek lepitko [ma-li jej vubec], jenze ne vzdy.

    Kdyz je venku par nad nebo pod nulou, uz nevis, nebo kdyz prsi, nemuzes se na papirky divat, jinak ti zmoknou.

    Nebo treba kdyz jdes nocni ulici, vsechny lampy nekdo rozbil, a ty si balis posledni nocni cigaretu, nez upadnes do snu o tom, jak hezke je zit.

    Ted zrovna se mi stalo, ze Vazky pridaly nulty papirek. Proste ten, co nic nedela, je to jen kus papiru, ktery rika : dal uz budou papirky, jak je znas.

    Jenze ja mam v kapse hromadu papirku, a mam hromadu kapes. Vsude mam papirky.

    Kdyz odeme nekdo chce cigaretu, at uz je to cikan, opilec, decko, ... kdokoliv.
    Tak se ptam: umis si to ubalit?

    Kdyz odpovi: "jo", nebo "ano", nebo "jasne, dej to sem", tak dostane papirek a hrstku tabaku. Dal uz je to jeho, nebo jeji problem. Kdyz rekne, ze ne, tak nedostane nic.

    A me se ted stavalo, ze jsem si sam neumel ubalit cigaro. Nejdriv jsem jej ubalilil do 0teho papirku, ktery je z materialu, ktery po hmatu nepoznas, pak jsem si jeste jedno zkazil tim, ze jsem si ubalil do papirku "zbyva poslednich 5", ktery nepoznas ani po hmatu, a za soumraku ani po barve... no aspon, ze si nebalim do toho posledniho, zluteho, ktery rika "doslo", ten poznam hmatem tak, ze futralek s papirky uz je hodne tenky, jako ... jako kousek kartonu.


    Mam rad veci, co funguji, roky.

    Uz jen proto, ze se jich dotknu a vim jak funguji. V jedouci tramvaji, levou rukou, v kapse, za deste pod kloboukem kamarada, za chuze do kopce, kde nikdo houby nesbira, kdyz mi vec nekdo poda.... poznam ji po hmatu, a je hned kamarad.

    Takhle to funguje u dymek a tabaku. Dymku si vyberes a kouris ji, dokud o ni neprijdes, a pak ji postradas jako zivotniho partnera, ktery to po 40 letech manzelstvi umre. A proto, proto je dymkovy prumysl desive konzervativni...

    tak dnes jsem si stezoval na strance papirky.cz, coz jsou Olsanske Papirky ; Vazky, Svetozname a oblibene.... ze mi pridali nulty papirek, ktery navic nepoznam po hmatu ani po barve, jen jsem za poslednich 14 dni s nim pokazil asi tak 10 cigaret.

    Tak uvidime, co odpovi, treba zjisti, ze konzervativni znamena lepsi, treba je k tomu nuti nejaka nova technologie, co ja vim.

    Ja mam jen jednu nerest, kterou si chci zachovat, a tou je koureni, i kdyz vim, ze nakonec mozna budu i z tech Vazek plivat krev.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    T te ak co? Druha vlna?
    Zapomeli zminit, ze MoravskoSlezky kraj ma nejvic testovanych hned po Praze...

    —-


    Ve středu přibylo v Česku 127 nových případů covidu-19.

    Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku stoupl ve středu o 127. Více než 100 nových případů za den odhalily testy naposledy koncem minulého pracovního týdne. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 10.780 lidí, z nichž se už přes 70 procent uzdravilo. V souvislosti s koronavirem dosud zemřelo 344 lidí, čtyři z nich tuto středu.

    V minulém týdnu ve čtvrtek a pátek narostl denní počet nově potvrzených případů covidu-19 z několika desítek případů na 118 respektive 126. O víkendu počet nově odhalených případů naopak výrazně klesl, pravděpodobně v důsledku nižšího počtu provedených testů. V pondělí laboratoře odhalily 63 nových případů a v úterý 89.

    Po odečtení vyléčených a zemřelých od celkového počtu nakažených je v Česku v současnosti 2844 lidí s covidem-19. U většiny pacientů má nemoc lehký průběh. Hospitalizováno je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 131 nakažených, stav deseti z nich lékaři hodnotí jako těžký.

    Z jednotlivých regionů bylo dosud nejvíce případů nákazy zaznamenáno v Praze, a to 2458. Hlavní město má také největší podíl evidovaných případů na počet obyvatel. Na každých 100.000 obyvatel metropole připadá přibližně 186 nakažených.
    Podobná je situace v Moravskoslezském kraji, kde bylo od začátku epidemie do dneška potvrzeno 2168 případů onemocnění. Na každých 100.000 obyvatel tak připadá více než 180 potvrzených případů covidu-19.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    „A tak pokračoval. Lépe se nechat zahrnout výčitkami zvenčí než se sžírat uvnitř
    pochybnostmi a sebeobviňováním.
    Krom toho se bavil představou, že mu jeho soutěžní tipy vynášejí víc než Vikovi každodenní otročina v
    supermarketu.“

    Citace z knihy
    Vykolejený čas
    Dick Philip Kindred
    Je možné, že tento materiál je chráněn autorským zákonem.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    „Jack četl titulek posledního klubového výběru a pohyboval přitom rty. "Historický román, prohlásil, "z občanský války. To oni pořád vydávají. Copak to ty starý baby z klubu ještě baví číst tohleto pořád
    dokola?"
    Vik se zatím k brožuře klubu nedostal. "Já si od nich neberu všechno," řekl na vysvětlenou. Kniha, o níž byla řeč, se jmenovala Chaloupka strýčka Toma. O autorce nikdy neslyšel- Harriet Beecher
    Stoweová. Brožura knihu vychvalovala jako odvážné expozé obchodu s otroky v Kentucky v době před válkou Severu proti Jihu. Upřímný dokument o špinavých skandálních praktikách páchaných na
    nešťastné černošské dívce.
    "Jó," kývl Jack. "Hele, to by se mi možná líbilo."
    "Podle upoutávky se to nedá posuzovat," odpověděl Vik. "Takováhle reklama se dnes dělá každý nový knížce."
    "To je pravda," řekl Jack. "Dnešní svět už nemá vůbec žádný zásady. Jen se podívej, jak to vypadalo před druhou světovou - to je rozdíl, když to srovnáš s dneškem! Kde by se tenkrát nabrala ta dnešní
    nepoctivost a kriminalita, vezmi jen ty drogy! A děti rozbíjejí auta, a k tomu ty dnešní dálnice a
    vodíkový bomby... a ceny jdou taky furt nahoru. No třeba co jako vy potravináři účtujete za kafe - to
    je hrůza! Kdo na tom může takhle rejžovat?"
    Chvíli se o tom dohadovali. Odpoledne ubíhalo pomalu a ospale a nedělo se téměř nic, nebo jen
    velmi málo.“

    Citace z knihy
    Vykolejený čas
    Dick Philip Kindred


    ——


    Taky vtipy trosku pro pokrocile. Nemate nekdo jako eBooky vic PK Dicka? Nejaky zip bysem ocenil. Sice jsem asi hodne cet v papiru, ale...
    Chci cokoliv. Na uloz.to nic moc neni, teda co bych uz necet, pritom vim, ze papirove toho u nas vysla cela police, mozna i vic.

    Zajem trva!!!
    FRDK
    FRDK --- ---
    OVERDRIVE:
    Rekonstrukce beskydské přehrady Šance končí. Bude bezpečnější - Moravskoslezský deník
    https://moravskoslezsky.denik.cz/...region/rekonstrukce-beskydske-prehrady-sance-konci-20181015.html
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Vykolejeny cas - Dick Philip Kindred.epub | Ulož.to
    https://uloz.to/file/AQeV2tBk/vykolejeny-cas-dick-philip-kindred-epub
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    FRDK: Kdyz mas malo baterky a fotis a uploadujes, klient je pohodlnejsi, pac ma rychlej dostupne buttony.

    Fotil jsem v dobe cca 4% baterky
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    FRDK: Na sanci jsem byl za posledni rok asi 6x, sak viz sanatorium z “domecku pro panenky”, ale ze by tam neco rekonstruovali...? Cuze?

    Mmchodem ta prehrada je dilo Adlina otce, mam dojem, ze celemu projektu engineersko-architektonicky sefoval.

    On je (dnes uz bejvalej) vodohospodar.

    Kecat s nim o rekach, povodnich a tak je dobry.

    Akorat on uz moc nemluvi, ma takovy to: “lidi me moc nezajimaj, nase svety se rozesly”, chodi do lesa s puskou, nebo i jen tak, vari a povetsine mlci.

    Na rodinu spis vrci. Ale me ma vcelku rad, pac rozumim alespon zakladum vedecke metody....


    Sanci tudiz v oblibe mam, ale,... mmchodem byl jsi na exkurzi na Harte? To si dej. To je vylet na 2h, jen projit vnitrkem prehrady... moc hezke.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam