• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    OVERDRIVE: Pak Ti zase umrou hlady...

    Nerikam ze je neco super nebo neco priserny, jen rikam, ze to neni takhle jednoduchy.

    Vsechno se to ovlivnuje a ve vysledku tak nebo tak bude zivot vzdycky kurva a vzdycky tu bude vetsina lidi, co se uplne dobre mit nebudou a nejake procento lidi, co se bude mit pekne na houby.

    Akorat v kapitalismu se typicky naji vic lidi a komunismu se naji typicky min lidi. A jo, v tom kapitalismu zase ty lidi vic drou (proto pak toho jidla vic vyroste na poli).
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Greg Egan ma hard-sf, kdy se vedci naserou, ze neni dost poznani sdileno a zacou postupne zdrhat k drogovym kartelum, ktere je i ochrani i zaplati i vyuziji.
    Ty povidky pak popracuji vetsinou tak, ze vyroba designer drugs v podstate plati jen drobne na postaveni celych ekosystemu, neco jako tropicky destny prales, ale s uplne cilenpu kapacitou
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Jakoze si myslim, ze lide jako ti dva manzele by meli mit pristup k $$$ a dale rozhodnout co s nima a koho za to podporit.

    Pripominam, i kdyz vydelas $$$$, do hrobu si je nevezmes. Akorat drzis podily v ruznych firmach a mas vetsi moznost tahat s figurkama po sachovnici.

    Lidi poburuje ze nekdo ma majetek ve vysi $$$ zatimco jini maji hlad, ale typicky je to proto, ze si predstavuji, ze kdyby ten dotycny vsechno prodal a za ty $$$ sel nakoupit jidlo, ze by toho jidla na poli potom treba vyrostlo vic :-)

    Ale asi marna snaha tohle nekomu bez ekonomickeho vzdelani vysvetlit a zaroven ani nerikam, ze tomuhle nerozumis, nebo ze ty jsi ten pripad.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    LAUNCHER: nebo, ze by spatny obchodni model?
    Kdy ten ideal dosahne hranice, ze bys chtel ten patent zrusit, mas dost na vsechno, jako fakt na VSECHNO. A v ten moment to treba uvolnis i pro cernousky v africe a certy v indii.

    Jako treba ne, treba te certi serou, co ja vim. Ale o te variante je treba mluvit a uvazovat.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    OVERDRIVE: Coz je asi ideal, ne?
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    OVERDRIVE: Tohle mi prijde ze se dost zmenilo.

    Driv ty profi fotografove byly hlavne lide, co treba s prominutim fotili dost na houby, ale meli prave v tech mediich dobre kontakty.

    Dneska profi fotograf casto zacne tim, ze nabere brutal pocty followers na instagramu - pak je asi libivost jeho fotek uplne jinde.

    Hezky jsem to vnimal, kdyz jsem fotil kamarady na svatbe kde prisel nejaky "profi" fotograf ze stare skoly, vs kde prisel nejaky mlady fotograf honici followers po socialnich sitich.

    Casto se mi stavalo, ze nevesta pak moje amaterske fotky tlacila vic, nez fotky toho stareho pardala.

    Ten mladym nadejim uz nebylo tak snadne konkurovat.

    (Mam top foto vybaveni, protoze proc ne za ty dnesni ceny)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ony existuji clanky, jak treba manzele, co jsou spoluvlastniky patentu Holeho, na antivirotika (mj i HIV) jsou defacto nestastni, pac jsou zasypani takovymi hroznymi sumami za patenty, ze to nejde realne utratit. Podporuji tak studenty na kdecem od oxfordu po harvard, vedu, vyzkum, ale stejne furt vic pribejva, nez dokazi vyuzit. Mluvime o miliardach, nebo stovkach miliard usd.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    OVERDRIVE: 1) Vsak tam nikde nepisu ze je vyvoj SW levny. Pisu konkretne:

    "Naklady: Mimo trosky hardware "jen" spoustu penez (vyplata) pro tyhle lidi."

    2) Chytas se tech nakladu, ale ja tam mam spoustu bodu, napriklad bod "financovani".
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ooooh, tohle je na velikou diskuzi.

    Napsani os typu linux je desive nerentabilni, proto taky microsoftu upadaji windows. Stoji to miliardy usd jen to udrzovat, aby to fungovalo vsude...

    Kdyz kupovali ibm redhat, meli podminku, ze koupi vsecko, jen ne redhat distro.

    Redhat to odmitl.

    Tzn: ne, vyvoj software neni levny, distribuce neni levna a udrzet na zivu cele to vsechno je imho nesrovnatelne drazsi nez jedna vakcina.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: (A naopak - "SW patenty" jsou pitomost prave proto, ze si leckdy nekdo sedne, zamysli se a rekne "jedno tlacitko na eshopu pres ktere se rovnou nakoupi"; sorry baby, tohle neni vyzkum a nevidim zadny duvod proc by neco banalniho melo mit patentovou ochranu. Rozdil vidim prave v tom, kolik ten vyzkum stoji - hodne: melo by to mit moznost patentove ochrany; malo - smolik pacholik, nemelo by to mit moznost patentove ochrany.)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    OVERDRIVE: Srovnavas software s farmakama, coz je neporovnatelne.

    SW

    Financovani: Reklama, data a vliv ve FB; reklama a provize za SW a content v Google; provize za SW, content a HW v Apple atd atd.

    Kde byl OSS pred temahle moznostma financovani? Ano, nic moc.

    Vyvoj: GIT a par podobnych sluzeb, k tomu spousta high-IQ vhodnych lidi

    Roste to vice mene nekolika smery (operacni system, apache... atd atd snad si rozumime). Stavis z jedne verze na druhou.

    Nakady: Mimo trosky hardware "jen" spoustu penez (vyplata) pro tyhle lidi.

    Vyroba kopii: Banalni
    Distribuce kopii: Banalni.

    Farmaka

    Financovani: Jen z toho za kolik je prodaj, obcas dotace. Kdyz jim seberes moznost vydelat $$$ na cene leku, nulova schopnost financovani.

    Vyvoj: To same co SW, k tomu laboratore za $$$, akreditace tech labek za $$$, testovani nezavadnosti za $$$, blaznivy HW na simulace. Potrebujes elitni vyzkum vyroby, jestli to co jsi vymyslel vubec nejak skaluje ve vyrobe.

    Roste to vsema smery. Jsou jasne postupy, ale prece jenom kazdy lek zacinas tak trochu od nuly. Ne jako jadro v Linuxu, kde nemusis zahodit vsechno z predchozi verze ;-)

    Vyroba kopii: Elitni vyrobni procesy, linky, vybaveni, lidi, normy, vsechno.

    Distribuce kopii: $$ naroky na bezpecnost, teplotu, splneni norem atp.


    Zamestnej se, klidne jako clovek z IT, do MSD nebo Novartis... a uvidis sam.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    LAUNCHER: chvalim! A nektere fotky, co jsem udelal na cestach, byly i na obalkach velkych casaku, treba o cestovani, stejne jako na blozich a ezinech.
    Takovy hate od fotografu, kteri se tim zivi, jsem jeste nezazil.
    Otazka je: co mi brani tu fotku proste darovat, misto abych ji prodal?
    Je snad horsi?
    A treba mi nekdo zaplati dalsi vylet, jen proto, ze ceka, ze daruju dalsi dobrou fotku.

    Lenost hledat nova reseni vyustila az jako oxymoron v patentech.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Samozrejme je z pocatku obtiznejsi hledat obchodni model pro to, ze nemuzes tajit informace a poustet je jen kdyz se ti to hodi, ale ze se hraje s otevrenou rukou, a vsichni to vedi, a stejne nekdo hraje lip.

    Konecne kazda tajna sluzba vi, ze utajit se nic neda.

    Uz jsem to psal, ale Cina minuly tyden ukradla vsechny archivy dokumentu o ockovani proti cov19, co jen jich Zeneca a Pfiser meli.

    Dokonce to i zverejnili, ale nekompletni.

    To je totalita.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: (jo a posilam prispevky do Wikimedia Foundation - musim se pochvalit, jinak to nikdo neudela :-)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    LAUNCHER: to je statniho na androidu, apple, redhatu? Vsecko ze 70-99% open source
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    OVERDRIVE: Tipnul bych, ze naopak.

    Closed-source farmaka: Investuje se do toho jako o zivot, viz rozpocty zminenych firem.
    Open-source: Zase by z toho byl nejaky statni vyzkumak.

    Myslim ze soucasny stav, kdyz z tech leku jsou za rozumnou dobu generika je OK.

    Chyby to ma, ale jine moznosti jich typicky mely jeste vice.

    Pripadne: Nutit nekoho do open-source je pitomost. Ne vzdy je to vyhodne pro vsechny zucastnene. Rikam jako clovek ktery ma rad OS a leckde (ale ne vsude) ho vyuziva.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jen dotaz... da se to vyrobit lip? (Nemyslim si)

    [ GAMATES @ Meeeeee!!(kozicky)!! - Otevreno pro verejnost ]
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Pokud si myslite, ze moc mluvim, a moc pisu. Budte radi, ze nevite, co vsechno nerikam a nepisu.

    Hraje Bob Dylan a me je smutno. Taky obdivuju, co dokaze rict. A to se asi nikdy nezmeni.

    Ukapla mi slza, ale mozna je to jen alkoholicka sebelitost. Jen si nejsem jist, jestli sebelitost muze zahrnovat me poznani sveta. Fakt nevim. Myslim, ze svet neni ma predstava.

    Nikdy jsem nechtel nikoho mucit a zabijet, ani za vsechnu bavlnu sveta, za vsechno zlato, ropu, nebo poteseni v sexu, drogach a bouchackach.

    Mozna jo.

    Nastesti kluci neplacou, tak necham zpivat Dylana a zapalim si proste dalsi cigaro.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam