• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    GILHAD: To je dobry!
    Taky jsem mel par serialu trvajicich i roky. Ale ne moc. Rozhodne ne bezne.
    Moje soukroma nocni mura byla treba jeden z tech abstraknich, zas. Nejdriv se zmenila perspektiva. Vsecko, co kolem me v pokoji bylo, tak najednou bylo desne vzdalene, zajimave je, ze v tomhle stavu jsem jeste byl v nejake verzi “spis vzhuru”, pak se to utrhlo a uz to jen pripominalo... hmm bud kardiogram, krivku sejsmografu, ale vetsinou flat line, nebo mozna draty, jak kdyz jsou videt nekdy, za okny vlaku. Nic hruzostrasneho. Roky jsem se budil s krikem.

    Mel jsem par snu, kde jsem prozival vsechno jako ne-ja. Sice to byl 1st person, ale prepinalo se v kom zrovna bydlim a cima ocima koukam.

    Takove sny jsem mel (co vim tak 3-4) a vsechny si pamatuju, pac v nich nakonec hral nejakou zasadni roli vyssi princip. Reknebe treba Buh a vsechny obsahovaly nejaky test.
    V jednom byla valka (k valecnym se vratim) a ja byl neco jako vojak, ale taky prevadec/stalker/zachranar. Tak neco. Mel jsem vytahnout z konfliktu par dospelych a dite, a vnimal jsem i jejich ocima a pocity, i vojakovejma. Predposledni z nich, a jednoho jsem vyvedl, byla zena, ktera v pulce kopce upadla zizni, nemohla uz dal, a ja ji musel nechat zmrznout. Tohle byl sen bez Boha, ale s prepinanim perspektivy, a rozhodnutim, ktere nejde vratit. Podobne jako u vsech “prepinacich snu” se moje vedomi prepinalo do bytosti, ktera byla blizko smrti, a az do momentu smrti jsem byl v ni, nekdy i dele.

    O valce se mi zdava casto, a temer vzdy je to ne nocni mura, to ne, ale takovy to, jak nekdo furt chodi pozde na vlak, tak ja v ten moment proste vim, ze to nejde zvladnout, sedet ve vymrzlem rozstrilenem panelaku, uprostred rozstrileneho sidliste a krcit se za parapetem, proste neni kam jit,...

    Ty obsahujici Boha jsou prilis komplexni, to bych popsal nekolik stran, ale pamatuju si je, stejne jako valecne, stejne jako sny, kde jsem umrel a neprobudilo me to.


    Uz cca 11 let se mi taky kazdou noc, alespon chvili, zda o jednom cloveku. Kazdou noc, Vcelku bez vyjimky si to pamatuju.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    OVERDRIVE: me se uz od mladi bezne zdaji napriklad i serialy, kdy jeden sen navazuje na sny predchozi. Taky opakovani (s drobnyma obmenama a nekdy i v tom snu vim, ze o opakovani jde, nekdy si to uvedomim az ex-post). Kdysi jsem si to i psaval, takze vim, ze nejde (vzdy) jen o dojem, ale ze to fakt bylo opakovane/serial.
    V nekterych snech byla napriklad mezi dvema realnymi ulicemi jeste treti, ktera vedla do cele mestske ctvrti (ve snu to tam bylo "odjakziva normalne", v realite to tam nebylo nikdy) Tou ulici jsem chodil uz na zakladce a naposled jsem ji sel nekdy vloni. Ty budovy okolo te ulice v realu existovaly, kdyz jsem chodil na zakladku, dnes uz tam nektere z nich nestoji.
    A do toho se mi zdaji sny reagujici na par dni stare udalosti, stejne jako sny reagujici na par mesicu ci let stare veci.
    A samozrejme sny, kde tezko rict, zda vubec na neco reaguji.
    A sny "fotorealisticke", i sny plne "abstraktni" - napriklad nadherna symfonie, kde akorat misto tonu byly odstiny modre, ale byla to rozhodne hudba a slysel jsem ji, nikoli videl. Nebo jsem byl programova smycka v assembleru a sledoval jsem, jak mnou prochazi vypocet a meni promenne ...
    Sny, kde jsem nejakou budovu videl poprve (a by si toho vedom) a pritom jsem znal celou jeji historii (stacilo na ni pohlednout a vedel jsem, nemel jsem to "jen nastudovane").
    Sny, kde dej a jeho hodnoceni/vnimani bylo v prikrem rozporu (teda az po probuzeni).
    Jednou jsem se taky vydal do japonska navstivit jednu kreslenou postavu a samozrejme jsem se musel ptat na cestu a se vsemi mluvit samozrejme japonsky. Co jsem vlastne rikal a co mi odpovidali jsem chapal pouze proto, ze sen mel anglicke titulky.
    A tak by se dalo pokracovat dal a dal - ve snu je mozne vsechno :)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Stalo se vam nekdy, ze se vam zdala mirne prekroucena, ale hlavne, pres tricet let stara vzpominka?
    To je zvlastni. To, co jsem ted zazil, stalo se, kdyz mi bylo tak 6-8 let. Nic duleziteho, proste den. Misto, svetlo, 30 let stare vybaveni.

    Vypada takhle degenerace mozku? Alzhemerova choroba a demence pry vypadaji tak, ze pacienti znaji minulost, ale nejsou schopni zpracovat pritomnost.

    Zvlastni. Posledni mesice se mi zdaji sny, ktere si rano pamatuju, vlastne kazdou noc.

    Zvlastni taky je, ze to nejsou “bleskove sny”, ale cele deje, pribehy, jako cteni knihy, ci film.

    Vim, ze nejsou kratke, dost se budim, a cervene svitici cisla skoro mesic ukazovala vzdy 1:11, 2:22, 4:44, 5:55. Nekecam.

    Az vcera tam bylo 5:28, cimz se to pokazilo.

    Kazdopadne snim cele noci a probouzim se desne casto, jen kvuli pohleu na divne casy na hodinach.

    Nikdy se mi nezdalo tolik snu, a uz vubec ne takove, ktere zachycuji bezvyznamny moment 30 let stary s dokonalou preciznosti.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tak tohle si chci precist, je to v podstate diplomka na tema, proc tvargle smrdi:

    http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/11861/chrome%c4%8dkov%c3%a1_2010_dp.pdf?sequence=1
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Chapu to spravne, ze denhle krater, zpusobeny odtavanim permafrostu, tak ma dnes 1,5km v prumeru a 800m na hloubku, a kazdy rok to roste o nizke stovky metru?

    Typico. To, ze se Sibir a kanada/aliaska propadne o kilak pod zem, a zaroven vznikne hromada vody, to me nenapadlo

    Batagaika crater - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Batagaika_crater
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Dalsi uplne zavrenou zemi je Novy Zeland. Dokud nebude vetsina jeho obyvatel ockovana.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Dobre, tak ta predposledni nebyla posledni ale proste jen jedna z mnoa, ktere jsou krasnym zaklinadlem

    Dobre nam tak

    Chtelo by to muziku, jako tu zivou, kde lidi tancuji a hoduji, karneval, maskary.

    Jestli zkonci nekdy c19, navrhuju udelat velikou slavnost, v kazdem meste a vesnici, vmou muzikanti nastroje a bude se hrat a hodovat, nez nas to prestane bavit. A pak kazdy rok, dokud neumreme.

    UŽ JSME DOMA - CESTA (JOURNEY, DROGA, CHEMIN)
    http://www.youtube.com/watch?v=PybFc6hZgug
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A posledni

    Už Jsme Doma - Kouzelník
    http://www.youtube.com/watch?v=d5SBJLuC9-s
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A jeste

    Lipless Lincoln and The Sinners - Zlomené květiny - 20.4.2017
    http://www.youtube.com/watch?v=oQf1B9ReqVo
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Zacalo mi chybet neco absurdniho, pac co je absurdni, je pro nas evergreen... dik Slunko a Krysa za tenle flak

    Mutanti hledaj východisko – Klimeš [OFFICIAL VIDEO]
    http://www.youtube.com/watch?v=6Zl2HT99-uU
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Vzpomel jsem si ted na kamarada, davno ztraceneho, coz je skoda... fotograf, profesional. Vetsinou produktovka, ale cilem bylo vzdy umeni.

    Jednou prisel do hospody s tim, ze obhajil statnici, a ze tohle je jeho diplomka.

    Na stul polozil knizecku basni.

    Na jedne strane basnicka, na druhe fotka.

    Nevim co sr jinak delo, ale ja si zacal cist a obcas recitovat basnicku a k tomu koukal na fotku.

    A Tomas rika: tak to je zvlastni, ukazal jsem to mnoha lidem, ale ty jsi prvni, kdo nekoukal jen na fotky, ale precet si, co vlastne chci ilustrovat.


    Rad bych rekl, ze to beru jako kompliment, jenze on mne vic zabolel, nez potesil. Dodnes o tom premyslim.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Po 2 letech, mozna jen po roce, jsem vlezl na svuj FB profil, jen abych si ulozil tuhle fotku. A ne, nejsem na ni ja, ale chci si ji dat do infa, pac ... (pac je mi cim dal vic na picu, kdyz tak koukam, jakej jsem ja vlastenec a zahradkar)

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ooooh, ja ji sice nezvladam cist, ale byt schopen napsat takovyhle fejeton bych chtel byt schopen.
    To je, jak obdivujes velke sveho remesla,... vlastne tam rika mnohe, co jsem napsal a i jine, jen promptneji?

    Vinohradská 12 na neděli: Vize z krize spisovatelky Radky Denemarkové | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/podcast-vinohradska-12-vize-z-krize-denemarkova_2101240600_cen
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Furt mi v hlave naskakuje to MATT-ovo: jak poznas, ze uz je hovno ve vetraku, abys zacal reagovat jinak, nez navykle.

    Castej o tom premyslim, a napadly me zatim 2 veci:
    - je asi lepsi se navykle chovat tak, ze kdyz se veci zlepsi, zlepsis si i kvalitu zivota, tudi, kdyz se zhorsi, jen se vratis, kde jsi uz byl... to by ovsem mohlo vest k hodne podivnym zivotum. Zas: komu nebyl sympaticky uruguaisky prezitent z chatece, nebo Frantisek, kdyz uz teda papez?

    - myslim, ze v nekterych vecech uz hovna litaj z vetraku, jen o tom jeste uplne nevime... treba to vzdelavani, nemuzes nechat deti doma nafurt, ale zaroven nemame poresene, jak je vzdelavat, kdyz by to bylo potreba... pokud existuji prirucky typu “domaci vzdelavani deti uplne mimo system”, kde jsou, kdo je cetl, proc ted nejsou aktivovane metodiky z nich.... proc? Protoze takovej shtf jeste nenastal. Od doby povinne skolni dochazky nikdy nedoslo k jejimu vypadku “na neurcite dlouho”, kdyz nepocitam 2ww a podobne, jenze to byl taky shtf, jen na vzdelavani nebyl vubec duraz


    Kolik prepperu si udrzuje nejakou verzi Britanica Encyklopedia + nekolik krabic knih, od map, pres fyziku, matiku, chemii, lekarstvi, ruzna remesla,... ale treba i ucebnice pro deti?


    To je imho VELIKE poznani z tohohle cviceni v branne vychove, bez brancu. Co se vzdelani tyce, tak uz jsme podle me na pocatku shtf.


    Co se furt jeste muze stat, a Izrael vcera budiz prikladem, tak bude uplne zavreni hranic. Jakoze tak uplne, jak jsem tu resil najare.

    Co by to znamenalo? No, ani nahodou to neopravnuje to, jak jsou napsane kvoty na potraviny od vlady, ale zamyslet se, jake mame zdroje, pokud nejezdi vlaky, lode a kamiony.

    V pohode, mame mouku a sul (sul meh!), ale nemame rajcata, kvetak, 2/3 veproveho. Zadna ryze. Kolik mame cesneku, cibule, jablek, brambor, kukurice, repy,... a ted: za jak dlouho, jsme schopni dodat zakladni potreby vsem a na neurcite dlouho?

    Co pro to musime udelat? Rekneme, ze fakt mame neomezene moznosti “jen vlastni piskoviste”... mam dost lidi na manualni praci? Kdyz ne, co bych moh postradat? Mam dost znalosti? Mam infrastrukturu (sklady, fabriky na primarni i sekundarni zpracovani?)...

    Proto taky nemuze fungovat 2028=73% ceskych potravin na pultech.

    Za komancu tady byly desitky mlekaren, mozna nizke stovky. Kdyz bys je zpocital ted, bude jich deset?

    Kdo za posledni dobu potkal cukrovar? Sladovnu? Mliny na obili, sypky?

    Jako jo, ja vim, ze potkat jdou, taky mam body ve svojich mapach. Ale je dobre uvazovat, zda tady uz davno nejsme v hovinkach ve vetraku. A kdyz jo? Jak se to da odladit, jak pro pripad nouze, tak pro strategicke planovani, treba dotaci, nebo budovani infra....?
    Ha, mame Agrofert. Jasan, ten si tu infra a planovani resi, a verte mi ze jo, proto jsem dlouho byl schopen tolerovat Buresa, pac jsem myslel, ze takhle planovat by dokazal i na urovni statu. Jak se pozdej ukazalo,... ne?
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    K uceni:
    Me se treba nedari moc nic ucit kamarady, pac tam funguje jakasi neucta k uciteli. Radej mam platiciho klienta.
    Vi, ze si za to zaplatil, prijde vcas, snazi se (nekteri) si udelat ukoly.

    Slysel jsem to od nekolika matek, co maj ted deti doma:
    “Pocitam s nim rovnici a on tam ma chybu, vysvetlim mu, ze to ma blbe... protoze... a on se semnou zacne hadat, ze co mu do toho mam co kecat?!”

    Ted je otazka, co by se stalo ve skole:
    Jestli by stejne odignoroval vyucujiciho?/nasel v sobe dost pokory a poslouchal?/autorita povolani “ucitel” by zafubgovala jako “policajt”... tedy muzu nesouhlasit, ale je mi to k hovnu a musim neco delat


    To jsou mi objevy, takhle s c19, kdy dnes rodice musi varit, musi ucit, a k tomu vsechno, co delali i predtim. Neco se o sobe dozvidame?
    A dal?
    Mame dost pokory se posunout, nebo pockame na “ucitele”? Nebo dal budem cekat na spadla z oblakov?

    Jak rika jedna postava v Punisherovi (sedi uz 3 den s odstrelovackou na strese): “jezisi, jak ja zavidim lidem, kteri veri v system”
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jinak ja jako vim, ze treba proces pestovani kytek je neuveritelna veda, konecne i kvaseni veci, nebo ja nevim, i to vajicko a spermie...

    To je jasny, a vubec o tom nepochybuju, a tam ani nahodou ja sam nejsem. Vypestovat neco pod lampou v uplne umelem ekosystemu mi malem dolamalo sebevedomi, upect chleba je taky prace na 100 spatnych na jeden dobry. Je to pak desive demotivacni a to uz se fakt chces zaseknout a jit a cvicit a cvicit a ucit se a ucit se.

    Ale kam to cele smerovalo je to, ze je straslive nebezpecne, aby se ztratily skilly, ktere jsou tak zakladni, jako peceni chleba, nebo pestovani kytek.

    V nejakem prepper videu jsem zaznamenal, ze chlapik rika, ze neco jako 71% procent obcanu USA nikdy nevypestovalo jedinou rostlinu.

    Jak jsem resil to vareni, tak 3 moje bejvalky, tak neumely uvarit ani gulas.

    Ja nechci bejt sofinosta nebo tak, ale to, ze zena umela do re varit, mohlo treba nahradit to, ze ji chlap nemiluje a musel si ji vzit kvuli pozemkum, nebo tak.

    Za komancu snad kazda mama sila, pletla, hackovala,.. pac proste nebylo zbozi ke koupi, jen zakladni materialy.

    Vubec bych si nemyslel, ze ta sama zena za komunistu zaroven neutirala hubu paru parchantu, netahala tazky z. Kramu (a to dnes ma navic kazda auto),... a ze zaroven kazdy vecer nemusel po uvareni gulase jeste vyzehlit, a nakonec podrzet, nez se slo spat.

    Tzn. co se zmenilo? Misto tahani tasek = auto, misto starani se o haranty a dedecka s babickou = krouzky, sluzby, skoly, misto valchy programovatelna pracka, misto ohniste a krbu trouba, mikrovlnka...

    A pak jsi se zenskou, a ona nevari. Ja vim, me by to taky sralo, kdyz bych uz davno nemel optimalizovane, jak tim vycpat ty casy, kde bych jen sedel a odpocival, kdyz bych nevedel, ze neco jde uvarit ve velkem a pak jen ozivovat v ruznych jidlech v case, takze nemusim zrat instantni prefabrikat, ale casove zdarma si jej vyrobim (a nasusim, zmrazim, zakvasim, odlozim do chladu)...

    Nekde se neco ztratilo. Ale cas to podle me neni. Matky za komunistu mely stejne pernych 24h jako dnes, a jestli ne, tak proc? To by me zajimalo.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Rec ale byla taky o tom, ze nektere veci jsou proste v lidskem plemeni tak stare, ze jsem cekal, ze snad kazdy (dobre nad polovina) lidi, tak bude mit nejake zakladni povedomi.
    Proste jsem si myslel, ze to, ze vajicko a spermie = plod, ze voda a slunce, zivny substrat, vzduch = kliceni
    Ze, janevim, nic tak zakladniho me ted nenapada,...
    Kazdopadne jsem si myslel, ze vlastne kazdy clovek vypestoval v zivote aspon jednu jedinou kytku.
    A zda se, ze ne.
    Dobre, budiz, tak teda,... seminko, voda, svetlo, substrat, vzduch, cas.
    Do pristi lekce: tady mate rerichu.
    Pane uciteli, pane uciteli, ja to jeste nezasadila, ale je to krasne, jak vam to roste, jak to delate?
    Meh.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    LAUNCHER: To jako vubec. Ale to poznas, kdyz Ti nekdo chodi soustavne nepripraven. Je to otazka priorit. Ja treba takhle nemuzu hudbu, a sere me to, ale vim, ze se nedostanu dal, dokud nebudu denne cvicit. V ten moment je uplne fuk, zda si zaplatim ucitele na ten nastroj, nebo ne.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    OVERDRIVE: Nekdy mam ma NJ casu vic a nekdy mene. Jestli to ze me dela lempla, tak prosim :-)

    (krome toho stiham praci, dve deti a Nyx ;-)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Kamos rus rikal, ze odmita ucit rustinu, pac za nim pak chodej lidi, co se neuci slovicka. Ze to nema smysl.
    Zas spolubydla uci i hlupaky, co si nedelaj domaci ukoly a na lekcich delaj jasne chyby z “ne trenovani”, s tim, ze ji to plati praci s tema, kdo pak doma ukoly delaj a trenuji.
    Rika, ze lemplove ji vydrzi do nekonecna.

    Ja na to nemam. Proste to nesnesu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam