GAF: úplně striktně ne, něco posloužilo jako tip, ale strašnou spoustu toho člověk zná už obecně nebo odjinud, takže většinou to byla spíš klasika - název místa - vyhledání lokality - přesné zaměření bodem v satelitní mapě na úrovni rozlišení objektu. U podvodních věcí je to samozřejmě podstatně problematičtější a nepřesnější a tak se musí vycházet z oficiálních gps souřadnic. Po světě je toho hodně a je fakt, že nejvíc je toho soustředěno do středního pásu, ale to je prostě logika věci, na Aljašce se žádná vyspělá civlizace nevyvine, daleko pravděpodobněji to bude v oblastech, kde je teplo.
Pokud vím, tak se spekulovalo o tom, že většina těch center a míst byla blízko obratníku raka, nikoliv rovníku. Některá místa opravdu leží skoro ve stejném koridoru, jiná jsou zase ustřelená mimo (je ale pravda, že těch je méně) - Velikonoční ostrov, stavby v jižní polovině Afriky, Bolivie...
Na obratníku raka nebo v jeho blízkosti (na jih) leží určitě části Aztécké říše v Mexiku, Tula toltéků, El Tajín, Teotihuacan..., při větší toleranci pak celá říše Mayů na jih. Obratník raka pak protíná celou Saharu právě v těch nejpustších místech, kde podle mnoha studií před desetitisíci lety byla voda a vegetace - čili tam mohou být řady trosek měst, která ale nejsou ještě vykopaná. Obratník raka pak skoro protíná Abu Simbel v Egyptě i Nabtu Playu. Poměrně blízko je pak za vodou Mecca v Saúdské Arábii, jeskyně Majlis v Ománu a pak dál na východ podvodní trosky města Dwarka. Pak řada chrámů v Indii a východní asii no a pak Taiwan a hned za ním právě podvodní trosky Yonaguni.
Místa, která leží opravdu až skoro na jedné rovnoběžce jsou ta nejznámější. Gíza, Petra, Ur, Persepolis.
Jinak jak říkáš, dokumenty mohou přinést zajémavé informace, nebo navést na něco, co člověk ještě neviděl (stále se něco nového objevuje) - ale důležité je, si taky informace dál dohledávat a porovnávat, aby prošly i určitou kritickou analýzou. Ne prostě všechno senzačně baštit z televize.