• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    LADY_MYSKA: Babička zavařovala v troubě okurky i marmelády. Myslím, že to bylo něco jako trouba na spodní ohřev na 180°C, sklenice postavit do hlubokého plechu s vodou (na palec, takže 2-3 cm), sklenice umístit dostatečně daleko od sebe i okrajů plechu, aby se nedotýkaly a nechat péct cca 30 minut, obsah má mírně bublat.
    Pro tip - nejdřív v troubě "upekla" prázdné sklenice (sterilizace), pak je naplnila, na spodek teplého plechu dala utěrku a nalila vlažnou vodu, do ní postavila naplněné sklenice. Utěrka dělala fajn tlumič, aby náhodou horká sklenice o horký plech nepraskla.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    Rozhodla jsem se pro experiment a rada bych vyzkousela zavarovani v troube, ale nemam zadnou chytrou troubu s vhodnym programem. Prosim, da se to zvladnout, pripadne jak a nebo budu objednavat malire a novou troubu?
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TRISSIE: zahraniční recepty na to jsou, tak proč ne ;)
    Apricot Jam with Currants recipe | Eat Smarter USA
    https://eatsmarter.com/recipes/apricot-jam-with-currants
    https://www.bernardin.ca/recipes/en/apricot-red-currant-jam.htm?Lang=EN-US
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MOIRAIN: tak těžko to bude kyselejší než čistý rybíz a ten dělám taky :)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TRISSIE: imho to bude dost kyselé, ale za pokus stojí všechno, když tak se tím promaže perník
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Zkousel jste nekdo mixovat do marmelady merunky s rybizem? Stoji to za pokus?
    ETERNITY
    ETERNITY --- ---
    GEISHA: Sirup, chutney.
    Ta skorice mi k tomu moc nesedi. Naopak mi tam hodne sedi chilli, ale bude to individualni.

    Asi taky potrebuju 7 kg ryngli:)
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    GEISHA: kompot
    skorice- nevim
    AIJA
    AIJA --- ---
    JAJITA:
    Z rybízu udělej dřeň a dej na mrazák, Od středy jak když najdeš:-)
    Do meruňkové přidej chilli.
    BOB_GALLOWS
    BOB_GALLOWS --- ---
    Kdo by chtěl kontakt na paní z Budějic, co sbírá borůvky na zakázku za 100 Kč/L (kupovali jsme, když paní přímo vyběhla z lesa), tak rád poskytnu.

    Ještě máme rozdělaný svatojánský ořechy a to je teda neskutečnej vopich, patlání na 3 tejdny... Až celý letošní zavařovací martyrium skončí, dám si na čas voraz. :)

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ADD: kupovala sem 3kg / 390 kč ve Vraňanech před týdnem. Teď je blbé počasí, po slunci budou jahody lepší. Levné cokoli už neexistuje, leda samosběr. Což jeden dospělý a jednou dvě děti budou 4 koše mít za chvilku a vyjde to lépe.
    HANELA
    HANELA --- ---
    ADD: mám dojem, že už je po jahodach, proto ty ceny.
    Jinak v červnu prodávali na samosberu okolo 70 Kč.
    ADD
    ADD --- ---
    Doba, kdy se jezdilo do Vraňan pro desitky kilo jahod na zavařování už asi skončila? Teď mi volal muž, že za jahody chtějí 200 Kč/kg, za meruňky 100. :-( Kam se jezdí v okolí Prahy pro dobré a cenově dostupné ovoce?
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    BOB_GALLOWS: No joo, máš pravdu ;-)
    Takže budu vařit 2x do 2 skleniček, což jsem původně nechtěla, bo jsem líná :D
    BOB_GALLOWS
    BOB_GALLOWS --- ---
    JAJITA: Všechno jde dohromady, jen z těhle směsek často vzniká nastavovanej Hamé eurojam... Já bych to dělal buď zvlášť a pokud je rybízu málo, dal bych ho do bublaniny a nekazil jednodruhovou meruňku, která je jinak famosní.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    Prosím vás, sešlo se mi pár meruněk a něco málo červeného rybízu. Jde to dohromady na marmeládu/džem?
    Díky ;-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    FRENNET: to bych neriskovala, jeslti to někdo načal a přesypal, mohly se vlastnosti docela změnit.
    Tady je popis :
    Geliermittel 4:1
    With Dr. Oetker Gelfix 4:1 you conjure up wonderfully fruity jams and jellies on the table - almost without sugar! One bag of Gelfix 4:1 is sufficient for 1kg of prepared fruit (850 ml fruit juice for jellies) and only approx. 250 g sugar. Sugar can be replaced by cane or brown sugar.
    Dr.Oetker Gelfix 4:1 contains the plant-based gelling agent pectin, which is obtained from apples and citrus fruits. This guarantees the success of your preserving treasures.

    A všechny gelfix se používají takto:
    1 kg očištěného pokrájeného ovoce přivedeš k mírnému varu.
    Odvážíš cukr - zde 250 g
    Přípravek smícháš asi s 50 g cukru z toho odváženého množství a vmícháš do vařícího se ovoce.
    Minutu až dvě provaříš, mícháš.
    Přisypeš zbytek cukru, přivedeš k varu (pokud přestalo) a vaříš 5 minut.
    Pokud netuhne (kápneš na talířek vedle), přidáš lžičku kyseliny citronové a ještě chvíli povaříš.

    Liješ do umytých sklenic, zašroubuješ, necháš vychladnout. Já neotáčím hlavou dolů, někdo ano.
    Někdo to ještě zavařuje.
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    MAR_TINA: no ten navod nemam, ja to dostala ve sklenicce jen s tim nazvem.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    FRENNET: vezmeš přípravek a jedeš podle návodu na něm. Kilo rozvarenych meruněk a jeden pytlík.
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    Prosim mate nekdo prepis na merunkovou marmeladu s gelfix 4:1? co ten pomer uvadi? Dle ceho kupovat ten zelirovaci pripravek? Po staru bez pripravku to delat nechci, to by mne odvezli.
    Diky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam