• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PADSpolecenska media, web X.0, socialni site, jejich analyza, komunity na webu
    • Jak vyuzivat data ze spolecenskych medii? Jake jsou nove metody data miningu, analyzy a vizualizace techto dat? Jak je vyuzit? Na co se ptat?
    • Co Vam na soucasnych nastrojich k tomu urcenych, jako napr. Nyx, Twitter, nebo Facebook, vadi, chybi, nebo se naopak libi?
    • Jake jsou nove trendy v teto oblasti? Jak je vyuzit? Jak je zachytit?
    • Jak tyto nove formy komunikace ovlivni spolecnost? Blizime se k ere globalniho mozku? Anebo uz v ni jsme? Bude jednou Internet mysli? Nebo uz ji je? A jsme vubec schopni to z pozice pouheho elementu tohoto systemu vubec zachytit?
    Tahle diskuze by tedy mela byt jak technickeho razeni, tzn. algoritmy dolovani a vizualizace, tak i filozofickeho charakteru, tj. co vsecko to vlastne znamena a kam to smeruje. Snad se tu najde dost lidi s podobnymi zajmy:]
    rozbalit záhlaví
    FRAKTALEK
    FRAKTALEK --- ---
    PAD: Gephi bylo od zacatku stavene pro dynamicke grafy, ne?

    Co se podpory velkych grafu tyce, tak by se to mohlo vyrazne zlepsit ve verzi 0.8, ve ktere mozna uz stihnout oficialne integrovat grafovou databazi neo4j
    PAD
    PAD --- ---
    Autori Gephi zda se odladili podporu pro dynamicke grafy - skoda jen, ze kdyz jsem do toho chtel naladovat sit, se kterou pracuju, tak to zamrzne (pravdepodobne prilis velka:/)

    YouTube - First try at dynamic network visualisation with Gephi
    http://www.youtube.com/watch?v=6rURezjoEDo&NR=1


    Gephi, an open source graph visualization and manipulation software
    http://gephi.org/
    PAD
    PAD --- ---
    EKSRR: zajimave. vypada to (funkcne) jako FF s nekolika pluginy pro ruzne soc. site ... nebo ne?
    EKSRR
    EKSRR --- ---
    tady novej, pomerne velice socialni prohlizec - http://www.rockmelt.com/
    BARD
    BARD --- ---
    PAD: diky, mrknu na to
    TSCHIKO
    TSCHIKO --- ---
    PAD: dik za podporu i za tipy .) jak se jedna o politiku, je to vsechno takovy citlivy :)
    PAD
    PAD --- ---
    PAD: *zmenili (predpokladam aspon jednoho muze:)
    PAD
    PAD --- ---
    TSCHIKO: ja tim myslel to, ze to sice garantujete, ale jen slovne - nad daty mate porad kontrolu vyhradne vy: pokud byste se z pozice benevolentniho spravce zmenily v politickou marketingovou agenturu, tak si uzivatel data neprevede a konkurence tim padem nehrozi. to je imho nejvetsi riziko. jinak ja vam samozrejme fandim v jakemkoliv pokusu rozhybat bahno ceske politiky!;)

    je ironie, ze resite ty fejky: to byl ve skutecnosti muj vyzkumny zamer na ten grant, ktery jsem nedostal: je logicke, ze hijack toho systemu realne hrozi a muze zpusobit velke skody. imho by se to dalo detekovat podobne, jako treba detekce google bombingu, pripadne pomoci data miningu - ti fejkovy uzivatele musi byt v necem jini ... pak uz je to 'jen' o tom napasovat na ne nejakou vhodnou klasifikacni metodu. pripadne i metody SNA by mohly pomoc - pokud existuje vice uctu s podobnymi prolinkovanim (soc. okolim), je pravdepodobne, ze jde o fejk ...
    PAD
    PAD --- ---
    BARD: prima!

    mozna by vas mohly zajimat algoritmy pro detekci overlapping communities - treba od Sune Lehmana vypada dobre: http://www.barabasilab.com/pubs/CCNR-ALB_Publications/201006-21_Nature-LinkCommunities/201006-21_Nature-LinkCommunities.pdf (imho je i volne dostupna implementace v Pythonu)

    vtip je v tom, ze GN vytvori rozklad mnoziny vrcholu, kdezto v socialnich sitich je caste, ze je clovek clenem hned nekolika komunit najednou ... mimoto, GN neni moc presny, pro non-overlapping c. detekci je vhodnejsi Infomap, ktery ( a to je duvod, proc ho mam rad:) detekuje komunity dle simulovaneho toku informaci na siti, takze vysledne komunity jsou celky, kde lide uvnitr komunikuji casto mezi sebou nez navenek, coz je imho z pohledu socialnich ved velmi zajimavy pohled. Rosvall nedavno zverejnil i verzi detekujici hierarchie komunit, takze by to resilo cast vaseho problemu s priliz mnoha nody (jednoduse by jste se nejdrive mohl podivat na higher level pohled) http://www.tp.umu.se/~rosvall/
    TSCHIKO
    TSCHIKO --- ---
    PAD: zneuzitelne je to jen do te miry, do jake to budou zneuzivat sami uzivatele. Porad mame problemy s fejkovymi ucty, zalozenymi jen za ucelem podpory urcite strany nebo politika - ale v nekterych pripadech se tezko posuzuje, jestli to je nebo neni fejk. Kdybyste nekdo mel nejaky ucinny tipy, dejte vedet .)
    Ze strany Deniku politika ale muzu zarucit nezavislost.
    BARD
    BARD --- ---
    Tak jo: Identifikace komunity kolem účtu na Twitteru http://bit.ly/c5OCkx - pro zmenu zase muj prispevek do debaty
    BARD
    BARD --- ---
    PAD: diky!
    PAD
    PAD --- ---
    Prezentace z Web Science akce ze zari jsou online:

    events-Web Science-Presentations - Discussion Meetings - The Royal Society
    http://royalsociety.org/events-Web-Science-Presentations.aspx

    Doporucuju hlavne Luis von Ahn, Jon Kleinberg, Lord May, Jennifer Chayes, Noshir Contractor a Jonathan Zittrain
    PAD
    PAD --- ---
    TSCHIKO: zajimave!

    ono tohle je imho poradne jeste nevyuzita prilezitost a je jen otazka casu, kdy budou mit podobne aktivity velky vliv na politiku. nektere piratske strany jsou organizovany zespodu prave pomoci webu - myslim, ze v pripade inteligentni podpory by takovato samoorganizace mohla byt velmi efektivni a rychly zpusob, jak se zbavit nejen soucasneho nefunkcniho establismentu, ale i jak mnohem rychleji a plasticteji reagovat se na cim dal rychle menici se prostredi. znamena to samozrejme ale celou vec dobre probadat, protoze jedna vec jsou technologie a druha lidske chovani, ktere je nekdy dost proti intuici. existuje i vedni disciplina, ktera se tim zabyva - eParticipace/eParticipation. ja na tohle tema psal diplomku - prave inteligentni podpora samoorganizace v politice, ale bouzel jsem na to nedostal grant, takze momentalne neco podobneho (opet dynamika soc. systemu), ale ne zamerene na eParticipaci.

    trochu se bojim u techto iniciativ jedne veci: je to VELMI dobre zneuzitelne a ackoliv autori tvrdi, ze nic zleho delat nebudou, verit se jim apriori neda. jedina moznost je mit svobodu nad daty - a ty jsou ve vsech pripadech, se kterymi jsem se setkal, hezky zamcene :/

    ---
    sorry za repost - mel jsem v tom originalnim spatny link
    FRAKTALEK
    FRAKTALEK --- ---
    SALAM
    SALAM --- ---
    SPRINGI
    SPRINGI --- ---
    jake prosim doporucujete soc. site pro prezentaci muziky mimo - FB, hyves, stumble, myspace, youtube, twitter...ja jen jestli jsem na neco nezapomnel a nebo jestůli si nevyvrbilo neco noveho.
    dekuji
    TSCHIKO
    TSCHIKO --- ---
    Sociální síť specializovaná na politiku:

    http://www.denikpolitika.cz/
    PAD
    PAD --- ---
    Zacal jsem psat (doufam ze pravidelnou) sekci o novinkach v oblasti, na kterou je tato diskuze zamerena. Je to spis takovy muj zapisnik, kde si sumarizuju, co se stalo a co to znamenalo, ale treba to nekomu z Vas prijde uzitecne nebo zajimave. Prvni "dil" je tam: http://netflux.wordpress.com/2010/10/16/complexity-crumblenaut-1/
    PAD
    PAD --- ---
    samozrejme to muzu zparalelizovat i v jave pres vlakna, ale actor model v scale mi prijde jednodusi, takze bych to asi i rychleji odladil - nejvetsi vyhodou je ale imho funkcionalni pristup ke kolekcim - pri tom graph miningu clovek porad zondluje s vektory a delat tohle v ciste jave je fakt v*ser:] ... a prave tohle se mi zda, ze je i v R celkem vyresene (prace s vektory)
    PAD
    PAD --- ---
    SATAI: jj, scalu se tak nejak po vecer uz sprtam:) vypada to, ze uz z nazvu by mela lepe skalovat;) - napriklad analyza deseti time-slices site s prumernym poctem nodu 2200 a asi 80k hran trva na mym laptopu asi 8 hodin. napsano je to v jave (jung knihovna). kdyz to prepisu do scaly a pustim pres 16 XEON jader, tak si myslim, ze to bude pod hodinu.

    me na tom R zaujalo krome tech balicku (RSIENA, iGraph) i to, ze to pak muzes rovnou zvizualizovat. taky se zda, ze ma pokrocile numericke ficurky ... ale na to by se v jave asi nasly knihovny ... tak se asi holt naucim prvni poradne scalu:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam