• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    FALUCIUS
    FALUCIUS --- ---
    Stručný úvod do teorie pivního pole
    (Basic Principles of the Beer Field Theory)

    Znalost základů teorie pivního pole má v současné době nejširší uplatnění v potravinářské chemii, medicíně a hlavně ve filozofii. Přesto by však mohlo být užitečné, aby s některými poznatky z teorie pivního pole byli seznámeni i pracovníci jiných oborů. Zejména ve vědecko-výzkumné základně.

    Přejděme však k meritu věci:

    * Základním zdrojem pivních kvant jsou tzv. pivovary, které jakožto primární centra emitují tato kvanta do center sekundarních, zvaných obvykle hospoda. (Některe prameny, jako např. [3] uvádějí též označení hostinec, krčma. kořalna, nálevna, nebo restaurace). Každá hospoda vytváří kolem sebe vlastní pivní pole. Intenzita tohoto pole je dána spinem, to jest jaké pivo se točí, zda 10, 11, 12, 13% apod. U hospod se spinem 7 a 8% se dosud existenci vlastního pivního pole nepodařilo experimentálně prokázat.
    * Pivní pole je charakterizováno pivočarami, které tvoří soustavu ortogonalních trajektorií k ekvipivám. Hustota pivočar je mírou intenzity pivního pole, hustota ekvipiv udává velikost pivopotenciálu. Účinný dosah pivního pole je různy a nepřímo zavisí na pivním koeficientu pole, který je definován jako počet sekundárních center na jednotku plochy.
    * K úplnému průběhu pivního cyklu je nutnou, nikoli postačující podmínkou existence individua, schopného pivní kvanta absorbovat. Takové individuum je v pivologické terminologii nazývano pivníkem, někdy též méně správně pivařem. Aktivita pivníka, tj. jeho schopnost orálně přijímat pivní kvanta, je determinována počtem volných měnových jednotek, jež má pivník k dispozici. Dalši faktor, determinující aktivitu pivníka, je pivní kapacita. Tato je dána počtem pivních kvant, které je pivník schopen absorbovat za 1 pivní cyklus. Zmíněná pivní kapacita je opět funkcí několika proměnných, z nichž nejvýznamnější je čas uplynulý od poslední pivoabsorbce a vitálni kapacita ledvin, jež jsou bází pivníkova organismu.
    * Pohybuje-li se standardní pivník v oblasti ůčinného dosahu pivního pole a narazí-li na pivočáru, je touto vtahován dovnitř pole, protože hospoda ma opačný pivní náboj než pivník. Děje se tak pohybem rovnoměrně zrychleným, až je nakonec pivník hospodou zcela pohlcen. Po absorbování příslušného počtu pivních kvant se náboje pivníka a hospody vyrovnají. Vyrovnání je definováno pivočtem, což je počet absorbovaných pivních kvant za jednotku času. Tento stav způsobí, že mezi vazebnými silami pivníka a sekundárního pivního centra nastane labilní stav. Při standardním průběhu se v tomto okamžiku pivník začíná vzdalovat volným rovnoměrným pohybem.
    * Pivní cyklus probihajici právě popsaným způsobem se nazývá standardním či přirozeným.
    * Přirozený pivní cyklus je schopen absolvovat každý normálně vyvinutý jedinec. Od počátku objektivní existence pivních polí se však vyskytují pivníci, u kterých se projevuje pivnictví patologické. Tito superpivníci (též pijani) se vyznačují shora neohraničenou pivní kapacitou a neustálým proměňováním svých měnovych jednotek. Pivní cyklus za účasti superpivníka se nazývá abnormální. Superpivník se v labilnim stavu nábojů nedává do volného rovnoměrného pohybu, nýbrž se snaží v pivním centru setrvat co nejdéle, až posléze nabude stejného náboje jako sekundarni pivní centrum a je z něj vypuzen. Dále se potom superpivník pohybuje nerovnoměrným pohybem (Brownův pohyb) tak dlouho, dokud nenarazí na pivočáru jineho pivního centra. Jelikož se mezitím superpivník vlivem tepelné emise nabíjí nábojem opačným než sekundarní pivní centra, je touto opět přitahován, aby neutralizoval vzniklý náboj. Popsaný proces se opakuje tak dlouho, dokud má superpivník dostatečný počet volných měnovych jednotek. Během svého pohybu vytváří superpivník kolem sebe vlastní terciální pivní pole, ktere působí na jiné pivníky tak, že se tito nabudí a snadněji reagují na sekundární pivní pole hospod.
    * Za určitých specifických podmínek může dojít k přebuzeni superpivníka a proto jako moderátor působi tzv. záchytné stanice, které pohlcují a neutralizují superpivníky, působící destrukci nepivních objektů.

    Tolik tedy ůvodem.

    Literatura:

    1. Stratton, J.A.: Teorie elektromagnetického pole, SNTL 1961
    2. Hospr, J.: Příručka pro výčepníky, Merkur 1979
    3. Kardašova Řečice - Restaurace Na Náměstí - osobní sdělení
    4. Rektorys a kol.: Přehled užité matematiky, SNTL 1969
    5. ČSN 56 6635
    RYCHART
    RYCHART --- ---
    Kam až může dojít přenos :D
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    FALUCIUS
    FALUCIUS --- ---
    Jede takle Einstein se Schrödingerem autem a přejedou kočku. Einstein zastaví, že se de podívat co s ní je. Schrödinger ho zastaví se slovy: "Neblázni, chceš jí zabít?!?"
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    snad tu nezpusobim invazi repastu z xkcd, nicmene tohle je klasika, kterou si nemuzu odpustit ;)

    http://xkcd.com/571/
    DASIK
    DASIK --- ---
    DASIK
    DASIK --- ---
    DASIK
    DASIK --- ---
    DASIK
    DASIK --- ---
    DASIK
    DASIK --- ---
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    book

    a určitě by nebylo od věci udělat v záhlaví i sbírku linků
    http://wiki.matfyz.cz/wiki/Category:Humor :)
    GAISAKA
    GAISAKA --- ---
    Taky v případě že někdo nečtete náboženské vtipy:
    "Co udělá věřící bioložka, když se jí narodí dvojčata?
    Jedno nechá pokřtít a druhý nechá pro kontrolu"
    XSYS
    XSYS --- ---
    Klasický vtip v angličtině o Descartovi: Navštíví Descart svého přítele v Anglii a čekaje u něj doma na pohovce je dotázán služebnictvem: "Would you like some tea?" načež Descart odvětí svou nedokonalou angličtinou: "I think not" a zmizí.
    YACOOB
    YACOOB --- ---
    SLAPPY
    SLAPPY --- ---
    FALUCIUS: tak to se mi hodně líbí :)
    FALUCIUS
    FALUCIUS --- ---
    Koukám, fórko se chytlo :-)
    Inu muj první delší příspěvek do mlýna, kdyby to náhodou někdo neznal :)

    O krásné Sinusoidě

    Bylo nebylo. Na jednom definičním oboru byl definován mocný logaritmus, který měl za dceru krásnou funkci. Sinus x, jak se jeho dcera jmenovala, byla skutečně nádherná. Její ladná křivka byla zvýrazněna absolutní hodnotou, kterou si ráda oblékala, půvab jí dodávala i velká frekvence a krásná amplituda na sympaticky souměrném oboru hodnot. Při úsměvu roztomile špulila periodu a nevadil ani její mírný cosinovitý předkus.

    Funkce na celém definičním oboru žily spokojeně a mocný logaritmus všechny uznávaly jako svého pána a vládce. Ale jednoho dne se blízko logaritmického pravítka, kde král sídlil, usadila hrozná derivace. Terorizovala pravé i levé okolí a derivovala vše co jí přišlo do cesty, až všude kolem ležely jen samé nuly. Jednou vzkázala králi: "Za týden zderivuji tvoji dceru". I bylo mnoho smutku v prstencovém okolí, až král rozhodl: "Sinusoidu a půl definičního oboru dostane ten, kdo nás zbaví té hrozné derivace."

    Zpočátku se hlásilo mnoho funkcí, které se chtěly s nepřítelem utkat. Ale dny ubíhaly, a po derivaci vždy zůstávaly jen nuly. Statečné složené funkce metaly po derivaci své parametry, kvadratické funkce chtěly v boji využít parabolický tvar svých grafů, ale všichni podlehli. S úspěchem se nesetkal ani exponenciální rytíř, který se sice domníval, že je pro derivaci neporazitelný, ale ta jej chladnokrevně zderivovala při základu y. O nabídce krále se dozvěděl i šlechtic Arcus von Sinus. Byl moudřejší než všichni ostaní, a proto se nevydal přímo do boje, ale nejdříve vyhledal starý moudrý integrál, který měl v boji s derivacemi velké zkušenosti. "Dobře jsi udělal, že jsi za mnou přišel," řekl mu integrál."Dám ti tři dary, které ti v boji pomohou. První je exponenciální štít. Je tvořen složenými exponenciálními funkcemi s různými proměnnými, a proto je velmi těžké jej zderivovat. Můj druhý dar je tento integrační meč. Je to jediná zbraň, která je schopna derivaci porazit. Třetím darem je tento cyklometrický amulet. Bude ti stále připomínat abys při integraci nikdy nezapomněl přičíst konstantu. A teď jdi a determinant tě provázej."

    A přišel den, kdy měla být zderivována krásná princezna Sin x. Doprovázena lehkými lineárními funkcemi kráčela princezna k doupěti strašlivé derivace. V tom se přiřítil Arcus von Sinus na ohnivé limitě a zvalal: "Nic se neboj krásná Pann...(?)...funkce. Jsem tu abych tě zachránil" a pobídl svou limitu ke cvalu. V tom už vylézá derivace ze svého doupěte. Zahlédla bojovníka a vrhá se na něj. Arcus však nečeká a útočí svým integračním mečem, exponenciálním štítem kryje kažý pokus o derivaci. Všude kolem odletují zkrvavené parciální zlomky a po zemi se bezvládně povalují vnitřní funkce. Konečně se i derivace sesunula na zem. "A je to." zaradoval se von Sinus. V tom se mu ale v exponenciálním štítu zjevil starý moudrý integrál se zrzavým plnovousem: "Moment princi. Druhá derivace ti nic neříká ?" A skutečně. Z doupěte už leze druhá derivace a sápe se na rytíře. A zase boj, zase zlomky a elementární funkce všude kolem. Ale nakonec byl princ i s druhou derivací hotov. Pak nahlédl do skript. "Ne, třetí derivace už skutečně neexistuje," oddechl si. A už se k němu ženou šťastné funkce a oslavují vítězství nad derivací.

    I starý mocný logaritmus přišel a děkoval. Pak se zeptal Arcuse, jak se s ním vyrovná. "Jsem chrabrý funkční předpis a šlechtic Arcus von Sinus. Dejte mi svoji dceru, krásnou Sin x a budu spokojen. Dostal tedy princeznu a měli spolu krásnou konstantu.

    A jestli nezemřeli, konvergují dodnes.
    YAMAOTOKO
    YAMAOTOKO --- ---
    ZUZKAOU: na druhu stranu, keby bol matematik co k cemu a overil si spravnost riesenia, takisto by pohorel :))
    HARDY
    HARDY --- ---
    NASA: ani ne moc vědecký, ale taky dobrý :-)

    Víte proč jsou medvědi rozpustní ve vodě? protože jsou polární
    NASA
    NASA --- ---
    Potka Oidipus Sisyfa a rika mu: Hi rolling stone!
    A Sisyfos mu nastvane odpovi: Hi motherfucker!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam