• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GUMBA: No. Ta hodnota je sice přesná a pevná, nicméně bych předpokládal, že je z komerčních důvodů na tom štítku zaokrouhlená. Běžnému zákazníkovi je frekvence na šest míst k ničemu. Na druhou stranu, lze pro daný účel odchylku na čtvrtém místě zanedbat.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    VANEK: Tak ta frekvence je dana geometrii (kavity) toho magnetronu, to je pomerne presne dana hodnota (a pevna, jde o rezonaci) a tezko by to zmeril v kuchyni bez komplikovanych pristroju....
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KAERO: Na druhou stranu poznamka o tom, ze nejistotu frekvence muzem proti nejistote cokomereni zanedbat a proc, by se tam vesla.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    VANEK: to má být didaktické ;)
    KAERO
    KAERO --- ---
    VANEK: to beru jako ulitbu jednoduchosti. vzdyt tam na papire dela na dva radky i deleni dvema, je to video pro uplne neznale. dalsi mereni frekvence by to imho prilis zkomplikovalo.
    VANEK
    VANEK --- ---
    OLTSKUL: Aha, to už jsem viděl a přišlo mi na tom dost pitomé, že se ta frekvence prostě opíše ze štítku.
    KAERO
    KAERO --- ---
    BLACKHEAD: nejistoty. ne chyby, ale nejistoty. typek ve videu rika spravne nejistoty, i kdyz to pak samozrejme zjednodusi pro divaka. a ano, porad se rika "error bars", i kdyz se do grafu vykresli nejistoty.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    OLTSKUL: Ja to zkousel kdysi s parkem a to funguje lip, parek se neroztece a ta vlna je na nem docela zrejma. A navic ho pak clovek muze snist.
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    OLTSKUL: Ve videu vysvetloval, ze chyba muze byt ruzna, ale kdyz neni dostatecne prokazany rozptyl chyb, nemuze vedet o cem to vlastne mluvi...

    Na prikladu cokolady ukazal, ze ze tri pripadu zjistil ze rychlost svetla bude mezi 2.9 a 3.9 x10^8 m/s, tedy prumerny vysledek 3.4 x10^8 m/s s chybou 0.5x10^8 m/s. Vysvetlil, ze i kdyz udelas tisic mereni s buh vi jakou presnosti, nikdy se nedostanes na chybu 0.
    "Overil" vysledky pomoci internetu, rychlost svetla skutecne spada do chybovyho rozptylu zmerenyho pomoci cokolady.

    Takze uvedeni chyb pri mereni je vzdy dulezity, ukazuje jaky je vlastni rozptyl vysledku. bla bla... ;-)
    OLTSKUL
    OLTSKUL --- ---
    VANEK:
    TLDW: zmeril rychlost svetla, ktera mu vysla na 340.000 Km/s pomoci mikrovlnky a cokolady :D

    dal tabulku cokolady do mikrovlnky, vyonul otaceni, na trech tabulkach zmeril body, kde je roztavena a pak to proste propocital... λ/2: 7cm +-2cm pri 2,45 GHz

    ale spis chtel poukazat na errory pri mereni.
    VANEK
    VANEK --- ---
    OLTSKUL: TLDW, je někde textové shrnutí?
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    OLTSKUL: boží :)
    OLTSKUL
    OLTSKUL --- ---
    Merit rychlost svetla pomoci cokolady? proc ne :D

    Measuring Error Bars with Aero Bars - Sixty Symbols
    https://www.youtube.com/watch?v=w3Nu1pSg1So
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PJT
    PJT --- ---
    BLACKHEAD: No dobře, dostals mě, jsem bílej jak lilie, ale psssst! Dneska je to dost nebezpečný, po ulicích se pro jistotu pohybuju zásadně s knihou "Alternativní ekonomická psychologie v dějinách práva" a nechávám se zarůst na dřevorubce...
    JFM
    JFM --- ---
    SIRIEN: Bohužel, podle některých indicií, soudím že je možné, že uvedené tituly dostala za zanlost oboru na úrovni naší střední školy+za gender aktivismus.
    KAERO
    KAERO --- ---
    ERGOSUM, MAKOSHARK, SIRIEN: no hlavne jedine co mame je par novinovych clanku, a buhvi co je doopravdy v te knize. schopnost novinaru prekrucovat je nekonecna.
    FOX
    FOX --- ---
    TRAVIX:
    Které jsou vlastně spíš hindské... :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MAKOSHARK: "Ta paní si asi myslí, že to budí dojem" Ano. To bych definoval jako jednotku pravděpodobnosti.
    K tomu bych dodal ověřenou pravdu. "Co si nepochválíš sám, to ti nepochválí nikdo." Tím spíš, že jde o peníze.
    O to co kdo objevil, nebo vynalezl se vedou hádky od chvíle, kdy je to zveřejněno a často i dřív.
    MAKOSHARK
    MAKOSHARK --- ---
    ALDARION: Myslím, že pointa je v tom, že základní matematické pojmy, co se děti učí ve škole - jako třeba ta idea čísla pí and Pythagorova věta zmíněny v článku - byly pozorovány a objeveny nezávisle na sobě v mnoha různých kulturách napříč historií (v Řecku, Egyptě, Mesopotámii, Persii, Indii, Číně, atd. atd.). Když pak došlo na to, jak tahle pozorování pojmenovat, tak se v Evropě pochopitelně volila jména evropského původu. Ta paní si asi myslí, že to budí dojem, že to všechno bylo vymyšleno jenom v Evropě.

    Mimochodem, podobné situace existují i ve "vyšší matematice" lokálně. V Rusku se ke "každé" matematické větě připojí nějaké ruské jméno. V Polsku se i ke každému banálnímu pozorování, co na Západě ani po nikom pojmenováno není, připojí jméno nějakého Poláka, co byl jeden z tisíců dalších, co si daného pozorování všimli. Začínající student matematiky v Polsku si musí myslet, že celá matematika byla objevena v Polsku.

    Problém podle mě není v terminologii v matematice, ale možná ve zkresleném výkladu dějepisu, co si každý přizpůsobuje tak, aby jeho kultura vynikla nejlíp. Možná že vyváženější výklad by vedl k menšímu despektu k Východu, co teď panuje ve společnosti.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam