• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    NAVARA: Použil bych tři systémy
    1) pomocí souřadnic (vzájemných a ke slunci) několika pulsarů (s popsanou charakteristikou spektra a pulsů)
    2) spektrální charakteristika slunce
    3) od vzdálenosti x světelných let jděte za radiovým rámusem směr Země.

    Pokud by nálezce nalezl adresu a nebyl schopen najít na svých mapách ty pulsary ani detekovat signál ze Země, stejně nic nevrátí.
    Ovšem
    Vyspělé civilizace se vyznačují tím, že s námi nechtějí mít nic společného.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    NAVARA: Tak něco takového je na palubě Voyagerů, ne?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    NAVARA: No, existuje něco, čemu se říká glaktické souřadnice. Jestli se nepletu, tak v tomhle vztažným systému je za střed považovaný Slunce, jedna z os je přímka Slunce - střed Mléčný dráhy, druhá osa je kolmice na tu první. Druhá varianta jsou polární koordináty, kdy máš první osu a úhel, ve kterým se vůči týhle ose objekt nachází (střed je pořád Slunce). A pokud si dobře vzpomínám, tak součástí souřadnic je i úhel, kterej danej objek svírá vůči galaktický rovině + vzdálenost od středu. No a z Wiki sem to rychlým prolítnutím nevyčet, ale Slunce se vůči glaktickýmu středu pohybuje, takže součástí koordinát by měl bejt i podle mě čas. Takže pokud bys chtěl mít přívěšek "v případě nálezu mne vraťte na XXX", tak součástí přívěšku by mělo bejt i "jak byla hodnota XXX v čase T" :)




    Galactic coordinate system - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Galactic_coordinate_system
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    Nejde o vtip, ale nevím jestli bych v "Kdo víte" uspěl :) FB mi ukázal reklamu na tohle, jako způsob jak si uchovat datum dle postavení planet v té době. Hezké, ale mne zajímá něco jiného - dá se nějakým způsobem zachytit postavení naší planeti v rámci (známého) vesmíru, ideálně formou co by šla dát na přívěšek? Takové "v případě nálezu mne vraťte na XXX"...

    TRILOBYTE
    TRILOBYTE --- ---
    HNILOB: title="But the windows! What if there's a voyeur watchi-- wait, now I'm turned on too."
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    SINECURVE
    SINECURVE --- ---
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    SINECURVE: Proti ruce žádný dišputát!
    SINECURVE
    SINECURVE --- ---
    HNILOB: ona psychologie a vyvojova nauka osobnosti (zamerne nezminuju psychiatrii) ma ruku k rovnecenymu podani ,)
    ROBIN_SNNS
    ROBIN_SNNS --- ---
    DACAN
    DACAN --- ---
    HNILOB: jinej shluk atomu (mozna Kulhanek?) se tusim nechal slyset, ze ten primer s barem neni zrovna stastnej.
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    HOWKING: Moje grupa atomů si teď vzpomněla na to vysvětlení higgsova pole jak příjde výběrčí daní do baru ... :D
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    HOWKING: Chování jako chování :)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    HNILOB: Jako že jaderný fyzik je vlastně sociolog? ;-D
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    BROUKOID: Já myslel, že strýček Pennybags...
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    KAERO: ja bych tam dal este magneticky monopoly, ktery pak ukradl satan...
    KAERO
    KAERO --- ---
    MICRO: mno, souhlas, placnul jsem tu prvni odkaz z google images, mel jsem byt pozornejsi.
    navic by melo smysl dat rovnice ve vakuu, protoze pry nejprv ten onen veliky udelal svetlo a pak az hmotu, nebo tak nejak jsem to pochopil.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam