• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    VANEK
    VANEK --- ---
    HOWKING: Tamta vypadala o několik řádů líp (ta ulomená poslední písmena! moje oči!!!)

    GAARQ: Teď nás učili, jak v lužické srbštině ještě existují, ale když je člověk použije místo latinskoněmeckých, divně se na něj koukají.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    OTAVA: to nechapu, psal to v 5:9:3,9
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    KAERO: nejvyssi cas. doslova za 8.3333333 minuty 10!
    KAERO
    KAERO --- ---
    Pánové a dámy, řešíte že máme bordel v kalendáři. Já osobně bych začal od základů, a zavedl dekadické minuty a hodiny. To soustavné míchání šedesátkové a čtyřiadvacítkové soustavy mě leze krkem (hlavně když musím psát do výkazů pro EU na jakém projektu jsem kterou minutu strávil).

    Největší selhání francouzské revoluce je právě že nedokázali prosadit změnu v počítání času a v kalendáři.
    Dnešní sekunda už je tak zakořeněná ve všem měření, že nevěřím v nějakou změnu. Lidstvo bude létat ke hvězdám nadsvětelnými rychlostmi, ale furt bude počítat čas ve třech soustavách...
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    KURE: Tyjo, hapruje mi tam ten Year day. Nepatri do zadnyho mesice, nepatri do zadnyho tydnu, to ti zabiji veskerou peknou pravidelnost, ktera z toho predtim plynula. Tu vyjimku budes muset osetrit v SW, apikace si budou muset zvyknout, ze ne kazdy den patri do mesice, atd. Myslel jsem, ze by bylo nutny i osetreni v legislative, ale myslim, ze vetsina terminu je bud dana explicitne, nebo treba "do X dni", "do X pracovnich dni" atp., coz funguje i kdyz se tam objevi ten Year / Leap day. IMHO by to stejne skoncilo tim, ze nektery tydny maji 8 dni a nektery mesice 29 dni :)
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    ARCHIMEDES: ve Francii by stejne pracovali jen 4 dny v tydnu.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KURE: Sedmidenní týden je přežitek!
    KURE
    KURE --- ---
    když jsme u těch datumů, imho potřebujeme tohle
    International Fixed Calendar - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/International_Fixed_Calendar

    kalendář co máme je strašlivej bordel.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    NELLAS: vsichni slovane meli nejake vlastni nazvy mesicu pred temi latinskymi. nekde dali na svetovost a pouzivali nazvy latinske, nekde si nechali puvodni. totez plati pro evropske ugrofiny (a asi vsechny mimo SPQR).

    a kdyz jsme u zabavnych nazvu mesicu, co takhle vedecky, revolucni, francouzsky kalendar?

    Francouzský revoluční kalendář – Wikipedie
    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Francouzsk%C3%BD_revolu%C4%8Dn%C3%AD_kalend%C3%A1%C5%99
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Pardon, mně ty obrozenecké názvy přišly fakt vtipné a netušila jsem, co tu rozpoutám za debatu. Naštěstí v tom nejsme sami (viz třeba Polsko, některé balkánské státy a podobně).
    Názvy měsíců v roce v různých jazycích
    https://kalendar.beda.cz/nazvy-mesicu-v-roce-v-ruznych-jazycich
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    ANT_39: Na stáži v US mi to místní kolegyně fyzička vysvětlila takhle: "Když přemýšlím o teplotě fyzikálně, tak v Kelvinech. Ale když nemám údaj o venkovní teplotě ve Fahrenheitech, nevím, jestli je teplo nebo zima."
    CHOROBA: ...aka Mars Climate Orbiter :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ja si dycky vzpomenu na Mars Surveyor :D
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    ARCHIMEDES: To datum me osobne pali o dost vic, je to pro me kazdodenni zalezitost, s mirama se moc nesetkavam.
    Ale obecne jo. Az tak, ze bych i Celsius obetoval, protoze mit nulu na bodu mrazu a 100 na bodu varu neni o moc min arbitrarni, nez mit nulu na "kurva to je kosa" a 100 na "kurva to je vedro".
    EKG
    EKG --- ---
    ANT_39: (Tri dny pred svatym Janem, leta Pane...)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    ANT_39: Já bych tedy k tomu požadoval i metrické (nebo alespoň dekadické, pro Darwina živého!) míry všude a pro každého, nejen třeba v NASA.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    Hele, ja bych nase nazvy mesicu klidne obetoval, kdyby se vymenou za to v US zacal pouzivat pricetnejsi format data a 24 hodinovej format casu.
    EKG
    EKG --- ---
    ASNEK: Zasranej Amik tu neco kaze o normach?

    Kde je kolegyne historicka a archivarka, kdyz ji clovek potrebuje. Zvlaste s tou prednaskou o prechodu na gregoriansky kalendar, ktery probihal ruzne nejen napric Evropou, ale i od vesnice k vesnici, jak je jasne patrne z ruznych matrik a kronik, zvlaste kdyz zminuji stejne udalosti.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ASNEK: tak to jsem to napsal špatně, očekával jsem od tebe přepis se srpnem, říjnem nebo listopadem a k tomu ten standard...
    a asi mám špatně naučený google, protože ten můj mi vyhodil toto a těch standardů je tam hned několik, vlastně jen o něco málo méně, než zemí ^_^
    Date format by country - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Date_format_by_country
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    neco jineho, ale taky veseleho na tema mernych soustav a lokalnich zvyklosti

    How Pirates Of The Caribbean Hijacked America's Metric System
    https://www.npr.org/.../how-pirates-of-the-caribbean-hijacked-americas-metric-system?t=1600798899527
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam