• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    Pokud je v tom něco vědeckýho a je to k něčemu, hažte to sem. Berem všechno: chemii, fyziku, filozofii, matematiku, psychologii... a další


    Za přílišné a především opakované OT budou dárkové poukazy v podobě RO a ovocných košů s banány.

    Kecy k věci tu nechám, hlavně když budou vtipný. Zbytek mažu.





    Ňáký odkazy... vozte to sem na dvoukoláku a pište to tam hráběma.
    http://wiki.matfyz.cz/wiki/Category:Humor
    http://www.frozen-planet.mysteria.cz/pages/vtipy/m-vtipy.php
    http://fora.tv/2009/11/08/Science_Laughs_Science_Comedi
    rozbalit záhlaví
    ZCR
    ZCR --- ---
    DUNICAN: no jo, akorát čím komplexnější vlastnost, tím hůř se definuje a vyděluje, natož kvantifikuje, a tím větší šance, že se do samotného toho definování, vydělování a kvantifikování vnese bias - třeba právě inteligence je ukázkový případ "vlastnosti", kde je (přírodovědný) redukcionismus nespolehlivý sluha a ještě horší pán.
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    DUNICAN: A pak tu máme takové vymyšlenosti jako metylace DNA a jiné aktivace / inhibice jejích úseků, popř. genů od matky a od otce, takže se nám to všechno hezky šmodrchá dohromady.
    DUNICAN
    DUNICAN --- ---
    ALDARION: první pravidlo behaviorální genetiky zní: všechno je dědičné. Přesněji, variabilita jakéhokoli znaku v populaci má dědičnou komponentu.

    Už jsme s tím asi dost OT, ale zkoumat vliv genů vs prostředí samozřejmě lze a dělá se to docela ve velkém, nejvíc vhledu poskytly studie dvojčat oddělených při porodu. A překvapivě docela konzistentně vychází, že vliv výchovy na vlastnosti dospělého člověka je poměrně zanedbatelný, konkrétně vysvětluje cca 5% variability v populaci, zatímco ten zbytek si dělí genetické a 'peer' faktory zhruba půl na půl. Peer faktory zahrnují vliv vrstevníků, tj. společenství mimo vlastní rodinu, ve kterém jedinec vyrůstá.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAERO: ty co maji 0 z testu vyradis, aby ti nekazili statistiku ..
    KAERO
    KAERO --- ---
    TEAPACK: aha, uz asi chapu jak jsi to myslel. jo asi mas recht. vcera jsem byl po par hodinach psani grantu uz taky docela mimo.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    DUNICAN: Jen tak na okraj - zda v tom biologie hraje docela významnou roli a jak významnou roli hraje nedokážeme potvrdit, protože studujeme jednu populaci, která má zároveň nějakou biologii a zároveň nějaké kulturní vzorce, sociální stereotypy a rozdílné přístupy k výchově mužů a žen, které významně ovlivňují rozvoj člověka. (Vývojová psychologie tvrdí, že i samotná inteligence je ovlivnitelná vlastnost. Viz Reuven Feuerstein.) Je hrozně těžký to nějak zkoumat, protože jednak není možně vychovávat nějaké děti mimo tuhle kulturu, jednak je ta kultura přítomna i v nás a kolem nás když se tím zabýváme. Ale to jemné psychologické ovlivňování v dětství má úžasné efekty, obzvlášť cca do tří let to je "jak instalovat operační systém" - osobnost dítěte se formuje nejen na základě vrozených předpokladů, ale také na základě výchovy a vlivu prostředí (to je ta nejvýznamnější lidská adaptační strategie - "programovatelné" děti umožňují populaci adaptovat se kulturně, změnou kultury a ne fyzickou evolucí, velké změny mohou přijít mnohem rychleji.)

    Ale já jsme původně jen chtěl vědět, proč jsou holky marný v šermu a co by se s tím dalo udělat. :) V psychologii jsem toliko amatér.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    KAERO: ano, měl jsem za to, že jsem to s převodem kumulativní pravděpodobnosti na hustotu napsal srozumitelně, ale asi už toho asi bylo na mě dneska nějak moc.
    KAERO
    KAERO --- ---
    TEAPACK: ad normalni rozlozeni a 0% a 100 % pravdepodobnost: jenze v grafu neni kumulativni (CDF), ale hustota (PDF). Ale to je jedno, to se zapornou inteligenci mel byt spis vtip. Stejne realne testy neprodukuji spojitou gausovku ale diskretni hodnoty (nelze mit min nez nula bodu v testu).
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    KAERO: různou šířku gausovek taky nerozporuju, rozporoval jsem jen tu větu, že obě mají maximum ve 100 a tudíž je průměr 100, když to má být obráceně.

    Gausovka taky vychází z normálního rozložení, který začíná 0% pravděpodobností a končí 100%, takže originální gausovka ti vyjde od 0 do 100 s maximem někde. Tím, že jí normalizuješ se nemůžeš dostat s hodnotami do záporu, to bys ji musel posunout. Normalizace tu funguje jako přeškálování celé křivky, abys dostal maximum do 100.
    KAERO
    KAERO --- ---
    TEAPACK: no ale vsak graf neporovnava populace v ruznem case, ale jen populace muz-zena. navic normalizace prumeru na 100 by nemela mit vliv na tvar rozdeleni, ne? (pokud jsme relativne daleko od nuly. muze byt IQ zaporne? protoze pak vlastne nemame gausovku ale gausovku v absolutni hodnote nebo tak nejak :) )
    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    WADER23: hlavně "Both curves peak at IQ = 100 leading to an average IQ of 100" je úplná blbost, protože IQ se průběžně normalizuje tak, aby average bylo na 100.
    ZCR
    ZCR --- ---
    WADER23: hm, akorát teda IQ je samo o sobě metodologických problémů a biasu futrál - tyhle metriky, které redukují komplexní situaci na jedno číslo, jsou divný, nikdy nevíš, co se tam všechno schová, nebo co se tam někomu hodí schovat a jak moc se o to snaží. Žádný div, že se kolem toho motají i různí divní lidé se smradlavou agendou (jmenovitě eugenika)... za mě moc nebrat.
    WADER23
    WADER23 --- ---
    MARWIN_KOVAREX:
    BROUKOID:


    https://www.researchgate.net/publication/344751288_Scrutinizing_Distributions_Proves_That_IQ_Is_Inherited_and_Explains_the_Fat_Tail



    In Figure 1 you can see the probability density for an IQ of German men (wide blue curve) and women (narrow red curve). Both curves peak at IQ = 100 leading to an average IQ of 100. This is not identical but very similar in most developed countries.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    MARWIN_KOVAREX: vsechny statistiky o zenach delali muzi, s pomoci testu pripravenych muzi, rikas? :)
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    MARWIN_KOVAREX: [citation needed]
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    PHOBOS99: myslim ze Bob by mu ukousnul ruku :)
    MARWIN_KOVAREX
    MARWIN_KOVAREX --- ---
    Muži a ženy jsou přibližně stejně inteligentní v průměru, ale ta gausovka u mužů je víc roztáhlá do stran než u žen, tj, mají více debilů i více géniů.

    Takže je naprosto v pořádku tvrdit, že v top 100 šachistů muži dominují i z genetických důvodů.

    A protože chceme, aby šachy, nebyly totální sausage party tak chceme aby ženy mohly taky vyhrávat ve své kategorii a měli tedy důvod navíc celkově hrát šachy.
    DUNICAN
    DUNICAN --- ---
    NEON5: ale není to tak, že by u šachů biologie nehrála žádnou roli. Mozek je část těla úplně stejně jako ruka nebo noha, a proto se vyvíjí sexuálně dimorfně, tzn. jinak u mužů a u žen. Lze teda předpokládat, že mužský mozek bude v průměru lepší na něco a ženský mozek bude v průměru lepší na něco jiného. Ten rozdíl v mužském a ženském šachu je opravdu veliký (jediná žena v dějinách se dostala do top 10 podle ratingu) a podle mě v tom bude biolologie hrát docela významnou roli.

    Tvoje pochyby o tom, jestli v šachu vrozený talent hraje vůbec nějakou roli, jsou totiž úplně liché. Samozřejmě že ano. Capablanca dával v Havaně simultánky a ještě mu nebylo ani deset. Nehledě na to, že někteří lidé dokážou věci, co se 99% lidí nenaučí nikdy. Koukni třeba na typicky ruské téma tamní "Superstar":

    Timur Gareyev playing blindfold in Amazing People 2017 Russian TV show
    https://www.youtube.com/watch?v=5V4r0xriQNA


    Nebo doporučuju dokument o nejlepším šachistovi v dějinách, tam je zcela evidentní, že byl prostě "jiný" už od útlého dětství:

    MAGNUS Official Trailer | Magnus Carlsen Documentary [HD]
    https://www.youtube.com/watch?v=Z_EkreN5rcQ
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    NEON5: přesně, základ je hrát s někým, kdo to umí. jestli pravidelně hrála s někým, kdo není úplnej laik, úplně v pohodě laika porazí. i kdyby nebyla nějak moc chytrá.


    hrál jsem třeba šachy s průvodčím v rusku. neměl jsem sebemenší šanci, protože za sajuzu chodil do šachovýho kroužku. byl to průvodčí, nejspíš žádnej genius. a to jsem před tím měsíce hrál pravidelně s jedním poloprofi (nějaký soutěže na škole dřív) hráčem z trinigad a tobago. takže jsem nebyl úplně mimo v tom, co kdy čekat.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    PHOBOS99: jsem si jistá, že to všechno určitě odezírala nějaká Eve.
    NEON5
    NEON5 --- ---
    BROUKOID: šachy jsou skill, 99% je v tom ho pouzivat, jestli ona sedela kazdej den doma a hrala s nekym a o vikendu jezdila na souteze, tak muze mit odehrano treba 100x vic partii za rok nez on. Navic s ruznymi souperi. Na takoveho hrace levny triky uy neplati, jednoduchy kombinace proste vidi. Navic kdyz nehrajes tak pak neco prehlidnes, nechas stat figuru nebo pika a je hotovo. Veci jako priprava na partii funguje az kdyz uz o hre neco vis a treba si primo najdes partie sveho soupere a podivas se, co hraje proti cemu a zkusis ho natahnout do nejake varianty, na ktery neni zvyklí. A az nekde nad tim ti zacne do vysledku kecat stesti a "vrozeny talent" a podobne. Jestli teda u sachu vubec nejaky vrozeny talent figuruje. U fyzickych sportu hraje biologie vetsi roli, rychlost regenerace svalu napriklad vyrazne pomaha pri fyzicke priprave. V mnoha pripadech da vyhodu delka kroku, vaha tela, vytrvalost a td. A ja se ptam, kde je kategorie basketu pro lidi pod metr šedesát?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam