• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    Pokud je v tom něco vědeckýho a je to k něčemu, hažte to sem. Berem všechno: chemii, fyziku, filozofii, matematiku, psychologii... a další


    Za přílišné a především opakované OT budou dárkové poukazy v podobě RO a ovocných košů s banány.

    Kecy k věci tu nechám, hlavně když budou vtipný. Zbytek mažu.





    Ňáký odkazy... vozte to sem na dvoukoláku a pište to tam hráběma.
    http://wiki.matfyz.cz/wiki/Category:Humor
    http://www.frozen-planet.mysteria.cz/pages/vtipy/m-vtipy.php
    http://fora.tv/2009/11/08/Science_Laughs_Science_Comedi
    rozbalit záhlaví
    NOHOUS
    NOHOUS --- ---
    JFM: zdroj?
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    JFM: WTF?:)
    JFM
    JFM --- ---
    SUMIE_DH
    SUMIE_DH --- ---
    ZCR
    ZCR --- ---
    GUMBA: nenech se mýlit, já mám prvky obecně velmi rád, na každém je něco zajímavého, že se na tom teda dá udělat aspoň ta diplomka atp, ale zrovna u těch aplikací to moc nejde okecat - kde nic není, ani smrt nebere :-]
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    ZCR: Jsi na ty prvky nějaký zlý - na to, že máš místo nicku atomové číslo chromu. Lutecium zas tak na hovno není, aspoň není radioaktivní.

    Jo, a velice užitečný fakt, který zde určitě oceníte: málo se to ví, ale 176Lu má ze všech stabilních*) isotopů největší jaderný elektrický kvadrupólový moment (největší známý má einsteinium 253Es, ale to je samozřejmě radioaktivní). 176Lu má ale celočíselný spin a jen asi 2 % přirozené zastoupení, takže se skoro nedá měřit. Někdo by tedy mohl říct, že je dost na hovno.

    ... a sice to s tím vůbec nesouvisí, ale čirou náhodou jsem na luteciu měřil diplomku :)

    *) Teda v podstatě stabilní, poločas rozpadu má 176Lu o dost delší než stáří vesmíru (asi 100x víc než 235U, který se v praktických ohledech bere jako stabilní).
    ZCR
    ZCR --- ---
    ARCHIMEDES: imho dost záleží, co je to za obor, navíc ty starší citace sloužívají často jen k vyfutrování úvodu, aniž by se na ně nějak extra navazovalo, a nebo pak kvůli nějakému dílčímu problému - syntéze, metodice... pokud nekřísíš na něco zapadlého, co mezitím nikdo nerozvíjel, vytrácí se ta aktuálnost publikací jako celku poměrně rychle, kor v těch nejdynamičtějších oborech
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    ARCHIMEDES: V psychologii by ses se starými zdroji opíral třeba o Freuda, který řekl něco ve smyslu že pokud psychoanalýza nefunguje, je to proto, že je pacient v odporu a tím pádem psychologie funguje.
    ROBIN_SNNS
    ROBIN_SNNS --- ---
    GAARQ: Tak už je jasné, proč za francouzské revoluce doznala věda takových pokroků! Může za to doktor Joseph-Ignace Guillotin!
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    ROBIN_SNNS: science advances funeral by funeral - max planck's rule of progress
    SOLNAKAR
    SOLNAKAR --- ---
    ROBIN_SNNS: A new scientific truth does not triumph by convincing its opponents and making them see the light, but rather because its opponents eventually die and a new generation grows up that is familiar with it.
    Max Planck
    ROBIN_SNNS
    ROBIN_SNNS --- ---
    Už nevím, který vyučující nám myslím v prváku na FT řekl, že "nové teorie jsou akademiky přijmuty teprve tehdy, až všichni jejich odpůrci vymřou."
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    #nevtipné
    SIRIEN: V humsoc se nepohybuju, ale v naturtech jsou publikace, které nemají ŽÁDNÉ staré zdroje, podezřelé.
    Témata výzkumu se nutně ve veliké míře opakuji (i několkrát) v cyklu myšlenka - zkoumání myšlenky - vyčerpání možností zkoumání - odložení (10 - 40 let) - nové metody a přístupy zkoumání - oživení a rozvinutí myšlenky novým způsobem.

    Neuvádění starých zdrojů pak vede k tomu, že se ztrácí know-how a každou chvíli se na konferenci člověk potká s někým, kdo znovuvynalézá kolo, protože jeho školiteli bylo žinantní jít v literatuře přes 25 let zpátky.
    SIRIEN
    SIRIEN --- ---
    BROUKOID: na kvalitních VŠ je v mnoha (většině?) oborech zvykem dívat se na staré zdroje křivě, protože je velká šance, že informace z nich byly později vyvrécené nebo obecně překonané, ať už dalším výzkumem nebo změnou dobového kontextu (u společenských věd a nauk) a jejich případné použití je potřeba obhájit. V ČR se to neřeší, což... well, na kvalitních VŠ, no.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    QWWERTY: it's technically correct - the best kind of "correct"
    ..a vsadim se ze mladsi lidi v tom nevidej absolutne nic ani vtipnyho, ani spatnyho.. proste to tak je, sme stary, se stim smiř :)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    BROUKOID: jestli ona nebude pointa spis v tom generacnim oznacovani 1994 jako "late 1900"
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    QWWERTY: no vzhledem k tomu kolik sem videl ruznejch protestu studentu na "dekolonizaci vedy", oznacovani matematiky za rasistickou, apod. me neprekvapuje ze nektery studenti si myslej ze starsi informace sou v lepsim pripade "problematicky" / "politicky nekorektni" a v horsim snuska bigotnich lzi apod..
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    ROBIN_SNNS
    ROBIN_SNNS --- ---
    ID ZETOR_13 filozofuje v dětských perlách (https://nyx.cz/discussion/12599/id/56362493):
    "teorii detskych cernych der teprve zpracovavam. Uz je mi jasne, ze poziraji cas, energii i penize, nemluve o prostoru ktery neustale zabiraji. Snazim se prijit na nejake rozumne rovnice. Ale po 6 letech vyzkumu jsem dospel k jedine konstante: VSE. Nicmene ve vicedimensionalnim prostoru musi existovat duvody, proc ty parazity proste nevyhubime. Jen neni nejsnadnejsi v teorii superstrun definovat takove veci jako je roztomilost, laska, touha po dustojnem duchodu..."
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    ZCR
    ZCR --- ---
    V77: vidíš, ještě jsem vlastně zapomněl na lutecium, to je od Paříže, a je taky dost na hovno
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam