• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    Pokud je v tom něco vědeckýho a je to k něčemu, hažte to sem. Berem všechno: chemii, fyziku, filozofii, matematiku, psychologii... a další


    Za přílišné a především opakované OT budou dárkové poukazy v podobě RO a ovocných košů s banány.

    Kecy k věci tu nechám, hlavně když budou vtipný. Zbytek mažu.





    Ňáký odkazy... vozte to sem na dvoukoláku a pište to tam hráběma.
    http://wiki.matfyz.cz/wiki/Category:Humor
    http://www.frozen-planet.mysteria.cz/pages/vtipy/m-vtipy.php
    http://fora.tv/2009/11/08/Science_Laughs_Science_Comedi
    rozbalit záhlaví
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    GUMBA: tady musím podpořit gaychat silným "wut"? Keramická hlína běžně obsahuje stopové množství olova protože... je to hlína a nějaké olovo je všude, lokálně někdy víc. Ale větší množství ho afaik nebývá a z neglazované keramiky se dříve jedlo normálně, dneska kvůli bakteriím a plísním už moc ne, ale pořád se z ní pije (neglazované čajové konvičky). A při vysokém obsahu olova bude daleko větším problémem hliněný prach, který při práci s hlínou nevyhnutelně vzniká (a normálně je rizikem kvůli silikóze, ne kvůli kovům).

    Velké množství olova se dávalo naopak do těch glazur, ale olovnaté glazury na (maloobchodním) trhu už dávno nejsou a i u starého nádobí nebo tam kde se výjimečně stále používají to nic moc neznamená, pokud jsou vypálené na správnou teplotu na vhodné hlíně (což při hobby použití určitě nemusí, ale i tam to není pokaždé dosrané nějak zásadně, olovo se používalo mj. právě proto, že se s výslednými glazurami dobře pracuje), tak se z toho neuvolňuje realisticky nic, podobně jako z olovnatého křišťálového skla.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    GUMBA: já rozhodně nejsem doktor, ale LD50 orálně i snězením olova je měřená v gramech na kilo váhy, to nejsou čísla, který vdechneš omylem.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    OMNIHASH: Tam ale nejspíše šlo o chronickou otravu při dlouholetém vystavení - taková ta klasika jako modročerné dásně atd. U akutní otravy je to prostě rádově den dva a celkem rychlá smrt. Třeba když si někdo na hrnčířském kurzu uplácá nádobí z nějaké hlíny, nedá si tam glazuru a celá rodina se z toho nají :)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    GUMBA: IMHO by to takovej vliv mít nemělo. Ve viktoriánské Anglii byly profese, co se živiny obrábění olova celej život včetně broušení, jako nedožili se uctihodnýho věku, ale pár pětiletek brousit zvládli bez jakýkoliv ochrany.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    GUMBA: Požadavek na pevnou formu by tedy zařadil mezi červené i H, He a všechny ostatní plyny :)
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    WOODMAKER: Já o kostce. V obou případech.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    NELLAS, SPECZ: No to ale a priori předpokládáte nějakou pevnou formu. Co když to bude jemný prášek?
    WOODMAKER
    WOODMAKER --- ---
    mluvite o olovenem prachu, nebo olovene kostce?
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    GUMBA: Olovo olíznu s klidem, nedostanu do sebe skoro nic. Sodík - i když bych do těla žádný nedostal, raději bych ho neolizoval - vyrábět si na jazyku hořící vodík a taveninu NaOh přenechám jiným gurmánům.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ... ale jako vědecký vtip to asi funguje, to je fakt. Lepší než kyselina peroxosírová.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GUMBA: Z jednoho olíznutí olova do sebe nedostaneš prakticky nic, akutní otravy olovem bych se fakt nebála.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    NELLAS: No pokud bych si musel vybírat mezi popáleným jazykem a akutní otravou olovem, tak ideálně ani jedno, ale pak holt radší to první :)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GUMBA: Já reagovala na ten sodík vs olovo.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    XBAHNO: Obecně se s žádným těžkým kovem tělo neumí vypořádat, a to ani v malém množství. Na jednu stranu tyhle ušlechtilé kovy jsou málo reaktivní, na druhou stranu o to hůř se jich zbavuje.

    NELLAS: Jedovaté jsou organosloučeniny rtuti. Nebo vdechnutí par, to přejde velmi rychle do krve. Ale kovová rtuť v zažívacím traktu je prostě projímadlo.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GUMBA: Uhm... jsi si jistý?
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    TEAPACK: No jo, proteče. Ale v tom se příliš neliší od oleje nebo prostě silného projímadla. Point byl, že neublíží tak jako jiné červeně vybarvené prvky.

    SPECZ: Tak je to samozřejmě o množství, moc bych se tím nekrmil. Ale radši olíznout sodík (červený) než olovo (žluté)...
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    GUMBA: Co vadi na olizovani zlata, stribra ci platiny? Nebo Wolframu?
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SPECZ: tak už jsem viděl videa že někdo drží kostku v zubech, hlavně si u toho neplivnout
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GUMBA: rtuť a bez úhony? jsem evidentně zvyklý na jiné rychlosti vyprazdňování než do 15s od pozření... (testováno kolegou, měřeno třemi asistenty)
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    GUMBA: Mno, tak zkus oliznout kostku sodiku a natocit se u toho, a popros predem nekoho aby pak to video nahral na net, nez se das dohromady :-)
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAMAHL: Ackchyually, on by téměř žádný kov na pátém a nižším řádku (plus pár na čtvrtém) neměl být zeleně ale nanejvýš žlutě. Nebo dokonce červeně - vzhledem k tomu, že rtuť, kterou lze bez úhony nejen olíznout ale i vypít, je červeně. A naopak sodík a draslík červeně je trochu drama ne :)
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam