• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    VONTRIX
    VONTRIX --- ---
    AXTHEB: byla to tato kniha
    Otevření neeuklidovských geometrických světů (Čtvrté rozpravy s geometrií), Vesmír Praha, 1995.

    jak rikam cetl jsem to v roce 1996, tak to je nejaka doba a ruku do ohne za to nedam, ale snad to tam bude. Pokud si to podari sehnat, tak mi dej vedet, zda si to po tech letech pamatuju dobre nebo jsem uplne mimo :)

    Vim, ze pak vydal souhrne dilo vsech tech rozprat do teto knihy: Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci. Souborné vydání Rozprav s geometrií, Práh, 2000.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    VONTRIX: Na to bych chtěl důkaz.
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    AXTHEB: Možná jsem nesprávně použil termín protínají a vhodnější by byl potkávají, ale ta představa se reálně používá právě v těch homogenních souřadnicích, které se zase zcela běžně používají v počítačové grafice, což afaik DAVIDOWITCH moc dobře ví a já čekal, že to jeho povídání nakonec dopadne takhle :)

    Samozřejmě se ty rovnoběžky nikdy nepotkají, jinak by to nebyly rovnoběžky, ale v perspektivním zobrazení to vypadá, jako že se potkaly.
    VONTRIX
    VONTRIX --- ---
    GILHAD: cetl jsem Vopenkovy Rozpravy z Geometrii 4 - pred mnoha mnoha lety a mozna si to nepamatuju moc dobre,
    ale v hlave mam toto:
    1. pokud si dame jako axiom, ze se rovnobezky protinaji v nekonecnu v jednom bode, pak nam dobre funguje geometrie a napriklad pak plati, ze v rovine soucet uhlu trojuhelnika je 180
    2. pokud si rekneme, ze se dve primky nikdy neprotnou, tak je soucet < 180
    3. pokud si rekneme, ze se primky protnou na obou koncich nekonecna, tak je > 180

    ale je to straasne davno, tak si to mozna pamatuju velmi nepresne.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    GREATDRAKE: vesměs rozhodně není matematicky definovanej pojem, a jestli ho nějakej učitel používá, nezbývá, než ho ubodat kružítkem.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    VONTRIX: Neprotínají. Jen to tak limitně vychází, pokud se ty přímky vůči sobě natáčí - čím jsou natočené rovnoběžněji, tím dál se protnou, při plné rovnoběžnosti se neprotnou ani na jedné straně a při dalším natáčení se protnou na druhé straně a čím větší natočení, tím blíž. (Až do pravého úhlu, kde to protínání přejde na druhou stranu.)
    Ale lidi na nekonečno moc zvyklí nejsou a na limity taky moc ne, tak si vykládají různá zjednodušení, ktrá někdy celkem fungují a jindy zase vůbec ne.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Já vím, že jsem offtopic, ale odkud pochází představa, že se rovnoběžky protínají v nekonečnu? Vždyť i v tom zatraceným nekonečnu jsou stejně daleko od sebe. Jasně, zdánlivě se potkávají, protože je to tak daleko že jejich ne-nekonečná vzdálenost je nepodstatná, ale to pořád není protínání.
    VONTRIX
    VONTRIX --- ---
    GILHAD: dve rozvobezky se protinaji v jednom bode v nekonecnu, takze pod L lezi prave tam... ale jak to zakreslit na papir?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KAERO: kdyby byla r kolmá na p a q, tak by řešení 1 a 2 mohlo na mediánním řezu vypadat stejně. ale řekl bych, že svinout rovinu je jiná operace než určit p a q jako identický
    KAERO
    KAERO --- ---
    tak ale koukam ze se tech reseni naslo hned nekolik:
    1, rovnobezky p a q jsou identicke,
    2, ohnout papir (coz by se ale asi mozna dalo povazovat jako jedna z realizaci bodu 1?)
    3, protnuti rovnobezek v nekonecnu.

    Z toho mi plyne, ze v mistni komunite neni zadne zadani neresitelne :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    jestli on to není ve skutečnosti návod jak složit větrník?
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    VOMAJDA: Njn.. jakmile zadání není v nějakém formálním výrazivu, ale třeba ó hrůzo, v češtině, tak je to trabl.

    Třeba část matematiků používá slovo "vesměs" jako ekvivalent slova "všechny", jiní zas, jako ekvivalent "většina" - a to pak nepozornost žáka vede rychle ke špatným výsledkům. Takže kvantifikátory vždy a všude.
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    GUMBA: nevím, za jakých podmínek matematici chodí na oběd (a kolik jich umřelo hlady, protože nenašli řešení), ale domníval jsem se, že když mám v úloze výčet parametrů, které musí řešení splňovat, tak je musí splňovat všechny najednou.

    Jak jsem to tak četl, tak jsem čekal, že fígl bude v použití homogenních souřadnic, nebo obecně nějaké perspektivy a že rovnoběžky se protínají v úběžníku...

    Že si učitelka svévolně vymyslí, že některé podmínky pro řešení může vynechat je dle tebou naznačeného postupu jenom fígl, jak jít dřív na oběd.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GUMBA: Kdepak, problém je v tom, že místo aby to někdo formuloval jako tři různé otázky se stejným začátkem (například - tak že: a) L leží na p, b) L leží na q, c) L leží na r.), tak to formuloval tak, že je to jedna otázka a pokud není p==q, tak nemá žádné platné řešení.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DAVIDOWITCH: já bych ohnul papír a probodnul ho kružítkem, tam by bylo to L, připíchnutý ke stolní desce, nebo na dveře kabinetu
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    DAVIDOWITCH: Paskvily tohoto typu vznikají proto, že v matematice je takový úzus, kdy "najděte řešení" ve skutečnosti znamená "najděte všechna řešení". Matematika by ani ve snu nenapadlo, že by se spokojil s jedním jediným řešením, pokud by zároveň neuměl dokázat, že je unikátní. Prostě by nešel na oběd, dokud by všechna ostatní řešení neulovil taky. No a občas se tedy v těch zadáních na ten kvantifikátor zapomene. Zbytku populace obvykle ke štěstí stačí libovolné jedno řešení a to (což je hereze) dokonce bez důkazu :)
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    CEAR: jako tady záleží asi na každém slovíčku v té úloze, bod L je prostě bod L a měl by být jeden, leda bych udělala L a L'.
    CEAR
    CEAR --- ---
    DAVIDOWITCH: Předpokládám, že ty rovnoběžky byly v úloze předem zadané, pokud by náhodou nebyly a měl bych si je libovolně umístit sám, dalo by se to vyřešit tím, že by se ty rovnoběžky provedly jako totožné.... Pořád je to chyták, ale řekl bych, že by to bylo legální ;o)
    ZCR
    ZCR --- ---
    ALCATOR: narodil se v Brně, a nejsem si jistý, zda z tohoto východiska lze vyvodit něco nesporného
    ALCATOR
    ALCATOR --- ---
    ZCR: to je ten Němec, co mi pořád doma schovává věci na neznámá místa?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam