• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    AXTHEB: Euklidovská geometrie žádné nekonečno nezná, takže nemůže říct, co se děje s rovnoběžkami v nekonečnu, na to je potřeba mít nějakou obecnější geometrii. A tam už je možné leccos. Tahle představa tedy imho pochází z těchto obecnějších (např. afinních nebo projektivních) geometrií. A ty jsou výplodem snahy matematiků přicházet věcem na kloub tím způsobem, že se nejdřív něco rozebere na šroubky, kolečka a pružinky, a pak zase poskládá dohromady, přitom hrst součástek zbyde, a zkoumá se, zda ten strojek funguje stejně nebo jinak :)
    Euklidův prostor se dá postulovat těmi pěti známými axiomy, přičemž právě na ten pátý (o rovnoběžkách) měli matematici největší pifku, protože tak nějak není zřejmý (přirozený, intuitivní) jako ty ostatní čtyři. Takže se ho všemožně snažili z těch čtyřech vydedukovat, no a když už je to natolik štvalo (protože to nejde), tak ho prostě zkoušeli škrtat a nahrazovat kděčím jiným. (Ono tedy taky matematikům asi vadilo i to, že geometrie vzešlá z těch pěti axiomů netvořila konzistentní a úplnou teorii/geometrii.). Tyhle hrátky mimo jiné vedly na různá zobecnění na jiné geometrie/prostory (Lobačevského a jiné neeuklidovské geometrie). A jedna z věcí, které těmito redukcemi/změnami axiomů také vzniknou, jsou různé projektivní prostory (geometrie), což jsou prostory (geometrie) definované bez vzdáleností (a velikostí úhlů) - tj. bez věcí, které v euklidovském prostoru jsou tak nějak implicitně přítomny. Tím pádem se opošťují od pojmů jako paralelní, ale zas mají jiné výhody např. perspektivu.
    Tohle zobecnění také vede k tomu, že euklidovská geometrie je prostě jen speciální případ, kdy pro přímku p a bod A ležící mimo p máme:
    - žádnou přímku, která by procházela bodem A a zároveň neměla průsečík s p (eliptické geometrie)
    - právě jednu takovou, tj. rovnoběžku (euklidovské)
    - dvě, což vlastně znamené nekonečně mnoho (hyperbolické geometrie)
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAERO: To bys chtěl moc, dneska si přece každý udělá svůj "I did my own research" :) Za mě: tohle ať klidně nerozlišují, mně by bohatě stačilo, kdyby si uvědomovali, že obojí by mělo podléhat (popperovské) vyvratitelnosti. To by sfouklo ze stolu 99.9 % blbostí hned.
    KAERO
    KAERO --- ---
    GAARQ: mno jak pise ten pan - "Základní částice se logicky chovají kvantově. Částice, které jsou z nich vytvořené, už spějí k teorii relativity" - to je prece logicke :)

    Jo, a zase - bohuzel prumerny novinarsky pisalek nezna rozdil mezi pojmy teorie a hypoteza. Kdyby v tom clanku bylo vsude dusledne pouzito slovo hypoteza, tak to neni tak zabavne, protoze kazdy ochlasta vymysli za jeden vecer v hospode deset hypotez jen tak od stolu, a po panaku rumu prida jeste dve dalsi :)

    A popravde, s rozlisenim teorie vs hypoteza maji problem i vetsina novinaru popularizatoru, a casto to zapominaji rozlisovat i kolegove odbornici.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    would you like to laugh your ass off? we offer a suggestion:

    [MUCHI @ Za Paywallem? 🔐🗝️ Odemčeno. 🔑🔓]
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    V Polsku v dobách tuhého socialismu si jeden docent matematiky spočítal, ze dělník v loděnici vydělá 3 x vice než on. Tak si řekl, kašlu na to, proškrtal tituly před a za jménem a sel do fabriky. Ve fabrice se mu samozřejmě dařilo, moc se nepřetrhl a dostával 3x víc než na škole. Pak fabrika představila večerní školu pro dělníky, a ze kdo tam bude chodit, dostane přidáno. Tak se tam docent napsal a začal chodit. Hned první hodinu matematika. Obtížnost jako v prvním ročníku na střední, takže docent jen tak pospává a nedává pozor. Všimne si ho učitel, vyvolá k tabuli a dá mu spočítat obsah kruhu. Docent začne psát, ale zaboha si nemůže vzpomenout na vzorec pro obsah kruhu, takže se to rozhodne odvodit. Napíše si převod do polárních souřadnic, pak to integruje a vyjde mu -pi*r^2, tak tam stoji a přemýšlí, kde se tam vzalo to minus. A z poslední řady někdo zašeptá: "Otoč interval integrace."

    (dnes je to vlastně stejné)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PALEONTOLOG: detoxryby'n'acid
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MAKROUSEK: detox'n'acid
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    KOLU: ...and acid!
    KOLU
    KOLU --- ---
    LOVE_DALI: Deoxyribonucleic acid? To se mi nezdá...
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    MEJLA77: nerozklikaval jsem odkazy, ale když jsem se dostal k té hříčce s jednotkami, tak mi hlavou problesklo, že to zní jako otázka od Siegera.
    A ono jo!
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    AXTHEB: Pusť si
    Stvoření světa 1957
    https://www.youtube.com/watch?v=p9ld_Ip_Na4
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    Sem to rozjel. Je to 5+ let. Před covidem. Matematika sedmé třídy nepoužívá homogenní souřadnice (a takhle na blind si tipnu že zdravím plzeňskou sekci české grafiky?). Byl to jeden z mnoha bodů té úlohy, L mělo splnit všechny tři podmínky, rovnoběžky měly mezi sebou mezeru, takže to prostě nemělo řešení kromě nějakých neeuklidovských prostorů.
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    VONTRIX: Aniž bych to četl, tak se domnívám, že si to pamatuješ blbě :)

    V eukleidovském prostoru, kde se ti ty rovnoběžky nepotkají (tzn. třeba v rovině), máš součet vnitřních úhlů 180.
    Na kouli, kde se potkávají ve dvou bodech, máš součet > 180.
    Ten třetí případ neeukleidovského prostoru už si z hlavy nepamatuju, ale bude to nějaká hyperbolická plocha a tam teda bude patrně jeden úběžník a součet < 180, ale to už bych se musel podívat někam do knihy.
    VONTRIX
    VONTRIX --- ---
    AXTHEB: mrkni sem: https://www.yumpu.com/xx/document/read/42122471/neeuklidovska-geometrie#google_vignette
    zde to tema otvira a toci se to kolem pateho axiomu ... a dal to v te knize rozebira, jak jsou dopady atd ...
    VONTRIX
    VONTRIX --- ---
    AXTHEB: byla to tato kniha
    Otevření neeuklidovských geometrických světů (Čtvrté rozpravy s geometrií), Vesmír Praha, 1995.

    jak rikam cetl jsem to v roce 1996, tak to je nejaka doba a ruku do ohne za to nedam, ale snad to tam bude. Pokud si to podari sehnat, tak mi dej vedet, zda si to po tech letech pamatuju dobre nebo jsem uplne mimo :)

    Vim, ze pak vydal souhrne dilo vsech tech rozprat do teto knihy: Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci. Souborné vydání Rozprav s geometrií, Práh, 2000.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    VONTRIX: Na to bych chtěl důkaz.
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    AXTHEB: Možná jsem nesprávně použil termín protínají a vhodnější by byl potkávají, ale ta představa se reálně používá právě v těch homogenních souřadnicích, které se zase zcela běžně používají v počítačové grafice, což afaik DAVIDOWITCH moc dobře ví a já čekal, že to jeho povídání nakonec dopadne takhle :)

    Samozřejmě se ty rovnoběžky nikdy nepotkají, jinak by to nebyly rovnoběžky, ale v perspektivním zobrazení to vypadá, jako že se potkaly.
    VONTRIX
    VONTRIX --- ---
    GILHAD: cetl jsem Vopenkovy Rozpravy z Geometrii 4 - pred mnoha mnoha lety a mozna si to nepamatuju moc dobre,
    ale v hlave mam toto:
    1. pokud si dame jako axiom, ze se rovnobezky protinaji v nekonecnu v jednom bode, pak nam dobre funguje geometrie a napriklad pak plati, ze v rovine soucet uhlu trojuhelnika je 180
    2. pokud si rekneme, ze se dve primky nikdy neprotnou, tak je soucet < 180
    3. pokud si rekneme, ze se primky protnou na obou koncich nekonecna, tak je > 180

    ale je to straasne davno, tak si to mozna pamatuju velmi nepresne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam