Corbyn nikdy nebyl velkým Evropanem, ale sjezd ho přesvědčil, že většina spolustraníků by ráda uspořádala další referendum, které by se nějakým způsobem zabývalo členstvím Velké Británie v unii. Logicky by nemohlo mít stejnou otázku, na jakou voliči už odpověděli při prvním referendu v červnu 2016, tedy těsnou většinou "leave".
(...)
Corbyn chtěl původně využít oslabenou pozici ministerské předsedkyně Mayové a vyvolat předčasné volby. Pak hovořil o referendu, ale myslel jen na hlasování o tom, jak s brexitem zacházet. Jenže preference většiny labouristů dost jasně směřují k možnosti setrvání země v EU, tedy k "anulování" brexitu.
(...)
V debatách o pozici Velké Británie vůči Evropské unii se často objevují příklady jako Norsko a Švýcarsko. Norsko, kde dvě referenda (1972 a 1994) odmítla členství v EU, nakonec dosáhlo dohod, které zemi propojují s unií takřka kompletně, kromě hlasovacího práva v Radě a voleb poslanců do Evropského parlamentu.
(...)
Norsko a Švýcarsko také přispívají do rozpočtu unie a čerpají z něj na některé své projekty prostředky. Norští a švýcarští odborníci na otázky Evropské unie jsou výborným zdrojem informací - nejsou totiž závislí na unijních strukturách. Pro českou debatu je ovšem nutné podtrhnout, že jejich závěry jsou většinou stejné jako závěry oněch u nás kritizovaných "eurokratů".
(...)
Podobně otevřeně se vůči EU chovají i Island a Lichtenštejnsko. Ve všech případech je ovšem, ještě jednou, princip volného pohybu zboží svázán s volným pohybem pracovních sil a služeb. A na tom bude Evropská unie trvat i vůči Velké Británii.
Brexit: Labouristé nevědí, co chtějí, Mayová vyzobává třešničky, čas se krátí
https://nazory.aktualne.cz/...o-chteji-mayova-vyzobava-tresnicky/r~d689ddd4c22c11e899900cc47ab5f122/